Toto nie je akné! Zoznámte sa nedostatkami pleti, čo pripomínajú akné, ale nie sú ním

Toto nie je akné! Zoznámte sa nedostatkami pleti, čo pripomínajú akné, ale nie sú ním. Vyrážka akné sa na pleti niekedy objavila snáď každému. Jedná sa teda o celkom bežný kožný nedostatok. Viete ale, s čím si akné môžete pomýliť?

Ružovka čiže rosacea


Rosacea čiže ružovka je chronické zápalové ochorenie, ktoré možno za akné zameniť pomerne ľahko. Rosacei existuje niekoľko typov, medzi dva najbežnejšie sa vyskytujúce v populácii patrí typické červenanie tváre, výskyt červených žiliek na lícach, a tiež výskyt vyvýšených vyrážok v strede tváre. Práve to je možné za akné zameniť ľahko.

Na rozdiel od akné, na ktorého vzniku sa podieľajú hormóny, vzniká rosacea obvykle ako reakcia na konzumáciu histamínu, kofeínu, pikantných jedál alebo alkoholu. Terapia preto väčšinou kombinuje ako lokálne aplikované produkty, tak aj úpravu stravy. Na redukciu rosacei môžete zvoliť upokojujúce sérum Calmwise Serum od britskej značky Medik8.


Pokožka so sklonmi k začervenaniu často pne, páli, štípe a je nadmerne citlivá na negatívne vplyvy okolia. Calmwise Serum poskytuje od všetkých týchto prejavov intenzívnu úľavu. Okrem toho tiež redukuje prejavy starnutia pleti.

Folikulitída


Folikulitída je kožné ochorenie typické pre letné teplé počasie, počas ktorého dochádza k zápalu folikul telesného ochlpenia. V rámci folikulitídy sa objavujú drobné, červené pupienky, niektoré pritom môžu byť naplnené bielym hnisom, čo ešte viac pripomína akné. Pupienky môžu svrbieť, objavovať sa na nich môžu tiež chrasty. Objaviť sa môžu všade na tele, najčastejšie však tam, kde dochádza k treniu pokožky, napríklad teda na stehnách, zadku, na krku alebo v podpazuší.

Folikulitídu môžu spôsobovať baktérie, a existuje ich niekoľko typov – napríklad bakteriálna folikulitída vyskytujúca sa v lokalitách pánskych fúzov a brady, pseudomonálna folikulitída, ktorú spôsobujú baktérie žijúce v teplej vode.

Ľahké prípady folikulitídy možno riešiť topicky aplikovanými produktami, napríklad s obsahom benzoyl peroxidu, AHA kyselín či kyseliny salicylovej. Ťažšie prípady však môžu vyžadovať užívanie antibiotík. V rámci folikulitídy sa môžu objaviť tiež kvasinkové infekcie, potom je vhodné voliť tiež antimykotické čističe kože.

Folikulárna keratóza


Keratosis pilaris je ďalšie chronické kožné ochorenie, pre ktoré sú typické hrubé pupienky na koži, ktoré môžu byť biele alebo červené. Objavia sa zvyčajne na rukách a nohách. Vznikajú v dôsledku abnormálnej produkcie keratínu, ktorý upchá vlasové folikuly.

Keratosis pilaris nie je nijako zdraviu nebezpečné ochorenie, môže však mať za následok svrbenie alebo zvýšenú suchosť pleti, úľavu môžu priniesť hydratačné produkty. Na zlepšenie stavu pleti vám pomôže topicky aplikovaný retinol alebo produkty s obsahom kyseliny salicylovej alebo mliečnej, ktoré spoločne podporujú jemnú exfoliáciu pleti a bránia hromadeniu keratínu vo vlasových vačkoch.


Vitamínové sérum obsahujúce Retinol a Tokoferol je ideálnym prípravkom na nočnú starostlivosť. Pokožku počas noci dokonale vyživí, rozjasní a zredukuje jemné vrásky. Tento prípravok vyhral Silver Aesthetic Award (strieborné miesto) za najlepšie predávaný maloobchodný produkt vo Veľkej Británii.

