Emily – zbavila sa akné, pomohla strava

Liečba akné žiada, aby strava bola pestrá, dbajte o zdravé stravovanie. Vyhnite sa jedlám, ktoré robia výkyvy krvného cukru a tvorbu inzulínu.

Pleť je zrkadlom vášho vnútorného zdravia. Ak je žiarivá a krásna, váš jedálniček je zdravý a primeraný. Pokožka plná bielych čiapočiek, čiernych bodiek či iných pľuzgierikov indikuje oxidatívne poškodenie, nedostatočnú výživu či hormonálnu nerovnováhu.

Príležitostné či chronické akné trápi milióny ľudí v každom veku. Môže mať miernu či vážnejšiu bolestivú formu a vyskytuje sa na tvári, chrbte, hrudi či rukách. Pokiaľ sa správne neošetruje, môže viesť až k nechceným jazvám a zníženému sebavedomiu. Bohužiaľ, mnoho ľudí si na tento účel vyberá potencionálne nebezpečné liečivá alebo kozmetické prípravky na lekársky predpis, neberú do úvahy prírodné domáce recepty a dermakozmetika na báze AHA kyselín a retinolu.

Príčiny akné

Hlavnými príčinami vzniku akné sú upchaté póry, baktérie, nadmerná produkcia mazu, odumreté kožné bunky, hormóny, strava, stres a niektoré lieky vrátane kortikosteroidov, androgénov, antikoncepcie a lítia.

Istá dermatologická štúdia hovorí o spojení nedostatku spánku, stresu a iných aspektov moderného života a vzniku akné. Predmetom skúmania boli dospelé ženy, ktoré nikdy predtým akné nepoznali. Dôvodom jeho vzniku sú hormonálne zmeny a nerovnováha počas menštruačného cyklu či menopauza. Do úvahy však treba zobrať aj stres, nedostatok spánku a nesprávnu výživu.

Akné trpí aj 70 – 90 % ľudí v mladom dospelom veku. Je to spôsobené genetikou, zmenou hormonálnej hladiny a stresom. Trenie od športového výstroja či batohov tiež dráždi pokožku a vedie k akné na čele, brade, lícach a chrbte.

Top 10 domácich prípravkov proti akné

Pleť každého človeka je špecifická a jej správne ošetrenie vyžaduje nie len vhodné prípravky, ale aj výživu. Nasledovné domáce recepty sa môžu kombinovať, dôležité je však vyvarovať sa aj najčastejších chýb:

  1. Vytláčanie vyrážok.
  2. Čistenie drsnými prípravkami obsahujúcimi chemikálie.
  3. Venovanie pozornosti ošetreniu iba zvonku.
  4. Nevenovanie pleti dostatočné množstvo času, aby sa adaptovala novým prípravkom.
  5. Nedostatočná hydratácia.
  6. Nedostatočná výživa.

Vyskúšajte domáce prípravky a nájdite si vhodnú kombináciu pre svoju pleť.

Jemné čistenie domácou medovou vodou

Pre jemné vyčistenie pleti vyskúšajte domácu medovú pleťovú vodu. Pleť navlhčite teplou vodou, med jemne vmasírujte do pokožky tváre a krku a poriadne opláchnite. Opakujte každé ráno a večer, ak je to potrebné, aj po cvičení. Viac pleť nečistite, môže ju to podráždiť. Použiť môžete aj jablčný ocot, kokosový olej, probiotiká či esenciálne oleje (napríklad čajovníkový). Med pokožku zvláčni, čajovník oživí a kokosový olej bojuje proti baktériám a plesniam.

Tonizovanie vínnym octom

Tonizovanie je dôležitým krokom v riadnej starostlivosti o pokožku. Pomôže odstrániť všetky zvyšky nečistôt a prinavrátiť jej prirodzené pH. Pre tento účel použite vínny ocot (s materskou kultúrou) každé ráno aj večer. Na tvár ho naneste pomocou vatového tampónu, špeciálnu pozornosť pri tom venujte partiám s výskytom akné. Vínny ocot obsahuje draslík, horčík, kyselinu octovú a rôzne enzýmy zabíjajúce baktérie a plesne rastúce a rozmnožujúce sa na povrchu pokožky, ktoré môžu byť príčinou chronického akné.

Liečivé masky

Aby masky dostatočne hydratovali a liečili pokožku, mali by byť aplikované aj viackrát do týždňa. Vhodné je použiť jogurt, med, škoricu či esenciálne oleje.

