Nosovoústne vrásky, čo ich spôsobuje a dá sa ich vôbec zbaviť? Video v článku

Čo spôsobuje smiechové vrásky v okolí úst? 

Smiechové vrásky sú linky objavujúce sa na tvári počas smiechu. Najčastejšie sa tiahnu od nosa po kútiky úst alebo okolo očí. Nazývame ich nasolabiálne (nosovoústne) záhyby, nasolabiálne vrásky či smiechové vrásky. Sú iné ako ostatné vrásky vznikajúce vekom. Sú totiž spôsobené opakovanými pohybmi tváre počas smiechu. Ľudia s väčším sklonom rozprávať a usmievať sa ich mávajú hlbšie. Tak sa môže stať, že veselý človek okolo 20. roku života má vrásky smiechu, zatiaľ čo zvyšok tváre je hladký. Smiechové vrásky môžu byť aj genetické.

Hlboké výrazné vrásky tohto druhu, ktoré sú viditeľné aj keď sa nesmejete, môžu byť dôsledkom veku, slnečného žiarenia či fajčenia, pri ktorom pleť taktiež stráca kolagén, a teda svoju prirodzenú elasticitu. Tvár začína padať, líčka ochabujú, čím sa zvýrazňujú nosovoústne vrásky.

Vyhnúť sa tomu môžete správnou starostlivosťou o pokožku a cvičením tvárovej gymnastiky. Vždy používajte vhodný opaľovací krém, presťaňte fajčiť, jedzte potraviny bohaté na antioxidanty a minerály. To sú základné pravidlá prevencie nosovoústnych vrások. 

Ako sa zbaviť nosovoústnych vrások?

Iste, dá sa to aj injekciami. Je to rýchle, trošku to bolí ale výsledok je okamžitý. Čo mi na tejto metóde ale vadí je, že neriešia problém komplexne. Vrásky pri nose sa vytvoria z dôvodu straty tonusu, sval pod vráskou, v okolí pier a svaly líc stratia pevnosť, začnú sa uvoľnovať, kútiky padajú a tvoria sa záhyby. Výplne vyriešia iba následok, ale neodstránia príčinu. Takže neskôr budete potrebovať viac a viac výplní a prestane to vyzerať dobre. Najlepšie je riešiť vrásku od základu. Základom problému je povolený sval.  Sval a koža tvoria jednu súvislú vrstvu, sú spojené. Ak sval spevníme, koža sa bude ťahať plynulejšie a vrásky sa eliminujú.

1. Vhodný krém

Na trhu nájdete viacero krémov či sér vytvorených špeciálne proti nosovoústnym vráskam. Pri výbere dbajte na to, aby váš krém obsahoval nasledujúce zložky:   

 Retinoidy

Jedná sa hlavne o vitamín A, ktorý stimuluje produkciu kolagénu. Pomáha pri regenerácii kožných buniek a stimuluje syntézu kolagénu, ktorý je dôležitý pre udržanie zdravo a mlado vyzerajúcej pokožky. Navyše redukuje jemné vrásky. Vitamín A čistí póry a normalizuje aktivitu mazových žliazok, čím pôsobí efektívne proti akné.
V neposlednom rade je prínosom pre ľudí trpiacich seboroidnou dermatitídou (prejavom je začervenanie, svrbenie a odlupovanie kože).  Účinky Retinolu sú vedecky dokázané mnohými klinickými štúdiami.    

Odporúčam: Najpredávanejšie Retinolové sérum Medik 8 

Peptidy a rastové faktory

Taktiež napomáhajú zmierniť smiechové vrásky. Rastové faktory a peptidy produkujú nové kožné bunky a zvládnu efektívne omladiť pokožku. Rastové faktory a peptidy stimulujú produkciu nových kožných buniek. Vytvára v pokožke tvorbu kolagénu, elastínu, fibronektínu a kyseliny hyalurónovej. Týmto spôsobom vyhladzujú už existujúce vrásky a zaručia Vašej pokožke maximálnu dávku elasticity.                                  

2. Tvárová gymnastika

Vhodné tvárové cviky viditeľne zmiernia už existujúce nasolabiálne vrásky, ak sa robia pravidelne. Potrebujete len vašu tvár, zrkadlo a základné inštrukcie.

