Oči oknom do duše. Čo znamená, keď sú červené, alebo žlté?

Čo prezrádzajú oči o našom zdraví? Tmavé kruhy, suché oči či vačky pod očami … to všetko môže naznačovať nejaké ochorenie.

Oči bývajú často označované ako okno do duše. Dajú sa z nich vyčítať pocity či nálada druhých. Okrem toho však môžu byť odrazom nášho zdravia a prezrádzať ochorenie v tele.  

Tmavé kruhy pod očami či začervenané prekrvené oči nemusia znamenať len nedostatok spánku. Môžu byť znakom anémie, intolerancie na konkrétne jedlo či vážneho očného ochorenia, napríklad glaukómu.

Zažltnuté oči zase môžu byť spôsobené ťažkým ochorením či disfunkciou pečene alebo hepatitídou. Postupne si predstavíme päť príkladov, ako môžu oči prezradiť ochorenie nachádzajúce sa vo vašom tele …

Tmavé kruhy

Tmavé kruhy pod očami sú jedným z najbežnejších problémov, týkajúcich sa najmä žien. Ich najpravdepodobnejšou príčinou je nedostatok spánku. Ak vám ani 7 či 8 hodín spánku nepomôže sa kruhov zbaviť a neustále a cítite unavení, príčina môže byť niekde inde. Najčastejšie ide o ochorenia štítnej žľazy či anémiu.

V prípade anémie pomôže zvýšenie príjmu železa, ktoré sa nachádza najmä v 

  • červenom chudom mäse,
  • pečienke, vaječnom žĺtku,
  • šošovici, hrášku
  • a semienkach.

Treba dbať aj na to, či je železo do tela absorbované. Čaj a káva toto vstrebávanie výrazne spomaľujú, naopak vitamín C (nachádzajúci sa napríklad v brokolici, červenej paprike, zimnej kapuste či bobuľovitom ovocí) mu napomáha. Vhodné je aj užívanie železa vo forme výživového doplnku.

V mnohých prípadoch sú tmavé kruhy znakom intolerancie na jedlo, napríklad pšenicu, lepok či kravské mlieko. Vhodné je vysadiť jednu z týchto potravín na mesiac a pozorovať, či sa stav zlepší. Vždy je vhodné takýto krok konzultovať najskôr s výživovým poradcom, aby vám nechýbali živiny. Tmavé kruhy zosvetlí aj prípravok Advanced eye night Medik8

Zažltnuté očné bielka

Ako aj pri mnohých iných symptómoch týkajúcich sa očí, je potrebné pri zažltnutí očných bielkov navštíviť lekára. Môže sa totiž jednať o smrteľné ochorenie či disfunkciu pečene, hepatitídu, upchatie žlčovodu či žltačku.

Ak vám lekár nepotvrdil ani jedno z týchto ochorení, bude potrebné podporiť vašu pečeň, a to nasledovnými úpravami vášho jedálnička:

  • zníženie množstva alkoholu (alebo úplná prestávka po dobu jednoho či dvoch mesiacov), 
  • zredukovanie množstva spracovaných potravín a rastlinných olejov, ako aj cukru a bielej múky, 
  • zvýšenie spotreby zeleniny – tá poskytuje tkanivá, ktoré spájajú žlč a toxíny v čreve, ako aj vitamíny, minerály a antioxidanty podporujúce detoxikáciu a konzumácia horkých zelených bylín, napríklad rukoly či žeruchy a hlúbovitej zeleniny, ako je kapusta, brokolica, kel či karfiol,
  • konzumácia vajec, cibule a cesnaku – obsahujú stopy síry, ktorá tiež podporuje detoxikáciu pečene, 
  • užívanie výživových doplnkov obsahujúcich cholín (podporuje správnu funkciu pečene), mlieč zelinný, výťažok z artičoku a brokolicových výhonkov a extrakty bohaté na antioxidanty,
  • pitie teplej vody s citrónovou šťavou ako prvú vec ráno – prečistíte tak organizmus od škodlivých látok.

Oči podliate krvou  

Aj v tomto prípade je vhodné ihneď navštíviť lekára. Môže sa totiž jednať o zápal spojiviek, očného viečka, zápal vo vnútri oka či glaukóm. Vtedy je dôležitý dostatočný prísun vitamínu C z ovocia a zeleniny, ako brokolica, kapusta, červená paprika či kivi. Vhodné je aj užívanie výživového doplnku s vitamínom C a bioflavonoidmi.

Červené oči však nemusia nutne signalizovať závažné ochorenie. Môže ísť o príčinu spôsobenú životným štýlom, ako napríklad príliš dlhá práca na počítači, ktorá spôsobuje nedostatočné žmurkanie. Preto je potrebné si aspoň raz za hodinu urobiť 5 až 10 minút prestávku.

Ak cítite napätie v očiach, môže to byť znak, že potrebujete predpísať okuliare, respektíve zmeniť dioptrie. Ďalšou možnou príčinou je oslabenie kapilár, epitaxia či krvný výron.

Svrbivé začervenané oči môžu byť dôsledkom alergie. Vtedy sa vyskytujú aj iné symptómy podobné ako pri chrípke (napríklad kýchanie) či celkové podráždenie očí. Vhodné je užiť antihistaminikum, ktoré prinesie úľavu.

