Tvárová gymnastika – mýtus či zázrak? Z histórie tvárovej gymnastiky

Eva Frasier, anglická lektorka, 85 rokov

Tvárová gymnastika – mýtus či zázrak? Čo je vlastne tvárová gymnastika?

Tvárová gymnastika je súbor špecifických pohybov/cvikov zameriavajúcich sa na svalstvo tváre a zlepšujúcich jej kontúry a pevnosť pokožky. Niektorí tvrdia, že nefunguje, iní ju propagujú. Najlepšie bude, ak si názor utvoríte sami.

Tvár je vystavená vplyvom prostredia viac, ako zvyšok tela. Znáša všetky prejavy slnka, teplotných extrémov, vetra a znečistenia. Jej pokožka je ovplyvňovaná hormónmi, zníženou produkciou kolagénu a samozrejme aj stravou. Vzhľad tváre môžete zlepšiť správnym a pravidelným cvičením tvárovej gymnastiky, ktorá spevní kontúry pokožky a zjemní jej povrch.  

Precvičujete svoje telo, tak prečo nie aj tvár?

Ľudia trávia mnoho času precvičovaním svojho tela a zabúdajú pritom na tvár, ktorá má taktiež vekom ochabujúce svaly. Môžete mať dokonale vypracované telo, ak však zabúdate na svoju tvár, celkový vzhľad to negatívne poznačí.

Krátka história tvárovej gymnastiky

Tvárové cvičenia sú tu s nami viac ako 2.000 rokov. Už v starovekej Číne cisárovná cvičila tvárovú gymnastiku, aby si udržala mladistvý vzhľad. V Číne sa teší veľkej popularite dodnes. Niektorí historici tvrdia, že jej holdovala aj Kleopatra, ktorá žiaľ zomrela vo veku 39 rokov. Vo Francúzsku je tvárová gymnastika známa od čias kurtizány Ninon de L’Enclos a o  účinkoch svedčila jej krása a popularita. Jej služobná, Jeanne Sauval, publikovala knihu jej cvikov a kozmetických receptov už v roku 1710. Potom ako bola Ninon uväznená pre „ľahkomyselný život“, bola oslobodená švédskou kráľovnou, ktorá pravdepodobne uznávala toto cvičenie.

Cvičenie v posteli!

Carolle Maggio

V roku 1900 napísal muž menom Sanford Bennet knihu tvárová gymnastika s názvom „Cvičenie v posteli“, ktorá sľubovala odhalenie tajomstva zdravia, sily, elasticity tela a dlhovekosti. A kto by to nechcel? Žiaden div, že sa stala bestsellerom! Obsahovala aj niekoľko tvárových cvikov, ktorých trend sa naďalej rozvíjal. Propagovali ich aj herečky ako Lillian Russell či Elinor Glyn, ktorá bola známa svojou žiarivou pokožkou bez vrások a napísala aj „Knihu o vráskach“ zaoberajúcu sa tvárovou gymnastikou.

  • Ďalším jej zástancom bol Jack LaLanne, guru zdravého životného štýlu a krstný otec fitnesu. Detsvo prežil nezdravo, svoj život však otočil na zdravé stravovanie a cvičenie. V neformálnej súťaži si dokonca poradil s vtedy 21-ročným mladým kulturistom Arnoldom Schwarzeneggerom. Jack bol aj prvým mužom povzbudzujúcim ženy k používaniu závažia pri cvičení. Zomrel vo veku 95 rokov, jeho videá určite stále nájdete na internete.
  • Senta Maria Runge napísala v 50. rokoch knihu „Tvárový litfting pomocou cvičenia“. Medzi filmovými hviezdami a televíznymi osobnosťami bola výnimočne populárna, sformulovala tiež mnohé dôkazy o pozitívnych účinkoch tvárovej gymnastiky. Zaoberala sa aj vývojom kozmetiky, ktorá sa už však nevyrába.
  • V 70. rokoch Elisabeth Sigmund, tvorkyňa kozmetických produktov Dr. Hauschka, vyvinula svoj vlastný štýl cvičenia v spolupráci s Dr. Rudolfom Drobilom z Viedne.  
  • V priebehu 80. rokov začala svoju činnosť v tejto oblasti Eva Fraser, ktorá napísala viacero kníh, nakrútila videá a objavovala sa aj v televízii. Jej tvár je taktiež dôkazom efektívnosti tvárových cvičení. Teraz má cez 85 rokov a je mojim veľkým vzorom a inšpiráciou. 
  • Carolle Maggio je ďalšou priekopníčkou, mám všetky jej knihy a veľa z jej cvikov aj učím pre ich účinky na spevňovanie svalstva.

Takže, ako to vlastne celé funguje?

Na tvári máme vyše 50 svalov a všetky svaly reagujú na cvičenie zväčšením svojho objemu – a tie na tvári nie sú výnimkou. Tento zvýšený objem pomáha k nafúknutiu pokožky tváre, ktorá vekom ochabuje. Pravidelne precvičované svaly majú kratší a kompaktnejší tvar. Na tvári to pomáha spevniť kontúry, redukovať ochabovanie a zlepšiť tón pleti, pretože dochádza k zvýšenému krvnému obehu, kedy sa do pokožky dostáva viac kyslíka a iných živín, ktoré zlepšujú kvalitu produkcie nových kožných buniek.

Všetci dnes chceme vyzerať dobre čo najdlhšie. Precvičovaním svalov tváre a krku to môžeme dosiahnuť. Svaly tváre sú totiž priamo napojené na pokožku, a preto ju ich spevňovaním dokážeme vypnúť a vyzerať tak mladistvejšie.

Aby ste mohli mať komplet sadu cvikov vždy po ruke, pripravila som pre vás praktickú pomôcku do kabelky. NOVINKU – kartičky FACEFIT program. 

PRVÁ DÔKAZOVÁ ŠTÚDIA NA SVETE POTVRDZUJE ÚČINKY TVÁROVEJ GYMNASTIKY. VEDECKY PODLOŽENÉ A ÚČINNÉ

Dajte si však pozor

Pri cvičení však buďte opatrní, pretože nesprávnym postupom si môžete vrásky viac prehĺbiť. Pre čo najlepšie výsledky by ste mali poznať presnú polohu a ohraničenie každej skupiny svalov. Preto je vhodné sa tvárovú gymnastiku naučiť od kvalifikovaného lektora.

Na začiatku cvičte ideálne pred zrkadlom, pokožku majte zvláčnenú. Potom už zrkadlo nepotrebujete, sústreďte sa na precítenie SVALOV. Najdelikátnejšia je koža očného okolia, cviky na túto partiu môžete robiť počas aplikácie očného krému.

Líca a ochabnutá pokožka sánky a krku vás robia staršími, ako množstvo vrások na tvári. Pri cvičení nevynechajte ani tieto partie, najjednoduchšie je začať spevňovať sánku a bradu nasledovným cvikom:

Zdvihnite bradu smerom k stropu. Cítite napätie? Zvýšte ho natiahnutím brady smerom von. Nezabudnite pravidelne dýchať! (Je úžasné, koľko ľudí pri sústredení sa na cviky zabudne pravidelne dýchať.) Teraz zvýšte napätie pohybom jazyka po podnebí smerom dozadu. Keď už bude v maximálnej polohe, skúste prehltnúť. Nič sa nestane, ak sa vám to nepodarí, aspoň sa pokúste. Tento cvik môžete opakovať 3- až 5-krát denne.