8 dôvodov prečo by ste sa mali natierať vitamínom C aj vy

Výhody aplikácie vitamínu C na pleť

Vitamín C je jedným z najdôležitejších vitamínov, ktoré by ste mali konzumovať na dennej báze. Telo ho nedokáže samo vytvoriť či skladovať, je však kľúčový pre množstvo jeho funkcií ako napríklad tvorbu kolagénu, ktorý udržiava pleť pevnú, pružnú a zdravú. Chráni imunitný systém, bojuje proti srdcovocievnym, očným či kožným ochoreniam a prenatálnym zdravotným ťažkostiam. Okrem konzumácie v strave je vhodné ho denne dopĺňať aj povrchovo priamo na pokožku. A aké výhody pleti prináša? Tu je niekoľko z nich:

Vitamín C chráni pred voľnými radikálmi

Vitamín C obsahuje množstvo antioxidantov (podľa toho, z akého zdroja pochádza), a tým chráni pokožku pred voľnými radikálmi a rizikom rakoviny. Zlepšuje tvorbu a samo-obnovu buniek najmä po poškodení slnečnými lúčmi.

Voľné radikály tiež urýchľujú proces starnutia, tvorby tmavých škvŕn a pokles hladiny kolagénu v pokožke. Redukciu týchto nežiadúcich faktorov môžeme dosiahnuť povrchovou aplikáciou vitamínu C, čím si udržíme mladistvú a zdravú pokožku po dlhší čas.

Zlepšuje liečebný proces pokožky

Antioxidanty zlepšujú imunitný systém a urýchľujú liečebné procesy pokožky. Je potrebné ho aplikovať priamo na postihnuté miesta ideálne vo forme zvláčňovacieho produktu, ktorý zjemní suchú kožu a predchádza ďalšiemu spáleniu.

Vitamín C je schopný obnoviť niektoré formy poškodenia spodných vrstiev pokožky spôsobené slnečným žiarením a podporiť tvorbu nových buniek. Antioxidanty v ňom obsiahnuté bojujú proti voľným radikálom a zlepšujú tak vzhľad a štruktúru začervenanej a bolestivej pokožky a pomáhajú v prevencii pred rakovinou kože.

Vitamín C urýchľuje tvorbu chrasty po porezaní či inom poranení pokožky, čím urýchľuje hojenie rany a predchádza vzniku jaziev. Je to najmä vďaka jeho prirodzenej vlastnosti podporovať tvorbu spojivového tkaniva a kolagénu a udržiavať tak pružnosť pokožky.

Zvyšuje efektivitu opaľovacieho prípravku

Aj napriek užívaniu či povrchovej aplikácii vitamínu C je potrebné sa pred každým pobytom na slnku dostatočne natrieť opaľovacím prípravkom. Spolu s aplikáciou vitamínu C pokožku lepšie ochránite pred škodlivými UV lúčmi a zvyšujete účinok opaľovacieho krému, mlieka či oleja, ktorý sa tak dostane aj do spodnejších vrstiev kože.

Mnoho opaľovacích prípravkov vitamín C neobsahuje, preto pozorne čítajte ich zloženie, poprípade do nich vitamín C doplňte.

Môj tip: 3 PROTIVRÁSKOVÉ BOMBY S VITAMÍNOM C PRE KRÁSU PLETI

Odstraňuje známky akné

Okrem tých po slnku vitamín C zjemňuje aj jazvy a kazy, ktoré na vašej tvári zanechalo akné. Je to najmä vďaka podpore tvorby kolagénu, ktorý zlepšuje pružnosť pokožky, a tým vyhládza tieto nedostatky. Antioxidanty, ktoré vitamín C obsahuje, zlepšia aj stav červených škvŕn spôsobených hormonálnymi zmenami. Ideálne je aplikovať ho priamo na tvár pred spaním a nechať pôsobiť celú noc.

Jazvám sa však môžete ľahko vyhnúť tým, že si nebudete vriedky vytláčať. Použite radšej vhodný kozmetický produkt, ktorým akné vysušíte a následne urýchlite jeho hojenie.

