Filozofia CSA Medik8. Kedy retinol a kedy vitamín C?

Filozofia CSA je najnovším počinom britskej firmy Medik8. Kombinuje v sebe ochranu pred slnečným žiarením s vitamínmi A a C.  Filozofia CSA obsahuje v originálnej angličtine tri prvky, a to vitamín C, sunscreen, teda ochranu pred slnečným žiarením, a vitamín A. Vitamín C a ochranu pred UV aplikujte podľa Medik8 ráno, vitamín A naopak večer. Podľa zakladateľa firmy Elliota Isaacsa, ak budete dodržiavať zásady filozofie CSA, budete vyzerať v päťdesiatich na štyridsať. A to znie predsa skvele.

Céčko proti vráskam a oxidačnému stresu

Vitamín C, ktorý pleti poskytuje antioxidačnú ochranu, je základ. Vitamín C je dokonca jedným z najsilnejších antioxidantov používaných v produktoch starostlivosti o pleť, ktorý neutralizuje škodlivý vplyv voľných radikálov, čím bráni predčasnému starnutiu pleti. Vysoko reaktívne nestabilné častice, teda voľné radikály, sa snažia získať od okolitých molekúl elektrón, ktorý ich stabilizuje. Lenže tým, že elektrón inej molekule ukradnú, vzniká reťazová reakcia voľných radikálov. Tie poškodzujú napríklad kolagén, elastín alebo bunkovú DNA či membránu. Čo je oxidačný stres.

Antioxidanty voľným radikálom poskytnú chýbajúci elektrón a stabilizujú ich, čím týmto poškodeniam bránia. Organizmus má vlastný prepracovaný systém antioxidačnej ochrany. Ak je však v tele voľných radikálov viac, než antioxidačný systém dokáže pokryť, objavuje sa jav zvaný oxidatívny stres, keď sa už koža sama o sebe nedokáže útokom radikálov brániť. A tu prichádzajú k slovu antioxidanty dodané pleti topicky, ako napríklad vitamín C.

Podporuje tvorbu kolagénu v koži

S vitamínom C ale nejde len o antioxidáciu. Bez vitamínu C sa totiž v organizme nemôže tvoriť kolagén. Dôležitá je ako jeho ústna konzumácia, tak aj topická aplikácia, ktorá produkciu kolagénu v kožných bunkách fibroblastoch stimuluje. Podpora produkcie kolagénu je len jeden z mechanizmov, ktorým podporuje mladistvý vzhľad pleti.

Topicky aplikovaný vitamín C totiž inhibuje aktivitu enzýmu tyrozináza, ktorý je zodpovedný za nadmernú pigmentáciu, a výsledkom pravidelného používania je mladistvo rozžiarená, farebne zjednotená pleť a redukované pigmentové škvrny. Keď nanesiete na pleť vitamín C ráno, vašej pokožke poskytne celodennú ochranu pred negatívnymi vonkajšími faktormi zodpovednými za jej predčasné starnutie.

„Céčko“ je teda pre pleť bomba! Má však jeden háčik. Čistý vitamín C, teda kyselina L-askorbová je vo vodnom roztoku veľmi nestabilná. Vo vode totiž podlieha oxidácii a následne rade reakcií, pri ktorých sa vo výsledku zmení z antioxidačného činidla na činidlo pre-oxidačné, teda také, ktoré podporuje formovanie voľných radikálov. Ako spoznáte, že už vitamín nie je stabilný? Obvykle zmení farbu z čírej na žltú.

U Medik8 ale z oxidácie vitamínu C nemusíte mať obavy. Vybrať si môžete z troch typov vitamínu C:

  • Kyselina L-askorbová sa vyskytuje v sére Pure C15 v 15% koncentrácii a maximálne možné stabilite. Tú zaručuje jej predaj v dvoch nádobkách, kde je uzatvorená za prítomnosti dusíka, ktorý bráni jej kontaktu so vzduchom, a tým pádom jej oxidácii. Efekt séra podporujú aj ďalšie obsiahnuté antioxidanty, vitamín E a glutatión.
  • Tetrahexyldexyl askorbát je v tukoch rozpustný derivát vitamínu C, ktorý sa vyskytuje v antioxidačných sérach a produktoch z radu C-Tetra. Je vysoko stabilný a ľahko prestupuje do pleti cez jej lipidovú bariéru.
  • Etylovaná kyselina L-askorbová je najsilnejšou formou vitamínu C v sérach Super C Ferulic. Základ tvorí kyselina askorbová, ktorá má však v najreaktívnejšiej časti molekuly pripevnený uhlíkový reťazec, čo bráni jej oxidácii. Ako si vybrať sérum s vitamínom C?

