Ženský bedeker 3. Čo nám lekár nepovedal a prečo si musíme chrániť krv?

…čo mi lekár nikdy nepovedal…

Menštruácia je pre ženu očistou na fyzickej, energetickej i duševnej úrovni. Nie každej z nás je však dopriate prežiť ju len v miernom diskomforte. Tá ideálna trvá 28 dní (+ – 3 dni). Všetko ostatné vybočuje z normy a ženské telo je potrebné opätovne uviesť do rovnováhy.

O patológiách pri menštruácii som písala v Ženskom bedekri č. 2. Treba si uvedomiť, že každé vybočenie z normálu má svoju príčinu. Tá môže byť vonkajšia a vnútorná.

K vonkajším príčinám patrí chlad. Ten býva často príčinou bolestivej menštruácie, hlavne u mladých dievčat. Holé bruchá a bedrá sú síce pekné na pohľad, ale zdraviu nepomôžu. Naše telo je veľmi zraniteľné a na chlad je veľmi citlivé.

Takisto vlhkosť sa dostáva do našich tiel rýchlo, pokiaľ sme dlhšiu dobu vystavené vlhkému prostrediu. Je zákerná v tom, že ak zostane v tele dlhšiu dobu, tak sa zmení na chladnú alebo horúcu. Práve ona stojí na začiatku výtokov, zápalov močových ciest a rôznych nepravidelností menštruačného cyklu.

Ďalším patogénom, ktorý nás ovplyvňuje je horúčava, ktorá spôsobuje horúčavu na úrovni krvi. Kvôli nej sa nám skracuje cyklus a máme nadmerné krvácanie. Každá jedna nedoliečená choroba sprevádzaná horúčkou, či len prehriatie sa na slnku prispieva k tomu, že sa nám prehrieva krv. Bohužiaľ na toto nestačí studená sprcha či kúpeľ.

Vonkajším patogénom je aj vietor, ktorí sa v organizme zvykne naviazať na chlad, vlhkosť, horúčavu a pomáha im narušiť našu energetickú obranu (Wei Qi). Vietor do nás preniká aj pri prievane a klimatizácii, ktorá nikomu dlhodobo nerobí dobre.  

…pozor na emócie, sú spúšťačom PMS, myómov…

V TČM sa emóciám venuje veľká pozornosť. Práve tie sú popri vonkajších škodlivinách primárnym spúšťačom všetkých problémov v našom tele. Medzi doslova deštrukčné emócie patrí pocit viny, smútok, hnev, strach, ustarostenosť a šok. Každá táto emócia oslabuje energetický systém, čo sa odzrkadlí na našom duchovnom i fyzickom bytí.

Na fyzickej úrovni vedú nespracované emócie napríklad aj ku vzniku stagnácii a blokád, čo je presne PMS, cysty i myómy… Dochádza k prepadu Qi, čo sa prejaví na vzniku inkontinencie, silnej menštruácii… Preto sa tak veľa a často hovorí o harmónii, meditáciách, čistení hlavy…musíme sa naučiť žiť v súlade s prírodou, pretože nás ohrozujú a “zabíjajú” naše vlastné emócie.

Ako na to?

 Každý deň musíme dýchať, jesť a piť. Preto je najjednoduchšie urobiť to cez tieto bazálne veci. Sila dietetiky spočíva v tom, že sa minimálne trikrát za deň najeme a takto ovplyvníme “chémiu” organizmu. Preto je veľmi dôležité to, čo jeme. Každá potravina má totižto svoju povahu – termodynamický charakter, ktorý v nás vyvolá nejakú reakciu, keď ju zjeme. Povaha potravín je chladná, svieža, neutrálna, teplá a horúca.

Každá potravina má aj svoju chuť: ostrú, horkú, kyslú, sladkú a slanú. Každá z týchto chutí v organizme znovu niečo urobí s jeho energetickým obehom.

