X, OOO a 13 efektívnych trikov ako zoštíhliť tvár a dodať jej pevné kontúry

Beautiful slim red fit woman holding measuring tape to her face over white background

Jednoduché a efektívne triky ako zoštíhliť  a spevniť tvár

Všetci by sme radi vyzerali dobre a mali štíhlu tvár a pevné kontúry. Možno máte pocit, že sa kontúry vašej tváre stratili a máte na nej a na krku priveľa tuku. Snaha zoštíhliť tvár ide obvykle ruka v ruke so snahou o celkový telesný úbytok hmotnosti. Ak sa však chcete zamerať najmä na tvár, existujú špeciálne metódy na spevnenie jej svalstva, aby viac nevyzerala napuchnutá a bucľatá. Najskôr si však položte nasledovné otázky:

Skutočne sa potrebujem zbaviť tuku na tvári?

Treba byť hlavne realistickí a nebrať ohľad na módu či preddefinované ideály krásy. Vhodné je spýtať sa na názor niekoho blízkeho, či zobrať do úvahy genetiku, ktorá vás môže predurčovať na okrúhlejší tvar tváre. Diéta by vám totiž mohla skutočne priniesť štíhlejšie a zdravšie telo, nemusí sa však odraziť na vzhľade vašej tváre.

Je moja tvár bucľatá či nafúknutá?

Medzi týmito pojmami je totiž rozdiel. Bucľatá tvár je výsledkom prebytočného tuku na lícach, brade a krku. Nafúknutý či opuchnutý vzhľad tváre býva spôsobený prebytočnou tekutinou zadržiavanou telom, čo môže byť spôsobené nesprávnym stravovaním, pitím alkoholu a teplej vody či dehydratáciou. Toto sa prejaví nie len na tvári, ale aj členkoch či bruchu. V takom prípade sa zamerajte na odbúranie zásob tekutín, a to nasledovne:

1, Príliš nesoľte

Príliš veľa soli v jedle spôsobuje zadržiavanie vody a zaťažuje kardiovaskulárny systém. Obmedzte preto aj procesované potraviny a čítajte etikety na výrobkoch, aby ste sa vyhli zbytočnej soli.

2, Obmedzte cukor a karbohydráty

Cukor a rafinované karbohydráty taktiež spôsobujú zadržiavanie tekutín v tele, a tým aj jeho napuchnutý vzhľad. Štúdie navyše ukázali, že nezdravá hladina cukru a inzulínu v krvi núti obličky skladovať viac sodíka, čo spôsobuje už spomínané zadržiavanie tekutín.

3, Dbajte o pitný režim

Pite veľa čistej vody, predítete tak dehydratácii. Aj keď to môže znieť ako paradox, vyhnete sa tým aj následnému zadržiavaniu tekutín a opuchnutiu tváre. V neposlednom rade rýchlejšie vyplavíte toxíny z tela a očistíte tak celý organizmus. Či pijete primerane, môžete skontrolovať podľa farby moču – čím je svetlejší, tým dostatočnejší je váš príjem vody.

4, Vyhnite sa alkoholu

Prílišné množstvo alkoholu má negatívny vplyv na obličky a pečeň a zároveň spôsobuje zadržiavanie tekutín a nafúknutý vzhľad tváre.

5, Skontrolujte užívané lieky

Zadržiavanie vody môže byť vedľajším efektom niektorých liečív, preto sa uistite, či takýto liek neužívate a poprípade hľadajte spolu s lekárom vhodnú náhradu.

Stravou ku štíhlejšej  a pevnejšej tvári

Ak je tuk na vašej tvári výsledkom všeobecnej telesnej nadváhy, mali by ste zmeniť stravovanie. Dobrou správou je, že tuk na tvári sa zvykne odbúravať ako prvý. Začnite teda prijímať menej a vydávať viac kalórií každý deň. To podnieti telo využiť energiu, ktorú už má v zásobe vo forme tuku, a vy tak schudnete na celom tele.

