Večerná a ranná rutina. Základné kroky v starostlivosti o pleť

Ranná a večerná rutina. Aké sú základné kroky starostlivosti o pleť?

Chcete sa začať starať o pleť, ale neviete ako na to? Ach veru…. pamätám si na moje začiatky a ocenila by som niečo ako sprievodcu. 😊 Od čistiacich produktov až po opaľovací krém. Navrhujem, odložte si tento článok, aby ste sa k nemu mohli dostať vždy, keď budete potrebovať.

Aj vy máte túžbu sa dobre starať o vašu pleť? Iba si to predstavte. Vstúpite do obchodu s kozmetikou, do uličky s produktami na starostlivosť o pleť. Aaaaa, ani neviete kde sa pozrieť, ku čomu pristúpiť najskôr, okamžite vás to množstvo produktov prevalcuje.

Hovoríte si:

„Prečo je tu toľko výrobkov?!“ 😊

Hovoríš si často

Ranná a večerná rutina. Ako zistiť čo potrebujete?

Pri takom množstve produktov, ktoré tvrdia, že vaša pleť bude vyzerať úžasne, je ťažké zistiť, ktoré z nich naozaj potrebujete. Však? 😊

Starostlivosť o pleť by mala byť skutočne prispôsobená individuálnemu typu pleti každého človeka.

 • U mladších ľudí ide o ochranu pleti pred slnkom a znečistením.
 • U ľudí so sklonom k akné ide o riešenie tejto problematiky.
 • U niekoho, kto má zrelšiu pleť, môže ísť o prevenciu jemných vrások, zmeny farby a iných príznakov starnutia. 

Takže, ako začať?

Ranná a večerná rutina je dôležitá. Dobrá rutina môže pomôcť vašej pleti vyzerať a aj sa vaša pleť bude cítiť skvele. Nemusí byť ani príliš komplikovaná.

Ranná a večerná rutina základné kroky

Ranná rutina

Rannú rutinu považujem za ochranu našej pleti a nočnú rutinu za jej obnovu.

Odporúčam začať s týmito tromi produktmi ráno:

1, Čistiaci prípravok:

Aj keď sa vám ráno zdá, že je vaša tvár čistá, odporúčam ju umývať jemným, nemedikamentóznym čistiacim prostriedkom, ktorý vašu pleť vyčistí bez toho, aby ju príliš vysušil.

2, Antioxidačný krém, sérum alebo olej:

Hľadáte niečo, čo obsahuje antioxidanty, ako sú vitamíny C alebo E alebo kyselina ferulová. Štúdie ukazujú, že antioxidanty môžu hydratovať a rozjasniť vašu pleť. Poskytujú tiež ochranu pred molekulami v našom prostredí (tzv. voľnými radikálmi), ktoré môžu poškodiť vašu pleť.

3, Opaľovací krém:

Používajte prípravok s ochranným faktorom SPF 50, ktorý chráni vašu pokožku pred ultrafialovým žiarením. Krém, ktorý ste si nanesli v predchádzajúcom kroku – alebo korektor či podkladový krém, ktorý sa chystáte naniesť ďalej – ho už môže obsahovať. Ak nie, použite samostatný opaľovací krém na tvár. Odporúčam opaľovací krém s obsahom oxidu železitého, oxidu zinočnatého alebo oxidu titaničitého.

Po týchto krokoch ste pripravení na líčenie, ak je to vaša parketa.

Večerná rutina

V noci sa sústredíme na čistenie a obnovu pleti. Tu je návod, ako to môžete urobiť:

  1, Odstraňovač make-upu:

  Väčšina čistiacich produktov neodstráni všetok make-up, preto nie je zlé najprv použiť odličovač. Existuje množstvo produktov, ktoré dokážu odstrániť make-up, vrátane obrúskov, micelárnej vody alebo balzamov.

