Potrebujete očný krém? Je očný krém zbytočnosť alebo nevyhnutnosť?

Počuli ste tieto prísľuby? Očné krémy zmierňujú alebo dokonca vymazávajú príznaky starnutia: jemné linky, vrásky a tmavé kruhy. Nie sú však očné krémy iba drahšie zvlhčovače v menšom balení? Na internete je veľa diskusií o tom, či očný krém má význam. Niektorí tvrdia, že sú to len bežné krémy v menšom balení. Zisťovala som preto, čo si myslia  dermatológovia.

Sú očné krémy zbytočné?

Ja som si dlho myslela, že áno. Ale čo si myslia odborníci? Pokiaľ ide o očné krémy, existujú dve bojujúce skupiny: veriaci a, neveriaci. Výroky neveriacich tvrdia, že čokoľvek, čo používajú na zvlhčenie tváre, musí jednoducho stačiť aj ich očiam. Môže to iba pomôcť … nie?

Kiež by som poznala  jednoznačnú odpoveď. Pokiaľ ide o očné krémy, zdá sa, že odpoveď sa líši v závislosti od toho, s kým sa rozprávate, ktoré články čítate a čo dúfate, že dosiahnete.
Zjednodušene povedané, väčšina odborníkov sa domnieva, že existujú určité problémy, s ktorými môžu očné krémy pomôcť.

Takže … kto potrebuje očný krém?

O účinnosti očných krémov sa stále vedú spory a Dr. Katrina Good, DO, z Good Aesthetics in Maine, je jednou z tých, čo tvrdia. „Podľa mojich skúseností nie je očný krém veľmi nápomocný,“ hovorí. 
Ale niet pochýb o tom, že pokožka okolo očí je krehkejšia ako zvyšok tváre. Najlepšie je byť opatrný.

Pokožka okolo očí je jednou z najtenších a najchúlostivejších a tiež podlieha neustálym mikrotraumám,“ vysvetľuje Dr. Helen Knaggs, viceprezidentka pre globálny výskum a vývoj v spoločnosti Nu Skin v Utahu. 

Z tohto dôvodu sa niektorí odborníci domnievajú, že je lepšie používať na oči špeciálne navrhnutý krém alebo gél. „Mnoho bežných pleťových krémov alebo zvlhčovačov môže  dráždiť tenkú pokožku,“ dodáva doktorka Gina Sevigny z dermatológie Ormond Beach na Floride.

Je alebo nie je zbytočný?

Nie nevyhnutne, hovorí dermatologička Patricia Farris, MD, klinická docentka na lekárskej fakulte Tulane University. “Očné krémy sú vyvinuté špeciálne pre jemnú pokožku okolo oka, takže majú tendenciu byť hustejšie. Obsahujú  veľa účinných látok zameraných na problémy, ktoré vidíme okolo očí,” Vysvetľuje Farris.

Očný krém áno? Prečo?

Pokožka okolo očí je krehkejšia, náchylnejšia na suchosť a rýchlejšie vykazuje vek a únavu. Zúžené oči a neustály pohyb očí tiež urýchľujú vzhľad liniek a vrások a tekutiny sa zhromažďujú pod očami a spôsobujú opuchy a tmavé kruhy. Niektoré z týchto problémov môžu vyriešiť očné krémy.(a tvárová joga)

Jemné vrásky a vrásky pochádzajú z poškodenia slnečným žiarením a vekom sa tvorí menej kolagénu. Kolagén pomáha udržiavať pružnosť pokožky. Štúdie pleťových krémov ukazujú, že vitamín C, peptidy a retinol zvýšili produkciu kolagénu. Pomáhajú aj ceramidy a kyselina hyalurónová; sú to zvlhčovače, ktoré pomáhajú predchádzať stratám vody v pokožke a zlepšujú pružnosť.

„Retinol je jedným z mojich osobných favoritov,“ hovorí Farris(a aj môj). Na niektoré typy pleti môžu byť však drsné. 

Moje tipy

Tmavé kruhy

Tmavé kruhy pod očami môžu mať pôvod v genetike, alebo sú následkom poškodenia slnkom, veku a hromadenia krvi. Askorbát sodný alebo vitamín C môže pokožku zahustiť a po asi 6 mesiacoch môžu pomôcť zakryť tmavé kruhy. Niacínamid alebo vitamín B3 a kyselina kojová môžu zosvetliť tmavé kruhy.

Opuchy

Opuch je nahromadenie tekutiny a krvi pod očami. Niektoré štúdie ukazujú, že kofeín Advanced day eye od Medik8, môže pomôcť cirkulácii, čo by mohlo znížiť opuchy. Ďalšie štúdie ukazujú, že chladné obklady  sú rovnako účinné pri liečbe opuchov. Preto si niektorí očné krémy chladia.

Moje tipy

Mohlo by vás zaujímať