Vrásky: Príčiny, prevencia a liečba

Poďme si zodpovedať, tie najčastejšie otázky o vráskach

Čo sú vrásky?

Rozdiel medzi dehydratačnými linkami a vráskami.

Čo spôsobuje vrásky?

Môže stres spôsobiť vrásky?

Spôsobuje make-up vrásky?

Ako predchádzať vráskam?

Zabraňuje hydratácia vráskam?

Ako liečiť vrásky?

Chirurgické zákroky.

Potrebujem viacero ošetrení, aby som sa zbavil vrások?

Existujú vedľajšie účinky možností liečby vrások?

Pomáha pitie vody pleti pri liečbe vrások?

Je všeobecnou pravdou, že s vekom prichádzajú vrásky. Niektorým typom vrások, ako sú napríklad výrazové vrásky, sa nedá vyhnúť, iným, väčšinou tým, ktoré vznikajú v dôsledku nechráneného vystavenia UV žiareniu, sa dá predchádzať a do určitej miery aj odstrániť.

Firmy už dlho sľubujú, že nám vrátia čas pomocou elixírov, krémov, pleťových vôd a sér. Za posledných niekoľko desaťročí sme do oblasti boja proti starnutiu pleti dostali aj chirurgické zákroky, injekčné prípravky na uvoľnenie svalov a výplne, ktoré sľubujú, že v okamihu odstránia známky starnutia a vrásky. Procedúry v ordinácii sú zvyčajne stávkou na istotu, ale čo starostlivosť o vrásky?

V článku uvediem všetko, čo spôsobuje vrásky, až po produkty starostlivosti o pleť, zložky a postupy, ktoré vám skutočne pomôžu vyriešiť problém s vráskami a jemnými linkami, aby ste neboli sklamané a zbytočne nemíňali peniaze.

Čo sú vrásky?

Vrásky sú prirodzenou a normálnou súčasťou starnutia. Ako ich definujeme? Sú to záhyby, linky alebo hlbšie vrásky na tvári a tele, ktoré sa často delia do troch hlavných kategórií: dynamické vrásky, statické vrásky a vráskové záhyby.

Vrásky sa často objavujú najprv na tvári, a to v dôsledku kombinácie väčšieho vystavenia pokožky slnečnému žiareniu a neustáleho pohybu, ktorý si vyžaduje mimika tváre. Hoci si väčšina ľudí spája vrásky s tvárou, môžu sa objaviť kdekoľvek na tele, zvyčajne na miestach, ktoré sú najviac vystavené slnku: na chrbte rúk (teraz ste sa určite pozreli na vaše ruky😊), krku a hrudníku. Ďalšími miestami, kde vznikajú vrásky a privádzajú ženy do šialenstva, sú horná časť paží, okolie kolien a zadok.

Jedna poznámka. Hoci je pravda, že vrásky sú prirodzenou súčasťou starnutia, to, ako veľmi a ako hlboko sa vaša pokožka zvrásni, môžeme do veľkej miery ovplyvniť – a to je skvelá správa. No nie?😊

Dehydratačné linky alebo vrásky

Mýtus o suchej alebo dehydrovanej pokožke, ktorá spôsobuje vrásky, pretrváva, pretože suchá alebo dehydrovaná pokožka vyzerá vráskavejšie ako pokožka, ktorá taká nie je. 

Keď je pleť suchá alebo dehydrovaná (suchej pleti chýba olej a ceramidy, dehydrovanej pleti chýba voda), je ochudobnená o životne dôležité látky, ktoré potrebuje na zdravé fungovanie. Tento deficit oleja alebo vody môže spôsobiť to, čo niektorí nazývajú “dehydratačné vrásky“. Nejde o nové jemné linky a vrásky, ktoré sa náhle objavia, ale o jemné linky a vrásky, ktoré sa zvýraznia, keď pleti chýba to, čo potrebuje, aby bola zdravá. Tieto typy vrások spôsobené suchou alebo dehydrovanou pleťou sa dajú ľahko odstrániť pomocou výživných a hydratačných produktov starostlivosti o pleť.

