Ochabnutá a zvädnutá pokožka tváre? Tu je 10 možných príčin prečo to tak je

Woman texting. Closeup young happy smiling cheerful beautiful woman girl looking at mobile cell phone reading sending sms isolated cityscape outdoor background. Positive face expression human emotion

10 dôvodov ochabnutej a zvädnutej tváre

Ochabnutá pokožka tváre patrí k prirodzenému starnutiu. Vekom totiž stráca kolagén a elastín, tuk a objem, je menej zaoblená a sánka a ostatné časti tváre vplyvom gravitácie viac padajú.

Niektoré z týchto procesov však môžu byť zbytočne urýchlené vplyvom životného štýlu. Čítajte ďalej a dozviete sa, ktorých 10 zlozvykov urýchľuje ochabnutie vašej tváre. Niektoré vás poriadne prekvapia.

1, Nadmerné a nesprávne používanie smartfónov a tabletov

Ak používate smartfón alebo tablet, môžno ste si všimli, že vaša pleť je viac ovisnutá. Tento jav sa podľa článku publikovanom v britskom periodiku The Week (Týždeň) nazýva „smartfónová tvár“. Dr. Mervyn Patterson v ňom vysvetľuje, prečo používatelia týchto zariadení majú ochabnutú sánku, dvojitú bradu a marionetine vrásky. Je to spôsobené dlhodobým naklonením tváre smerom dopredu počas toho, ako pozeráme na obrazovku, kedy pôsobí gravitačná sila a ťahá nadol našu sánku a pokožku celej tváre.

Ak sa vám to zdá málo pravdepodobné, môžete si to overiť nasledovným 5-minútovým cvikom. Prsty položte asi dva centimetre od úst, čím si budete držať sánku. Pozerajte sa vpred. Následne zdvihnite hlavu a pozerajte sa na strop, prsty nechajte na sánke. Mali by ste cítiť napnutie kože v okolí sánky a úst. Potom sa pozrite smerom nadol, hlavu nakloňte rovnakým smerom. Čo cítite? Pravdepodobne slabé ochabnutie pokožky (pokiaľ tá vaša nie je stále dostatočne pevná). Svaly ochabujú aj vekom, pozeranie do smartfónov či tabletov môže tento proces urýchliť. Obmedzte preto ich používanie, alebo vyskúšajte pozerať do nich vo výške očí.

2, Opakujúce sa výrazy tváre

Aj opakujúce sa výrazy tváre dokážu urýchliť jej ochabovanie. Ráno, keď sa zobudíte, pôsobí vaša tvár mrzutejšie, nosoústne vrásky sú viditeľnejšie. Je to preto, lebo počas spánku zostáva výraz vašej tváre dlhšie nezmenený. Širokým úsmevom pokožku na tvári vypnete a navyše sa budete aj lepšie cítiť.  

3, Náhly a drastický úbytok hmotnosti

Ak stratíte väčšie množstvo hmotnosti príliš rýchlo, znamená to pre vaše telo a pokožku veľkú zmenu. Koža sa nestihne tak rýchlo stiahnuť a zostane ochabnutá a zvrásnená. Tento jav je s pribúdajúcim vekom ešte horší. Takže ak plánujete schudnúť, urobte to postupne a nevynechávajte spevňujúce cviky, ktoré pomôžu pokožke sa stiahnuť.

4, Príliš chudá strava

Mnoho žien sa domnieva, že tuky sú vo všeobecnosti zlé a nekonzumujú ich. Zdravé tuky sú však pre telo a kožu priam nevyhnutné. Obsahujú omega-3 a omega-6 esenciálne mastné kyseliny, ktoré sú stavebným kameňom zdravých bunkových membrán. Tie produkujú prirodzenú mastnú bariéru pokožky a udržiavajú ju hydratovanú, plnšiu a mladistvejšiu.

5, Prílišná konzumácia cukru

Čomu by ste sa mali skutočne vyhnúť je cukor, ktorý spúšťa v tele proces glykácie. Jeho molekuly viažu proteínové vlákna a napádajú ich, vplyvom čoho stráca pokožka kolagén a začína ochabovať a starnúť.

6, Dentálne procedúry vo vyššom veku

Moja zubárka mi poradila, že ak máte ťažkosti so zubom múdrosti, dajte si ho vytiahnuť čo najskôr. Nečakajte príliš dlho, čas hrá proti vám. Ak budete čakať do príliš vysokého veku, pokožka už nemusí byť tak elastická. Po extrakcii zubov múdrosti  sa možu vytvoriť prepadnuté miesta a tvár stratí svoju definíciu. Videla som to na mojich rodičoch, ktorí tiež dlho čakali, nakoniec sa extrakcii nevyhli a na jednej strane majú výraznejšie prepadnuté miesta.  Pri určitom osvetlení to vrhá  tiene presne na tieto miesta.

Po extrakcii zubu dochádza k opuchu, ale keď opuch ustúpi pokožka poklesne a takáto koža sa už len ťažko dá spevniť. Dentálne zákroky preto neodkladajte.

7, Spanie na boku

Spánok s tvárou zaborenou do vankúša môže spôsobiť poklesnutie sánky. Preto sa odporúča spať na chrbte alebo kúpiť si jemnejšiu povliečku na vankúš.

8, Hormonálna nerovnováha

Jedným z hlavných dôvodov ochabnutej pokožky tváre u žien je hormonálna nerovnováha spôsobená stratou estrogénu počas starnutia. Estrogén podnecuje bunky zvané fibroblasty produkovať kolagén a elastín. Jeho nedostatok tak spôsobuje vznik vrások a ochabovanie tváre. Najčastejšie k tomu dochádza v období menopauzy, v poslednej dobe však trpia aj mladšie ženy v dôsledku perimenopauzy. Hrúbka pokožky sa mení aj počas menštruácie. Tá je najtenšia práve na jej začiatku, kedy sú nízke hladiny estrogénu a progesterónu.

9, Nadmerné cvičenie (napríklad beh)

Tento jav sa nazýva „bežecká tvár“, kedy je ochabnutie pokožky spôsobené neustálym pohybom smerom nahor a nadol počas behu. Pokožka sa vtedy oddiaľuje od pod ňou ležiacich svalov a klesá. Beh spôsobuje aj nárast hladiny kortizolu a môže viezť k predčasnému starnutiu. Nie je teda ideálnym cvičením pre starších ľudí.

10, Nadmerné slnenie

Všetci dobre vieme, že ultrafialové lúče poškodzujú elastín v pokožke. Nadmerné slnenie preto spôsobuje jej vráskavenie a ochabovanie. Pri každom pobyte na slnku by ste preto mali nosiť klobúk a byť dostatočne natretí vhodným opaľovacím prípravkom.

Aby ste predišli predčasnému ochabovaniu pokožky tváre, vyskúšajte sa vyhnúť vyššie spomenutým zlozvykom a vyskúšajte tvárové cviky a masáže. Tie spevnia svalstvo a vaša pleť bude vyzerať dlhšie mladistvá.

Kolekciu tvárových cvikov som pripravila ako praktickú pomôcku do kabelky.

NOVINKA kartičky FACEFIT program. Odteraz už môžete cvičiť kedykoľvek a kdekoľvek.