Tuky a hormóny: Neviditeľná väzba pre naše zdravie

Dobré hormonálne zdravie sa začína v strave. Mnohé ženy majú hormonálne problémy a dodržiavajú “zdravú” stravu, ale boja sa jesť tuky… pretože po tukoch sa tučnie, však?… mýlia sa. Po tukoch sa nepriberá. Tuky sú pre fungovanie nášho tela veľmi dôležité. 

Vedeli ste, že naše hormóny sa tvoria z tukov? Na udržanie zdravých hormónov potrebujete dostatok tukov v potrave. 

Vaše pohlavné hormóny sa v skutočnosti tvoria z cholesterolu. Áno, počuli ste správne, cholesterol. 

Cholesterol a hormóny

Cholesterol má veľmi zlú povesť, ale je tak nesmierne dôležitý. Je prekurzorom pre syntézu pohlavných hormónov, hormónov nadobličiek a vitamínu D. 

Tuky zasýtia, to znamená, že sa po nich budete cítiť dlhšie sýti. Energia z tukov vydrží dlhšie ako energia zo sacharidov. Tuky tiež pomáhajú vyrovnávať hladinu glukózy v krvi a inzulínu. Nerovnováha hladiny glukózy v krvi je častým problémom u žien s hormonálnym ochorením PCOS. 

Každá bunka v ľudskom tele je ohraničená bunkovou membránou. A hádajte, z čoho je táto membrána vyrobená? Z tuku a cholesterolu. Bunkové membrány sú všade v tele.

Dobrá štruktúra bunkovej membrány umožňuje vytvoriť silné kožné a črevné bariéry a pomáha opravovať poškodené kožné a črevné výstelky. Ja viem, toto čítanie je ako na biológii, ale myslím si, že je fajn si zopakovať ako naše telo funguje a vždy sa dozvedáme nové a nové informácie… 😊

Tuky a zdravie

Tuky pomáhajú hydratovať zvnútra pokožku a črevá! Bunkové membrány pomáhajú komunikovať medzi rôznymi bunkami a sú potrebné na fungovanie našich hormónov. Aj náš mozog je z veľkej časti tvorený tukmi. Je teda zrejmé, že tuky sú dôležité nielen pre hormonálne zdravie, ale aj pre celkové zdravie.

Je dôležité si uvedomiť, že ženy (všetky menštruujúce osoby 😊) majú vyššiu potrebu tukov ako muži. Ženské telo prechádza neuveriteľnými zmenami. V dôsledku toho potrebujeme počas menštruácie, tehotenstva a dojčenia viac energie. Ženy tiež potrebujú vyššie percento telesného tuku v porovnaní s mužmi.

Prosím, nikdy sa necíťte zle, keď si pridáte na tanier alebo zjete viac ako váš partner. Naozaj nikdy… prosíííím… 😊

tuky a hormóny

Ako spoznáte, že vám chýbajú v tele tuky?

Vaše telo je veľmi chytré, a ak percento telesného tuku klesne príliš nízko, vie, že nie ste v stave, aby ste sa mohli rozmnožovať a udržiavať potreby rastúceho dieťaťa… preto vypne ovuláciu a vy môžete napríklad stratiť menštruáciu.

Zaradenie väčšieho množstva zdravých tukov do stravy neznamená, že musíte prejsť na keto. Stále je dôležité zaradiť do svojho jedálnička nejaké sacharidy.

Tým zabezpečíte, že budete jesť dostatok, aby vaše telo mohlo ovulovať. Patria k nim komplexné sacharidy, ako napríklad veľká rozmanitosť sezónnej zeleniny, nie spracované chleby a balené potraviny typu sacharidov.

Dúfam, že už teraz začínate mať pocit, že tuky môžu byť vaším priateľom… Nemali by ste sa tukov báť ako mnohí ľudia, ktorých vídam. Prosím, vedzte, že je v poriadku zjesť celé avokádo za deň a je v poriadku pridávať maslo do jedál, aj všetkých! V skutočnosti je to viac než v poriadku a ja vás k tomu povzbudzujem… 😊

Aké sú teda najzdravšie tuky pre hormóny šťastia? 

Existuje 3 druhy tukov: nenasýtené tuky, nasýtené tuky a trans-tuky. 

  1. Medzi nenasýtené tuky patria mono- a polynenasýtené tuky, ktoré obsahujú naše omega 3. Omega 3 sú mimoriadne dôležité pre naše hormóny. Existujú dôkazy, ktoré dokazujú, že omega 3 pomáhajú vyrovnávať hormóny, regulovať menštruačný cyklus a znižovať hladinu stresových hormónov.
  2. Nasýtené tuky: podobne ako cholesterol, aj nasýtené tuky majú zlé meno. Výskumy sú však rozporuplné a existujú dôkazy, ktoré ukazujú, že nie sú všetky zlé (3). Nasýtené tuky, ktoré sa nachádzajú v prírodných produktoch, ako je kokosový olej a maslo, môžu byť prospešné pre naše zdravie, najmä pre naše hormóny. Práve nasýtené tuky v spracovaných potravinách nie sú pre nás také dobré (4). 
  3. Transmastné kyseliny: Transmastné kyseliny sú tie, ktorým sa treba vyhýbať a ktoré sú spojené so zlými zdravotnými výsledkami. Patria sem: hydrogenované oleje, margarín, vyprážané potraviny, spracované lahôdky, spracované pečivo a repkový olej. 

Je dobré si zapamätať…

Tuky sýtia, pomáhajú udržiavať hladinu glukózy v krvi a ovplyvňujú bunkové membrány – sú dôležité pre celkové zdravie a hormóny. Je dobré vedieť, že nedostatok tukov môže mať negatívny vplyv na hormonálnu rovnováhu a menštruáciu, preto ženy potrebujú viac tukov ako muži. Taktiež hydratujú pokožku a črevá.

Moje obľúbené tuky

Niektoré z mojich obľúbených zdravých tukov, ktoré môžete zaradiť do svojho jedálnička: 

Losos, sardinky, tuniak, vajcia, extra panenský olivový olej, kokosový olej, avokádo, ghee, maslo, orechy a orechové maslá, semienka – tekvicové, sezamové, konopné, chia, ľanové, slnečnicové a semienkové maslá – tahini. 

Odporúčam výživový doplnok od Anny Brandejs Omega 3, ktorý je ideálnou voľbou aj v období menopauzy.

Teraz by sa vaše povedomie o tukoch a ich fungovaní v tele mohlo poriadne rozšíriť. Tukov sa netreba báť, a odporúčam vám, aby ste si na pečenú zeleninu natreli trochu masla! 😊 Ktoré zdravé tuky obľubujete vy? Napíšte mi…

Iveta

Sledujte ma na mojom FB a získajte nové info vždy prví