Vitamín C a niacínamid: Môžem ich kombinovať?

Ublíži nám kombinácia niacínamidu a vitamínu C, ako to niektorí tvrdia? Je to fakt alebo mýtus?

Tak… a nastal čas na vyvrátenie niekoľkých mýtov. 😊 

Viete čo? Trošku ma zarážajú mätúce tvrdenia týkajúce sa dvoch mojich obľúbených zložiek starostlivosti o pleť: niacínamidu a vitamínu C. Na viacerých blogoch a dokonca aj v niektorých renomovaných článkoch v kozmetických časopisoch sa uvádza, že hoci sú tieto dve zložky samy o sebe skvelé, ich kombinácia vytvára dvojaký problém: 

  1. neutralizuje účinnosť oboch zložiek 
  2. môže sa vytvoriť látka (kyselina nikotínová, známa aj ako niacín), ktorá sčervená pokožku

Nepravda, pretože našťastie nám najnovšie výskumy ukazujú, že kombinácia niacínamidu a vitamínu C nevedie k problémom s pokožkou. V skutočnosti môže táto kombinácia viesť k bohatým prínosom pre našu pokožku. Ako to teda je? Prečítajte si v článku…

Fakty o niacínamide a vitamíne C

Názor, že niacínamid a vitamín C sa nemôžu kombinovať, hlása starý výskum, ktorý bol nesprávne interpretovaný. Mimochodom, na mojej stránke antiage sú všetky produkty a rady založené na výskume a štúdiu.

Všetky výskumy skúmam kritickým okom, aby som zistila, ako sa vzťahujú na informácie, ktoré s vami zdieľam, a aj na zložky, ktoré sú používané v našich produktoch na starostlivosť o pleť. Tu sa už dostávame do vedy, ale vydržte, výsledky sa vám a vašej pleti budú páčiť.

Štúdie, ktoré poukazujú na nezlučiteľnosť niacínamidu a vitamínu C, sa datujú do začiatku 60. rokov minulého storočia (áno, až tak ďaleko 😊). Tieto štúdie boli od začiatku chybné, pretože sa v nich používali nestabilizované formy oboch zložiek, zatiaľ, čo pri používaní v moderných kozmetických prípravkoch sú obe zložky zvyčajne stabilizované.

Niacínamid

je dosť “nepoddajná” zložka. Svetlo a vzduch na ňu nemajú taký účinok ako na antioxidanty, napr. vitamín C. V prípade niacínamidu je dôležité, aby bol výrobok vytvorený pri pH blízkom neutrálnemu. Na druhej strane vitamín C (čistá kyselina askorbová) sa najlepšie správa v prostredí s nízkym pH (kyslom).

Kyselina nikotínová – nežiaduci vedľajší produkt niacínamidu a vitamínu C – sa však stáva problémom len vtedy, keď sa niacínamid a vitamín C dlhodobo kombinujú v prostredí s vysokou teplotou. Táto teplota je však vyššia ako vo väčšine domácností, vyššia aj keby sme napr. ponechali výrobok niekoľko dní vonku na slnku…

Ale takisto musím povedať a je dôležité zdôrazniť, že táto obava sa týka len čistého vitamínu C , teda kyseliny askorbovej, a nie jeho mnohých iných foriem (napríklad askorbylfosfátu horčíka, tetrahexyldecylaskorbátu a askorbylglukozidu).

Opakujem, kombinácia čistého vitamínu C (kyseliny askorbovej alebo l-askorbovej) s niacínamidom je úplne v poriadku, pretože okolnosti, za ktorých vzniká kyselina nikotínová, sa nevzťahujú na každodenné použitie týchto zložiek.

Čo je Niacínamid

Niacínamid, alias vitamín B3 a nikotínamid, je jedným z gigantov v oblasti starostlivosti o pleť. Je to skutočne multitaskingová zložka, ktorá hrá neoddeliteľnú úlohu pri udržiavaní zdravej pokožky vďaka koenzýmom, na ktoré sa rozkladá, a svojim antioxidačným vlastnostiam.

Okrem lokálnej aplikácie niacínamidu sa často užíva aj ako doplnok. Je to preto, že hoci telo tento vo vode rozpustný vitamín potrebuje, nedokáže si ho vytvoriť samo.