Zmiernenie príznakov a pocitov suchej pokožky, znamená zaradenie zvláčňujúcich, hydratačných zložiek do rutinnej starostlivosti o pleť, ako sú rastlinné oleje, napríklad arganový olej a olej z pupalky dvojročnej, rastlinné maslá, napríklad bambucké maslo a zložky, ktoré pokožku regenerujú.

Dehydratovaná pleť si vyžaduje trochu iný prístup. Na rozdiel od suchej pleti nejde o typ pleti, ale o prechodný stav, ktorý spôsobujú vonkajšie faktory. Možno budete musieť vykonať určitú detektívnu prácu, aby ste presne zistili, čo spôsobuje dehydratovanú pleť.

Pozrite si svoje výrobky na starostlivosť o pleť: neobsahujú niektoré z nich potenciálne dráždivé zložky, ako sú parfumy, esenciálne oleje a denaturovaný alebo alkohol? Ak áno, hľadajte alternatívy bez dráždivých látok. Ak to nie je hlavná príčina, uistite sa, že nepoužívate žiadne abrazívne fyzikálne peelingy, výrobky alebo nástroje, ako sú napríklad čistiace kefky. Tie môžu narušiť a ďalej zhoršovať kožnú bariéru, čím sa zvyšuje jej náchylnosť na stratu vody, najmä v suchom prostredí.

Po nájdení “spúšťača” dehydratácie pleti pridajte do svojej rutinnej starostlivosti produkty s hydratačnými zvlhčujúcimi látkami, napríklad kyselinu hyalurónovú, ktorá pomáha pleti priťahovať a zachytávať vlhkosť. Je dôležité si uvedomiť, že dehydratovaná pleť sa môže vyskytnúť aj u ľudí s mastnou pleťou.

Čo spôsobuje vrásky?

Príčiny starnutia pleti a vrások rozdeľujeme na “vonkajšie” alebo “vnútorné“. Vonkajšie sa vzťahujú na vonkajšie faktory prostredia a vnútorné faktory sú tie, ktoré sa dejú v tele počas mnohých rokov, a ktoré nakoniec ovplyvňujú vzhľad pokožky.

Vonkajšie starnutie sa týka predovšetkým poškodenia pokožky slnkom v dôsledku nechráneného vystavovania sa slnečnému žiareniu, ale zahŕňa aj útoky prostredia, ako je napríklad neustále vystavovanie sa znečisteniu a fajčenie (vrátane pasívneho fajčenia). To je pre pokožku mimoriadne škodlivé z krátkodobého aj dlhodobého hľadiska. Je to hlavný faktor, ktorý spôsobuje vráskavú pokožku. Vystavenie sa prírodným faktorom oslabuje štruktúru pokožky, čo umožňuje vznik vrások.

Samozrejme, dôsledná aplikácia ochranného faktora SPF 30, za mňa určite SPF 50. Prečo až SPF 50? Dočítate sa tu. Používanie produktov starostlivosti o pleť bohatých na antioxidanty, môže pomôcť znížiť mieru do akej sa vonkajšie poškodenia prejavia na našej pleti.

Vnútorné starnutie zahŕňa rôzne vplyvy, ako sú opakované pohyby svalov (preto sa tie vrásky úsmevu a mračenia objavujú ako prvé), zmeny v strednom veku ovplyvňujúce podporné prvky pokožky, úbytok tuku, príbytok tuku, pohyb tukových vankúšikov a choroby.

Vznik vrások a jemných liniek môžu ovplyvniť aj postupy starostlivosti o pleť. Dlhodobé používanie parfumovaných výrobkov a citlivých zložiek na pokožku môže zhoršiť výskyt vrások a jemných liniek.

Môže stres spôsobiť vrásky?

Stres môže spôsobiť vrásky. Možno to znie šokujúco, ale je to pravda.☹

Stres totiž prispieva k tvorbe látky v tele, ktorá narúša základnú štruktúru pokožky – tú istú štruktúru, ktorá udržiava pokožku pevnú a pružnú. Okrem vrások môže chronický stres prispievať aj k ďalším faktorom, ktoré spôsobujú, že pleť vyzerá staršie, ako napríklad začervenanie, podráždenie a nerovnomerný tón.