Suché oči

Syndróm suchého oka môže byť spôsobený vekom (napríklad v období po menopauze u žien), užívaním niektorých liekov, vplyvmi vonkajšieho prostredia či nedostatkom vitamínu A. Ten je vo svojej skutočnej podobne obsiahnutý len v živočíšnych potravinách, najmä pečeni, ostatných orgánoch a oleji z treščej pečene, trochu ho nájdeme aj vo vaječnom žĺtku, masle, rybách a mliečnych výrobkoch. 

Zelenina v skutočnosti vitamín A neobsahuje – obsahuje len betakarotén či „provitamín A“, ktorého len 3 % telo premení na vitamín A.

Vhodné je teda zvýšiť konzumáciu pečene či iných orgánov, no najmä oleja z treščej pečene. Môžete si pomôcť aj vhodnými výživovými doplnkami obsahujúcimi prírodný vitamín A, ktorý zvlhčí oči. Ak máte diétu dbajte na to, či prijímate dostatok zdravých tukov, ktoré pomáhajú telu absorbovať vitamín A zo stravy. Máme na mysli najmä kokosový olej, avokádo, olivový olej, oriešky či semienka.

Príčinou suchých očí však môže byť aj takzvaný „Sjögrenov syndróm“. Je to autoimunitné ochorenie postihujúce viaceré časti tela, ako aj žľazy produkujúce sliny a slzy.

Opuchnuté oči

Opuchnuté oči, ktoré nazývame „vačky pod očami“, môžete zmierniť plátkom uhorky či zachladeným čajovým vrecúškom. Ak to nepomôže, ide pravdepodobne o nejaké ochorenie.

Často sú opuchnuté oči spôsobené nerovnováhou medzi sodíkom a draslíkom – väčšinou ide o nadbytok sodíka, teda soli – vo vašej strave. Pravdepodobne jete príliš veľa spracovaných potravín, teda pečiva, cereálií, omáčok, spracovaného mäsa či sladkostí, ktoré obsahujú veľa sodíka.

Oproti tomu zelenina obsahuje oveľa viac draslíka ako sodíka a napomáha tak dosiahnuť želanú rovnováhu týchto dvoch látok. 

Opuchnutie očí môže byť dôsledkom problémov s obličkami, preto dbajte na dostatočný pitný režim. Pite najmä čistú vodu, vyvarujte sa alkoholu a kofeínu, ktoré sú močopudné a daný stav môžu len zhoršiť. Vhodnými bylinkami sú pritom žihľava a púpava.

4 príčiny tvorby tmavých kruhov a liečba

Vačky pod očami

Vačky pod očami vytvárajú tiene, ktoré spôsobujú že vyzeráme vyčerpane. Skúste obmedziť soľ, alkohol, ktoré vedú ako príčina č,1 v zadržiavaní vody a zhoršujú opuch. V noci skúste vyšší vankúš pod hlavu a ráno studený obklad. Veľmi dobre funguje aj lyžica, ktorú namočíte do vody s ľadom a následne priložíte na opuch.

Ak opuch neprejde ani potom, pravdepodobne ide o tuk, ktorý sa vekom môže uložiť v tejto oblasti. Odstrániť ho môže iba plastický chirurg prostredníctvom zákroku, ktorý sa volá blefaroplastika.

Vyskúšajte krém s kofeínom na opuchy a tmavé kruhy od Obagi dermatokokozmetiky 

Pigmentácia

Ak chcete zistiť, či nadbytočný pigment je vinníkom ktorý spôsobuje tmavé kruhy, prstom stlačte na zafarbenie. Ustúpi zafarbenie po jemnom stlačení. Pravdepodobne ide o krvné cievy pod kožou. Ak sa farba tlakom nezmení, vaše tmavé kruhy sú spôsobené dedičnou pigmentáciou alebo vystavením slnku (alebo obom).

Riešenie: Aplikujte opaľovací krém priamo na spodnú líniu oka každý deň. Investujte do veľkých slnečných okuliarov. Používajte korektor broskyňovej farby.

Presvitajúce krvné cievky

Ak vaše tmavé kruhy ustúpia, keď na nich zatlačíte, pravdepodobne ide o krvné cievy, ktoré presvitajú cez pokožku. Čím je vaša koža silnejšia, tým menej viditeľné budú. Každú noc používajte retinoidový krém pod očami, ktorý podporí vybudovanie kolagénu.  Cenovo dostupné riešenie Retinol eye TR od Medik8

Rýchla fixácia: Tieto tmavé kruhy sú zvyčajne modrej farby, zamaskovať sa dajú korektorom žltej farby.

Priehlbiny pod očami

Keď tmavé kruhy vytvárajú akési prepadnuté miesta, odporúčam cvičenie tvárovej gymnastiky. Posilnením očného svalu môže problém ustúpiť. Vybudovaný sval tvorí pevnejšie a súvislejšie podložie, a zmierni tým prepadnuté miesto pod kožou. Druhou možnosťou je vyplnenie kyselinou hyaluronovou, ale tento zákrok si radšej dobre rozmyslite a opýtajte sa aj na možné riziká.

Ak chcete získať ďalšie tipy a rady, pridajte sa k nám na Facebook.