V starostlivosti o pleť je niacínamid uznávaný pre svoju schopnosť pomáhať normalizovať výstelku pórov, znižovať vzhľad roztiahnutých pórov a znižovať výskyt tmavých škvŕn. Tu sa však výhody niacínamidu nekončia.

Výhody

  • Minimalizuje vzhľad veľkých, “roztiahnutých” pórov 
  • Zmierňuje drsnú a nerovnomernú štruktúru pleti
  • Znižuje výskyt jemných liniek a vrások 
  • Znižuje nerovnomerný tón pleti a tmavé škvrny 
  • Pomáha chrániť pleť pred starnúcimi vplyvmi prostredia 
  • Pomáha znižovať trans-epidermálnu stratu vody pre hydratovanejšiu pleť 

Ako pomáha Céčko na pleť

Vitamín C je už dlho hlavným antioxidantom v starostlivosti o pleť a proti starnutiu. Má zmysel mať vitamínu C v prípravkoch starostlivosti o pleť, pretože normálna a zdravá pleť obsahuje množstvo tohto vitamínu. Táto zložka, podložená výskumom, zmierňuje vplyvy spojené s environmentálnymi činiteľmi, ktoré podporujú starnutie, ako sú UV lúče a znečistenie, a pomáha pleti udržať si mladý, rovnomerný tón a vzhľad.

Jeho pôsobivé vlastnosti pri vplývaní životného prostredia znamenajú, že dobre spolupracuje s inými antioxidantmi, najmä s vitamínom E, a aj pri aplikácii pod širokospektrálnym opaľovacím krémom. Vitamín C je však náchylná zložka, ktorej sa znížia účinky, keď je vystavená pôsobeniu vzduchu a svetla. Pri hľadaní výrobku s vitamínom C preto pozerajte produkty so vzduchotesným obalom a obalom chrániacim pred svetlom

Nezabudnite: táto výskumom podporená zložka starostlivosti o pleť sa označuje aj ako kyselina askorbová alebo l-askorbová. Pri čítaní zoznamu zložiek si preto dávajte pozor na niektorý z jej názvov.

Hoci je vitamín C známy svojimi antioxidačnými vlastnosťami, pleti môže prospievať aj niekoľkými ďalšími spôsobmi.

Výhody vitamínu C

  • Preukázateľne znižuje výskyt jemných liniek a vrások 
  • Silný antioxidant, ktorý znižuje vplyv poškodenia spôsobeného UV žiarením 
  • Pomáha podporovať obsah kolagénu v pokožke, čo vedie k jej pevnejšiemu a mladšiemu vzhľadu a stabilnejšej štruktúre 
  • Dokáže zmierniť tmavé škvrny a rozjasniť nerovnomernú pleť 
  • Zlepšuje bariérové vlastnosti pokožky 

Môžete používať niacínamid s vitamínom C?

Výskum ukazuje, že niacínamid aj vitamín C môžete bezpečne miešať, a to buď spolu v jednom výrobku, alebo v kombinácii z rôznych výrobkov, ktoré navrstvíte jeden na druhý. Táto kombinácia zložiek prospešných pre pleť pravdepodobne nespôsobí podráždenie, ale pravdepodobne spôsobí, že pleť bude vyzerať a pôsobiť zdravšie, pretože tieto zložky ponúkajú odlišné a synergické výhody.

Spoločné výhody

Výhod spoločného používania niacínamidu a vitamínu C je množstvo: 

  1. Samotný niacínamid je zložka na obnovu pleti, ktorá dokáže viditeľne zlepšiť vzhľad rozšírených pórov, jemných vrások a mdlej pleti. 
  2. Vitamín C je silný antioxidant, ktorý pomáha chrániť pleť pred viditeľným vplyvom stresových faktorov z prostredia, ako sú voľné radikály, a navyše je to látka znižujúca mdlosť, a ktorá môže zlepšiť viditeľné známky starnutia.

Tieto zložky spolu tvoria výkonnú kombináciu, ktorá rieši nerovnomerný tón pleti, vrásky, stratu pevnosti a mdlosť. Bez ohľadu na to, či máte suchú, mastnú/kombinovanú alebo citlivú pleť, uvidíte, že vaša pleť bude postupne žiarivejšia, hladšia, rovnomernejšia a výrazne mladšia.

