Nosovoústne vrásky. Čo ich spôsobuje a ako ich vyhladiť?Video v článku

Čo spôsobuje nosovo-ústne vrásky a ako s nimi zatočiť?

Úsmev rozžiari celú vašu tvár a je tou najkrajšou ozdobou človeka. Môže však spôsobiť aj nosoústne vrásky. Je potrebné ich riešiť skôr, ako budú príliš hlboké a trvalé.

Nosovoústne vrásky vznikajú aj kvôli ochabovaniu v hornej polovici tváre, keď sa lícne svaly uvoľnia, stratia pružnosť a tlačia na spodnú časť tváre, čo spôsobí formovane nosovoústnych vrások. Preto pamätajte na to, že tvár je potrebné precvičiť komplexne, zamerať sa nielen na oblasť, ktorá vás trápi, ale precvičiť nosné svaly ako očný kruhový sval, ústny sval a lícne svaly.

Nosovoústne vrásky, marionetove línie a vrásky okolo úst? Pre ženy po 40 tke sa stávajú doslova pohromou

Viete, že oblasť v okolí úst je tou najslabšou? A týka sa prevažne žien.  Pozrite sa  na štruktúru a polohu našich tvárových svalov a zistíte, že sa niet čomu čudovať.

Sval okolo úst (tzv. orbicularis oris sval) slúži ako podložie na pripojenie všetkých ostatných svalov. Vďaka gravitačným procesom, starnutiu a nečinnosti svalov začínajú ťažšie lícne svaly tlačiť nadol cez sval okolo úst, vytvárajú záhyby a línie, vďaka ktorým vyzeráme unavene a staršie. Okrem toho existuje ďalšie vysvetlenie týchto vrások,  a tou je energia sleziny.

Čo sú nosovo-ústne vrásky?

Linky nachádzajúce sa po stranách úst, začínajúce na konci nosových dierok a končiace pri perách, sa nazývajú nasolabiálne (nosovo-ústne) vrásky. Sú viditeľné najmä pri úsmeve a smiechu. Má ich takmer každý, okrem novorodencov. Vekom sú výraznejšie, pretože svalstvo a tkanivo ochabuje. Oslabená pokožka ich robí viditeľnejšími a hlbšími.

Čo ešte spôsobuje nosovo-ústne vrásky?

  • Nadmerné slnenie – vystavovanie citlivej pokožky slnečným lúčom spôsobuje dehydratáciu. Tak vznikajú linky a vrásky. Okrem nosenia ochranného opaľovacieho prípravku zvážte aj slnečné okuliare či klobúk, ktoré vás ochránia pred vznikom predčasných známok starnutia spôsobených slnkom. 
  • Fajčenie – nikotín prítomný v cigaretách poškodzuje pokožku a bráni krvnej cirkulácii. Konštantné poťahovanie tiež spôsobuje vrásky okolo úst. 
  • Starnutie – starnutie žiaľ nezastavíme, môžeme ho však oddialiť. Zdravým stravovaním, pravidelným cvičením a dostatočným spánkom dokážeme spomaliť proces starnutia.
  • Zmeny hmotnosti – chudnutie síce môže byť vaším cieľom, avšak opakované naberanie a strácanie hmotnosti môže ústiť do nosoústnych vrások. Dochádza pri ňom totiž k neustálemu  napínaniu a sťahovaniu kože, oslabovaniu elastínu a kolagénu, a teda tvorbe jemných liniek a vrások.
  • Nezdravé spánkové návyky –  spánok je veľmi dôležitý. Dospelý človek potrebuje denne 7 – 8 hodín spánku, ktorý mu pomôže obnoviť a vyliečiť poškodenú pokožku. 
  • Dehydratácia – hydratácia je najdôležitejšou vecou pre zdravú, hladkú a žiarivú pokožku. Pite denne 2 – 3 litre vody, dodáte pleti dostatočnú vlahu a hydratáciu. Ak chcete niečo viac, konzumujte ovocie a zeleninu ako uhorky, vodný melón, paradajky či jablká. 
  • Nedostatočná výživa – mastné, sladké a nezdravé jedlá negatívne vplývajú aj na stav vašej pokožky. Tvorí sa akné, vyrážky, upchávanie pórov, dochádza k nedostatočnej cirkulácii a tvorbe krvi, eventuálne vznikajú linky a vrásky. 
  • Ochabnuté tvárové svalstvo – je dôležité spevňovať svaly na tele, nevynechávajte však ani tvár. Tvárová gymnastika spevní svaly a predíde ochabovaniu a vráskaveniu pokožky.
  • Znečistené prostredie – znečistenie vzduchu a vody komplikuje život každému, najmä pokožke. Ak si budete prekrývať tvár šatkou a oplachovať čistou minerálnou vodou, spozorujete drastické zlepšenie stavu vašej pleti.  