Vždy je vhodné poradiť sa najskôr s odborníkom, najmä ak trpíte nejakými ochoreniami. Vo všeobecnosti však platia tieto zásady:

 • Vyhýbajte sa nezdravým tukom a rafinovanému cukru. Nezdravými tukmi máme na mysli nasýtené a transtuky, ktoré upchávajú artérie a ukladajú sa na tvári, bruchu či stehnách.
 • Jedzte veľa zelenej listovej zeleniny a vlákniny. Vláknika spaľuje tuky a pomáha tráviacemu systému, aby fungoval správne a vy ste sa necítili plní.
 • Jedzte vyváženú stravu a bojujte s nezdravými túžbami po jedle. Tuk na vašej tvári sa formoval istý čas, rovnako dlho bude trvať sa ho zbaviť. Preto vo svojej snahe vytrvajte a nenechajte sa zlákať nezdravou stravou.
 • Zaraďte superpotraviny do svojho jedálnička. Jedná sa o probiotiká podporujúce trávenie, bobuľovité ovocie zlepšujúce imunitný systém či zelený čas pre rýchlejšie chudnutie.
 • Akonáhle dosiahnete svoj cieľ, mali by ste v začatom trende pokračovať. Jedzte zdravo a cvičte, aby ste zabránili opätovnej tvorbe tuku. Ideálne je kardiovaskulárne cvičenie ako beh, bicyklovanie či plávanie. Pre budovanie svalovej hmoty vyskúšajte silové cvičenie, ktoré vám navyše zrýchli metabolizmus.

Po 5.rokoch prichádzam s novinkou. Nové cvičenie tvárovej gymnastiky inšpirované svetovými lektormi. Účinky tohto programu boli potvrdené štúdiami v roku 2017 v USA. Omladnite prirodzene a bez skalpela. Teraz je to možné!

FaceFit program na DVD

Pri tvorbe tohto programu som sa nechala inšpirovať najlepšími leadrami tvárovej gymnastiky ako sú Gary Sikorski, Carolle Maggio a Eva Frasier. Účinky týchto cvičení boli potvrdené štúdiou v roku 2017, ktorá sa uskutočnila v USA. Pri pravidelnom cvičení tvár omladne o 3 roky iba za 2 mesiace.

DVD obsahuje účinné, komplexné a efektívne cviky zamerané na spevnenie spodnej kontúry tváre a krku, elimináciu tkz. syslíkov, spevnenie a vyplnenie líc, posilnenie oblasti pier, čela, očného okolia ale aj elimináciu vrásky hnevu a noso-ústnej ryhy.

Pripravila som pre vás aj praktickú pomôcku do kabelky. NOVINKA kartičky FACEFIT program je kolekcia cvikov v tlačenej podobe. Odteraz môžete cvičiť kdekoľvek a kedykoľvek budeme chcieť.

Tvárovou  gymnastikou ku pevnejšej a štíhlejšej tvári

Okrem zdravého stravovania vám ku krajšej aj štíhlejšej tvári môže pomôcť aj tvárová gymnastika, ktorá spevní svalstvo tváre a dodá jej chudší vzhľad. Vyskúšajte nasledovné cviky:

 • Pre spevnenie svalstva okolo úst, vyslovujte za sebou písmená X a O. Svaly sa dostanú do kontrakcie a pohybu. Cvičte denne tak dlho, ako môžete. V každej póze zotrvajte 7 sekúnd a cvik precíťte.
 • Spevnite líca pomocou cviku „rybacia tvár“, kedy vsajete líčka smerom dnu. Opakujte niekoľkokrát denne.
 • Všetky tvárové svaly zapojíte vtedy, ak otvoríte ústa čo najširšie dokážete. Pozíciu držte niekoľko sekúnd, opakujte 30-krát denne.
 • Ústa naplňte čo najväčším množstvom vzduchu, pery majte zatvorené, vzduch prevaľujte zboka na bok. Tento cvik cvičte niekoľko minút každý deň.
 • Žuvanie žuvačky je taktiež výborným tvárovým cvičením. Samozrejme by mala byť bez obsahu cukru či umelých sladidiel, vhodná je so stéviou.  

Výborným spôsobom, ako precvičiť svalstvo na tvári, je úsmev, ktorý vám navyše pomôže odbúrať stres a urobiť radosť všetkým naokolo.

Zlozvyky, ktoré môžu spôsobiť nadutý vzhľad tváre

 • Nedostatok spánku. Ten môžete vidieť aj na svojej tvári, ak nespíte aspoň 7 – 9 hodín denne. To môže spôsobiť aj nutkanie jesť nezdravé potraviny a hormonálnu nerovnováhu.
 • Fajčenie. Fajčenie škodí pleti a celkovému vzhľadu tváre. Spôsobuje aj vrásky v oblasti úst a všeobecne ohrozuje zdravie. Ako s ním prestať vám najlepšie poradí odborník.
 • Účes. Vhodne zvolený účes dokáže ubrať tvári na objeme. Dlhé vlasy robia plnšie líca a kratší účes vás môže omladiť a zoštíhliť.
 • Make-up. Správne líčenie pomôže korigovať kontúry tváre. Svetlejší rúž a správne tieňovanie make-upu môže vašu tvár zoštíhliť.