Vekom ochabuje nielen pokožka, ale aj kosti na tvári podliehajú starnutiu

Aj kosti na tvári sa vekom menia

Vrásky či ochabnutá pokožka nie sú jedinými znakmi starnutia, prejavujúcimi sa na tvári. Tvárové kosti a mäkké tkanivo časom tiež rednú a ustupujú, čím nie len že vyzeráme starší, sme aj náchylnejší na rôzne ochorenia ako napríklad osteoporóza.

Tento proces žiaľ začína u žien skôr ako u mužov a vo všeobecnosti sú ženy náchylnejšie aj na ochorenia kostí. Jedná sa o vek medzi 41. a 64. rokom života, u mužov je to až po 65-ke. Vo veku 60 rokov tieto zmeny naberú na obrátkach. Svoju úlohu tu zohráva aj genetika, vonkajšie vplyvy, slnečné žiarenie a životný štýl (najmä užívanie nikotínu).

Zmeny v tvárových kostiach boli predmetom viacerých vedeckých výskumov, kedy sa porovnávali tomografické scany kostí mladých ľudí (vo veku 20 až 40 rokov), ľudí v strednom veku (41 až 64 rokov) a starších ľudí (nad 65 rokov).

Zmeny v štruktúre kostí. Naľavo mladá 20 ročná žena, napravo 65 ročná žena. Rozdiel vidíme v očnej oblasti, výrazná zmena v uhle a veľkosti sánky a aj v oblasti nosa

Zmeny štruktúry kostí môžeme pozorovať na rôznych častiach tváre

1, Očné kosti sa rozširujú a predlžujú a kosť obočia ustupuje, čím sa prehlbuje očná jamka a pokožka v okolí očí vyzerá zvädnutá. Z tohto dôvodu sa vytvárajú vrásky v očných kútikoch nazývané „kohútie stopy“ a pozorujeme aj spadnuté horné viečka.

2, Nosová kosť a horná čeľusť vekom tiež ustupujú.

3, Výrazné zmeny boli pozorované aj na sánke, ktorá je vekom kratšia a spadnutejšia.

4, Celková kostná štruktúra sa oslabuje, tým pádom poskytuje slabú podporu pre svaly a pokožku. Obočie klesá. Pokožka sa oslabuje, mäkké časti začínajú ovísať, nakoľko chýba pevné podložie v podobe kostí, ktoré by ju držali.

Mohlo by vás zaujímať: 11 tipov ako eliminovať vrásky a opuchy v okolí očí

Výživa a cvičenie

Vznikajú vrásky, aj z dôvodu straty kolagénu a pevného kostného podložia. Takže iba používanie krémov na podporu tvorby kolagénu nestačí. Musíme sa starať o svoje kosti a dopriať im výživu. Strava bohatá na Calcium je prospešná.

Najvhodnejšími zdrojmi vápnika je väčšina ovocia a zeleniny (predovšetkým tmavozelená listová zelenina, mrkva, brokolica, pomaranč, papája), riasy, tofu a semienka ako sezam, slnečnica, mandle a vlašské orechy. Ovocné šťavy sú lepším zdrojom vápnika ako mlieko. Kto pravidelne konzumuje surovú zeleninu a šťavy, mak, semienka a strukoviny, nemusí sa obávať nedostatku vápnika.

Vápnik dokonca obsahujú sušené bylinky!

V obsahu vápnika na 100 gramov ich hmotnosti vyniká najmä

  • saturejka (2 132 mg),
  • bazalka (2 113 mg),
  • majoránka (1 990 mg),
  • tymián (1890 mg),
  • kôpor (1 784 mg),
  • zelerové semienka (1 767 mg),
  • šalvia (1 652 mg)
  • a oregano (1 576 mg).

Pravidelným cvičením tela a tvárovej gymnastiky dokážeme tento proces spomaliť. Cvičenie ako také má pozitívny účinok na posilnenie kostí. 

Na záver

Snaha o prinavrátenie pôvodného vzhľadu tváre výplňami a injekciami sa teda javí ako márna. Aj napriek rôznym výplniam či liftingu už tvár nevyzerá tak, ako v mladšom veku. Je to práve kvôli zmenám štruktúry kostí, kedy zásahy do pokožky vzhľad síce zlepšia, nevrátia ho však úplne späť.

Cvičenie tvárovej gymnastiky, zdravá strava, pohyb a pravidelná starostlivosť o pleť s použitím retinoidov je vhodným riešením. Pozitívne myslenie a prístup k životu omladzuje a zlepšuje náladu.