Znaky a symptómy nosoústnych vrások

Predtým, ako sa nosoústne vrásky stanú viditeľné, môžete pozorovať niekoľko symptómov.

Táto oblasť je tvorená trojicou svalov – levator labii superioris, zygomaticus minor a zygomaticus major, ktorý zdvíha hornú peru do diagonálnej pozície.

Nosoústne vrásky sú spôsobené činnosťou týchto troch svalov, ktoré používame pre vytvorenie konkrétneho tvárového výrazu.

Viditeľné začínajú byť v 20. roku života, najmä vplyvom vekových faktorov. Bábätká a malé deti ich nemajú viditeľné. Opakujúce sa tvárové výrazy zvyšujú laxnosť a atrofiu dermálneho kolagénu. 

Ako bojovať proti nosoústnym vráskam?

Existuje mnoho spôsobov, ako odstrániť nosoústne vrásky. Predtým, ako sa rozhodnete podstúpiť nejakú procedúru, poraďte sa so svojim dermatológom. Je lepšie začať s menej invazívnou metódou, plastickú chirurgiu využite až ako poslednú možnosť.

1. Výplne – jedná sa o injekcie obsahujúce rôzne zložky, ktoré vypnú pokožku a zmiernia viditeľnosť vrások. Efekt trvá 6 mesiacov až 2 roky, robí sa ambulantne a nevyžaduje rekonvalescenciu.

  • Výplne s kyselinou hyalurónovou – keďže kyselina hyalurónová sa prirodzene nachádza v pokožke, nespôsobuje takmer žiadne alergické reakcie. Efekt trvá dlhšie, 9 mesiacov či viac.

2. Spevňovanie pokožky – jedná sa o výborné riešenie pre ochabnuté nosoústne vrásky. Toto ošetrenie sa vykonáva pomocou frakčnej rádiofrekvencie alebo ultrazvuku.

3. Laserové ošetrenie – jedná sa o najpopulárnejšie ošetrenie na redukciu vrások a iných známok starnutia, ktoré používa krátke pulzujúce laserové svetlo hlboko prenikajúce do pokožky. Laser zjemňuje pleť a prinavracia jej pôvodnú kvalitu. Odstraňuje vrchné poškodené časti kože, vďaka čomu sa vytvára nový kolagén a zabezpečuje mladistvý vzhľad. Bežne využívanými lasermi na nosoústne vrásky sú Fraxel Laser a Frakčný CO2.

4. Chirurgické zákroky – ak sa rozhodnete pre plastickú chirurgiu, facelift a lifting líčok môže zmierniť viditeľnosť nosoústnych a iných vrások. Táto metóda však má aj svoje nevýhody:

Plastická chirurgia na odstránenie nosoústnych vrások má dlhý čas rekonvalescencie a možné vedľajšie účinky. Trvalé riešenie neexistuje, je nutné sedenia opakovať. Prirodzený vzhľad tváre sa zmení, môže vyzerať umelo.

Cvičenie

Tvárová gymnastika sa odporúča cvičiť každý deň, pravidelnosť a vytrvalosť zaručí zmiernenie aj nosoústnych vrások.

1, Póza. Odporúča sa vykonávať všetky cvičenia v nasledovnej póze: sadnite si priamo, vtiahnite brucho, ako by ste sa pokúšali dotýkať pupkom vašej chrbtice. Ramená stiahnite dole. Táto póza vám umožní zamerať sa na konkrétne svaly tváre, na ktorých sa chystáte pracovať.
2, Pálenie vo svaloch. Počas cvičenia by malo byť vo vašich svaloch pocit pálenia a pulzovania. To znamená, že vaše svaly pracujú v maximálnej kapacite. Pri cvičení s tvárovými svalmi poskytujú končeky prstov potrebný odpor, aby svaly mohli pracovať efektívnejšie.
3, Zabudnite na bolesť. Na uvoľnenie svalov po cvičení si pevne pritlačte pery a vyfúknite, aby pery vibrovali. Uvoľní to nadmerné napätie svalov a akékoľvek možné bolesti svalov, ktoré sa vyvinú počas cvičení.

