Probiotiká v kozmetike: na psoriázu a proti vráskam?

Probiotiká. Všade sa o tom hovorí ale ako to s nimi naozaj je? Začala som zisťovať a toto som sa dozvedela.

Probiotická starostlivosť o pleť zahŕňa používanie produktov, ktoré obsahujú živé mikroorganizmy na zlepšenie zdravia pokožky. Myšlienkou je, že pomáha udržiavať priaznivú rovnováhu mikróbov a pomáha znižovať príznaky kožných ochorení.

Probiotiká v kozmetike a výskum

Výskum účinnosti a bezpečnosti probiotík v starostlivosti o pleť je veľmi predbežný. Skoré štúdie naznačujú, že perorálne probiotiká môžu pomôcť pri niektorých zdravotných problémoch, čo viedlo vedcov k štúdiu, či môžu byť užitočné aj ako lokálna liečba.

Niektorí vedci však tvrdia, že lekári ešte nerozumejú kožnému mikrobiómu natoľko, aby mohli bezpečne používať lokálne probiotiká ako ošetrenie pleti. Úrad pre potraviny a liečivá (FDA) tiež nereguluje lokálne probiotiká z dôveryhodného zdroja.

Tento článok sa zaoberá probiotickou starostlivosťou o pleť a výskumom, ktorý podporuje jej používanie. Skúma tiež potenciálne riziká a navrhuje ďalšie faktory, ktoré je potrebné zvážiť pri nákupe produktov starostlivosti o pleť.

Čo sú probiotiká a aké majú účinky na pleť

Probiotiká sú živé mikroorganizmy, ktoré sú prospešné pre ľudské zdravie. Probiotická starostlivosť o pleť zahŕňa aplikáciu týchto mikróbov lokálne vo forme produktov, ako sú krémy alebo kúry.

Štúdie potvrdzujú, že kozmetika s obsahom probiotík má nasledovné účinky

1, Atopická dermatitída

2, Seborea

3, Urýchlenie hojenia rán

4, Viditeľné známky starnutia

5, Akné

6, Psoriáza

Koncept probiotík sa datuje do roku 1900, kedy ich Louis Pasteur objavil ako zdroj fermentácie v potravinách, ako je jogurt. V ľudskom tele tvoria probiotiká časť mikrobiómu, čo je súbor mikroorganizmov, ktoré prirodzene obývajú tráviaci trakt, kožu a iné časti tela.

Mikrobióm obsahuje obrovské množstvo druhov. Niektoré z týchto mikróbov sú prospešné, zatiaľ čo iné môžu byť patogénne alebo spôsobujúce choroby. Nerovnováha v množstve „dobrých“ a „zlých“ mikróbov je známa ako dysbióza.

Podľa štúdie z roku 2019 sa zloženie kožného mikrobiómu v zdravej pokožke líši od zloženia mikrobiómu v chorej pokožke. Výskum z roku 2021 tiež uvádza, že dysbióza v rámci kožného mikrobiómu môže viesť k vzniku a zhoršeniu kožných ochorení.

Z tohto dôvodu sa vedci a kozmetické spoločnosti čoraz viac zaujímajú o to, ako môžu probiotiká obnoviť rovnováhu kožného mikrobiómu.

Kozmetika z Estónska na báze probiotík

Bežné probiotiká v starostlivosti o pleť


Niektoré bežné druhy probiotík, ktoré môžu ľudia nájsť v pleťových produktoch, zahŕňajú:

  • Lactococcus
  • Bifida
  • Streptococcus thermophilus
  • Saccharomyces
  • Lactobacillus
  • Leuconostoc

Je však dôležité poznamenať, že hoci mnohé produkty môžu uvádzať mikróby na etikete ich zložiek, nie je vždy možné vedieť, či sú alebo nie sú tieto mikróby živé.

Mnoho spoločností používa vo svojich produktoch konzervačné látky, aby predĺžili ich trvanlivosť a zabezpečili ich bezpečné používanie. Konzervačné látky zabíjajú baktérie. To znamená, že v mnohých prípadoch môžu byť probiotiká inaktivované. To neplatí v prípade estónskej značky by Mukk.

Funguje starostlivosť o pleť s kozmetikou s probiotikami?