Ekzém


Periorálna dermatitída je zápalová tvárová vyrážka, ktorá sa najčastejšie vyskytuje v okolí úst. Najčastejšou príčinou je topická aplikácia steroidov, vzniknúť ale môže aj v dôsledku existencie fluóru v zubných pastách.

Ako sa periorálnej dermatitídy zbaviť? Prestať s aplikáciou steroidov, hutných pleťových krémov a zvoliť inú zubnú pastu. Voľte ľahké, nedráždivé produkty a nekomedogénne roztoky. Účinným prostriedkom proti periorálnej dermatitíde môžu byť i ústne alebo topicky používané antibiotiká.

Ďalšie možnosti

  • Sebaceózna hyperplázia je geneticky podmienené ochorenie, pre ktoré je typický výskyt červených vyrážok na tvári, predovšetkým na čele, lícach, nose a brade. V skutočnosti sú tieto drobné lézie zväčšené mazové žľazy. Toto benígne kožné ochorenie nie je zdravotne rizikové, jedná sa vyložene o estetickú záležitosť. Sebaceóznu hyperpláziu je možné redukovať elektrodesikáciou.
  • Zarastené chlpy sú také typy chlpov, ktoré zmenili smer svojho rastu, a namiesto, aby vyrastali z kože von, rastú dovnútra. Týmto mechanizmom potom utvárajú vyvýšený pupienok, ktorý vyzerá na nerozoznanie od akné. Niekedy môže dokonca obsahovať aj typický biely hnis. Formujú sa najčastejšie v intímnych partiách, v oblasti bikín alebo v podpazuší. U mužov sa objavujú tiež na brade, lícach a krku. Zarastené chĺpky je vhodné, rovnako ako pri akné, nesnažiť sa vytláčať, pretože neodborný zásah vždy narobí viac problémov ako úžitku. Väčšina takto vzniknutých cýst má tendenciu zahojiť sa po nejakej dobe sama. Ak však zápal nemizne alebo sa objavuje infekcia, je vhodné problém riešiť so svojím dermatológom. Čo podniknúť proti vzniku zarastených chlpov preventívne? Spoľahnite sa na retinoidy, kyselinu salicylovú a mechanické peelingy.
  • Bazalióm, alebo karcinóm bazálnych kožných buniek je pomaly sa rozvíjajúci typ rakoviny bazálnej vrstvy epidermis. Spôsobuje ho zvyčajne nadmerné vystavovanie pleti UV lúčom, či už priamo zo slnka alebo zo solárií. Bazalióm vyzerá ako lesklý priehľadný či ružový pupienok s drobnými žilkami, a za akné sa dá ľahko zameniť. Na rozdiel od akné ale zvyčajne pravidelne trochu krváca, potom sa takmer kompletne zahojí, a cyklus s krvácaním sa opakuje. Ak máte teda na pleti léziu, ktorá sa dlhšie ako dva mesiace nehojí, dohodnite si stretnutie u svojho dermatológa, ktorý zhodnotí, o aký typ kožného ochorenia sa jedná a aká je jeho najlepšia terapia.
  • Psoriáza alebo lupienka je chronické zápalové ochorenie imunitného systému, ktoré postihuje kožu. Typická pre ňu je až desaťnásobne zrýchlená proliferácia kožných buniek. Tie stúpajú procesom deskvamácie kožou od jej najhlbších vrstiev až k povrchu kože, kde odumierajú a hromadia sa. Výsledkom sú vyvýšené červené lokality suchej kože s bielymi šupinkami. Lupienka zvyčajne postihuje kožu a kĺby, objaviť sa môže aj na nechtoch rúk, nôh alebo v jemných tkanivách v oblasti genitálií, alebo v ústach.

Mohlo by vás zaujímať

8 VECÍ, KTORÉ VÁS ROBIA STARŠÍMI, AKO V SKUTOČNOSTI STE. TIETO OLD SCHOOL TIPY NAOZAJ FUNGUJÚ

TVÁROVÁ GYMNASTIKA. 6 ÚČINNÝCH CVIKOV AKO BYŤ KAŽDÝM DŇOM MLADŠIA A KRAJŠIA

SPEVNITE OCHABNUTÉ HORNÉ VIEČKA. 3 ÚČINNÉ CVIKY PRE KRÁSU OČÍ. VIDEO V ČLÁNKU