Ovisnuté očné viečka. Zlozvyk, ktorému sa radšej vyhnite

6 dôvodov prečo si netrieť oči

Akonáhle ráno vstanete, často si ako prvé pretriete oči. Tento jemný tlak vám pomôže sa prebudiť a zotrie hlien či nečistoty, ktoré sa vytvorili na očiach počas noci. Trenie navyše stimuluje slzné žľazy, ktoré produkujú slzy, a tým zvlhčujú unavené oči.

Aj napriek tomu všetkému neopatrné šúchanie očí prináša so sebou isté riziká. 

Výraznejšie tmavé kruhy

Tmavé kruhy pod očami vznikajú z rôznych dôvodov, ako napríklad užívanie liekov, alergie, únava či starnutie. Trenie a škriabanie očí ich môže ešte viac zvýrazniť, či dokonca podnietiť ich vznik.

V porovnaní so zvyškom tváre je pokožka okolo očí najtenšia a najjemnejšia. Trením môžete poškodiť jemné krvné cievy priamo pod jej povrchom, čoho následkom je preniknutie krvi do okolitého tkaniva a tmavší tienistí vzhľad pokožky. Ak sa pravidelne budíte s kruhmi pod očami, je možné, že si ich šúchate počas spánku. Vtedy je vhodné aplikovať si na noc očnú masku.

Zvýšené riziko infekcie

Ruky používame na rozličné úkony – od písania na počítači, cez prípravu jedla, až po česanie vlasov. Výsledkom toho sú stovky, ba až tisíce baktérií usadených na rukách aj v prípade, že sa pohybujete v relatívne čistom prostredí. Ak sa týmito istými rukami dotknete očí, prenesiete do nich baktérie ako stafylokoky, streptokoky, salmonelu či E.coli a zvýšite riziko očnej infekcie. A ani časté umývanie rúk baktérie úplne nevyhubí. Ak sa už musíte očí dotknúť, nezabudnite si predtým dôkladne umyť ruky mydlom po dobu 30 sekúnd a osušiť čistým a suchým uterákom.

Poškriabanie rohovky

Ruky môžu byť aj zdrojom prachu, špiny či iných cudzích častíc, ktoré sa z nich ľahko prenesú počas trenia do očí. Ak sú dostatočne veľké, oko vás môže štípať a páliť, čo spôsobí ešte väčšie nutkanie si ho šúchať.

Trenie je žiaľ najhorším spôsobom, ako sa pokúsiť sa týchto čiastočiek zbaviť. Môžete ich zatlačiť ešte hlbšie a poškriabať si rohovku, čo vedie k začervenaniu, podráždeniu a zvýšenej citlivosti. Väčšie nečistoty môžu spôsobiť plesňové infekcie či jazvy, v extrémnych prípadoch môže dôjsť k dlhodobým ťažkostiam s videním.

Ak v oku cítite nejakú nečistotu, vypláchnite ho čistou vodou alebo sterilným očným roztom. Ak to nepomôže, obráťte sa na očného lekára.

Stenšenie rohovky

Rohovka sa nachádza na prednej strane oka a kontroluje svetlo doň vnikajúce. Jej tvar sa zaobľuje, a láme tak svetlo, ktoré ide priamo do sietnice v zadnej časti oka. Pre zachovanie tohto oblúkovitého tvaru sú kľúčové jemné kolagénové vlákna, ktorých oslabenie spôsobuje vyklenutie rohovky a následnú poruchu zvanú keratokonus.

Keratokonus môže vzniknúť z nasledovných príčin: genetika, očné ochorenie či oxidačný stres. Niektorí vedci však vyvinuli hypotézu, že aj trenie očí môže oslabiť kolagénové vlákna. Keratokonus môže byť korigovaný špeciálnymi kontaktnými šošovkami, pre istotu však oči radšej nešúchajte.

Uvoľnenie histamínov

Počas obdobia alergií je imunitný systém ťažko skúšaný. Keď bojuje s alergénmi, prirodzene uvoľní histamíny. Tie umožnia krvným bunkám lepšie preniknúť do kapilár a efektívnejšie napadnúť cudzie telesá v postihnutom tkanive. Histamíny žiaľ spôsobujú aj zápal, takže sa môže vyskytnúť začervenanie, podráždenie, opuch či pichanie očí.  

Keď si triete oči, môžete pocítiť dočasnú úľavu spôsobenú stimuláciou tvorby sĺz. Tie zvlhčia vaše oči, ktoré budú menej suché a podráždené. Prílišný tlak či pohyb však môže podporiť aj nadmerné uvoľnenie histamínov, ktoré o pár sekúnd spôsobia ešte väčšie pálenie a podráždenie ako predtým. Ak potrebujete úľavu, kúpte si očné kvapky či sterilný očný roztok, ktorý vyplaví alergény a zvláčni oči.

Trenie očí býva často zlozvykom, ktorého je potrebné sa zbaviť. Predídete tým vyššie spomínaným rizikám. Ak však pociťujete neutíchajúce podráždenie či pálenie, požiadajte očného lekára o prehliadku. Ten najlepšie zhodnotí príčiny vašich problémov a navrhne vhodnú liečbu

Trvalé poškodenie elastínnych vlákien a uvoľnenie viečka

Ak ste prepadli zlozvyku šúchania očí mám pre vás zlú správu. Taketo mechanické trenie dokáže natrvalo poškodiť jemnú pokožku očných viečok. Koža stratí elasticitu a vráskam a ochabnutiu kože sa už nevyhnete. Buďte jemné a očné okolie si chráňte. Pokožka v okolí očí je tou najtenšou na celom tele. Používajte kvalitné hydratačné prípravky a ak ste ešte nezačali s retinolom a máte cez 30 rokov, určite s ním začnite.

Vyskúšajte aj túto očnú masku, jediné čo potrebujete je biely čaj

Postup

Uvarte  si šálku bieleho čaju. Počkajte minútu alebo dve, akonáhle čaj vychladne na znesiteľnú teplotu, namočte vatové tampóny do čaju a položte na oči. Póry sa otvoria vplyvom tepla, čo umožňuje výživným látkam lepšie preniknúť do pokožky. Takýto obklad je skvelý aj na zvyšok tváre.

Odporúčam aj tieto články

ODSTRÁŇTE KOHÚTIE STOPY OKOLO OČÍ S DOMÁCIM RECEPTOM A CVIČENÍM

NOSOVOÚSTNE VRÁSKY, ČO ICH SPÔSOBUJE A AKO SA ICH ZBAVIŤ

13 TIPOV AKO SPEVNIŤ TVÁROVÉ SVALY A VYŠKRTNÚŤ VRÁSKY ZO SVOJHO ŽIVOTA

Moje tipy na ošetrenie očného okolia