Redukuje výskyt hnedých škvŕn

Hnedé škvrny sú znakom starnutia a poškodenia pokožky. Sú známkou narušenia pigmentácie a môžu byť redukované povrchovou aplikáciou vitamínu C, ktorý podporí jej samo-obnovu. Kolagén zvýši flexibilitu pokožky a jej vzhľad, vrátane zmiernenia viditeľnosti hnedých škvŕn.

Vitamín C môže tiež zosvetliť vrchnú vrstvu pokožky v závislosti od formy, v akej ho použijete. Vhodná je čerstvá citrónová alebo pomarančová šťava, ktorá vám zosvetlí aj chĺpky na rukách, nohách či hlave.

Dodá pokožke pevnosť a pružnosť

Vitamín C zlepší pevnosť a pružnosť pokožky, a to vďaka podpore tvorby kolagénu, ako sme už spomínali vyššie. Pomáha v prevencii strií počas tehotenstva či rýchleho prírastku a úbytku hmotnosti a zmierňuje znaky starnutia pokožky.

Tvorba kolagénu prebieha v stredných vrstvách kože, ktoré sa bez potrebnej pružnosti trhajú a kvôli nadmernému napätiu vytvárajú jazvy na vrchných vrstvách. Množstvo kolagénu v pokožke priamo ovplyvňuje, ako veľmi sa dokáže napnúť bez toho, aby sa poškodila. Efektívnejšie je aplikovať vitamín C povrchovo, pretože ho kolagén dokáže priamo absorbovať.

Množstvo kolagénu v tele klesá s pribúdajúcim vekom. Z toho dôvodu sú vrásky a škvrny považované za znak starnutia. Aplikujte preto vitamín C na pokožku každý deň, spomalíte tým jej starnutie.

Redukuje podráždenie a zápal

Poškodená pokožka má sklon k zápalu a podráždeniu, čo môže viezť k ďalším vážnejším bolestivým stavom, ktoré sa ťažko liečia. Zredukovať to môžete práve pravidelným nanášaním vitamínu C. Budete menej náchylní na poranenia a popáleniny a pokožka sa bude rýchlejšie hojiť.

Vitamín C pomáha aj ľuďom s kožnými ochoreniami, ako sú psoriáza či ekzém. Pomáha pokožku hojiť a zvláčňovať jej suché miesta, predchádza bolesti či podráždeniu, spevňuje jej prirodzenú bariéru a redukuje zápal.

Aký typ vitamínu C by ste mali používať?

Väčšina štúdií zaoberajúca sa pozitívnymi vlastnosťami vitamínu C na pokožku sa zameriavala na kyselinu askorbovú. Táto forma vitamínu C sa nachádza v najväčšom počte kozmetických produktov, pretože obsahuje o 15-20% viac antioxidantov ako ostatné druhy.

Nezabúdajte však aj na prírodné zdroje vitamínu C, ako sú čerstvo vytlačená citrónová či pomarančová šťava.

Ako používať vitamín C?

Najlepším spôsobom je jeho aplikácia v kréme či zvláčňovači, do ktorých ho môžete v prípade absencie jednoducho pridať. Môžete si vyrobiť vlastný krém, masku či opaľovací prípravok, ak však používate lekárom predpísanú kozmetiku, o jej nahradení sa s ním vopred poraďte.

Skúste čistý vitamín C v ampulke od Monoderma, alebo protivráskové sérum  Medik8 C-Pure C15 s vitamínom C.(pre mňa TOP)

Ak by ste sa ma opýtali, ktoré sérum je pre mňa naj, tak odpoviem že také, ktoré obsahuje vitamín C s podobe kyseliny askorbovej. Pre mňa Pure C15.

Čerstvú šťavu z citróna či pomaranča môžete pridať do vody, ktorú budete piť každé ráno alebo si ju budete počas dňa striekať rozprašovačom priamo na pokožku či vlasy. Okrem pozitívnych vplyvov na ich štruktúru sa môžete tešiť aj z krásnej vône tohto prírodného parfumu.

Môže sa miešať s výťažkami z čaju?

Výhodou prírodných liečiv je ich možnosť vzájomného miešania za účelom dosiahnutia najlepšieho liečivého efektu. Vitamín C, ako aj výťažky z čaju, obsahuje veľa antioxidantov a ich zmiešaním určite podporíte ich efekt. Vhodné sú zelený, červený či biely čaj, ktoré obsahujú najväčší podiel týchto látok.

