Niacínamid a retinol sú obľúbené zložky starostlivosti o pleť. Každá zložka sama o sebe môže pomôcť škvrnám na pleti a akné, vyrovnať tón pleti a zmierniť známky starnutia.
Používate momentálne produkt, ktorý obsahuje jednu z týchto zložiek? Možno vás zaujíma, či by použitie niacínamidu a retinolu spolu mohlo byť účinnejšie a či je ich kombinácia bezpečná. Niektoré zložky sa totiž s inými dobre neznášajú.
Všetko, čo by ste mali vedieť o kombinácii niacínamidu a retinolu
V tomto článku sa podrobnejšie venujem obom týmto zložkám a tomu, či je dobré ich kombinovať v rámci starostlivosti o pleť. Zaujímajú vás štúdie a fakty? Konkrétnejšie poukážem na štúdie, ktoré sú relevantné k tejto téme. Viete, čo je to niacínamid a retinol? Aké majú benefity pre našu pleť? V závere sa dozviete aj to, čo naniesť na pleť ako prvé, aby bol výsledok, čo najlepší…
Čo je niacínamid?
Niacínamid alebo nikotínamid je vo vode rozpustná forma niacínu (vitamínu B3). Je to jeden z ôsmich vitamínov skupiny B, ktoré potrebujete na udržanie zdravia.
Vo vašom tele niacínamid pomáha opravovať DNA a kontrolovať zápaly. Zvyšuje tiež bunkovú energiu, čo umožňuje vašim bunkám vykonávať základné chemické činnosti.
Pri lokálnej aplikácii má niacínamid ďalšie výhody. Často sa používa na pomoc pri:
- príznakoch starnutia
- akné
- rosacea
- atopickej dermatitíde
- autoimunitných pľuzgierových poruchách
- hyperpigmentácii
- svrbení (pruritus)
- poškodení slnkom
Tieto výhody niacínamidu sú spôsobené niekoľkými mechanizmami.
Podľa prehľadu Trusted Source z roku 2014 niacínamid kontroluje jadrový faktor-κB (NF-κB), proteín, ktorý sa podieľa na zápale. Tento protizápalový účinok je prospešný pri podráždení a začervenaní pokožky.
Štúdia z roku 2017 Trusted Source tiež zistila, že znižuje aktivitu buniek, ktoré produkujú maz, voskovú, mastnú látku produkovanú mazovými žľazami v tele. To môže pomôcť znížiť produkciu kožného mazu a výskyt akné.
A podľa prehľadu Trusted Source z roku 2013 niacínamid znižuje hyperpigmentáciu tým, že inhibuje enzýmy podieľajúce sa na produkcii melanínu. Pomáha tiež pokožke zadržiavať vodu, čím posilňuje kožnú bariéru a udržiava ju hydratovanú.
Vďaka týmto výhodám sa niacínamid používa v mnohých prípravkoch na starostlivosť o pleť. Vo všeobecnosti sa dobre znáša a považuje sa za bezpečný aj pre citlivú pokožku.
Čo všetko dokáže niacínamid s pokožkou? Dozviete sa tu.
Produkty s niacínamidom
Čo je retinol?
Retinol je voľne predajná forma retinoidu. Retinoidy sú odvodené od vitamínu A, základnej živiny, ktorú vaše telo potrebuje pre imunitu, zrak a bunkovú komunikáciu.
V starostlivosti o pleť je retinol dobre známou zložkou. Často sa používa vo výrobkoch, ktoré pomáhajú minimalizovať alebo liečiť:
Retinoidy vrátane retinolu pôsobia rôznymi spôsobmi. Podľa štúdie z roku 2017 Trusted Source retinoidy kontrolujú akné tým, že znižujú produkciu kožného mazu.
Štúdia z roku 2015 zistila, že retinol má schopnosť inhibovať enzýmy, ktoré ničia kolagén. To môže pomôcť zvýšiť syntézu kolagénu. Tento účinok posilňuje pokožku a zlepšuje vzhľad vrások.
Na rozdiel od niacínamidu sa však retinol spája s vedľajšími účinkami. Je známe, že spôsobuje podráždenie a zápal a môže mať za následok:
- začervenanie
- pocit pálenia
- napätie
- suchosť a olupovanie
- fotosenzitivitu
Tieto vedľajšie účinky sa zvyčajne časom zlepšia. Aj voľnopredajný retinol môže byť dobrou alternatívou k retinoidom na predpis, ktoré môžu spôsobiť ešte väčšie podráždenie. Viac o retinole tu.
