Suchá, drsná a šupinatá pokožka? 7 tipov ako opäť získať žiarivú pleť

Najlepší spôsob, ako sa zbaviť suchej a šupinatej pokožky na tvári

„Vaša tvár vyzerá staršie, ako v skutočnosti je, nepomáha ani make-up a kozmetika dráždi vašu pleť. Nezáleží na tom, koľko zvláčňovača nanesiete, vaša pleť je suchá a bez života. Tento stav sa zhoršuje najmä v zime, kedy je nižšia vlhkosť, chlad a drsný vietor,“ hovorí doktor Rajani Katta, certifikovaný dermatológ.

Niektoré produkty, o ktorých sa domnievate, že vám môžu pomôcť, často spôsobia len ďalšie zhoršenie. Ako teda pomôcť suchej a šupinatej pokožke? Najskôr určite príčiny, ktoré ju spôsobujú. Bývajú nimi:

Zmeny počasia

Suchý a studený vzduch spôsobí, že voda sa vyparuje na povrchu pokožky. To vedie k šupinatosti, pretože vrchná vrstva sa vysuší. Kožné bunky sú tvorené proteínom, ktorý vyschne, pokiaľ nie je dostatočne hydratovaný. Predstavte si to napríklad na suchej múke či kúsku ovocia.

Kontaktná dermatitída

Častou príčinou suchej pokožky sú aj alergické reakcie pokožky na vlasovú kozmetiku, čo vedie k jej začervenaniu a svrbeniu. Takáto reakcia je istou formou ekzému ústiaceho do suchej a šupinatej štruktúry pleti, známej ako kontaktná dermatitída. Pokožka je tak citlivá na konkrétnu substanciu, ktorej je pravidelne vystavovaná. Trvá to dva či tri dni, pokým sa dostane do pôvodnej formy.

Bežnejšou formou kontaktnej dermatitídy je dráždivá dermatitída, ktorá vedie k okamžitej reakcii vo forme napnutia kože. Vyvolávajú ju produkty ako peeling, čističe, masky a prípravky proti akné, ktoré obsahujú silné látky škodiace niektorým druhom pokožky.

Suchá pokožka býva spôsobená aj vôňami (vrátane prírodných, napríklad esenciálnych olejov), kozmetikou, opaľovacími prípravkami a aj jednoduchým mydlom.

Seboroická dermatitída

Seboroická dermatitída je druh ekzému charakterizovaného červenou, svrbiacou a šupinatou pokožkou medzi obočím, vedľa nosa a na pokožke hlavy (áno, lupiny). Experti veria, že je spôsobená kvasením v olejoch, ktoré spôsobuje reakciu imunitného systému.

„Aj napriek tomu, že vaša pleť vyzerá suchá, šupinatosť je spôsobená zápalom a často ňou trpia ľudia s mastnou pokožkou,“ hovorí doktor Katta. Tieto prejavy sú častejšie počas zimného a suchého počasia.nadopujte pokožku čistým vitamínom E, je to malý zázrak ktorý pokožku regeneruje podporuje rast nového zdravého tkaniva.

Psoriáza

Psoriáza a ekzém vyzerajú rovnako, nejedná sa však o to isté. Psoriáza je autoimunitné ochorenie nespôsobené iritantmi, nezdá sa byť ani závislé od počasia. Ak máte chronicky suchú, šupinatú a drsnú pokožku, určite navštívte lekára.

Agresívne tenzidy čiže surfaktanty

Iónogenne (aniónové alebo katiónové) tenzidy či surfaktanty patria k nejagresívnejším. Laurylsulfát sodný (SLS, Sodium lauryl sulfate) je jedným z najsilnejších. Má malý hydrodynamický rádius a je jediným tenzidom schopným narušiť intercelulárne lipidy. Kvôli tomu môže rozkladať lipidovú dvojvrstvu v koži. Spoločne s ďalšími ionogénnymi tenzidmi adsorbuje kožné bielkoviny, spôsobuje ich denaturáciu a opuchy. To, k akému veľkému narušeniu a denaturácii bielkovín dôjde, záleží na tom, po akú dobu ho tenzidu vystavujeme a tiež na jeho monomérovej koncentrácii.

