Probiotiká vs. prebiotiká a kozmetika. Aký je rozdiel?

Ako je to s probiotikami a prebiotikami v starostlivosti o pleť? Skúsení dermatológovia vysvetľujú rozdiely…

Asi vám neunikla téma mikrobiómu, aktuálne je mimoriadne aktuálna v starostlivosti o pleť. Ale nielen črevo ale aj pokožka má svoj mikrobióm. V predchádzajúcich rokoch sa zdalo, že diskusia sa sústreďuje na hlbšie vrstvy pokožky, ktoré produkujú kolagén. Teraz sa pozornosť sústreďuje na samotnú povrchovú vrstvu a jej mikroorganizmy a baktérie.

“Naša pokožka má komplexnú kombináciu mnohých mikroorganizmov – baktérií, vírusov, húb a dokonca aj roztočov -, ktoré žijú v symbióze, nazývanej kožný mikrobióm,”

hovorí dermatológ Dr. Anar Mikaliov. “

Tieto organizmy zabraňujú premnoženiu patogénnych mikróbov a produkujú molekuly prospešné pre pokožku.”

Tieto mikróby sú nevyhnutné pre flóru našej pokožky a skrátka zabezpečujú jej správne fungovanie. Keď je váš mikrobióm narušený, zvyknú sa objaviť problémy v podobe zápalu. Probiotiká a prebiotiká sú prospešné pre našu črevnú flóru, potvrdilo sa, že budú mať vplyv aj na našu kožnú flóru. Odvtedy sa v posledných rokoch na trh dostalo množstvo probiotických a prebiotických výrobkov. 

Otázkou však zostáva: Ako účinné sú probiotiká a prebiotiká pre vašu pleť? Čo hovorí trojica profesionálov v oblasti starostlivosti o pleť? Zistíte v článku. Čítajte ďalej a dozviete sa o výhodách probiotík a prebiotík v starostlivosti o pleť.

ZOZNÁMTE SA S ODBORNÍKMI

Dr. Anar Mikaliov je certifikovaný dermatológ so sídlom v Burlingtone v štáte Massachusetts a zakladateľ spoločnosti Skintensive skincare a KP Away. 

Dr. Elsa Jungmanová je vedkyňa v oblasti mikrobiómu s doktorátom z farmakológie kože. Je zakladateľkou svojej rovnomennej línie starostlivosti o pleť, ktorá sa zameriava na ingrediencie šetrné k mikrobiómu podložené vedeckými poznatkami.

Heather Hickmanová je špecialistka na kúpele, pleť a telo a viceprezidentka pre vzdelávanie v spoločnosti Dermalogica. Má viac ako 20 rokov skúseností v oblasti starostlivosti o pleť a v kúpeľníctve a má kvalifikáciu CIDESCO aj IHBC.

Prebiotická kozmetika Anna Brandejs

Probiotiká v starostlivosti o pleť

Čo sú to probiotiká? “Probiotiká sú živé organizmy, ktoré prospievajú zdraviu svojho hostiteľa,” hovorí Hickmanová. “Je dokázané, že tieto dobré baktérie posilňujú imunitný systém a zlepšujú vstrebávanie výživných látok.”

Pri používaní v starostlivosti o pleť probiotiká vyrovnávajú a zlepšujú mikrobióm vašej pleti. “Keď mikrobióm pokožky nie je vyvážený, môžu sa na nej prejaviť rôzne zápalové kožné ochorenia, ako je akné a atopická dermatitída,” hovorí doktorka Mikaliová. “Myšlienkou probiotickej starostlivosti o pokožku, podobne ako pri probiotikách v potravinách, je pridať baktérie na pokožku, aby sa zlepšil alebo možno aj obnovil mikrobióm.”

Ale, podľa Dr. Jungmana väčšina probiotických prípravkov na starostlivosť o pleť neobsahuje živé probiotické organizmy, ale skôr lyzáty alebo fermentované extrakty. “Preto sa stále vedú veľké spory o predefinovanie pojmu ‘probiotiká’ pre starostlivosť o pleť, pretože použitie živých mikroorganizmov vo výrobkoch je veľkou prekážkou pre trvanlivosť a zloženie výrobku,” hovorí. “Tieto lyzáty alebo fermentované extrakty majú v skutočnosti bližšie k postbiotikám.”