Recenzia Trusted Source z roku 2021 sa zamerala na súbor výskumov skúmajúcich použitie lokálnych probiotík v starostlivosti o pleť. Hoci niektoré štúdie naznačujú, že môžu mať výhody, výskum je stále v počiatočnom štádiu. Väčšina výskumov o probiotikách sa zameriava na perorálne probiotiká.

Atopická dermatitída

Ľudia s atopickou dermatitídou (AD) alebo atopickým ekzémom majú podľa štúdie z roku 2017 vyššie množstvo baktérií Staphylococcus aureus v mikrobióme kože.

Autori štúdie testovali účinky aplikácie probiotika Lactobacillus johnsonii na pokožku 31 účastníkov s AD. Analýza údajov ukázala, že znižuje počet S. aureus a znižuje symptómy AD.

Starší výskum z roku 2003 skúmal vplyv S. thermophilus na AD. Po 2-týždňovom období aplikácie zahŕňajúcej 11 účastníkov výsledky naznačujú, že probiotikum znížilo začervenanie, šupinatenie a svrbenie.

Probiotiká a viditeľné známky starnutia

Štúdia z roku 2016 skúmala účinky probiotík na pokožku v klinických štúdiách a pokusoch na zvieratách. Výsledky ukázali, že ich výhody zahŕňajú:

  • obnovenie kyslého pH pokožky
  • zníženie poškodenia UV žiarením
  • zníženie oxidačného stresu
  • zlepšenie funkcie kožnej bariéry


To môže znamenať, že probiotiká môžu znížiť niektoré viditeľné známky starnutia, ako je poškodenie slnkom. Je však potrebný ďalší výskum.

Probiotiká a hojenie rán

Niektoré štúdie naznačujú, že lokálne probiotiká môžu podporovať hojenie rán, ale výsledky sa výrazne líšia.

Starší výskum z roku 2005 hodnotil účinok probiotika Lactobacillus plantarum na prevenciu infekcií v ranách. Po preskúmaní v skúmavkách a na myšiach autori dospeli k záveru, že môže inhibovať rozvoj infekcie a zlepšiť opravu tkaniva.

Je potrebných viac rozsiahlych pokusov na ľuďoch, aby sa zistilo, či to ovplyvňuje ľudí rovnakým spôsobom.

Akné

Štúdia z roku 2020 sa uvádza, že lokálne probiotiká môžu pomôcť pri riešení straty mikrobiálnej diverzity, ktorú predchádzajúci výskum zistil u ľudí s akné. Môžu tiež znížiť hladiny Cutibacterium acnes na koži, čo je typ baktérie, ktorá žije vo vlasových folikuloch a je silne spojená s akné.

V súčasnosti je to však iba teória. V súčasnosti neexistujú žiadne randomizované kontrolované štúdie, ktoré by dokázali, že probiotická starostlivosť o pleť sa zameriava na C. acnes.

Psoriáza

Údaje o probiotickej liečbe psoriázy sú obmedzené, ale štúdie skúmajúce orálne probiotiká pre tento stav sú sľubné. Autori výskumu z roku 2019 uviedli psoriázu ako ochorenie kože, o ktorom sa domnievajú, že orálne a lokálne probiotiká môžu pomôcť.

Zhrnutie

Probiotická starostlivosť o pleť zahŕňa používanie produktov s obsahom probiotík, ktoré sa snažia zmierniť určité kožné ochorenia alebo zlepšiť jej vzhľad. Niektoré druhy probiotík, ktoré ľudia môžu nájsť na etiketách kožných produktov, zahŕňajú S. thermophilus, Lactococcus a Lactobacillus.

FDA nereguluje probiotickú starostlivosť o pleť, takže v súčasnosti neexistuje žiadne odporúčanie o tom, ktoré typy probiotík sú prospešné pre pokožku.

Štúdie, ktoré skúmajú konkrétne druhy, naznačili, že topické probiotiká môžu byť mnohými dobre tolerované, ale je potrebný ďalší výskum, aby sme plne pochopili, či môžu liečiť kožné ochorenia, a ak áno, ktoré druhy fungujú najlepšie.

Ak sa chcete dozvedieť vždy nové informácie a získať nové tipy, pridajte sa k nám na Facebook.

Produkty s probiotikami značky z Estónska

Prečítajte si