Poznáte gravitačný typ vašej tváre?

Aký je gravitačný typ mojej tváre?

Často hovoríme o efekte gravitácie na tvár a ak sa pozrieme na ľudí zblízka vidíme, že každý starne trochu inak. Ak poznáme gravitačný typ svojej tváre, môžeme predvídať, ako budeme vyzerať vo vyššom veku a aký efekt bude mať starnutie na náš zovňajšok.

Niektorí ľudia spozorujú tvorbu dvojitej brady alebo pokles očných viečok. Iní strácajú objem v líčkach a tvoria sa im vrásky okolo úst a očí. Pozrite sa preto na seba veľmi pozorne do zrkadla. Čo vidíte? Čo sa deje s vašou pokožkou a svalstvom?

Zodpovedná je genetika

Ak vás zaujíma, čo sa časom stane s vašou tvárou, pozrite sa na svojich rodičov. Je pravdepodobné, že vás to čaká tiež.

Vo všeobecnosti však môžeme povedať, že každá tvár je iná a jedinečná a tvárové svalstvo reaguje na starnutie troma možnými spôsobmi: ochabuje smerom nadol, stráca objem alebo sa vpadáva dnu. Je však možné, že sa vám stane kombinácia týchto nežiaducich javov.

Prečo je dôležité poznať svoj gravitačný typ? 

Ak tušíme, čo sa stane vekom s našou tvárou, vieme sa sústrediť na slabé miesta. To nám pomôže definovať, ktoré partie na tvári máme precvičovať najviac, určiť tvárovú diagnózu a nastaviť špecifický cvičebný plán. Napríklad, osoba, ktorá potrebuje zdvihnúť a vytónovať svaly na tvári, potrebuje skôr statické druhy cvičenia. Iná osoba môže vyžadovať dynamické formy, aby znovuzískala objem tvárového svalstva. Preto je výhodné mať na mieru ušitý cvičebný plán, ktorý bude odrážať konkrétne potreby tej a tej osoby pre zabezpečenie čo najskoršieho a najvýraznejšieho výsledku.

Ak ste na začiatku cesty v spoločnosti tvárovej jogy, poznať svoj gravitačný typ nie je ešte také dôležité. Najskôr musíte aktivovať atrofické svalstvo, čo vám bude trvať asi 14 dní konzistentného cvičenia. Po tejto dobe ešte stále nebudete mať kontrolu nad svalmi, pokračovať teda budete statickými cvikmi. To znamená, cvičiť každý cvik tak dlho a silno ako vládzete. Akonáhle toto zvládnete (trvá to približne 5 týždňov), môžete zvýšiť level vášho cvičenia a dosiahnuť lepšie výsledky pomocou individualizovaného prístupu.

Registrujte sa a cvičte podľa Videokurzu FaceFit faceyoga

Časti tváre

Na tvári máme 57 svalov, ktoré reprezentujú 60% jej štruktúry, 20% pokožky, 10% kostí a 10% tuku. Typ gravitácie tváre určuje, ako jej štruktúra (najmä svaly a tukové vankúšiky) reagujú na dôsledky gravitácie.

Akonáhle začnete strácať tuk a objem svalstva, pokožka nemá dostatok „materiálu“, na ktorom by mohla ležať, preto začne vráskavieť ako balón zbavujúci sa vzduchu. Ak neaktivujete svoje tvárové svalstvo ihneď, ako daný jav spozorujete, spomalí sa krvná cirkulácia. Výsledkom bude, že bunky strácajú kyslík a esenciálne živiny, čo urýchli proces starnutia a úbytok kolagénu.

3 gravitačné typy tváre

Ochabujúci

Vaša tvár nemá príliš veľa vrások, avšak koža ochabuje a padá na spodnú časť tváre. To vytvára linku medzi čeľustnou kosťou a krkom. Rovnako sa formuje dvojitá brada a takzvané vačky na oboch stranách čeľuste. To všetko môže spôsobiť zadržiavanie tekutiny na tvári a s tým súvisiace opuchy a vačky pod očami.

Čo robiť?

Snažte sa zdvihnúť a tónovať svaly statickými cvikmi. Každú pozíciu držte tak dlho, ako dokážete. Sústreďte sa na budovanie sily v krku, čeľusti a lícach. S pravidelným precvičovaním tých správnych svalov prinavrátite svojej tvári jej pôvodnú formu, zlepšíte prietok krvi a lymfy a rozžiarite vašu pokožku.

Strácajúci objem

Vaše svaly sú stále na svojom mieste, avšak strácajú objem. Rokmi sa stáva tvár užšou a chudšou, líčka už nie sú také oblé ako kedysi. Absencia objemu spôsobuje vrásky okolo úst, očí a spodnej časti líc.

Čo robiť?

Sústreďte sa na dodanie objemu tvárovému svalstvu, najmä lícam. Rovnako posilnite líčka a oblasť okolo úst. Toto môžete dosiahnuť jednoduchými cvikmi počas 5 týždňov. Potom cvičte v krátkych a intenzívnych intervaloch – nazývame to dynamické cvičenie, keď sa cvičí v kratších intervaloch a viac opakovaní.

Zmiešaný

Ak je váš typ zmiešaný, trápi vás ako strata objemu tak aj ochabujúce svalstvo. Pozrite sa do zrkadla a skontrolujte, či náhodou nie je jeden kútik úst nižšie ako druhý. Ak áno, ktorý? Teraz sa pozrite na horné viečka a oblasť lícnych kostí – ktorá strana padá viac? Je kľúčové nájsť slabšiu stranu vašej tváre a intenzívnejšie na nej pracovať, aby ste dosiahli rovnováhu.

Čo robiť?

Začnite so statickými cvikmi a držte každú pozíciu tak dlho, ako dokážete. Pamätajte si, že je potrebné sústrediť sa na slabšiu stranu tváre. Po 5 týždňoch tréningu zakomponujte dynamické cvičenie v krátkych a intenzívnych intervaloch.

Ako nájsť kritické body na tvári?

Okrem gravitačných typov by ste mali poznať najslabšie svaly vašej tváre. To sú tie, ktoré najrýchlejšie ochabujú. Poznáme dva krízové body:

SVALY TEMPORALIS

Proces ochabovania môže začať od svalov temporalis (po stranách tváre). Ak sú slabé, ochabuje tvár najskôr po svojich stranách smerom k ústam, vytvárajúc tak nasolabiálne vrásky a padajúce ústne kútiky. Ak chcete zistiť, či práve toto je vaše slabé miesto, položte konce dlaní na spánky, zatlačte smerom dovnútra, nahor a diagonálne späť. Pozrite sa na stred tváre: ak sa otvára, nosoústne vrásky zmiznú a líca sa zdvihnú, a vtedy je vašou slabou stránkou práve spánková oblasť.

SVALY FRONTALIS

Ak je vašim slabým bodom frontalis (čelo), očné viečka padajú smerom dovnútra, vytvárajú vrásky v oblasti pod očami. Tvoria sa tiež vačky na oboch stranách čeľuste. V takom prípade by ste sa mali sústrediť na lifting centrálnych častí tváre.