Odporúčané retinoidy
Retinol a niacínamid. Môžem ich kombinovať?
Nie všetky zložky starostlivosti o pleť sa spolu dobre kombinujú. Niektoré kombinácie môžu negatívne reagovať alebo znížiť prínos zložiek.
Našťastie je miešanie niacínamidu a retinolu bezpečné. V skutočnosti sa táto kombinácia považuje za kombináciu s mnohými výhodami.
Aké sú výhody ich spoločného používania?
Používanie niacínamidu a retinolu spolu v jednom výrobku alebo v kombinácii ako súčasť rutinnej starostlivosti o pleť má niekoľko výhod.
V staršej laboratórnej štúdii z roku 2008 sa skúmala kombinácia niacínamidu a kyseliny retonovej (RA), na ktorú sa retinol mení, keď sa dostane do pokožky. Štúdia zistila, že niacínamid zmierňuje podráždenie a vysušenie spôsobené RA.
Okrem toho, štúdia z roku 2017 Trusted Source zistila, že krém s retinolom a hydratačnými zložkami vrátane niacínamidu, spôsobuje menšie podráždenie ako prípravok len s retinolom.
To naznačuje, že ak používate výrobok, ktorý obsahuje aj niacínamid, ktorý dokáže chrániť kožnú bariéru, môžete mať z retinolu úžitok, ale s menšími vedľajšími účinkami.
Štúdie tiež zistili, že prípravky obsahujúce niacínamid aj retinol môžu byť pre vašu pokožku prospešné.
No a v štúdii Trusted Source z roku 2016 krém s retinolom, niacínamidom, hexylresorcinolom a resveratrolom zlepšil tón pleti a známky starnutia.
Štúdia z roku 2012 Trusted Source tiež zistila, že spoločné používanie retinolu, nikotínamidu a 7-dehydrocholesterolu je bezpečné a účinné pri akné.
Retinol a niacínamid vedľajšie účinky?
K dnešnému dňu neexistuje žiadny konkrétny výskum nežiaducich účinkov tejto kombinácie zložiek. Táto dvojica sa zvyčajne považuje za bezpečnú pre väčšinu typov pleti.
Napriek tomu je možné, že sa u vás objaví nežiaduci účinok, najmä ak ste citliví na retinol. Pridanie niacínamidu nemusí byť dostatočné na to, aby sprostredkovalo reakciu vašej pokožky.
Riziko vedľajších účinkov môže závisieť aj od:
- vašich špecifických kožných ochoreniach
- koncentrácie jednotlivých zložiek
- ostatných zložiek v zložení výrobku na starostlivosť o pleť
Retinol a niacínamid. Ako používať?
Niacínamid a retinol sa môžu kombinovať v jednom výrobku, čo môže byť jednoduchšie a pohodlnejšie. Sú však k dispozícii aj ako samostatné výrobky.
Ak používate tieto zložky v samostatných výrobkoch, odporúča sa najprv naniesť niacínamid a potom naniesť retinol. Použitie niacínamidu ako prvého môže pomôcť chrániť vašu pleť pred negatívnymi účinkami retinolu.
Či už používate túto kombináciu samostatne alebo zmiešanú v jednom výrobku, vždy sa riaďte pokynmi výrobcu. Nenanášajte ho častejšie, ako je uvedené v návode.
Záver
Niacínamid je jemná zložka starostlivosti o pleť, ktorá pomáha zmierňovať známky starnutia, zmeny farby a škvrny. Retinol má podobné účinky, ale je silnejší ako niacínamid. Je tiež známe, že spôsobuje podráždenie, začervenanie a počiatočné vysušenie pokožky, ktoré odozneje po adaptácii na retinol.
Spojenie týchto dvoch zložiek je bezpečné a môže uľahčiť používanie retinolu. Niacínamid pomáha hydratovať pokožku, čo znižuje riziko podráždenia spôsobeného retinolom.
Niacínamid a retinol možno kombinovať v jednom výrobku alebo používať ako samostatné výrobky. Aby ste dosiahli čo najlepšie výsledky, dodržiavajte pokyny uvedené na výrobku a vyhnite sa častejšiemu používaniu, ako je uvedené v návode.
Verím, že bol pre vás tento článok prínosom. Keď sa zrolujete nižšie, je tam možnosť pridať komentár. Dajte mi vedieť do komentára, či kombinujete niacínamid a retinol a ako to pôsobí na vašu pleť.
Iveta