Nosovoústne vrásky, čo ich spôsobuje a dá sa ich vôbec zbaviť?

Čo spôsobuje nosovoústne vrásky? 

Nosovoústne vrásky  sú linky objavujúce sa na tvári počas smiechu. Najčastejšie sa tiahnu od nosa po kútiky úst alebo okolo očí. Nazývame ich nasolabiálne (nosovo-ústne) záhyby, nasolabiálne vrásky či smiechové vrásky. Sú iné ako ostatné vrásky vznikajúce vekom. Sú totiž spôsobené opakovanými pohybmi tváre počas smiechu. Ľudia s väčším sklonom rozprávať a usmievať sa ich mávajú hlbšie. Tak sa môže stať, že veselý človek okolo 20. roku života má vrásky smiechu, zatiaľ čo zvyšok tváre je hladký. Smiechové vrásky môžu byť aj genetické.

Hlboké výrazné vrásky tohto druhu, ktoré sú viditeľné aj keď sa nesmejete, môžu byť dôsledkom veku, slnečného žiarenia či fajčenia, pri ktorom pleť taktiež stráca kolagén, a teda svoju prirodzenú elasticitu. Tvár začína padať, líčka ochabujú, čím sa zvýrazňujú nosovo-ústne vrásky.

Vyhnúť sa tomu môžete správnou starostlivosťou o pokožku a cvičením tvárovej gymnastiky. Vždy používajte vhodný opaľovací krém, prestaňte fajčiť, jedzte potraviny bohaté na antioxidanty a minerály. To sú základné pravidlá prevencie nosovo-ústnych vrások. 

Nosovoústne vrásky, dá sa ich zbaviť?

Iste, dá sa to aj injekciami. Je to rýchle, trošku to bolí ale výsledok je okamžitý. Čo mi na tejto metóde ale vadí je, že neriešia problém komplexne. Vrásky pri nose sa vytvoria z dôvodu straty tonusu, sval pod vráskou, v okolí pier a svaly líc stratia pevnosť, začnú sa uvoľňovať, kútiky padajú a tvoria sa záhyby.

Výplne vyriešia iba následok, ale neodstránia príčinu. Takže neskôr budete potrebovať viac a viac výplní a prestane to vyzerať dobre. Najlepšie je riešiť vrásku od základu. Základom problému je povolený sval.  Sval a koža tvoria jednu súvislú vrstvu, sú spojené. Ak sval spevníme, koža sa bude ťahať plynulejšie a vrásky sa eliminujú.

Vhodný krém

Na trhu nájdete viacero krémov či sér vytvorených špeciálne proti nosovoústnym vráskam. Pri výbere dbajte na to, aby váš krém obsahoval nasledujúce zložky:   

 Retinoidy

Jedná sa hlavne o vitamín A, ktorý stimuluje produkciu kolagénu. Pomáha pri regenerácii kožných buniek a stimuluje syntézu kolagénu, ktorý je dôležitý pre udržanie zdravo a mlado vyzerajúcej pokožky. Navyše redukuje jemné vrásky. Vitamín A čistí póry a normalizuje aktivitu mazových žliazok, čím pôsobí efektívne proti akné.
V neposlednom rade je prínosom pre ľudí trpiacich seboroidnou dermatitídou (prejavom je začervenanie, svrbenie a odlupovanie kože).  Účinky Retinolu sú vedecky dokázané mnohými klinickými štúdiami.   Odporúčam: Najpredávanejšie Retinolové sérum Medik 8 

Peptidy a rastové faktory

Taktiež napomáhajú zmierniť smiechové vrásky. Rastové faktory a peptidy produkujú nové kožné bunky a zvládnu efektívne omladiť pokožku. Rastové faktory a peptidy stimulujú produkciu nových kožných buniek. Vytvára v pokožke tvorbu kolagénu, elastínu, fibronektínu a kyseliny hyalurónovej. Týmto spôsobom vyhladzujú už existujúce vrásky a zaručia Vašej pokožke maximálnu dávku elasticity.                                  

Nosovoústne vrásky a Tvárová gymnastika

Vhodné tvárové cviky viditeľne zmiernia už existujúce nasolabiálne vrásky, ak sa robia pravidelne. Potrebujete len vašu tvár, zrkadlo a základné inštrukcie.

Tento cvik izometricky spevní tvárové svaly a pomôže zmierniť nosovoústnu ryhu. Posaďte sa na pohodlnú stoličku, hlavu zakloňte ako by ste sa chceli pozrieť na strop. Našpúľte pery do bozku (ako by ste chceli pobozkať strop) a držte 15 sekúnd. Potom sa vráťte do pôvodnej polohy s hlavou pozerajúcou vpred. Cvik opakujte aspoň 4-krát, a to dvakrát denne.  

Cvičte so mnou na YOUTUBE. Staňte sa členom môjho Youtube kanála a majte vždy prednoistný prístup k mojim videám

Masky na nosovoústne vrásky

Vaječné bielko

Aplikujte vaječné bielko priamo na postihnuté miesto a po zaschnutí opláchnite. Takáto maska spevní pokožku a zmierni smiechové a iné vrásky.

Avokádovo-medová maska

Med zvyšuje cirkuláciu krvi, zatiaľ čo avokádo pokožku zvláčni a vypne. Obe ingrediencie dobre premiešajte, pridať môžete aj vaječné bielko a získate tak výbornú masku nie len na nosovo-ústne vrásky.

Make-up

Nosovo-ústne vrásky môžete zamaskovať aj vhodnou podkladovou bázou. Ak je kvalitná, vyplní vrásky a zabráni make-upu, aby sa do nich dostal, a tým ich ešte viac zvýrazní mračenie sa, žmúrenie, usmievanie atď. spôsobujú poškodenie tkaniva epidermy (viditeľnej vrstvy pokožky). Dochádza k postupnému vytváraniu vrások okolo úst, oči a na čele. Po určitom čase, sa tieto poškodenia prehlbujú a bunky v týchto oblastiach spomalia produkciu elastínu a kolagénu , čim znížia schopnosť svalstva „držať“ pokožku celistvú. Avšak bunky v okolitých oblastiach produkujú normálne množstvo elastínu a kolagénu a spôsobujú pokles v najhlbšej časti vrásky.

Dôležité!

Pite 2 litre vody denne, hydratácia je alfou a omegou starostlivosti o pleť. Nespite na boku, nakoľko opakovaný tlak na tvár prehlbuje už existujúce vrásky a podporuje tvorbu nových. Každý deň užívajte vitamín C, rybí kolagén a pite šálku zeleného čaju. Zaraďte Omega3 kyseliny do svojho jedálnička alebo užívajte vitamínový doplnok s rybím olejom, alebo olejom z krillu.