Retinol a kyselina hyalurónová spolu

Poznáte ich, však? Retinol a kyselina hyalurónová sú asi najznámejšími zložkami, ktoré na pleť používame. Ale mňa zaujíma, čo sa stane ak ich použijeme spolu?

Môžu dve silné látky tak dobre fungovať spoločne? Alebo budú bojovať o pozornosť a zhoršia pokožku našej tváre?

Mnohí z nás sú posadnutí základmi – čistením, hydratáciou a ochranou pleti, ja si však myslím, že  rovnako dôležité je určiť, ako sa zložky, ktoré používate, navzájom ovplyvňujú.

Najprv vám predstavím našich renomovaných odborníkov, ktorí nám pomôžu rozlúsknuť dnešné otázky.

Doktor Jeremy Fenton je certifikovaný dermatológ v Schweiger Dermatology Group v New Yorku. Dr. Ivy DeRosa je certifikovaná lekárska a kozmetická dermatologička s malou súkromnou praxou pri Filadelfii.

Čo je kyselina hyalurónová?

Kyselina hyalurónová je hydratačná zložka, ktorá zvlhčuje pokožku, znižuje výskyt vrások, dopĺňa vlhkosť buniek a urýchľuje hojenie rán.

Aby sme sa k nej dostali vedeckejšie, ako vysvetľuje DeRosa:

“Kyselina hyalurónová (HA) je molekula zo skupiny nazývanej humektanty. Ich úlohou je pomáhať zadržiavať vodu v pokožke.” A ako vieme, hydratácia dodáva pleti orosený, žiarivý efekt, o ktorý sa všetci snažíme.

Kyselina hyalurónová “je dostupná v mnohých rôznych formách, ako sú séra alebo pleťové vody, a pomáha vyplniť zákutia, ktoré sa na našej pokožke časom vytvoria v dôsledku znečistenia, poškodenia slnkom a bežného procesu starnutia,” hovorí DeRosa a dodáva:

HA nezmenia štruktúru vašej pokožky z dlhodobého hľadiska, ako to robia retinoidy, ale môžu pomôcť dočasne zlepšiť vzhľad a pocit vašej pokožky.”

Vo všeobecnosti sú bezpečné pre všetky typy pleti a nemajú žiadne známe vedľajšie účinky (aspoň pri lokálnej aplikácii).

Čo je retinol?

Ak by mala byť kyselina hyalurónová obľúbené dievča, ktoré je ku každému milé, retinol považujte za jej rovnako obľúbenú, ale veľmi zastrašujúcu najlepšiu kamarátku 😊

Podľa Fentona je retinol antioxidant, ktorý

  • zvyšuje bunkovú výmenu,
  • podporuje tvorbu kolagénu
  • a reguluje produkciu oleja

pravidelne je vychvaľovaný ako dar z nebies pre každého, kto chce riešiť textúru, akné alebo známky starnutia. Môže tiež pôsobiť synergicky s inými topickými prípravkami.

“Retinol môže byť užitočný v kombinácii s inými lokálnymi ošetreniami, pretože exfoliuje pokožku a umožňuje zložkám preniknúť hlbšie, čím sa zvyšuje ich účinnosť,” hovorí Fenton.

Retinol však so sebou prináša aj niektoré závažné vedľajšie účinky (obaja lekári upozorňujú na suchosť, olupovanie a podráždenie) a možnosť intenzívneho, dlhodobého čistenia. Z toho najviac vyplývajú aj obavy.

Môžem používať retinol a kyselinu hyalurónovú spolu?

Podobne ako dievčatá v ,mojej analógii zo strednej školy, aj kyselina hyalurónová a retinol sa k sebe hodia.

Tam, kde je retinol drsný, je kyselina hyalurónová jemná; tam, kde je kyselina hyalurónová slabá, je retinol silný.

Spoločne sa navzájom vyvažujú bez toho, aby sa narušili veci, ktoré ich robia jedinečnými. Práve vďaka tomu je táto kombinácia jednou z najobľúbenejších naprieč všetkými zložkami starostlivosti o pleť.

Ako používať vitamín C a retinol spolu?

Výhody spoločného používania

Ako som už spomínala, kyselina hyalurónová a retinol sú dokonalé duo. Spoločne majú akýsi synergický účinok, vďaka ktorému je jednoduchšie využívať výhody retinolu bez toho, aby ste trpeli obvyklým vysušovaním vďaka zvýšeniu vlhkosti kyseliny hyalurónovej. 

Kyselina hyalurónová pomáha udržať retinol pod kontrolou, pretože zvyšuje priepustnosť pokožky. Takže v kombinácii týchto dvoch zložiek môže vaša pleť zostať čistejšia, hladšia a hydratovanejšia a zvlhčená. Čo viac si môžeme priať? 😊

Mnohé hydratačné krémy aj tak obsahujú kyselinu hyalurónovú.

Rovnako mnohé vysokokvalitné voľnopredajné výrobky s retinolom obsahujú hydratačné a upokojujúce zložky, ktoré pomáhajú zmierniť podráždenie, takže je možné, že váš retinol obsahuje aj nejakú kyselinu hyalurónovú.

Možné vedľajšie účinky

Potenciálne podráždenie je pomerne vysoké pri retinole a veľmi nízke pri kyseline hyalurónovej. 

Teda kyselina hyalurónová a retinol sa k sebe hodia.

Tam, kde je retinol drsný, je kyselina hyalurónová jemná. Tam, kde je kyselina hyalurónová slabá, je retinol silný. Spoločne sa navzájom vyvažujú bez toho, aby sa narušili veci, ktoré ich robia jedinečnými.

Práve vďaka tomu je táto kombinácia jednou z najobľúbenejších naprieč všetkými zložkami starostlivosti o pleť.

Retinol a niacínamid. Môžem ich kombinovať?

Záver

Ako som už spomínala, kyselina hyalurónová a retinol sú dokonalé duo. Spoločne majú akýsi synergický účinok, vďaka ktorému je jednoduchšie využívať výhody retinolu bez toho, aby sme trpeli obvyklým vysušovaním, vďaka zvýšeniu vlhkosti vďaka kyseline hyalurónovej. 

Kyselina hyalurónová pomáha udržať retinol pod kontrolou, pretože zvyšuje priepustnosť pokožky. Takže v kombinácii týchto dvoch zložiek môže vaša pleť zostať čistejšia, hladšia a hydratovanejšia a zvlhčená. 

Nielenže môžete používať retinol a kyselinu hyalurónovú spoločne, ale obaja lekári vám to aj odporúčajú.

A nie sú sami:

Len máloktorá iná kombinácia zložiek je v komunite odborníkov na starostlivosť o pleť tak dobre hodnotená ako kyselina hyalurónová a retinol. Aj ja mám s touto kombináciou skvelé skúsenosti. 😊

Samostatne sú kyselina hyalurónová a retinol považované za dve najobľúbenejšie zložky v prípravkoch starostlivosti o pleť proti starnutiu.

Keďže kyselina hyalurónová vťahuje do pokožky vodu, zatiaľ čo retinol urýchľuje bunkovú výmenu, môžete pôsobiť proti niektorým povestným vysušujúcim vlastnostiam retinolu a zároveň umožniť zložke preniknúť do vonkajšej vrstvy pokožky.

Výsledky sú lepšie, keď tieto dve látky skombinujete. Takže vyskúšajte túto kombináciu a dajte mi vedieť do správy, ako ste boli spokojné.

Iveta