Podľa doktorky Mikaliovej obsahujú lyzáty molekuly, ktoré probiotiká rozložili v živom stave. “Často sú bohaté na živiny a obsahujú upokojujúce antioxidanty, aminokyseliny, polysacharidy, antimikrobiálne peptidy, enzýmy, vitamíny a ďalšie látky s priaznivými účinkami na pokožku,” dodáva. 

Vo všeobecnosti platí, že ak je náš mikrobióm z dôvodu používania drsných prípravkov v nerovnováhe, probiotiká (alebo ich lyzátová forma) môžu do pokožky vniesť prospešné baktérie a živiny, ktoré pôsobia na upokojenie zápalových problémov.

Prebiotiká v starostlivosti o pleť

Prebiotiká sú trochu nesprávne pomenované – sú v podstate “potravou” pre probiotiká, predpona „pre“ nám možno napovedá predchodcu probiotík,” hovorí doktorka Mikaliová. “V starostlivosti o pleť sa ako prebiotiká používajú prevažne molekuly rastlinných cukrov a oleje so zdravými sacharidmi, ktoré má rád kožný mikrobióm.” Bežnými zložkami sú ovos, ryža, ľanové semienka, sója, glukomannan a ženšen. Tieto prvky slúžia ako výživa pre “dobré” baktérie, ktoré udržiavajú mikrobióm vašej pokožky zdravý.

“Predstavte si svoju pokožku ako záhradu, prebiotiká sú ako hnojivo, ktoré má pomôcť vašej pokožke rozkvitnúť,” hovorí doktor Jungman. “Prebiotická starostlivosť o pleť môže pomôcť vyvážiť váš mikrobióm, čo môže znížiť začervenanie a zápaly, redukovať vrásky a známky starnutia a udržať povrch vašej pleti zdravý.”

Probiotická značka by Mukk

Probiotiká vs. prebiotiká v starostlivosti o pleť

Hoci probiotiká a prebiotiká zdanlivo vytvárajú rovnaký výsledok, tieto dve zložky sa v celkovom zložení prípravku líšia. “Výrobok, ktorý o sebe tvrdí, že je probiotický, by mal obsahovať živé mikroorganizmy, zatiaľ čo prebiotický výrobok môže obsahovať zložky na rastlinnej báze, ktoré “kŕmia” alebo aktivujú prirodzené mikroorganizmy pokožky,” hovorí Hickman.

“Probiotiká a prebiotiká pôsobia rovnako na rôzne typy pleti, ale rozdiel by bol v ostatnom zložení výrobku. Napríklad, sú prebiotiká v čistiacom prípravku pre mastnú pleť alebo v hydratačnom prípravku pre suchú pleť?”

Inými slovami, pri nákupe výrobkov zvážte svoj typ pleti, zloženie obsahujúce pro alebo prebiotiká a svoj konečný cieľ. 

Okrem toho, keďže prebiotiká nie sú živé zložky, doktor Jungman poznamenáva, že majú tendenciu byť skladovateľnejšie.

“Prebiotiká sa ľahšie začleňujú do starostlivosti o pleť, pretože nemusia byť životaschopné ako probiotiká,”.

Stojí za zmienku, že tieto dve zložky sa môžu kombinovať do jedného prípravku, známeho ako symbiotický výrobok. Doktorka Jungmanová však poznamenáva, že zatiaľ nie je jasné, či je táto kombinácia účinnejšia.

