16 znakov zníženej hladiny estrogénu a tipy, čo s tým

 V niektorých prípadoch je nízka hladina estrogénu genetickou záležitosťou. Môže však ísť aj o nesprávnu činnosť štítnej žľazy, cystu na vaječníku alebo dôsledok chemoterapie či radiácie. Ak máte nízku hladinu tuku spôsobenú prílišným cvičením a nedostatočným stravovaním, môže sa to tiež odraziť na úrovni estrogénu. Nízka váha počas puberty môže zase spôsobiť oneskorený vývoj sekundárnych sexuálnych znakov.

Mať nízku hladinu estrogénu znamená, že jeho úroveň je nižšia ako u ostatných hormónov v tele. U každého je pritom iná, treba porovnávať jej zmenu vo vašom organizme. Znižuje sa približujúcou sa menopauzou, čo je prirodzený jav. Môže sa však jednať aj o iné zmeny.                                                     

1. Vynechanie periódy

Je to najčastejší symptóm nízkej hladiny estrogénu, ktorý je jedným zo základných hnacích motorov menštruačného cyklu. Jeho nízka hladina môže spôsobiť slabú menštruáciu či až jej vynechanie. Je to preto, lebo hormón estrogén každý mesiac spevňuje steny maternice, čo predchádza jej odlupovaniu. Ak je jeho úroveň nízka, maternica nie je dostatočne hrubá, aby sa mohla odlupovať a vy ste mali normálnu periódu.  

2. Kolísanie nálady

Estrogén taktiež ovplyvňuje vašu náladu, ktorá je závislá od jeho úrovne. Je to logické, keďže ovplyvňuje aj našu menštruáciu, ktorá s náladou zvykne súvisieť.                                                       

3. Poruchy spánku a únava

Estrogén je spojený s chemickou látkou produkovanou mozgom nazývanou serotonín. Ten produkuje melatonín, inak nazývaný spánkový hormón. Nízka úroveň estrogénu znamená nízku úroveň seratonínu, a tým pádom aj poruchy spánku a únavu.   

4. Pocit depresie

Spojenie estrogénu so seratonínom taktiež vysvetľuje pocity depresie. Ak je jeho úroveň nízka, môžete mať stavy smútku.     

5. Nízke libido

Serotonín ovplyvňuje aj sexualitu. Znova platí, čím nižšia hladina estrogénu, tým nižší serotonín a chuť na sex. 

6. Bolestivý sex

Nízkou hladinou estrogénu môže byť vagína suchšia a jej steny tenšie, čo robí sex bolestivým. 

7. Suché oči

Estrogén ovplyvňuje aj produkciu sĺz, preto jeho nízka hladina môže spôsobiť suché oči. 

8. Suchá pokožka

Estrogén pomáha pokožke udržať si vláčnosť zvyšovaním jej prirodzených kyselín. Jeho nízka hladina môže pokožku vysušovať. Začnite používať retinoidy, ktoré podporia tvorbu novej pokožky, zabránia degradácii kolagénu a podporia tvorbu nových buniek a kolagénu. Pokožka nadobudne pevnosť a zabránite tvorbe vrások. 

9. Návaly tepla a nočné potenie

Toto sú bežné symptómy počas menopauzy. Vyskytujú sa v takzvanej perimenopauze (fáza, ktorou sa dostávate cez menopauzu, ale ešte ste ju neprekonali). Objaviť sa však môžu aj pri nízkej hladine estrogénu. Ten negatívne pôsobí v časti mozgu zvanej hypothalamus, ktorá okrem iného kontroluje teplotu tela. Keď máte málo estrogénu, vaše telo si myslí, že je mu príliš horúco. Cievy v hlave a krku sa neprirodzene otvoria, aby sa tejto horúčavy zbavili. To spôsobuje aj poruchy spánku a nočné potenie.                                                       

10. Zabúdanie

Estrogén je základom pre správne fungovanie mozgu. Pomáha regulovať hladinu kortizolu – stresového hormónu, ktorý okrem iného zabezpečuje komunikáciu jednotlivých častí mozgu. Preto jeho nedostatok môže ovplyvniť pamäť.   

11. Strata koncentrácie

Nedostatočná komunikácia jednotlivých častí mozgu môže viezť k strate koncentrácie, čo je tiež spôsobené nízkou hladinou estrogénu. Poruchy sústredenia sa bývajú často aj vedľajším efektom nedostatočného spánku, za ktorý je estrogén taktiež zodpovedný.                                                        

12. Časté bolesti hlavy

Vo všeobecnosti ženy častejšie zápasia s bolesťou hlavy a migrénou. Dôvodom môžu byť aj kolísajúce hladiny estrogénu. Určite ste si už všimli, že bolesť hlavy často prichádza tesne pred začiatkom periódy. Je to dôsledok zníženého estrogénu.                                                       

13. Problém otehotnieť

Nízka hladina estrogénu môže spôsobiť problémy s otehotnením. Maternica totiž nie je dostatočne hrubá, aby mohla správne vyživovať plod.  