Zvládanie stresu je zdravým riešením, ktoré má ďalekosiahle výhody, vrátane tých, ktoré sa netýkajú len starnutia pokožky. Skvelým spôsobom, ako sa pokúsiť znížiť hladinu stresu, je každodenná meditácia.

Spôsobuje make-up vrásky?

Make-up nemôže priamo spôsobovať vrásky, ale spôsoby, akými sa nanáša a odstraňuje, môžu spôsobiť poškodenie, ktoré nakoniec vedie k starnutiu pokožky alebo spôsobuje, že vrásky, ktoré máte, sú viditeľnejšie.

Podobne ako pri výrobkoch na starostlivosť o pleť je dôležité, aby vaše líčidlá neobsahovali parfumy a dráždivé látky. Parfumovaný korektor aplikovaný na jemnú pokožku pod očami môže spôsobiť podráždenie, ktoré nakoniec vedú k viditeľným známkam starnutia.

Pri nanášaní a odstraňovaní make-upu (najmä očných liniek) je najlepším postupom neťahať pokožku. Každodenné ťahanie a manipulácia v záujme mačacích očí síce krátkodobo vrásky nepodporí, ale z dlhodobého hľadiska ohrozuje. Aj z očnej linky sa naťahujú zložky do našej pokožky, ktoré následne vyvolávajú starnutie a voilá (čítajte „voalá“😊), máte ďalšiu vrásku…

Teraz sa ešte dotknem najväčšieho problému pri líčení a tým je spánok s make-upom. Nesprávne odstraňovanie make-upu a čistenie pleti môže viesť k tvorbe hrbolčekov, upchatým pórom, opuchom a aj podráždeniu. Ak je spanie s nalíčenou tvárou u vás bežné, možno by ste si mali vytvoriť nový zvyk, pretože by mohol potenciálne prispieť k starnutiu pleti.

Ako predchádzať vráskam?

Predchádzanie vrások a jemných liniek si vyžaduje viacnásobný prístup. Skôr než sa budem venovať postupom, ktoré nesúvisia so starostlivosťou o pleť a ktoré môžete zaradiť do svojho každodenného života, aby ste znížili pravdepodobnosť vzniku vrások, musím vyvrátiť mýtus, že vráskam sa dá úplne zabrániť. To jednoducho nie je pravda. Nie všetkým vráskam sa dá predísť. Vráskam, ktoré vznikajú v dôsledku vonkajšieho starnutia, sa dá predchádzať. Dokonca môžeme ovplyvniť aj to, ako sa na našej pokožke prejavuje vnútorné starnutie, ale pravda je taká, že nie všetkým vráskam sa dá predísť.

Teraz sa povenujem najlepším spôsobom mimo starostlivosti o pleť, ktoré znižujú výskyt vrások a jemných liniek:

  • Dôsledné používanie širokospektrálneho ochranného faktora mi-ni-mál-ne SPF 30+😊 a vyhýbanie sa slnku, ak je to možné
  • Zníženie stresu prostredníctvom techník zvládania stresu (meditácia, joga, zmena životného štýlu)
  • Vyhýbanie sa fajčeniu, vapingu a pasívnemu fajčeniu
  • Konzumácia potravín bohatých na živiny a antioxidanty 

Zabraňuje hydratácia vráskam?

Používanie hydratačných krémov, ktoré obsahujú len hydratačné zložky, nemôže pomôcť pri prevencii vrások, ale hydratačný krém môže pomôcť vyživiť suchú a dehydrovanú pokožku, čím sa zmierni výskyt spomínaných “dehydratačných línií”, pretože pomáha obnoviť hladký a pružný vzhľad.

