Rozšírených pórov a čiernych bodiek zbaví ďatelina

Kazia vám čierne bodky a rozšírené póry onen dokonalý vzhľad, ktorý chcete mať potom, čo nanesiete make-up? Nie ste v tom sami. Vieme ale, čo vám pomôže – šťastie vám prinesie ďatelina.

Póry sú vstupnými bránami do kože, z ktorých vyrastajú vlasové folikuly. Každý pór obsahuje mazovú žľazu produkujúcu kožný maz. Ten z kože vychádza práve prostredníctvom pórov a na koži utvára mastný ochranný film. Existencia pórov je teda pre pleť nevyhnutná, však rozšírené póry viditeľné voľným okom už môžu byť aj výraznejším kozmetickým nedostatkom a dôvodom povrchovej nejednotnosti pleti.

Rozšírené, viditeľné póry bývajú zvyčajne späté s mastnou pleťou, objaviť sa ale môžu na akejkoľvek pleti, a tiež v akomkoľvek veku. Ich veľkosť ovplyvňuje množstvo faktorov. Medzi tie najdôležitejšie patrí:

Nedostatočná diferenciácia keratinocytov

Pri nekompletnej diferenciácii keratinocytov tieto kožné bunky nedozrejú až do svojej fázy korneocytov, teda bezjadrových buniek, čím vzniká problém nazývaný parakeratóza, kedy dochádza k urýchleniu procesu keratinizácie, premeny keratinocytov na korneocyty, ktorá ale nie je dokončená.

Parakeratóza môže mať niekoľko príčin, napríklad zápalové procesy alebo nadbytok nenasýtených mastných kyselín, ako je kyselina olejová, v koži. Parakeratóza narúša prirodzený proces deskvamácie kože (odlučovanie odumretých kožných buniek – korneocyty z povrchu kože), čo vedie k ich hromadeniu sa pri vstupe do kožných pórov, ktorých otvory upchávajú a mechanicky ich rozširujú. Posledné vývojové štádium korneocytov, keď sú už bezjaderné, sa naopak z povrchu kože odlučuje oveľa ľahšie.

Ako diferenciácii korneocytov napomôcť? Zvoľte si extrakt z červenej ďateliny, ktorý stimuluje diferenciáciu kožných buniek, a tým urýchľuje odlučovanie odumretých korneocytov z povrchu kože.

Hyperseborea

Tiež nadbytočná produkcia kožného mazu a jeho prietok cez póry môže mať za následok ich rozšírenie. Kľúčovým faktorom, ktorý produkciu kožného mazu ovplyvňuje, je hladina testosterónu. Práve preto rozšírenými pórmi trpia viac muži ako ženy. Testosterón sa však vyskytuje ako v mužskom, tak aj v ženskom organizme, preto ovplyvňuje produkciu kožného mazu u oboch pohlaví.

Čo ešte vplýva na produkciu kožného mazu?

Na produkciu kožného mazu má vplyv tiež enzým 5-alfa-reduktáza, ktorý testosterón premieňa na dihydrotestosterón, ktorý tvorbu kožného mazu výrazne urýchľuje a mimo to je zodpovedný napríklad za typické mužské plešatenie. U žien sa veľkosť pórov môže meniť počas mesiaca vzhľadom na zmeny hladín hormónov v menštruačnom cykle. Produkcia kožného mazu sa zvyčajne znižuje s rastúcim vekom, preto často u ľudí, ktorí v nižšom veku trpeli mastnou pleťou a rozšírenými pórmi, sa stav pleti s pribúdajúcim vekom zlepšuje.

Aj v prípade hyperseborey napomôže červený´á ďatelina, ktorá inhibuje aktivitu enzýmu 5-alfa-reduktáza, a tým reguluje množstvo kožného mazu prechádzajúceho pórmi.

Starnutie pleti a zníženie jej pružnosti

Ako už viete, s rastúcim vekom sa typicky produkcia kožného mazu znižuje. Zhoršuje sa ale tiež bohužiaľ vlastná štruktúra pleti, dochádza k degradácii kolagénu a elastínu, na čom môže mať navyše podiel aj poškodenie voľnými radikálmi a ultrafialovým žiarením. To všetko vedie k zníženiu elasticity pleti, ktorej uvoľnenie môže mať za následok aj povolenie vnútorných stien kožných pórov.

Dochádza potom k ich uvoľneniu a pôsobením vonkajších faktorov, ako je gravitácia, dochádza k otvoreniu ústia pórov, ktoré získava oválny tvar a začína byť viditeľné aj voľným okom. V tomto ohľade sa spoľahnite na kyselinu mandľovú, ktorá podporuje bunkovú obnovu pleti, čím napomáha zachovať jej prirodzenú štruktúru a pevnosť.

Upchanie pórov kožnými lipidmi

Stvrdnutý kožný maz môže upchať vnútornú časť pórov, čím bráni voľnému prieniku novovznikajúceho kožného mazu. Pór sa preto rozširuje, aby umožnil mazu prestup na povrch kože. Výsledkom tohto pôsobenia sú opäť rozšírené póry viditeľné voľným okom. Aj tu pomôže kyselina mandľová, ktorá póry hĺbkovo prečisťuje a umožňuje voľný priechod kožného mazu pórom na povrch kože. Výborný gél na uvoľnenie pórov PORE CLEANSE MEDIK8. Extrakt z ďateliny lúčnej znižuje produkciu kožného mazu a pôsobí adstringentne, teda sťahuje rozšírené póry a minimalizuje ich viditeľnosť. Popri tom stimuluje obnovu buniek kože.

Odporúčam tonikum na stiahnutie pórov a zmatnenie pokožky Pore minimising toner