Nasolabiálny cvik 1

Tento cvik izometricky spevní tvárové svaly a pomôže zmierniť nosovoústnu ryhu. Posaďte sa na pohodlnú stoličku, hlavu zakloňte ako by ste sa chceli pozrieť na strop. Našpúľte pery do bozku (ako by ste chceli pobozkať strop) a držte 15 sekúnd. Potom sa vráťte do pôvodnej polohy s hlavou pozerajúcou vpred. Cvik opakujte aspoň 4-krát, a to dvakrát denne.

 

 

 Nasolabiálny cvik 2

Tento cvik je určený najmä na nosoústny previs.

Položte ukazovák a prostredník oboch rúk na obe strany úst a potiahnite dozadu, aby ste napli pokožku smerom k ušiam. Ústa zvraštite, ako by ste trucovali, kútiky pomyslene ťahajte ku sebe.

 Držte 10 sekúnd, opakujte 10-krát.

 

 

Nasolabiálny cvik 3

  Pery vtiahnite dovnútra úst, napnite okolie pier a vyformujte ovál. Kútiky vtiahnite dnu, smerujú ku stoličkám.V tejto polohe nadvihnite líčka bez toho aby ste sa usmievali. Ruky položte na uši a potiahnite jemne dozadu. Brada je uvoľnená a zvesená dole. 

Musíte cítiť napnutie v oblasti nosovoústnej ryhy. Urobte 10 opakovaní s výdržou 7 sekúnd a na záver podržte napätie 30 sekúnd. Vyskúšajte môj program cvičenia na DVD alebo eBook 20 dní k novej krajšej JA.

3. Domáce masky na tvár 

Vaječné bielko

Aplikujte vaječné bielko priamo na postihnuté miesto a po zaschnutí opláchnite. Takáto maska spevní pokožku a zmierni smiechové a iné vrásky.

Avokádovo-medová maska

Med zvyšuje cirkuláciu krvi, zatiaľ čo avokádo pokožku zvláčni a vypne. Obe ingrediencie dobre premiešajte, pridať môžete aj vaječné bielko a získate tak výbornú masku nie len na nosoústne vrásky.

4. Make-up

Nosoústne vrásky môžete zamaskovať aj vhodnou podkladovou bázou. Ak je kvalitná, vyplní vrásky a zabráni make-upu, aby sa do nich dostal, a tým ich ešte viac zvýrazní

5. Sada multifunkčných náplastí proti vráskam na tvár SilcSkin

Pravidelné často sa opakujúce pohyby, ako sú mračenie sa, žmúrenie, usmievanie atď. spôsobujú poškodenie tkaniva epidermy (viditeľnej vrstvy pokožky). Dochádza k postupnému vytváraniu vrásiek okolo úst, oči a na čele. Po určitom čase, sa tieto poškodenia prehlbujú a bunky v týchto oblastiach spomalia produkciu elastinu a kolagénu , čim znížia schopnosť svalstva „držať“ pokožku celistvú. Avšak bunky v okolitých oblastiach produkujú normálne množstvo elastinu a kolagénu a spôsobujú pokles v najhlbšej časti vrásky.

SilcSkin náplaste podporujú zlepšenie nepravidelnej štruktúry kolagénu a vytvárajú lepší prietok krvi, čo vedie ku kvalitnejšej pleti, prispievajú k hydratácii pokožky tým, že vyťahujú vlhkosť do pokožky zo spodnejších vrstiev. Bolo preukázané, že majú hydratačné schopnosti a to je dôležitým faktorom pri hojení jaziev.

SilcSkin náplaste sú vyrobené zo 100% lekárskeho silikónu, neobsahujú žiadne alergény, latex, uretány alebo lepidlá.

Dôležité!

Pite 2 litre vody denne, hydratácia je alfou a omegou starostlivosti o pleť. Nespite na boku, nakoľko opakovaný tlak na tvár prehlbuje už existujúce vrásky a podproruje tvorbu nových. Každý deň užívajte vitamín C, rybí kolagén a pite šálku zeleného čaju. Zaraďte Omega3 kyseliny do svojho jedálnička alebo užívajte vitamínový doplnok s rybím olejom, alebo olejom z krillu.