Ako vrstviť niacínamid a vitamín C

Skôr ako začnete s vrstvením, musíte si nájsť správne produkty s vitamínom C a niacínamidom, ktoré pridáte do svojej rutinnej starostlivosti o pleť. Tieto dva vitamíny sa vyskytujú vo viacerých typoch výrobkov starostlivosti o pleť vrátane čistiacich prípravkov, ošetrujúcich prípravkov a hydratačných krémov.

Ak však chcete z nich vyťažiť čo najviac, najlepším prostriedkom pre vitamín C aj niacínamid je prípravok, ktorý sa používa, ako napríklad tonikum, ošetrenie (sérum alebo booster) alebo hydratačný krém. Čím dlhšie tieto dve látky zostanú na pleti, tým lepšie.

Pokiaľ ide o textúru, záleží len na type vašej pleti a jej problémoch. Všeobecne platí, že ľahké a gélové textúry sér a posilňovačov s niacínamidom a vitamínom C sú vhodné pre všetky typy pleti. Pokiaľ však ide o hydratačné krémy, mastnej a zmiešanej pleti by mohli lepšie vyhovovať ľahšie krémy a gély, zatiaľ čo suchšie typy pleti zvyčajne potrebujú extra tlmenie a hydratáciu, ktorú poskytuje hustejší krém.

Čo skôr, vitamín C alebo niacínamid?

Spôsob vrstvenia oboch látok závisí od štruktúry výrobkov, ktoré si vyberiete. Ak sa napríklad rozhodnete použiť fluidný niacínamidový booster a hydratačný krém s vitamínom C, najprv naneste booster a až potom hydratačný krém. Výrobky na starostlivosť o pleť by ste mali vždy aplikovať v poradí od riedkej po najhustejšiu konzistenciu.

Ako dlho by ste mali čakať medzi vitamínom C a niacínamidom?

O tom, ako dlho treba čakať medzi aplikáciou rôznych produktov starostlivosti o pleť, koluje veľa názorov. Pravdou je, že pred aplikáciou ďalšieho výrobku nemusíte čakať, kým výrobok “zaschne”. To platí aj pre vitamín C a niacínamid.

Použitie jedného po druhom nemá vplyv na priepustnosť ani účinnosť. Ako sme zistili, tieto dve zložky sa navzájom nerušia. Okrem toho, vzhľadom na to, že vitamín C je primárnym antioxidantom v pleti, čakanie medzi aplikáciami týchto zložiek naozaj nemá zmysel.

Ak sa u vás vyskytne začervenanie po niacínamide alebo vitamíne C, môžete pred aplikáciou ďalšieho prípravku starostlivosti o pleť počkať. Alebo ešte lepšie, zvážte iné výrobky s týmito zložkami.

Môžem ráno používať kombináciu?

Niacínamid s vitamínom C môžete používať ráno a/alebo večer. Záleží len na vás a vašich preferenciách pri aplikácii.

Mnohí sa rozhodnú používať oba prípravky ráno, pretože aplikácia oboch prípravkov pred začiatkom dňa vám poskytne širokospektrálny ochranný faktor SPF 30+ s dostatočnou záložnou ochranou pred vplyvmi vonkajšieho prostredia. Vo všeobecnosti je na denné použitie vhodnejší vitamín C, ale nič nepokazíte, ak ráno použijete aj niacínamid.

Myšlienka na záver…

Ešte jeden bod: na základe mnohých výskumov vieme, ako niacínamid prospieva pleti. Ale ako sme už spomenuli, vitamín C (kyselina askorbová) je najrozšírenejší antioxidant, ktorý sa prirodzene vyskytuje v pokožke. Vzhľadom na túto skutočnosť, ak by vitamín C a niacínamid neboli kompatibilné, lokálne používanie niacínamidu, by buď nič neprinieslo alebo by viedlo k problémom s pokožkou – dnešné štúdie ukazujú len výhody.

Každopádne odporúčam vyskúšať na vlastnej koži. Sami zistíte, či tejto kombinácii budete verná. Mojím novým heslom bude asi: Žiadne mýty, len fakty a výsledky. 😊

Iveta

A nezabudnite sa pridať ku nám na Facebook!

Odporúčané produkty