Prevencia vrások prostredníctvom hydratácie si vyžaduje hydratačný krém alebo krém proti vráskam s koktailom hydratačných látok, antioxidantov a ďalších bioaktívnych látok proti starnutiu, ako je retinol a niacínamid. Zmes zložiek nielenže umožňuje pleti správať sa zdravo a mladistvo, ale pomáha jej aj brániť sa pred vonkajšími faktormi starnutia, ktoré spôsobujú jemné linky a vrásky. Zachovanie integrity kožnej bariéry prostredníctvom hydratačných prípravkov obsahujúcich zvláčňujúce zložky, ako sú ceramidy, vazelína, skvalén a glycerín, tiež pomáha zachytávať vlhkosť a predchádzať vzniku vrások.

Najlepší hydratačný krém proti starnutiu? Hydratačný krém bohatý na antioxidanty s ochranným faktorom SPF. Tento prístup poskytuje vrstvy ochrany pred škodlivými agresormi vonkajšieho prostredia, ktoré môžu mať vplyv na starnutie pleti, vrátane nepríjemného UV žiarenia.

Ako ošetriť vrásky?

Hádajte, čo vám zopakujem… áno…😊 opaľovací krém je produktom č. 1 v starostlivosti o pleť proti starnutiu, ktorý môžete a mali by ste používať každý deň (ale to ste už určite vedeli, že poviem, že?😊). Vystavenie UV žiareniu môže spôsobiť predčasné starnutie pokožky, ako aj jej ďalšie poškodenie, napríklad popáleniny, nerovnomerný tón aj chronické zápaly. Každodenné používanie širokospektrálneho opaľovacieho krému s ochranným faktorom SPF 30+ alebo vyšším (SPF 50) môže absolútne znížiť riziko skorých príznakov starnutia pokožky tým, že pomáha predchádzať tomuto poškodeniu.

Výskumy ukazujú, že okrem opaľovacieho krému je najlepšou ochranou pred vráskami jemná, kompletná starostlivosť o pleť obohatená o antioxidanty, zložky, ktoré pleť dopĺňajú, zložky upokojujúce pleť a zložky obnovujúce pleť.

Tu sú niektoré z mojich obľúbených superhviezd v starostlivosti o pleť proti starnutiu a produkty proti vráskam, ktoré by ste si mohli zaradiť do svojej rutiny aj vy:

  • Exfoliačné prípravky – ako sú AHA (alfa hydroxykyselina) a BHA (beta hydroxykyselina), podnecujú pokožku, aby sa zbavila odumretých, matných vrstiev tak, ako keď bola mladšia, čo má za následok hladšiu pokožku a menej viditeľných vrások. Používanie bezoplachového exfoliantu je skvelý spôsob, ako využiť výhody AHA a BHA.
    • Môj tip: BHA si vyberte, ak máte problém aj s upchatými, rozšírenými pórmi alebo mastnou pleťou.
  • Vitamín C – obľúbený antioxidant v starostlivosti o pleť, zmierňuje pro-aging poškodenia, ktoré môžu mať na pleť vonkajšie faktory, podporuje udržiavanie základnej pevnej štruktúry pleti. Zaradiť vitamín C do svojej rutinnej starostlivosti je také jednoduché, ako používať na pleť hydratačné krémy, séra alebo posilňovače obohatené o túto viacúčelovú zložku.
  • Retinoidy – vrátane retinolu, sú už dlho označované za “tie” zložky, pokiaľ ide o boj proti starnutiu, pretože preukázateľne minimalizujú vzhľad vrások, zlepšujú nerovnomerný tón pleti a navracajú pleti pocit pevnosti. Medik8 má v ponuke celý rad produktov s obsahom retinolu, vďaka čomu si ľahko nájdete taký, ktorý vyhovuje vášmu typu pleti a potrebám. A aké výhody má ešte retinol? Dočítate sa tu.
  • Antioxidanty – pôsobia ako brzda vonkajšieho starnutia tým, že pomáhajú pri obrane pleti pred znečistením, UV žiarením a škodlivými vplyvmi. Antioxidanty bránia vonkajšiemu starnutiu tým, že pomáhajú chrániť pokožku pred znečistením, UV žiarením a inými zákernými vonkajšími faktormi, ktoré podporujú starnutie. Sú prínosom v každom aspekte proti starnutiu a často sú súčasťou mnohých produktov starostlivosti o pleť.
    • Môj tip: obľubujem ich prostredníctvom koncentrovaných sér.
  • Peptidy – sú zaujímavou skupinou zložiek, ktoré zhromažďujú pôsobivú studnicu výskumov dokazujúcich ich schopnosti proti starnutiu. Pri lokálnej aplikácii dokážu redukovať vzhľad jemných liniek a vrások, spevňujú, vypĺňajú, vyhladzujú a pôsobia na zlepšenie základnej podpornej štruktúry pokožky. Odporúčam opäť Medik8.