 

SPF alias sunscreen: ochrana pred slniečkom

Ďalším ranným krokom po vitamínu C je „sunscreen“, teda ochrana pred slnečným žiarením. To je príčinou asi 80% všetkých viditeľných známok starnutia pleti. Ak si myslíte, že ochrana je nutná len v prípade, keď slniečko svieti, vyvedieme vás z omylu. Ultrafialové žiarenie totiž dokáže prejsť až z 50% cez oblaky. Ochrana pred lúčmi by preto mala byť základným kameňom anti-agingovej starostlivosti.

Vitamín A alebo retinol a jeho deriváty

Tretím, nočným krokom je vitamín A (retinol). Z portfólia produktov firmy Medik8 si môžete vybrať z mnohých typov produktov s retinolom vo forme séra či krému, alebo ďalšími typmi retinoidov, ako je retinal (retinaldehyd) či retinyl retinoate. Vitamín A je snáď najdôležitejšou zložkou pre omladenie pleti. Podobne ako vitamín C sa musí aj vitamín A stabilizovaný a v technológii s postupným uvoľňovaním, teda tak, aby bol zabezpečený čo najvyšší účinok a zároveň sa minimalizovalo riziko podráždenia pleti.

Pozitívnych účinkov má na pleť celý rad, od urýchlenia obnovy kožných buniek po obmedzenie produkcie kožného mazu. Dokáže zvrátiť známky poškodenia pleti UV žiarením, tzv. fotostarnutia. Vitamín A stimuluje proces deskvamácie, teda rast nových kožných buniek a ich stúpanie k povrchu kože, a ich následné odlúčenie. Vďaka tomu redukuje upchaté póry, prečisťuje komedóny a pleti prepožičiava vyhladený a rozžiarený vzhľad. Okrem toho navyšuje produkciu kolagénu vo fibroblastoch, čím podporuje spevnenie pleti a redukciu vrások a jemných rýh na koži. Bráni tiež hromadeniu kožného pigmentu, čím pôsobí proti nadmernej pigmentácii.

Avšak aj s vitamínom A môže byť problém, pretože pleti môže spôsobiť podráždenie v podobe svrbenia, olupovania a začervenania. Správna technológia tento problém však dokáže vyriešiť. Time Release čiže technológia postupného uvoľňovania zaisťuje postupné rovnomerné uvoľnenie retinolu do kože. Tiež technológia enkapsulácie minimalizuje riziko podráždenia. Vitamín A sa v sérach Medik8 vyskytuje obalený v mikrotekutine alebo polymérovom obale. Akonáhle sa sérum dostane do kontaktu s kožou, enkapsulácia sa začne rozkladať a vitamín A vstupuje postupne rovnomerne do kože. Fakty o retinole, prečo je číslom 1 v antiagingu?

V produktoch Medik8 sa vitamín A vyskytuje v troch formách:

  • Retinolu, klasickej podobe vitamínu A, ktorá sa po vstupe v pleti premieňa na retinaldehyd a neskôr na biologicky aktívnu kyselinu retinovú, ktorá dokáže redukovať vrásky, akné a je substanciou zodpovednou za toľko spomínaný blahodarný účinok retinolu na pleť. Klasický retinol nájdete v tradičných sérach prípadne + IntMedik8 Retinol TR, ense, v rôznych koncentráciách vhodných ako pre začiatočníkov, tak pre skúsených milovníkov pleťovej starostlivosti s vitamínom A.
  • Retinalu (retinaldehydu), ktorý je novou generáciou ingrediencií v starostlivosti o pleť s vitamínom A. Od premeny na kyselinu retinovú v koži ho delí len jediný metabolický krok, účinkuje preto 11x rýchlejšie ako tradičný retinol. Neznamená to však, že by bol dráždivejší. O to sa postará technológia enkapsulácie. Jeho silu si užite v produktoch Crystal Retinal v 4 koncentráciách.
  • Retinyl retinoate, unikátnej molekule vyvinutej technologickým prepojením retinolu a kyseliny retinovej. Nájdete ho v rade produktov r-Retinoate. A prečo by vás mal zaujímať? Je 8x účinnejší ako bežný retinol, a navyše ho môžete na pleť aplikovať aj ráno, nielen večer, tak ako ostatné retinoidy.

 

 

Ako si vybrať vitamín C?