Postavte sa na hlavu! Uvoľnenie stresu, podpora chudnutia a 8 ďalších benefitov

Sirsasana, alebo stojka na hlave, je obľúbenou jogovou pózou, ktorú je ideálne praktizovať 10 minút, 6-krát do týždňa. Na prvý pohľad vyzerá zábavne a jednoducho, má však množstvo variácií a zdravotných benefitov.

Predtým, ako ju začnete cvičiť, ujasnite si postup so skúseným učiteľom jogy. Stojka je liečivá, ale iba ak ju praktizujete správne a bezpečne. Pokiaľ máte ťažkosti s krkom či chrbtom, stojku necvičte a počkajte, kým vaše zdravotné problémy zmiznú. Stojka nie je kvôli obrátenej pozícii tela vhodná počas tehotenstva či menštruácie.

Predstavíme si výhody pre zdravie, ktoré správne cvičenie stojky na hlave prináša:

1. Uvoľňuje stres

Stojka je známa ako ukľudňujúca póza, ktorá upriami vašu pozornosť smerom dovnútra. Je nápomocná pri stavoch úzkosti, stresu, strachu či obavách. Ak ju skombinujete s dlhým a pomalým dýchaním, funguje ako výborný uvoľňovač stresu.

2. Zlepšuje koncentráciu

Obrátená poloha tela privádza do mozgu viac krvi, čím sa zlepšujú mentálne funkcie a koncentrácia. Stojka vám pomôže so sústredením a vyčistením mysle.

3. Zlepšuje prúdenie krvi do očí

Stojkou umožníte prísun extra dávky kyslíka a živín do krvného obehu hlavy, a tá sa dostane aj do očí. Predchádzate tak očnej degenerácii a očným ochoreniam.

4. Zlepšuje prísun krvi do hlavy a jej pokožky

Zvýšený tok krvi do hlavy a jej pokožky so sebou prináša zvýšenú dávku kyslíka a živín, čo zlepšuje aj stav vlasových folikúl. To môže spôsobiť zrýchlenie rastu a zlepšenie kvality vlasov.

5. Posilňuje ruky a ramená

Pri stojke tlačíme predlaktia do zeme a používame silu ramien a rúk na to, aby sme zmiernili tlak na hlavu a krk. Posilňujeme tak celú vrchnú časť tela a zlepšujeme odolnosť svalstva.

6. Zlepšuje trávenie

Opačný gravitačný systém pôsobiaci na tráviace orgány počas stojky spôsobí, že sa zlepší pohyb zaseknutej potravy, plynov a krvi vo všetkých dôležitých tráviacich orgánoch. Tým sa zlepší absorbcia živín a ich prílev do buniek. Túto funkciu stojky umocní aj jej kombinácia so správnym brušným dýchaním.

7. Pomáha prečistiť nadobličky

Stojka stlačí a vyčistí nadobličky, ktoré sú zodpovedné za produkciu stresových hormónov. Čím sú nadobličky čistejšie, tým optimálnejšia je ich funkcia a vy sa dokážete lepšie vyrovnať so stresovými situáciami.

8. Zníži množstvo tekutiny v nohách, členkoch a chodidlách

Opuch nôh je veľmi nepríjemný a dochádza k nemu vtedy, ak ste príliš dlho stáli. Nohy vyložené smerom nahor sa lepšie zbavia zbytočných tekutín, čím zmizne opuch a nastane uvoľnenie.

9. Posilňuje vnútorné svalstvo

Stojka vám pomôže zlepšiť vnútornú silu tým, že posilní svalstvo jadra tela. Pravidelným cvičením budete v póze istejší, dokážete lepšie držať rovnováhu a budete menej náchylní na zranenia nie len pri joge, ale aj v bežnom živote.

10. Stimuluje lymfatický systém

Lymfatický systém sa často prirovnáva ku smetisku. Táto sústava uzlov a tekutín odvádza odpad z krvi. Stojkou je lymfatický systém stimulovaný, čím sa zjednoduší odstránenie toxínov z tela.

Sirsasana nie je pózou, ktorú by ste mali cvičiť na začiatku vášho zoznamovania sa s jogou. Pod vedením trénera ju však zaraďte do vašej zostavy a užívajte si množstvo zdravotných benefitov, ktoré ponúka.

Mohlo by vás zaujímať: