Prečo máme celulitídu, prečo starneme a ako súvisí starnutie fascie s našim zdravím?

10 spôsobov, ako udržať fasciu mladú a zabezpečiť telu bezbolestný pohyb

Už ste sa niekedy zamýšľali nad tým, prečo sa nedokážete dotknúť prstov na nohách? Alebo prečo sa vaše orgány o seba neudierajú pri skákaní na švihadle? Zaujímalo vás, akým spôsobom sú svaly uchytené na kostiach? Alebo prečo máte celulitídu? Už to nie je záhadou. Odpoveďou na tieto otázky je fascia. Prečo sa s ňou teda nestretávame pri akupunktúre, kryoterapii či keto?

Časť problému je to, že ani experti ju nedokázali presne definovať a popri svaloch a kostiach sa teší len slabej pozornosti, pretože sa všetci domnievali, že je len pasívnym tkanivom.

Fascia má mnoho foriem, od pružnej až po pevnú. Nachádza sa po celom tele a pretože je taká rozšírená, je jej zdravie veľmi dôležité.

Čo je to fascia?

Fascia je druh spojivového tkaniva, ktoré je tvorené tkanivovými pásmi tkaného kolagénu. Obklopuje každý sval, kosť, nerv, artériu a žilu, ako aj vnútorné orgány vrátane srdca, pľúc, mozgu a miechy. Fascia jednoducho chráni všetky dôležité štruktúry organizmu.

Inými slovami, fascia drží všetko pokope. Podľa dermatologičky z New Yorku, Patricie Wexlerovej, existujú štyri rôzne druhy fascie: „Fascia má rôzne funkcie v závislosti od svojej polohy na tele,“ vysvetľuje. „Napríklad, fascia, ktorá stabilizuje oblúk na chodidle je hrubá a hustá, zatiaľ čo na iných miestach je jemná a poddajná.“ Napriek rôznej hustote je fascia na našom tele prepojená a často sa považuje za jednu entitu. Niektoré štúdie dokonca navrhujú, aby bola považovaná za orgán, avšak je potrebné urobiť viac štúdií, aby sa táto hypotéza dala potvrdiť.

Čo sa deje s fasciou vplyvom času?

Prirodzený proces starnutia ovplyvňuje každú bunku v tele, vrátane tých, ktoré definujú fasciu. Bunkové starnutie sa vzťahuje na všetky procesy od proliferácie až po smrť buniek, v závislosti od ich typu. Rôzne typy fascie starnú rôznym spôsobom, čo sa odráža aj na povrchu pokožky. Niektoré druhy fascie sa stávajú rigidné z hľadiska kompresie svalov a nervov. Stvrdnutá fascia môže viezť k bolestivým uzlom a bodom. Iné druhy fascie, vrátane bohatých na kolagén pod tvárou a krkom, sa časom vyťahujú.

Napríklad na tvári sú dva komponenty fascie. Povrchová vrstva leží priamo pod pokožkou a je zodpovedná za jej podporu, lifting a tón. Degradácia spodnejšej vrstvy môže spôsobiť tvárové napätie, ktoré ťahá celú kožu nadol a spôsobuje vrásky a ochabovanie. Starnúca fascia pod tvárou a krkom vytvára uvoľňovanie pokožky, vrásky a padanie čeľuste.

Starnúca fascia na ostatných častiach tela môže prispievať k celulitíde. Doktorka Wexlerová vysvetľuje: „Ešte stále zisťujeme, akú úlohu hrá fascia pri tvorbe celulitídy. Avšak existuje výskum potvrdzujúci jej schopnosť ťahať kožu nadol a spôsobovať záhyby známe ako celulitída.“

Benefity zdravej fascie

  • zlepšená telesná symetria a postoj

  • zrýchlený tok krvi a s tým súvisiaca rýchlejšia regenerácia po cvičení

  • redukovaný výskyt strií a celulitídy

  • zjemnenie jaziev

  • znížené riziko zranenia

  • menej každodennej bolesti

  • zlepšenie športových výkonov

V krátkosti, fascia je spojivové tkanivo. Obklopuje časti tela od orgánov cez svaly až po cievy. Môže sa nachádzať aj osve, ako napríklad hrubá fascia stabilizujúca klenbu na chodidle.

Aké sú teda úlohy fascie?

Fascia v latinčine znamená „pás“ alebo „zväzok“. Je tvorená zväčša kolagénom. Ak je zdravá, je schopná lepšieho a bezbolestného pohybu – ohýbania, krútenia, kĺzania či šmýkania.

Rýchle fakty o fascii:

  • Fascia spája všetky spojivové tkanivá (čo znamená svaly, kosti, šľachy, väzy a krv).

  • Fascia drží pokope celé telo.

  • Existujú štyri rôzne druhy fascie (štrukturálna, intersektorálna, viscerálna a spinálna), všetky sú navzájom prepojené.

  • Ak je zdravá, je flexibilná, jednotná a kĺzavá.

Pretože sa nachádza v celom tele, mohli by sme ju prirovnať k obrusu. Potiahnutím jedného rohu zmeníte pozíciu všetkého na stole.

Nezdravá fascia môže spôsobiť problémy

Ak je fascia nezdravá, je lepkavá, tuhá a šupinatá. Tvorí rôzne nerovnosti, napríklad svalové uzly.

Čo ohrozuje zdravie fascie?

  • sedavý spôsob života

  • nesprávne držanie tela

  • dehydratácia

  • premáhanie alebo zranenie svalstva

  • nezdravé stravovacie návyky

  • nedostatočná kvalita spánku

  • stres

Niektorí si myslia, že celulitída je tiež symptómom nezdravej fascie, avšak vedecké podloženie nie je dostatočné. Existujú známky, že fascia by mohla byť spojená s bolesťami chrbta, avšak je potrebné túto skutočnosť lepšie preskúmať.