Lokálne vs. perorálne probiotiká a prebiotiká

Perorálne probiotiká a prebiotiká sú v oblasti wellness veľmi populárne, ale nakoľko sú účinné pre našu pokožku? Podľa doktora Mikaliova je lepšie ich používať na vyváženie a výživu črevnej flóry. “Perorálne probiotiká sú veľmi odlišné, pretože obsahujú živé baktérie, ktoré sa dostanú do vašich čriev a pomáhajú vyvážiť vašu pokožku zvnútra,” hovorí. “Perorálne prebiotiká obsahujú veľa potravín bohatých na vlákninu, ktoré pomáhajú vyvážiť váš črevný mikrobióm.” Poznamenáva, že hoci je črevný mikrobióm nevyhnutný pre vaše celkové zdravie a zdravie vašej pokožky, neexistujú žiadne solídne štúdie, ktoré by preukázali, či sú pre vašu pleť lepšie alebo nie ako lokálna aplikácia zložiek.

Hickman sa pripája k jeho názoru. “Aj keď je to výhodné, orálne pro alebo prebiotiká sa najskôr zamerajú na iné mikrobiómy tela, napríklad na črevá,” hovorí. “Lokálne aplikácie majú vždy väčší účinok na priame ošetrenie pokožky.”

Ako používať probiotiká a prebiotiká v starostlivosti o pleť

Ak je vaším konečným cieľom vyvážený mikrobióm, existujú rôzne spôsoby, ako môžete probiotiká a prebiotiká zaradiť do svojej rutiny, aby ste to dosiahli. Zvážte svoj typ pleti, to, čo funguje vo vašom existujúcom zložení, a to, kam môžete pridať produkty, ktoré obsahujú probiotiká alebo prebiotiká. Hickman radí premýšľať o funkcii výrobku, ktorý chcete pridať, a o zložkách, ktoré obsahuje.

“Ak hľadáte prebiotiká alebo probiotikum na suchú pokožku, hľadajte hydratačný krém s olejovým zložením, ktorý bude spolupracovať s prebiotikami na podporu lipidovej bariéry,”

Okrem toho sa bližšie pozrite na zložky prípravkov, ktoré v súčasnosti používate. Probiotiká a prebiotiká sú v starostlivosti o pleť veľmi rozšírené, takže sa už možno nachádzajú vo vašom okolí. “Veľa existujúcich výrobkov už obsahuje probiotické lyzáty alebo fermentačné filtráty, ako aj prebiotiká,” hovorí doktorka Mikaliová. “Napríklad výťažok z ovsa je prebiotikum, ktoré sa ľahko používa v prípravkoch starostlivosti o pleť.”

Záver

Ak medzi vaše ciele v oblasti starostlivosti o pleť patrí zníženie podráždenia a dosiahnutie vyváženejšieho mikrobiómu, potom by mohlo byť zaradenie probiotického alebo prebiotického prípravku do vašej rady dobrým krokom

“Mnohé zložky starostlivosti o pleť obsahujú škodlivé chemikálie, exfolianty, parfumy a mnoho ďalších látok, ktoré môžu poškodiť mikrobióm,” hovorí.

“Ak vám záleží na zdraví vášho mikrobiómu, zvážte prechod na minimalistickejšie, k mikrobiómu šetrnejšie osvedčené postupy.”

Majte na pamäti, že keďže je náročné začleniť probiotiká v živom stave do prípravku starostlivosti o pleť, pravdepodobne narazíte na lyzáty alebo fermentované extrakty a výrobky nemusia mať takú dlhú trvanlivosť. Prebiotiká sú vo všeobecnosti stabilnejšie a ľahšie sa začleňujú do výrobkov. “V konečnom dôsledku prebiotiká a probiotiká pomáhajú posilniť obranyschopnosť pokožky posilnením mikrobiómu a ochranou lipidovej bariéry, pričom prebiotické zložky sú v zložení stabilnejšie,” dodáva Hickman.

Už rok používam prebiotiká na pleť a pre mňa sú neoddeliteľnou súčasťou mojej rutiny. Prebiotiká mi pomáhajú posilňovať ochrannú bariéru mojej pokožky a zlepšovať jej schopnosť zadržiavať vlhkosť. Skúsite aj vy? Ak máte skúsenosť, podeľte sa v komentári. 

Ak máte otázky, rada zodpoviem. A ak si neviete vybrať z ponuky, rada poradím. 😊

Iveta

sledujte nás na našom FB

Odporúčané produkty