Ako spevniť ochabnutú kožu spôsobenú úbytkom váhy?

closeup of a cute young woman lips

Veľký úbytok váhy je výborným spôsobom, ako obmedziť riziko mnohých chorôb. Vedľajším efektom je však ochabnutá koža, ktorá je nevzhľadná a znižuje kvalitu života. V nasledujúcich riadkoch sa dozviete, čím je vlastne spôsobená a ako s ňou môžete zatočiť. 

Čo spôsobuje ovisnutie kože po strate váhy?

Koža je najväčším orgánom tela a predstavuje akúsi ochrannú bariéru pred vonkajšími vplyvmi prostredia. Jej najvnútornejšia vrstva obsahuje proteíny, najmä kolagén a elastín. Kolagén, ktorý tvorí 80 % štruktúry pokožky, zabezpečuje jej hustotu a silu. Elastín je zase zodpovedný za elasticitu a pevnosť.

Keď priberiete, koža sa natiahne a uvoľní miesto napr. pre rastúce brucho a ostatné partie tela. Podobne to funguje aj počas tehotenstva, kedy sa pokožka roztiahne (a po pôrode stiahne) v rámci niekoľkých mesiacov.

Na rozdiel od toho, väčšina ľudí s nadváhou či obezitou túto záťaž vlečie niekoľko rokov, často už od svojho detstva či dospievania. Roky natiahnutá koža tak stráca svoju prirodzenú schopnosť sa stiahnuť, pretože kolagénové a elastínové vlákna sú veľmi poškodené. To je dôvod, prečo ľuďom po veľkom úbytku váhy koža ovísa. Čím viac schudnete, tým markantnejší bude efekt ochabnutej kože.   

Faktory spôsobujúce stratu elasticity pokožky

  • Dĺžka doby nadváhy: Čím dlhšie obezita trvá, tým bude koža ochabnutejšia.
  • Množstvo schudnutých kíl: Čím viac schudnete, tým bude koža ovisnutejšia.
  • Vek: Staršia pokožka obsahuje menej kolagénu a je náchylnejšia ochabnúť po úbytku váhy.
  • Genetika: Gény môžu ovplyvniť reakciu kože na zmenu váhy.
  • Slnko: Prílišné slnenie taktiež znižuje produkciu kolagénu a elastínu, čo môže viezť k ochabnutej pokožke.
  • Fajčenie: Fajčenie je rovnako príčinou straty týchto dôležitých proteínov.

Prírodné metódy na spevnenie ochabnutej kože

Nie je potrebné ihneď bežať k plastickému chirurgovi. Existujú aj prírodné metódy, ktoré pomôžu ochabnutú kožu spevniť a vrátiť jej prirodzenú silu a elasticitu.    

Cvičte spevňujúce cviky

Okrem toho, že spevňujúce cviky pomáhajú vybudovať svalovú hmotu, a tým spevniť pokožku, spálite počas nich aj viac kalórií. Vhodné sú takmer pre každú vekovú kategóriu.

Určite začnite s cvičením tvárovej gymnastiky, pokiaľ ste ešte nezačali. Cvičením tvárovej gymnastiky zosilnie podkožie a predídete neželanému ovísaniu  a povoľovaniu kože na tvári. Pripájam jednoduché video so základnými cvikmi ale ponúkam aj kurz v podobe DVD.  

                                                                                                                                                

Celý program cvičenia na https://antiage.sk/kategoria/tvarova-gymnastika/ 

Užívajte kolagén

Kolagén hydrolyzát je podobný želatíne, ktorá je spracovanou formou kolagénu nachádzajúcou sa v tkanivách zvierat. Napriek tomu, že to nebolo testované na ľuďoch po úbytku váhy, štúdie odporúčajú užívať kolagén hydrolyzát na doplnenie kolagénu v pokožke. V práškovej forme si ho môžete kúpiť v obchode so zdravou výživou alebo v mojom eshope. Ja pijem rybí kolagén pre jeho nespočetné výhody. Pleť je pevnejšia, hydratovaná zvnútra, celulitída je na ústupe a malé vrásočky zmizli.  Jeho zdrojom môže byť aj mäsový vývar, ktorý ponúka množstvo ďalších zdravotných benefitov.   Odporúčam SkinBooster od firmy Kompava.

Dbajte o prísun nasledovných živín a nezabudnite na hydratáciu

Niektoré živiny sú dôležité pre tvorbu kolagénu a iných zložiek zdravej pokožky:  

  • Proteín: Dostatok proteínu zabezpečí pokožke zdravie, konkrétne aminokyseliny lyzín a prolín hrajú priamu úlohu v tvorbe kolagénu. Stavte na kefír. Jedzte ho s ľanovými semienkami, kľudne aj tesne pred spaním. Pokožka sa vám poďakuje.
  • Vitamín C: Vitamín C je potrebný pre syntézu kolagénu a chráni pokožku pred poškodeniami spôsobenými slnečným žiarením.
  • Omega-3 mastné kyseliny: Podľa jednej štúdie omega-3 mastné kyseliny v mastnejších rybách môžu zvýšiť elasticitu pokožky.
  • Voda: Nepretržitá hydratácia je dôležitá pre zdravý vzhľad pokožky.

Používajte spevňujúce krémy

Mnohé spevňujúce krémy totiž obsahujú vitamín C, vitamín E a  retinoidy. Tieto látky podporujú pevnosť pokožky a tvorbu kolagénu.  Pre trvalý efekt je však potrebné užívať kolagén aj zvnútra. Krémy s obsahom kolagénu neodporúčam, pretože jeho molekuly (ako aj molekuly elastínu) sú príliš veľké a nedokážu sa absorbovať cez pokožku.

Komentáre vypnuté.