Ešte sa vrátim k retinoidom… Retinoidy s predpísanou silou, ako je tretinoín, sú tiež vyhľadávané, pokiaľ ide o boj proti starnutiu. Tieto silnejšie formy vitamínu A majú rovnaké výhody ako retinol a voľnopredajné retinoidy, vrátane redukcie vrások a pomoci pri vyrovnávaní tónu pleti. Rozdiel je v tom, že tie na lekársky predpis účinkujú rýchlejšie, avšak sú spojené s podráždením, ktoré niektorí ľudia neznášajú dobre.

6 najlepších zložiek na vrásky: 

  1. retinol
  2. vitamín C
  3. kyselina hyalurónová
  4. niacínamid
  5. peptidy 
  6. ceramidy

Chirurgické zákroky

Nie som za, ale vidím to všade naokolo, tak o tom napíšem. Takže okrem starostlivosti o pleť sa tvrdšie, hlbšie vrásky a linky dajú riešiť chirurgickým zákrokom, ako aj injekciami, peelingom a laserom a inými zariadeniami na báze energie. Lifting tváre, chirurgický zákrok, pri ktorom lekár ručne nadvihne, zašije a napne pokožku, ponúka výraznejšie viditeľné výsledky, ktoré môžu trvať približne desať rokov.

Menej invazívne postupy na prevenciu a riešenie starnutia sú čoraz obľúbenejšie, pretože sa zvyšuje ich dostupnosť. Injekčné neuromodulátory, ako je botulotoxín (alias jeho značková verzia Botox®), znižujú pohyblivosť svalov a vyhladzujú vrásky spojené s opakovanou mimikou.

Injekčné výplne, medzi ktorými je najpopulárnejšia kyselina hyalurónová, “vypĺňajú” hlboké vrásky a záhyby, ktoré sa objavujú na tvári, najčastejšie v okolí úst a brady. Výplne s kyselinou hyalurónovou a Botox® nie sú trvalé a na udržanie výsledkov sa musia opakovať. Vo všeobecnosti môžete očakávať, že Botox® vydrží 4-6 mesiacov, kým bude potrebné ďalšie ošetrenie neuromodulátorom, zatiaľ čo výplne môžu v závislosti od produktu vydržať 1 až 3 roky.

Neinjekčné ošetrenia proti starnutiu, ako sú resurfacingové lasery a chemický peeling, pomáhajú zbaviť pokožku známok poškodenia (často spojených s UV žiarením), ako sú tmavé sfarbenia a drsná štruktúra pleti. Pozor, aj tieto procedúry musí vykonávať licencovaný odborník, doktor a na dosiahnutie optimálnych výsledkov je potrebných viacero ošetrení.

Tvárová joga

Ak svoje svaly trénujete správne, nadobudnú objem a budú silnejšie. Pokožka sa potom rovnomerne rozprestrie a poskytne vám prirodzený lifting tváre. Je to zadarmo a je to bez vedľajších účinkov.

Zlepšený krvný obeh je tu životne dôležitý! Keď si precvičíte svaly tváre, zvýšite krvný obeh aj v najhlbších vrstvách pokožky. S väčším množstvom kyslíka v bunkách sa toxíny začnú vyplavovať a vaša pokožka zareaguje menším počtom vyrážok, menšími pórmi a väčšou elasticitou.

AKO začnete cvičiť svaly na tvári, je veľmi dôležité. Cvičenie tvárovej jogy je len také účinné, ako si ho sami urobíte. Ak chcete dosiahnuť čo najlepšie výsledky, musíte cvičenia vykonávať v správnom poradí. Sledujte môj youtube kanál, kde nájdete aj ucelené zostavy. Nárazové cvičenie nepomáha.