14. Prírastok váhy a obtiažne chudnutie

Estrogén je napojený na tukové bunky a keď je jeho úroveň nestabilná, môžete priberať či sa cítiť napuchnutí. Vysoká hladina estrogénu súvisí s priberaním na váhe, no nízka hladina môže tiež spôsobiť ukladanie tuku najmä v oblasti brucha a ťažké chudnutie. 

15. Častejšie infekcie močových ciest

Niektorí sme na infekcie močových ciest náchylnejší ako iní. Jednou z príčin môže byť nízka hladina estrogénu, ktorá spôsobuje stenčenie stien močovodu. Tým doň baktérie ľahšie preniknú a nakazia vašu vagínu či močový mechúr. 

16. Stavy úzkosti

Nízka hladina estrogénu, a s tým súvisiaca nízka hladina serotonínu, môžu viezť k úzkosti a strachu. To samozrejme súvisí aj s ostatnými symptómami, ako nedostatok spánku, nízky sexuálny apetít, suché oči a podobne.                                                                                                             

Ako sa vysporiadať s nízkou hladinou estrogénu

Nízka hladina estrogénu nie je pre telo nebezpečná, ovplyvňuje ho však na mnohých úrovniach. Ako prvé je vhodné poradiť sa so svojím lekárom. Ten vám urobí hormonálny test a zistí, či sa skutočne jedná o tento nedostatok. Následne zvolí vhodnú liečbu – zvyčajne  odporučí krátkodobé doplnenie hormónu pre stabilizáciu organizmu.

Našťastie existujú aj iné metódy, ktoré môžete vyskúšať doma. Estrogén môžete doplniť aj potravinami, ktoré ho obsahujú v prírodnej forme (tofu, strukoviny, ovocie a zelenina), vhodnými bylinkami či obmedzením tabaku a pitím kávy. Kofeín totiž úroveň estrogénu zvyšuje. Dbajte tiež na dostatočné stravovanie a cvičenie príliš nepreháňajte.

Čo odporúča matka príroda?

Bylinkári odporúčajú piť byliny, ktoré obsahujú fytohormóny, vitamíny, vápnik, horčík a pôsobia upokojujúco. Ak si bylinky neviete zadovážiť vlastným zberom alebo dopestovať v záhradke či črepníku, nezúfajte, veľmi kvalitné výrobky dostanete aj v lekárni.    

Pri návaloch

20 g hlohu, 20 g imela, 20 g ďateliny lúčnej, 20 g šalvie, 20 g pamajoránu. Všetky bylinky spolu dobre premiešame, 1 ČL zmesi zalejeme 2 1/2 dl vriacej vody. 10 minút lúhujeme. Pijeme vždy jednu šálku doobeda. Ráno nalačno si dajte aj šálku čaju z vitexu jahňacieho alebo užite z tejto bylinky kapsulu, ktorú dostať v lekárni. Pite 8 týždňov, spravte si dvojtýždňovú prestávku a zopakujte.                                                                                                                                                   

Pri osteoporóze

Odporúčam makový olej. Treba ho užiť každý deň za jednu čajovú lyžičku alebo pridať do jedál či šalátov.

Proti nočnému poteniu

Čaj zo šalvie alebo ruže červenej. Užívajte tinktúru zo šalvie 3x denne po 20 kvapiek. Vynikajúci je aj kúpeľ s odvarom z dubovej kôry. Postup je takýto: 1 PL dubovej kôry (dostanete v lekárni) povarte v 1 1/2 litri vody na miernom ohni 20 minút. 15 minút nechajte lúhovať, preceďte do vane a pridajte ešte 1 PL jablčného octu. Pri tomto kúpeli už nepoužívajte mydlo! 

Hormonálna joga

Existuje toľko prístupov k joge i jogových škôl, že nie je jednoduché nájsť všeobecne platnú definíciu. Špeciálne prvky z rôznych smerov jogy cielene stimulujú vaječníky, štítnu žľazu, hypofýzu a nadobličky a obnovujú tvorbu telu vlastných hormónov. Cviky dokážu za tri mesiace rapídne upraviť hormonálny profil.

Výživové doplnky

Image courtesy of stockimages at FreeDigitalPhotos.net