Ako tenzidy denaturujú kožné bielkoviny, dochádza k narušeniu enzymatických reakcií regulujúcich olupovaniu pleti a zápalové a oxidačné procesy. Kožná bariéra v dôsledku toho stále viac priepustná, čo má za následok suchú pleť, hrubosť, popraskanie a dokonca zápaly. Zhoršujú sa aj hydratačné vlastnosti pleti, pretože z jej povrchu miznú prirodzené hydratačné faktory.

Všetky surfaktanty navyše zhoršujú schopnosť tkaniva viazať a vstrebávať vodu z atmosféry. Táto schopnosť zadržať vodu je nepriamo úmerná úbytku prirodzených zvlhčujúcich faktorov. 

Takže si už nikdy neumyte tvár sprchovacím šampónom!

Dajte si pozor na vodu!

Pozor, aj teplota vody, ktorou pleť umývame, môže ešte navýšiť schopnosť produktov dráždiť, zvyšuje sa totiž schopnosť pleti vstrebávať účinné látky z nich. S horúcou vodou dochádza tiež k výraznejšiemu odstráneniu ochrannej lipidovej vrstvy.

Tiež dlhodobý kontakt s vodou má na ochranný kožný plášť neblahý účinok, podobne ako tenzidy. Okrem erytému(začervenanie), zápalu či dermatitíd môže dlhodobé vystavovanie pleti vode spôsobovať opuchy, znižovať kohéziu (vzájomné väzby) korneocyty a zvyšovať priepustnosť pleti pre rad látok. Výsledkom potom môže byť narušenie kožných lipidov chrániacich pleť, a súvisiaca citlivá pleť. Kvôli vode môže tiež dochádzať k úbytku prirodzených zvlhčujúcich faktorov a ochranných lipidov, a dochádza tak k výraznejšej transepidermálnej strate vody. Pleť je potom paradoxne kvôli vode suchá, objavujú sa šupinky, náchylnosť k množeniu patogénov.

Hydratujte stratum corneum

Dlhodobé dráždenie pleti a s tým súvisiaca transepidermálna strata vody narúša ochrannú funkciu stratum corneum a znižuje aj jej schopnosť chrániť pleť pred vonkajšími vplyvmi. Čím agresívnejšie výrobky alebo ich dlhodobejšie používanie sú, tým väčšie je odstránenie ochranných lipidov, bielkovín, prirodzených zvlhčujúcich faktorov a samozrejme vlahy z kože.

Stratum corneum posilníte ich hydratáciou krémami či pleťovými mliekami s ceramidmi a kyselinou hyaluronovou. Tie viažu vodu, môžu utvárať na koži ochrannú bariéru a znižovať transepidermálnu stratu vody. Výborný je napr. Medik8 Advanced night restore.

Čo robiť proti šupinatosti pokožky

Ak chcete zmeniť tento stav, mali by ste najskôr zistiť jeho príčinu. Ak sú vaše šupinky jemné a zdajú sa byť závislé od počasia či suchého prostredia, vyskúšajte tieto tipy dermatológov:

(Ak vaša pokožka nereaguje ani na jeden, navštívte lekára pre presnú diagnózu.)

Kúpte si jemný čistiaci prípravok

„Ak je vaša pokožka veľmi suchá, odporúčam používať jemný hydratačný čistiaci prípravok,“ Existujú aj čističe bez obsahu mydla, ktoré vašu pleť zbytočne nevysušia.

Rovnako dbajte o to, aby vaša kozmetika neobsahovala parfumy, vyberajte si prípravky s obsahom kyseliny hyalurónovej, glycerínu a ceramidov, ktoré poskytnú extra hydratáciu.