A každá potravina má aj svoj tropizmus, čo znamená, že ovplyvňuje ten-ktorý orgán. Niektoré potraviny ovplyvňujú obličky, iné žlčník alebo žalúdok a podobne. Preto je tak veľmi dôležité vedieť, v akej energetickej kondícii máme svoje orgány. Telo sa s nami rozpráva, signalizuje, že sa v ňom niečo deje, len bohužiaľ sme mnohí stratili schopnosť dešifrovať, čo nám to vlastne chce povedať. K tomuto sú určení práve terapeuti TČM, oni sa roky v školách učia rozpoznať jednotlivé odchýlky od normálu.

Často počúvam, že to je predsa čínska medicína a v Európe sú ľudia zvyknutí na niečo iné. Ale taký citrón má rovnaký účinok na telo obyvateľa Ázie, Európy i Ameriky. Strasie nás po ňom a škodlivinu stiahne ešte hlbšie do tela. Kyslá chuť je totižto zvieravá a sťahujúca. Preto keď je človek chorý, tak by nemal konzumovať kyslé veci. Lenže tu nám dlhé roky niekto vtĺka do hlavy, že práve vtedy treba piť čaj s citrónom a pod. No netreba, ak chcete rýchlejšie vyzdravieť…a podobných príkladov sú stovky.

 Ale vráťme sa späť k emóciám. Každý orgán je domčekom jednej z nich. Ak teda vieme, že potraviny majú silu ovplyvniť jednotlivé orgány, tak rýchlejšie pochopíme aj to, že jedlo ovplyvňuje aj našu náladu…nevhodnou stravou vychyľujeme naše telo z rovnováhy alebo ho naopak v tej rovnováhe udržiavame.

Nesprávnou stravou si môžeme veľmi ublížiť a prejaví sa to aj v gynekológii. Ženy musia jesť dostatočne pestrú stravu, ak nebudú konzumovať zeleninu, strukoviny, obilniny i mäso, ak budú jesť veľa vysušujúcich potravín kam patrí aj pečivo, tak sa dopracujú podľa TČM k nedostatku krvi. To ale neznamená, že nebudeme mať svojich 5-6 litrov krvi. Znamená to, že krv nebude schopná dostatočne vyživiť telo a prejaví sa to bledosťou, suchými a lámavými vlasmi a nechtami, únavou a poruchami menštruačného cyklu.

Už viete prečo musíte raňajkovať? Pretože podstatnú zložku krvi tvorí slezina so žalúdkom a ich čas je podľa orgánových hodín medzi 7.00 – 11.00 hodinou.

 

…nadmerná fyzická záťaž je moderný upír…

Rovnováha je základný princíp celej tradičnej čínskej medicíny. Rovnováha je základom nášho dlhého, šťastného a zdravého bytia na zemi. Aké jednoduché, však? Nepotrebujeme počítať jouly, kalórie, cukry, proteíny…je to o tej miere, strednej ceste a zdravom rozume… Že neviete o čom hovorím?

Koľkí z nás idú od rána do večera na “plný plyn” a ešte sa chvália koľko toho stihli, bez toho, aby si oddýchli, najedli sa?  Po práci ešte utekajú do fitka, pretože si idú vyčistiť hlavu po náročnom dni a “dobiť si baterky”… Koľko ľudí hovorí, že už roky nemali poriadnu dovolenku, že im stačí spať 6 hodín a menej a položartom dodávajú, že odpočívať budú v hrobe… toto je najrýchlejší spôsob, ako sa doň čo najrýchlejšie dostať…viete čo sa deje v našom tele pri takomto životnom štýle? Enormne sa spaľuje krv a práve krv je našim palivom.

            Nie je nič výnimočné ak profesionálne športovkyne, ale aj ženy, ktoré rady kombinujú fitnes s ďalšou športovou aktivitou nemajú menštruáciu. Prečo? Pretože nadmerná fyzická záťaž spotrebúva veľa krvi na výživu svalov a šliach, ktoré zaťažujeme. My si môžeme myslieť ako sa o seba skvele staráme, budujeme si kondičku…telo má však svoju logiku. Jednoducho organizmus pri nadmernej záťaži šetrí krv a nepustí ju.

Fyzická aktivita je yang, odpočinok yin. A telo potrebuje rovnováhu. Nemôže prevládať ani jedna zložka, pretože potom z toho vznikajú rôzne choroby.