Potrebujem viacero ošetrení, aby som sa zbavila vrások?

Vrásky spôsobuje a môže zhoršovať celá armáda vnútorných a vonkajších faktorov. Použitie jedinej možnosti ošetrenia, produktu alebo postupu nezbaví pleť vrások, rovnako ako konzumácia jedného zdravého jedla nevytvára rozumnú stravu.

Prevencia a pomoc pri viditeľnej obnove vrások si vyžaduje komplexný prístup, ktorý zahŕňa starostlivosť o pleť bohatú na prospešné a upokojujúce zložky, zdravý životný štýl a každodennú ochranu pred slnkom. Dokonca aj v prípade, že vyhľadáte chirurgický zákrok, výplňové materiály alebo injekcie, je potrebné dodržiavať a podporovať ich zdravým životným štýlom.

Teraz budem citovať certifikovaného dermatológa Dr. Corey L. Hartmana:

Procedúry v ordinácii bez pevného režimu starostlivosti o pleť, ktorý by ich podporil, nie sú z dlhodobého hľadiska také účinné.

Chceli by ste premárniť všetok čas, úsilie a peniaze, ktoré ste do týchto procedúr vložili, aby sa vám vrásky a jemné linky opäť objavili kvôli tomu, že trávite príliš veľa času na slnku bez SPF? No ja určite nie, to v žiadnom prípade…

Existujú vedľajšie účinky pri ošetrení vrások?

Pokiaľ ide o retinoidné krémy na predpis, môže sa vyskytnúť suchosť, olupovanie, šupinatenie a citlivosť, ktoré môžu pretrvávať, pokiaľ výrobok neprestanete používať. Pri aplikácii týchto retinoidov je dôležité nikdy nešetriť ochranným faktorom SPF a vyhľadávať hydratačné krémy so zmesou zvlhčujúcich a zmäkčujúcich látok pre optimálnu hydratáciu. Všeobecne platí, že retinol a mnohé jeho deriváty, ktoré sa používajú v starostlivosti o pleť, sú lepšie znášané.

Dr. Hartman ešte zdôrazňuje: “Určenie typu vašej pleti a prispôsobenie produktov je nevyhnutné na zostavenie víťazných produktov v starostlivosti o pleť. Zdôrazňujem aj dôležitosť individuálneho prístupu. To, že to fungovalo u vašej kamarátky, ešte neznamená, že je to vhodné aj pre vás.

Chirurgické zákroky a procedúry, ako sú injekčné materiály a výplne, majú aj vedľajšie účinky. Ak chcete získať viac informácií o nich, vyhľadajte dermatológa alebo plastického chirurga.

Pomáha pitie vody vašej pleti pri liečbe vrások?

Prejdem rovno k veci: pitie vody nepomáha zbaviť pleť vrások. Táto myšlienka vychádza z predstavy, že minimálne 8 pohárov vody denne udržiava pokožku hydratovanú.

Ako som už spomínala, predpoklad, že správna hydratácia pokožky zabráni vzniku vrások alebo ich odstráni, nie je pravda. Udržiavanie hydratácie pleti len znižuje výskyt dehydratačných vrások.

Myšlienka, že pitie vody udržiava pleť hydratovanú, bola dlho úplne nepodložená. V roku 2015 však štúdia dospela k záveru, že pitie viac ako 3,7l vody (nie 1,5-2l vody) denne zvyšuje hydratáciu pokožky. Ak ste pitiu vody oddané, neváhajte a vypite aj 3,7l denne, je to pravdaže na vás. Ja zostávam verná hydratačným produktom a ušetrím si veľa návštev toalety. 😊

Ak ste dočítali až sem, som rada, že vás článok zaujal a určite máte dostatok informácií k tomu, aby ste zatočili s vašimi vráskami alebo im predchádzali

Pomohol vám tento článok? Čo nové ste sa dozvedeli z článku? Ako sa staráte o vaše vrásky vy? Skúšali ste aj neuromodulátory? Máte otázky? Dajte mi vedieť do komentára…

Iveta