Odporúčam: LIPID-BALANCE CLEANSING OIL

Používajte zvláčňujúci krém

Ťažší zvláčňujúci krém môže pomôcť obnoviť kožnú bariéru a uzamknúť v pokožke potrebnú vláčnosť. Odporúčam nanášať hrubší krém, nie mlieko, ktoré majú vyšší obsah vody a neudržia toľko hydratácie.

Vyhýbajte sa produktom s obsahom alkoholu (ktorý vysušuje) a vyberajte si kozmetiku so zvláčňujúcimi a upokojujúcimi zložkami, ako sú kyselina hyalurónová, ceramidy, aloe vera, shea maslo, urea, ovsená múka či skvalen.

Odporúčam: ULTIMATE RECOVERY – STAROSTLIVOSŤ O POŠKODENÚ A SUCHÚ POKOŽKU

Exfoliácia? Áno, ale veľmi jemná

Veľa ľudí podceňuje exfoliáciu, ale vedzte, že aj suchá pleť potrebuje peeling, inak sa účinné látky  zvláčňovačov nedokážu dostať do pokožky. Ak vás trápi šupinatosť spôsobená suchou a citlivou pokožkou, menej je vždy viac! Exfoliácia je efektívnou cestou odstránenia odumretých buniek, ale buďte opatrní. Kľúčom je jemnosť, inak by ste si mohli spôsobiť ďalšie vysušenie a podráždenie.

Namiesto používania drsných peelingov, siahnite po uteráku z mikrovlákna a po čistení si ním vymasírujte pokožku. Používajte pritom jemné krúživé pohyby, opakujte dva- až trikrát týždenne. Na záver vždy aplikujte zvláčňovač.

Vo všeobecnosti doktor Katta odporúča vyhýbať sa týmto produktom:

·         Chemické exfolianty, ako kyselina salicylová, glykolová či alfa hydroxidová

·         Tvárové peelingy obsahujúce uhlie, cukor, perly či iné drsné suroviny

·         Drsné čistiace prípravky označené ako vhodné pre mastnú pokožku

Používajte kyselinu salicylovú, ak je to potrebné

Ak vás trápi seboroická dermatitída, čierne bodky či akné, odporúčam používať silnejší čistiaci prípravok obsahujúci kyselinu salicylovú, ktorá oddelí poškodené kožné bunky a uvoľní póry. Vyberte si 1 alebo 2 %-nú formulu a následne naneste zvláčňovač.

Odporúčam: PORE CLEANSE GEL INTENSE

Nepreháňajte to s prípravkami proti akné

Klasický bojovníci proti akné ako benzoylperoxid, kyselina salicylová môžu byť super efektívne v liečbe tvrdohlavých vyrážok, avšak zbavujú pleť mastnoty a spôsobujú suchosť a odlupovanie.

Pokožka každého človeka je rôzna, takže možno bude potrebné experimentovať, kým nájdete ten vhodný režim starostlivosti práve o tú svoju. Vo všeobecnosti je potrebné používať produkty starostlivosti o akné pravidelne, akonáhle spozorujete šupinatosť, obmedzte ich na každé tri dni. Uistite sa, že používate zvláčňovače pre mastnú pokožku so sklonom k akné.

Používajte zvlhčovač vzduchu

Počas zimných mesiacov je vzduch – a následne aj pleť – veľmi suchý. Používajte zvlhčovač vzduchu najmä počas spánku, ktorý dodá vášmu ovzdušiu vlhkosť a vašej pleti krajší vzhľad.

Sprchujte sa kratšie a s vlažnou vodou

Dlhá horúca sprcha môže byť príjemná, pleť však zbytočne vysuší. Naruší totiž kožnú bariéru a spôsobí šupinatosť. Ak máte suchú pokožku, zvoľte radšej vlažnú vodu a nesprchujte sa dlhšie ako 10 či 15 minút. 

Odporúčam aj tieto články

JE VAŠA PLEŤ SUCHÁ ALEBO DEHYDROVANÁ? POZNÁTE ROZDIEL?

TRANSEPIDERMÁLNA STRATA VODY. VIETE, PREČO MÁTE SUCHÚ PLEŤ?

Odporúčané produkty