Skvalan, dragon fruit či aljašská čučoriedka? Vyhladia vrásky a spevnia pleť. Ako to robia?

 
Čoby zložky kozmetických produktov sa čoraz častejšie objavujú exotické a neznáme ingrediencie. Poznáte extrakt z ovocia dragon fruit, aljašskú čučoriedku alebo skvalan? Zoznámte sa s ich účinkom na pleť.

Začnime skvalanom, ktorý je oxidovanou formou skvalénu. Ten tvorí zhruba 12% kožného mazu a pleť prirodzene zvlhčuje. Skvalén vzniká prirodzene v tele, lenže s naším starnutím sa jeho produkcia znižuje, rovnako ako v prípade kolagénu a kyseliny hyalurónovej. Spoločným výsledkom je vysúšanie pleti, tak typické pre zrelšiu pleť.

Problematický skvalén

Skvalén ako zložka kozmetických produktov má však svoje úskalia. Pretože obsahuje dvojité karbónové väzby, je veľmi náchylný k oxidácii. Skvalén prechádza peroxidáciou, čím vytvára skvalén peroxid. Ten už ale pleti neprináša zďaleka také benefity ako skvalén, ba naopak jej nie je vôbec prospešný. Upcháva totiž póry, a navyše obsahuje prekurzory pre vznik akné. Čím vyšší je stupeň oxidácie, tým horší stupeň pupienkov sa na koži formuje.

Oproti tomu skvalan oxidácii nepodlieha. Neobsahuje totiž žiadne dvojité väzby. A dokonca takto pozitívne pôsobí aj na ostatné zložky v produktoch, kde navyšuje ich stabilitu. Skvalan je nekomedogénny a nedráždivý a nájdete ho vo vylepšených retinolových sérach Retinol 3TR + Intense a Retinol 6TR + Intense, a tiež v sére C-Tetra + Intense.

Retinol 6TR+Intense

Medik8 Intelligent Retinol 6TR je ľahkým nočným sérom s obsahom vitamínu A.

Intelligent Retinol 6TR vypne a zjemní pleť počas vášho spánku. Keď sa ráno zobudíte, jemné linky a vrásky budú vyhladené a vaša pleť osviežená a s mladistvým jasom. 

Mimo toho, že je vitamín A najúčinnejšou látkou pre omladenie pleti, pôsobí naviac aj proti akné, pretože napomáha prečisťovaniu pórov. Dokonalú pleť máte na dosah ruky v tomto inovatívnom retinolovom sére, ktoré naviac farebne zjednocuje pleť. 

Zlepší absorpciu ďalších látok

Bez problémov navyše prechádza medzi prirodzené kožné lipidy, a ešte napomáha vstupu ďalších aktívnych látok do kože. Pretože dokáže skvele hydratovať, dodáva pleti pružnosť a chýbajúci objem, podobne ako napríklad kyselina hyaluronová.

Tým, že v koži uzamyká vlahu a zaisťuje hydratáciu, posilňuje navyše fungovanie ochrannej kožnej bariéry. A ako bonus nemastí, takže sa nemusíte báť nežiaduceho lesku pleti, upchatých pórov či potenia pleti.

Dragon fruit v kozmetike

Dragon fruit je ovocie, ktorého domovom je Mexiko. Plody ružovej farby s bielou dužinou s čiernymi semienkami, ktoré vyrastajú na v noci kvitnúcom kaktuse, vás upútajú na prvý pohľad!

Dragon fruit pochádza z kaktusu Hylocereus undatus, ktorý kvitne výhradne v noci. Niet preto divu, že ho nájdete v našich produktoch nočnej starostlivosti o pleť – v nočných krémoch Night Ritual Vitamín A, Advanced Night Restore a nočnom očným krému Medik8 Advanced Night Eye.

Night Ritual Vitamin A

Produkt je vylepšenou verziou produktu Retinol 1 TR. Prebuďte sa s obnovenou a vyživenou pleťou vďaka bohatému nočnému krému s obsahom retinolu Night Ritual Vitamín A, ktorý sa okamžite po aplikácii vstrebáva do pleti a začína pracovať na jej omladení.

Z bielych voňavých kvietkov Hylocereus undatus vyrastajú asi tridsať až päťdesiat dní po odkvitnutí plody zvané dragon fruit, ktoré sú nabité antioxidantmi. Extrakt z nich vďaka tomu chráni pleť pred poškodením voľnými radikálmi, ktoré môžu poškodzovať kolagén a elastín v pleti. Výsledkom je starnutie pleti, ktorá stráca objem a pevnosť a objavujú sa na nej vrásky.