  2, Čistiaci prípravok:

  Môžete použiť jemný čistiaci prípravok, ktorý používate ráno, alebo iný, ktorý je viac zameraný na váš typ pleti. Pri aknóznej pleti by mohlo vyhovovať umývanie tváre s obsahom kyseliny salicylovej alebo benzoylperoxidu. Tridsiatnici alebo štyridsiatnici by si mohli vybrať prípravok s obsahom alfa-hydroxykyseliny, napríklad kyseliny glykolovej, ktorá rozjasňuje pleť a môže pomôcť pri pigmentácii.

  3, Tonikum (voliteľné):

  Ak pred umývaním tváre nepoužívate odličovač, následné utretie tonikom môže zachytiť ďalšie nečistoty a make-up, ktorý čistiaci prípravok nezachytil. Toto odporúčam ľuďom, ktorí majú tendenciu mať mastnejšiu pleť. Pozor, niektoré toniká sú na báze alkoholu a môžu vašu pleť zbaviť prirodzených olejov a viesť k jej vysušeniu alebo podráždeniu.

  4, Nočný krém:

  Ako posledný krok vašej nočnej rutiny použite krém na báze vitamínu A, ktorý pomáha vytvárať nový kolagén a udržiavať mladistvý vzhľad vašej pleti. Odporúčam krém s obsahom tretinoínu, retinolu alebo adapalénu. Ak vašu pleť vysušuje, môžete navrch pridať hydratačný krém, ktorý obsahuje ceramidy alebo kyselinu hyalurónovú.

  Výber správnych produktov a zložiek

  Pokiaľ ide o starostlivosť o pleť, neposudzujte kvalitu výrobku podľa jeho ceny alebo tvrdení na etikete. Vždy hovorím, že je dobré investovať do výrobkov, ktoré obsahujú zložky podložené vedeckými štúdiami, ako sú tie, ktoré spomínam vyššie. (Po kliknutí na podčiarknuté slová sa zobrazí konkrétny produkt.)

  Nemajte obavy. Výrobky, ktoré môžu vašej pleti skutočne pomôcť, nebudú vždy tie najdrahšie.

  To, že je niečo veľmi drahé, ešte neznamená, že to pomôže vašej pleti. A to, že je niečo prírodné, neznamená, že na to nemôžete byť alergickí.

  Keďže mnohé kozmetické výrobky obsahujú konzervačné látky, chemikálie alebo vonné látky, ktoré by mohli vašu pokožku podráždiť alebo vysušiť, je dobré zavádzať nové výrobky postupne. Ak máte citlivú pleť odporúčam použiť bodku prípravku veľkosti hrášku za uchom, pozdĺž línie čeľuste a počkať deň alebo dva, aby ste sa uistili, že vaša pleť nereaguje, a až potom ho naniesť na celú tvár. 

  Nejde len o to, čo si nanesiete na tvár

  Je dôležité si uvedomiť, že žiadny výrobok na poličke vám nezabezpečí úžasnú a žiarivú pleť, ak sa o ňu nebudete starať zvnútra. Rovnako ako zvyšok vášho tela, ani vaša pleť nebude v najlepšej kondícii, ak nebudete mať dostatok spánku (áno, spánok pre krásu je skutočne dôležitý), nebudete zvládať stres a nebudete sa zdravo a vyvážene stravovať.

  Na krásnu pleť zvnútra odporúčam kolagén od Anky Brandejs, najlepší aký som mala a zložením sa ani jeden na trhu nevyrovná. Účinok jej ceramidov vidíte na pleti už o 2 týždne

  Celkovo nemusíte mať diplom z chémie, aby ste zistili, aká starostlivosť o pleť je pre vás najlepšia. Môžete mať jednoduchý, ľahko zapamätateľný postup, ktorý vám pomôže udržať vašu pleť čistú, hydratovanú a chránenú pred slnkom.

  V niektorých prípadoch vám dermatológ môže odporučiť lieky na predpis alebo krémy na lokálne použitie, ak máte špecifické ochorenie, napríklad cystické akné, preto sa nezabudnite poradiť so svojím doktorom, pokiaľ ide nezvyčajné príznaky súvisiace s vašou pleťou.

  Pomohol vám tento sprievodca? Napíšte mi do komentára.

  Iveta

  Sledujte ma na mojom FB