Jogurtovo-medová maska: Zmiešajte jednu polievkovú lyžicu surového medu s jednou polievkovou lyžicou jogurtu. Aplikujte na tvár, nezabudnite na oblasť tesne pod vlasmi, líca a iné partie náchylné na akné. Nechajte pôsobiť 10 minút a jemne zotrite vlhkým uterákom.

Škoricovo-medová maska: Zmiešajte dve polievkové lyžice surového medu, jednu čajovú lyžičku kokosového oleja a pol čajovej lyžičky škorice. Natrite na tvár, vyhnite sa očiam, ktoré môže škorica podráždiť. Nechajte pôsobiť 5 – 10 minút, následne zotrite vlhkým uterákom. Med a škorica spolu pôsobia proti akné, pretože majú protizápalové, antioxidačné a antibakteriálne vlastnosti. Ak do masky pridáte pár kvapiek čajovníkového oleja, podporíte jej účinnosť proti akné.

Pravidelný, ale jemný peeling

Upchaté póry a odumreté kožné bunky vedú k akné. Dôležitý je preto pravidelný a dôkladný peeling. Odporúčam taký ktorý obsahuje AHA kyseliny  Pore refining scrub od Medik8

Ošetrenie čiernych bodiek a pľuzgierikov

Akné najlepšie ošetríte čajovníkovým olejom, pôsobiacim antisepticky, kokosovým olejom, medom a mliekom, pôsobiacimi proti baktériám a plesniam. Podľa výskumov prípravok obsahujúci 5% čajovníkového oleja je rovnako účinný ako výrobok s obsahom 5% benzoylperoxidu. Treba však počítať s tým, že čajovník môže mať pomalší účinok.

Zmiešajte 4 – 8 kvapiek čajovníkového a jednu polievkovú lyžicu kokosového či jojobového oleja. Jemne vklepte do problematických partií pokožky, rátajte s jemným pálením. Čajovník nikdy neaplikujte v čistej podobe, vždy ho zmiešajte s nejakou olejovou bázou.

Boj s baktériami

Bazalka a sladké bazalkové esenciálne oleje zmierňujú akné spôsobené baktériami a navyše udržiavajú zdravú hladinu cukru v krvi a hormonálnu rovnováhu. Tieto dva faktory taktiež ovplyvňujú výskyt akné, a preto je dôležité proti nemu bojovať aj zvnútra. Bazalka a bazalkový olej môžete pridať aj do masiek, čistiacich prípravkov či peelingu.

Zvláčňovanie

Aj pokožka trpiaca akné potrebuje byť neustále zvláčňovaná. Vysušujúce produkty ju nútia k produkcii ešte väčšieho množstva mazu, a tým k tvorbe akné. Ideálny je kokosový olej, ktorého zložka – kyselina laurová – pôsobí silno antibakteriálne a zmierňuje akné spôsobené práve baktériami.

Recept

V dlaniach zohrejte ¼ čajovej lyžičky kokosového oleja a jemne rozotrite po tvári a krku. Nechajte vsiaknuť, bude to trvať asi 5 minút. Zvyšok oleja jemne zotrite suchým uterákom. Potrebné množstvo sa totiž už vstrebalo, zvyšné by mohlo pokožku podráždiť.  

Nezabúdajte na ochranu pred UV lúčmi, ktoré môžu tiež podnecovať tvorbu akné. Kokosový a olivový olej majú ochranný faktor 8 a ak sa po niekoľkých hodinách na slnku opakovane nanášajú, môžu nahradiť kozmetické produkty obsahujúce zbytočné chemikálie.

Probiotiká

Probiotiká podporujú trávenie a imunitný systém, dokážu však aj liečiť akné. Tieto efekty sa stále skúmajú, prognózy sú však priaznivé.

Guggul

Výživové doplnky obsahujúce guggul (guggulsterón) môžu pomôcť osobám trpiacim cystickou formou akné a mastnou pleťou. Užívajte preto 25 miligramov guggulsterónu dvakrát denne po dobu troch mesiacov, akné sa zmierni. O 50% menej pacientov, ktorí tento prípravok užívali, navyše pocítilo jeho návrat.

Zdravá strava pri akné

Pre liečenie akné zvnútra dbajte aj o zdravé stravovanie. Vyhnite sa potravinám spôsobujúcim výkyvy krvného cukru a následnú produkciu inzulínu.