Nálož esenciálnych mastných kyselín

S obsahom prírodných polysacharidov naviac extrakt z dragon fruit spevňuje a tonizuje pleť, skúma sa tiež vplyv extraktu na podporu hojenia pleti. Podľa výskumu firmy Medik8 extrakt zvýrazňuje vlastné prirodzené regeneračné procesy pleti, ktorá je vďaka tomu vyhladená a zjemnená.

Dragon fruit obsahuje

  • 50% esenciálnych mastných kyselín
  • 48% kyseliny linolovej 
  • 1,5% kyseliny linolenovej.

Tieto esenciálne mastné kyseliny si organizmus nevie sám syntetizovať, pritom sú ale nielen pre pleť veľmi dôležité. Vyživujú pleť a obnovujú jej ochrannú kožnú bariéru. Naviac je tiež zdrojom beta-karoténu, lykopénu a vitamínu E, spoločne s oligosacharidmi, ktoré môžu fungovať ako prebiotiká. Tie sú ideálnou výživou pre “dobré” baktérie vyskytujúce sa na pleti, konkrétne stimulujú rast prospešných laktobacilov a bifidobaktérií.

Aljašská čučoriedka alias muchovník olšolistý

Podobe ako dragon fruit je aj aljašská čučoriedka nabitá antioxidantmi. Drobným bobuľkám sa v ich domovine, teda Kanade a severných štátoch USA, hovorí “Saskatoon berry” a bývajú považované za super potravinu. Prečo? Obsahujú totiž najviac antioxidantov zo všetkých rôznych bobúľ, napríklad čučoriedok, malín a jahôd.

Zďaleka ale nejde len o antioxidanty. Aljašské čučoriedky obsahujú aj rad ďalších účinných látok. Bohaté sú napríklad na fenolové kyseliny, ako je kyselina chlorogenová či kyseliny 3-ferulochininová a 5-ferulochininová. Okrem toho sú bohaté na polyfenolické antokyány a flavonoidy, ako je rutín, quercetin, hyperosid a avikulin.

Prečo sú antokyány dôležité

Tieto super silné antioxidanty bránia vnútrobunkovej oxidácii spôsobenej peroxylovými radikálmi. Pôsobia aj protizápalovo. Inhibujú navyše produkciu oxidu dusnatého v aktivovaných makrofágoch, čo značí tiež jeho potenciálny účinok v redukcii chronických zápalov. V rastlinách sa antokyány vyskytujú ako súčasť vlastných obranných mechanizmov, ktorými bojujú napríklad proti škodcom a ďalším potenciálnym rizikám. Obdobne ochranne však pôsobia tiež v starostlivosti o pleť.

Tiež účinok extraktu z aljašského čučoriedok si môžete užiť v produktoch nočnej starostlivosti, a to v kréme Medik8 Advanced Night Restore, Advanced Night Eye alebo s sére Medik8 Hydr8 B5 intense.

Advanced night restore

Toto je najlepší nočný krém. Podľa recenzií aj váš.  Medik8 Advanced Night Restore je nočný hydratačný krém s obsahom ceramidov v optimálnom pomere, ktorý zaistí najlepší prienik a ich využitie v hlbších vrstvách pleti.

Komplex ceramidu 1, ceramidu 3, cholesterolu a mastných kyselín napomáha dodať pleti objem, hydratovať ju a zároveň obnoviť jej prirodzenú ochrannú bariéru.  

Pôsobí, keď spíte 

Mimo toho obsahuje Advanced Night Restore Midnight Repair Complex™, komplex látok určených pre rejuvenáciu pleti cez noc, obsahujúcich silné antioxidanty, ako je extrakt z dragon fruit, borievky aljašskej (muchovník olšolistý) a peptidy obnovujúce pleť, ktoré spoločne stimulujú omladenie buniek pleti počas noci.  Bránia tiež poškodeniu pleti voľnými radikálmi, ktoré sa v koži dôsledkom vonkajšieho znečistenia a ultrafialového žiarenia nahromadili. Keď sa ráno prebudíte, vaša unavená pleť bude premenená na matnú, sviežu, hydratovanú a rozžiarenú pleť.