Vitamín A- vitamín krásy. Prečo staviť na pečienku a mastné ryby?

Vitamín A – kamarát či nepriateľ?

Čo sa týka snahy o perfektnú pleť, ide o nekonečný príbeh. Neustále hľadáme vhodné produkty a nasledujeme najnovšie dermatologické trendy. Vitamín A sa stal jednou z najobľúbenejších zložiek kozmetiky, pretože bojuje s akné, spomaľuje starnutie a udržiava pleť zdravú. Aj napriek množstvu benefitov existujú ľudia, ktorí majú voči jeho účinkom veľa výhrad.

Vitamín A poznáme vo viacerých formách – retinoly, retin A, beta karotén a estery. Výber je veľký, čo pre niekoho predstavuje výhodu, pre iného to môže byť mätúce. Bez dostatočného poradenstva nie je jednoduché porozumieť, ktorý by ste mali používať práve vy. Treba zohľadniť aj vedľajšie účinky ako začervenaná, citlivá a suchá pokožka, kvôli ktorým sa niektorí ľudia vitamínu A vyhýbajú. Ten však má aj pozitívne vplyvy na pleť, ako predchádzanie jemných liniek, vrások a starnutiu spôsobenému vplyvom slnečného žiarenia.

Pre lepšie zorientovanie sa v účinkoch a vlastnostiach vitamínu A si prečítajte nasledovný rozhovor s Candace Noonan, riaditeľkou ogranizácie Environ, zaoberajúcou sa starostlivosťou o pleť.

Prečo je vitamín A nevyhnutnou zložkou každodennej starostlivosti o pleť?

Vedecký výskum dokázal, že vitamín A je kľúčový regulátor DNA v pokožke. Má schopnosť zmierniť jemné linky, vrásky a starnutie vplyvom slnka. Zlepšuje tón pleti a zanecháva ju jemnejšiu a hydratovanú.

Aké potraviny uprednostniť?

Potraviny bohaté na vitamín A sú mastné ryby, olej z treščej pečene, kapusta, sladké zemiaky, mrkva, pečienka. Najdôležitejšie je, že vitamín A z pečene (a všetkých ostatných živočíšnych zdrojov) je biologicky dostupná forma vitamínu A, čo znamená, že telo ho dokáže využiť. Vitamín A z rastlinných zdrojov, ako je beta-karotén, musí byť najprv prevedený na formu retinoidu, konverzný pomer je chudobný, a telo ho nedokáže spracovať v požadovanom množstve, takže je nutné získať skutočný vitamín A z živočíšnych zdrojov.

Neodporúčam dlhodobú suplementáciu vitamínom A, pretože syntetický vitamín A nesie vyššie riziko toxicity. Dobrou voľbou sú: bio hovädzia pečeň a kuracia pečeň. Pečeň filtruje toxíny, ale neukladá toxíny. Avšak, pečeň chovaných zvierat kŕmených umelo bude obsahovať toxíny, pretože ich pečeň je preťažená.

Aby sme zvýšili jeho obsah v pokožke, musíme konzumovať tieto potraviny v zvýšenom množstve minimálne 7 dní. Rovnako dôležité je však aplikovať vitamín A aj povrchovo na pokožku každé ráno a večer, čo prinesie rýchlejšie výsledky. Slnečné lúče totiž znižujú hladinu vitamínu A v koži.

Môže ktokoľvek  použiť vitamín A na svoju pokožku?

Každý môže povrchovo použiť vitamín A na pleť. Naše telo ho na rozdiel od vitamínu D nedokáže vyrábať, takže sa musíme spoľahnúť na jeho konzumáciu a aplikáciu v kozmetike.

Pokiaľ sa jedná o vek konzumenta, dôležité je zvoliť správnu formu vitamínu A. Kyselina retinová je vhodnejšia pre zrelšiu a nie citlivú pokožku. Je totiž drsnejšia a spôsobuje začervenanie, suchosť a citlivosť. Mladá a citlivá pleť by mala byť ošetrovaná esterovými formami vitamínu A. Pri použití retinolu z obchodu si overte štandardy a kvalitu výrobcu. Voľte renomované dermatokozmetické značky kde je zachovaná čistota a procesy spracovania, balenia a uskladnenia. Retinol podliaha oxidácii, preto pri výbere buďte opatrní.

Existuje spôsob, ako používať vitamín A a vyhnúť sa jeho vedľajším účinkom ako začervenanie, citlivosť, suchosť či šupinatosť pokožky? 

Retinoidy sú jedinou kozmetickou ingredienciou, ktorá bola schválená americkou inštitúciou FDA. Existuje desiatky štúdií, ktoré potvrdzujú ich účinosť. Sú však veľmi nestabilné a na pultoch obchodov sa nikdy nezdržia dlho. Vždy je potrebné si overiť ich kvalitu.  Spôsob, akým je produkt zabalený taktiež ovplyvňuje jeho kvalitu a účinky.

Ak hľadáte vhodný prípravok s obsahom vitamínu A, určite sa najskôr poraďte s odborníkom. Vo všeobecnosti by sme však mohli povedať, že takýto produkt by mal obsahovať nedráždivú formu vitamínu A, lipopeptidy, vitamín E.

Na našom trhu je anglická značka Medik8, https://antiage.sk/kategoria/retinol/  ktorá sa špecializuje na kozmetiku s obsahom retinolu. Nájdete tam koncentrácie od 0,15 až po 3 %. Ak s retinolom začínate prečítajte si článok  FAKTY O RETINOLE. PREČO HO POUŽÍVAM , AKO SI VYBRAŤ TEN SPRÁVNY A PREČO JE NAJLEPŠOU VOĽBOU NA LIEČBU VRÁSOK A AKNÉ