Vyskúšajte tieto cviky tvárovej jogy

  • Cvik 1 – posaďte sa rovno na stoličku, zakloňte hlavu, očami pozerajte na strop. Spojte pery a snažte sa akoby pobozkať strop. Držte 15 sekúnd, opakujte 10 krát každý deň. 
  • Cvik 2 – položte prostredník a ukazovák na smiechovú vrásku po oboch stranách úst. Zatiahnite prsty dozadu, akoby ste chceli natiahnuť kožu smerom k ušiam. Svaly úst pevne pritlačte na zuby a ďasná a pokúste sa o úsmev. Kútiky sú tiež pritlačené na ďasnách. V tejto pozícii vyšpúľte pery akoby ste trucovali a držte 30 sekúnd. Opakujte 3 krát každý deň. 
  • Cvik 3 – ukazováky zohnite a položte do vnútra úst. Natiahnite kútiky a ústa horizontálne, pričom sa snažte kútiky pracou svalov pritiahnuť ku sebe, držte 10 sekúnd. Opakujte 15-krát každý deň.

Čo si o tom myslí tradičná čínska medicína?

Podľa čínskej medicíny to znamená nerovnováhu v slezine. Vaša slezina je vyčerpaná pretože dáva príliš veľa energie iným orgánom. Dobrou správou je, že sa to dá vyvážiť správnymi potravinami, tvárovým cvičením, akupresúrnymi masážami.

Zaraďte preto do svojho jedálnička

  • Zelenú listovú zeleninu (špenát, šalát, mangold) a brokolicu, ktoré obsahujú mnoho chlorofylu napomáhajúceho vstrebávaniu železa. Tým podporíte aj tvorbu novej čerstvej krvi.
  • Nevynechajte jačmeň a pohánku, namiesto cukroviniek zvoľte sušené ovocie, oriešky a semienka.
  • Vhodné sú najmä datle, marhule, moruše, vlašské orechy, mak a čierny sezam.
  • Pomôže vám aj čerstvé ovocie a zelenina ako čučoriedky, čierne ríbezle, červené hrozno, čerešne, červená repa, mrkva a tekvica – teda všetko červenej farby.

Existuje prevencia proti nosovo-ústnym vráskam?

Správnou prevenciou môžete zmierniť viditeľnosť nasolabiálnych vrások, čo vám bude na osoh najmä vo vyššom veku. Dodržiavajte nasledujúce odporúčania:

  • Vždy sa natierajte ochranným opaľovacím prípravkom! Predídete tomu, že budú vaše vrásky trvalé. Používajte ho aj pod make-up alebo ako posledný krok v každodennej rutine.  Odporúčam Ultimate day protect SPF50 od Medik8.
  • Exfoliácia odstráni odumretú kožu, ktorá prekáža novým zdravým bunkám. Pravidelne exfoliovaná pokožka má schopnosť lepšie vstrebávať kozmetiku. Nepreháňajte to však, peeling si robte maximálne dva až tri razy do týždňa. Vyskúšajte Glycolic polish od Exuviance.
  • Zaraďte retinol. A zotrvajte. Nič nefunguje lepšie. Ako si vybrať retinol správne?
  • Cvičenie predchádza ochabovaniu a vráskaveniu pokožky. Zlepšíte cirkuláciu a zvýšite zásoby kyslíka v pleti. Nezabúdajte pritom ani na krk. 
  • Zdravá strava vás udrží dlhšie mladými. Nevynechávajte zelenú listovú zeleninu a omega-3 mastné kyseliny, ktoré predchádzajú tvorbe vrások. Vyhnite sa spracovaným a umelým jedlám, ktoré zvyšujú riziko ich tvorby.

Smiech rozžiaruje svet, neprestávajte sa smiať. Jednoduchými metódami zabezpečíte, že nosoústne vrásky budú menej viditeľné.


Aké produkty používať?

Zľavy a akciové balíčky