Prepracovať sa však môžeme aj mentálne. A podľa TČM nadmerná mentálna aktivita spaľuje rovnako krv a Qi ako nadmerná fyzická záťaž. Takže študenti, vedci a ďalší mentálne pracujúci ľudia sa takisto môžu dopracovať k nedostatku krvi. Aj nadmieru študujúce, uvažujúce a čítajúce ženy teda môžu prísť o menštruáciu. Našťastie existujú bylinné zmesi, ktoré vyživujú krv, dodávajú telu Qi a podporujú mentálnu činnosť, takže dokážeme telo na chvíľu aj oklamať. 

 

..sex, ale len tak akurát…

Podľa TČM by dievčatá nemali začínať s aktívnym sexuálnym životom príliš skoro. O vývojových cykloch dievčat a chlapcov som už písala. Dievčatá sa vyvíjajú v 7 ročných cykloch, chlapci v 8 ročných. Keď má dievča 2×7 rokov začína sa jej tvoriť Tian Gui (menštruačná krv) a je schopná plodiť deti. Fyzicky áno, ale mentálne a energeticky je to ešte príliš zavčasu.

Dospievanie je individuálna záležitosť. Príliš skorý aktívny sexuálny život napomáha na fyzickej úrovni vzniku stagnácií a blokád. V tom lepšom prípade vedie k nepravidelnej menštruácii, v tom horšom prípade k vzniku cýst a myómov.

TČM neodporúča ani sex počas menštruácie. Narušuje to prirodzený zostupný pohyb Qi a krvi. Vzrušenie a orgazmus vystreľuje Qi hore a tým spôsobuje vznik blokád. To isté platí aj pri nadmernej sexuálnej aktivite. Na druhej strane jej nedostatok vedie k stagnácii Qi, nadmernej horúčave v organizme, čo je aj jedna z patológií menštruačného cyklu a takisto k depresiám. Takže primeranosť platí aj pri radovánkach a rozkošiach. 

 

…hormonálna antikoncepcia + a –

TČM odporúča, aby ženy raz do roka vysadili na 3 mesiace antikoncepciu. Je to preto, že antikoncepcia celkovo skresľuje zdravotný stav a nikto vám s určitosťou nepovie, čo sa vo vašom tele naozaj odohráva.

Z pohľadu TČM hormonálna antikoncepcia zvyšuje riziko rakoviny prsníkov, krčka maternice a kardiovaskulárnych problémov. Po vysadení antikoncepcie po dlhodobom užívaní často dochádza k nedostatku krvi a vzniku blokád, čo tiež vedie k výpadku menštruácie, nepravidelnému cyklu a nadmernej bolestivosti.

Terapeuti TČM riešia časté problémy s otehotnením. Veľa príbehov je rovnakých. Dievčatá príliš zavčasu začínajú užívať hormonálnu antikoncepciu. Či už je to z dôvodu zhoršenia pleti – akné alebo veľkej bolestivosti pri menštruácii, nepravidelnému cyklu…užívajú ju dlhodobo aj niekoľko rokov. Vysadia ju až vtedy, keď sa rozhodnú, že si chcú založiť rodinu. Lenže menštruácia neprichádza alebo je nepravidelná, čo spôsobuje problém s otehotnením. Je to aj preto, že príliš zavčasu začali užívať hormóny a nedali organizmu čas na to, aby sa dovyvíjali ženské orgány a ich telo si samo našlo svoju rovnováhu.

 

Chirurgický zákrok

Každý chirurgický  zákrok, aj ten život zachraňujúci, zanecháva v tele stagnácie a blokády. Prerušia sa tkanivá, aj akupunktúrne dráhy a organizmus musí hľadať nové cesty a prepojenia. V miestach, kde sa nachádzajú jazvy vznikajú blokády aj keď je zákrok miniinvazívny. Aj toto stojí v pozadí patológií menštruačného cyklu.

Pri odstránení maternice, hysterektómii dochádza v organizme k nedostatku krvi a k následnému oslabeniu obličiek. Veľmi časté sú problémy s močovým mechúrom a bolesťami hlavy. V tele sa nachádzajú lokálne stagnácie. Žena v tomto prípade prichádza o menštruáciu.