Zelený čaj bojuje proti UV žiareniu a škvrnám na pleti a jeho zmiešanie s vitamínom C nepoškodzuje jej DNA. Červený čaj je plný antioxidantov a bojuje tak proti voľným radikálom.

Na záver

  • Zaraďte dostatok vitamínu C aj do vašej stravy, čím doplníte jeho povrchovú aplikáciu a vaša pleť bude žiarivá a vyživená aj zvnútra. Telo totiž nie je schopné ho samo produkovať či ukladať, dodáte mu ho konzumáciou zelenej listovej zeleniny, citrusového a bobuľovitého ovocia, papáje, paradajok, papriky, hrachu či brokolice.
  • Vlastná výroba a pitie ovocných a zeleninových štiav, kedy odstránite len šupku, vám tiež poskytne mnoho vitamínu C a živín, a tým aj zdravotných a kozmetických benefitov:
  • Telo je schopné absorbovať z nich viac živín a vitamínov ako z pevného ovocia a zeleniny. Šťavy tiež poskytujú jednoduchý spôsob doplnenia živých enzýmov pre telo a vitamínu C pre pokožku, pretože sa jedná o surovú stravu. Varením či prihrievaním sa totiž niektoré enzýmy ničia.
  • Pravidelné pitie ovocných a zeleninových štiav zlepšuje metabolizmus a vy tak spálite viac kalórií a ľahšie schudnete. Ďalším efektom je spomalenie starnutia spôsobené zvýšeným príjmom antioxidantov a zlepšenie stavu pokožky, redukcia vrások a následný mladistvejší vzhľad.
  • Šťavy môžu zlepšiť zdravotný stav ľudí trpiacich depresiou, pretože obsahujú minerály, fyto-chemikálie a iné živiny bojujúce s touto psychickou poruchou. Vhodné sú pre každého, sú veľmi chutné a jednoduché na prípravu. A pre pleť to najdôležitejšie – ovocné a zeleninové šťavy dodajú pleti veľké množstvo vitamínu C.

Ak chcete získať viac informácií a rád, pridajte sa k nám na Facebook.

Odporúčam tieto produkty

  • Retinol a Niacínamid. Môžem ich kombinovať?

    Retinol a Niacínamid. Môžem ich kombinovať?

    Niacínamid a retinol sú obľúbené zložky starostlivosti o pleť. Každá zložka sama o sebe môže pomôcť  škvrnám na pleti a akné, vyrovnať tón pleti a zmierniť známky starnutia. Používate momentálne produkt, ktorý obsahuje jednu z týchto zložiek? Možno vás zaujíma, či by použitie niacínamidu a retinolu spolu mohlo byť účinnejšie a či je ich kombinácia…

  • Pigmentové škvrny na tvári: Ako sa ich zbaviť, najlepší krém

    Pigmentové škvrny na tvári: Ako sa ich zbaviť, najlepší krém

    Pigmentové škvrny na tvári sú pre každú ženu. Čo na nich pomáha a ako sa ich zbaviť? A aké krémy fungujú?

  • Pravidlo 500 Daltonov? Aké kozmetické zložky dokážu preniknúť do pokožky?

    Pravidlo 500 Daltonov? Aké kozmetické zložky dokážu preniknúť do pokožky?

    Pravidlo 500 Daltonov je vedecká teória, ktorá tvrdí, že molekulová hmotnosť zložky musí byť nižšia než 500 Daltonov, aby sa dokázala vstrebať do pokožky.

  • Dermatológovia sa vyjadrili: Potrebujete SPF v interiéri?

    Dermatológovia sa vyjadrili: Potrebujete SPF v interiéri?

    Dermatológovia sa vyjadrili: Potrebujete SPF opaľovací krém v interiéri? Hovoríte si, čo sa už naozaj zbláznili? Nezbláznili. Fakty v tomto článku vás o tom presvedčia. Áno, dermatológovia odporúčajú používať opaľovací krém v interiéri, najmä ak trávite veľa času v blízkosti okien alebo na dobre osvetlených miestach. Prečo používať SPF doma? Dôvodom je, že UVA žiarenie, ktoré je…