Zamerajte sa najmä na

  • zelenú listovú zeleninu,
  • bobuľovité ovocie
  • proteíny
  • ryby
  • mäso od zvierat pasúcich sa na tráve
  • a sliepok z voľného chovu
  • omega-3 mastné kyseliny, ako napríklad losos
  • strava bohatá na zinok (kefír, jogurt, jahňacie a kuracie mäso či tekvicové semienka) taktiež zlepšuje stav akné.

Nejedzte hydrogenizované oleje, glutén, pšenicu, cukor a mliečne výrobky. Nahraďte ich surovým mliekom, ktoré neprispieva k tvorbe akné. Odpozorujte, či nie ste alergickí na niektoré potraviny, ktoré môžu škodiť aj vašej pleti. Často sú to glutén, orechy, sója, arašidy či mäkkýše.

Domáce prípravky proti jazvám spôsobeným akné

Mnoho ľudí s aknóznou pleťou pozná aj jazvičky na pokožke, ktoré sú spôsobené najmä vytláčaním pľuzgierikov. Vyhnite sa preto pobytu na slnku, ak sa akné vyskytlo náhle, vynechajte slnenie po dobu 6 – 12 mesiacov. Ak už musíte na slnko vyjsť, natrite sa vhodným opaľovacím prípravkom.

Čím skôr začnete jazvu liečiť, tým lepší bude výsledok. Použiť môžete olej z ružových lupeňov či mrkvových semien, ktorý kvapnete priamo na jazvu dvakrát denne. Nápomocný môže byť aj kokosový, levanduľový olej, med či jemný peeling.

Niekoľko tipov k akné na záver

Ak už sa vám aj podarilo sa akné zbaviť, nezabúdajte vytrvať v zdravom stravovaní a dostatočnom pitnom režime. Vhodná je aj týždenná výmena obliečky na vankúš.

Akné v oblasti čela môže byť spôsobené aj šampónom na vlasy, kondicionérom, vlasovým sprejom či gélom, ktoré obsahujú dráždivé zložky ako petrolej, parabény, silikón, sulfáty, panthenol či iné chemikálie. Vyskúšajte radšej prírodný medovo-citrusový šampón, ktorý je čisto prírodný a zanechá vlasy jemné a poddajné. Ako kondicionér použite kokosový olej, alebo kombináciu vínneho octu a esenciálnych olejov.

Aj make-up môže podporiť tvorbu akné, pretože obsahuje lanolín, minerálne oleje, alumínium, retinylacetát, alkohol, oxybenzón, triklosan, parabény, polyetylén, BHA a BHT či konzervačné látky na báze formaldehydu.

Všetky spomínané domáce prípravky môžete použiť nie len na tvár, ale aj ostatné postihnuté časti tela. Buďte však trpezliví, pozitívne účinky sa nedostavia hneď, ale pri pravidelnom používaní ich určite čoskoro zbadáte.

Príbeh Emily

Emily, ktorá trpí cystickým akné, používa rad profesionálnych ošetrení , užíva  (Accutane / Roaccutane) a podpornú starostlivosť o pleť (Medik8). Pre ňu je už zrejmé, že tento prístup fungoval, ale je dôležité pamätať na to, že pokožka každého človeka je iná a krásne jedinečná.

Po 4 mesiacoch užívania liekov a ich vysadenia v roku 2019  Emily pokračovala v boji proti akné prípravkami Medik8, aby zabránila tvorbe vriedkov a akné. Teraz je to rok od doby čo vysadila lieky a používa Medik8.

„Medik8 mi pomohol predísť tvorbe akné  a úplne zmenil vzhľad a štruktúru mojej pokožky.  Sem tam mám vyrážku v závislosti od periódy, a ostali aj jazvičky,  ale nemôžem byť šťastnejšia, ako sa teraz cítim o sebe a svojej koži. ” Toto používala Emily posledný rok

💚 BLEMISH BUSTERS  Medik8💚

Blemish Control Pads-napustené tampóny AHA kyselinou bez obsahu alkoholu
Blemish SOS– rýcla pomoc na liečbu akné, dobré ako prvá pomoc keď sa uź nejaká vyrážka ukáže
Čistiaca pena Claryifying mouse 
Prírodná ílová maska
Balance moisturiser a aktivátor kyseliny glykolovej 
Breakout Defense & Age Repair

💚 RETINODY 💚

Emily používala retinoid Crystal retinal, začala Medik8 Crystal3 a teraz už používa najsilnejšiu koncentráciu  Medik8 Crystal 10. Používala ho výhradne v noci. 

Tu sú spomínané prípravky