Ako podporiť zdravie fascie

Môže to byť časovo náročné, avšak výsledok je zjavný. Neznamená to však, že nezdravá fascia sa hneď vráti do svojho stopercentného stavu. Našťastie, snahou o zlepšenie stavu fascie môžete dosiahnuť aj iné benefity pre váš organizmus.

1. 10-minútový strečing každý deň

Strečing predlžuje svaly a môže pomôcť uvoľniť napätie v nich, čo je jedným z elementov fascie. Pre čo najlepšie výsledky držte napätie 30 sekúnd až jednu minútu. Vyhnite sa však bolesti, cvičte vždy len tak, aby ste žiadnu necítili.

2. Vyskúšajte cvičebný program na zlepšenie mobility

Mobilita je vo fitness svete známym výrazom, znamená schopnosť lepšieho pohybu. To je taký, ktorý nie je obmedzený nedostatočnou flexibilitou, agilitou či silou. Práca na zlepšenie mobility priamo ovplyvňuje aj fasciu a spôsobuje plynulejší pohyb.

3. Foam rolling proti stuhnutým miestam

Už ste počuli o foam rollingu a jeho benefitoch? Je to výborný spôsob, ako zistiť, kde vo vašom tele sa nachádza stuhnutá fascia. Len sa postavte na roller a nechajte hovoriť vaše svaly. Keď nájdete problematický bod, pracujte na ňom 30 až 60 sekúnd, pokým sa nerozptýli. Po čase môže táto metóda priviesť fasciu do jej pôvodného stavu.

4. Navštívte saunu, najmä po cvičení

Sauna bola vždy populárna, avšak v poslednej dobe je dostupnejšia a viac využívaná ako v minulosti. Štúdie dokázali, že parná či infračervená sauna uvoľňuje stuhnuté svalstvo a zlepšuje jeho obnovu po cvičení. Infračervená sauna dokonca preniká do neuromuskulárneho systému, čím zlepšuje hojenie svalovej hmoty. 30-minútové sedenie v saune zvyšuje u žien hladinu rastového hormónu, čo napomáha odbúravaniu tukov a budovaniu svalovej hmoty.

5. Aplikujte terapiu chladom

Podobne ako sauna niektorí športovci využívajú chladnú terapiu (kryoterapiu) po náročnom cvičení. Ľadový zábal v tenkej tkanine redukuje na danom mieste zápal, opuch a bolesť. Ak si aplikujete takýto zábal doma, neklaďte ľad priamo na pokožku a po každých 15 minútach si dajte prestávku alebo terapiu ukončite, aby ste predišli poškodeniu nervov, tkaniva či kože.

6. Vyskúšajte kardio

Benefity aeróbneho cvičenia sú všetkým jasné. Či už sa dáte na rýchlu chôdzu, plávanie, beh či upratovanie alebo práce v záhrade, každá kardiovaskulárna aktivita pumpujúca krv má tieto výhody:

  • znižuje krvný tlak

  • posilňuje imunitný systém

  • redukuje chronickú bolesť

Rovnako pomáha zlepšiť náladu a skvalitniť spánok.

7. Vyskúšate jogu

Rovnako ako kardio prináša aj joga telu nespočetné množstvo benefitov. Zlepšuje ohybnosť a rovnováhu, rovnako aj silu. Lekcie jogy aspoň párkrát do týždňa majú aj mentálne benefity ako zníženie stresu a úzkosti. Niektoré výskumy tvrdia, že joga dokonca dokáže zmierniť migrénu.

8. Zostaňte hydratovaní vy aj vaša fascia

Vypite aspoň 8 až 10 pohárov vody denne, aby ste si zabezpečili dostatočnú hydratáciu.

9. Vyhľadajte odbornú pomoc

Ak máte chronickú stuhnutosť a bolesti, alebo ste prekonali poranenie svalstva, ktoré sa nehojí, vyhľadajte odbornú pomoc. Špecialista vám poradí, aká liečba bude pre vás vhodná. Fascia je totiž poprepájaná po celom tele a môže ovplyvniť aj ostatné jeho časti.

Ak ste už mali bolestivý uzlík na ramene a po masáži sa vám zdá, že sa posunul inam, je to preto, lebo fascia robí všetko prepojeným. Pri jej liečbe je teda potrebné vnímať ju aj telo ako jeden celok. Niektoré zo symptómov znamenajú, že by ste mali zbystriť pozornosť a venovať sa zdraviu vašej fascie o niečo viac. Za každú hodinu strávenú cvičením by ste mali venovať 30 minút práci na zlepšení jej kondície.


Ako používať Fascia Blaster

  • Facia má rada teplo, takže ju zahrejte menej náročným 5-minútovým kardiom.

  • Vyzlečte sa, pretože prístroj sa používa na nahú pokožku.

  • Použite olej, hydratačný krém či lubrikant, aby ste umožnili prístroju sa kĺzať.

  • Začnite trieť blasterom po pokožke nahor a nadol, alebo zo strany na stranu. Podobne ako pri foam rolligu, keď sa zameriavate na konkrétny bod. Seďte a pracujte na ňom 30 až 60 sekúnd, až kým pomaly nezmizne.

  • Pretože celá fascia je prepojená, použite prístroj na celé telo, nie len na problémové partie.

  • Následne sa hydratujte.

  • FasciaBlast môžete použiť tak často, ako chcete, ale buďte opatrní a netrite miesta príliš silno.

Naturálny BOTOX? Ako omladiť fasciu tváre