Návod pre začiatočníkov. Ako dopriať pokožke zdravé starnutie

V tomto článku si povieme, čo robiť, aby sme predišli vzniku vrások v budúcnosti, vysvetlíme si, prečo koža starne a ako čo najviac spomaliť viditeľnosť známok starnutia.

Je rozdiel medzi vnútorným a vonkajším starnutím

Určite ste už počuli niekoho povedať: „Pozri, ako mlado vyzerá. Musí mať dobré gény.“ Je jasné, že naše telo je nejakým spôsobom geneticky naprogramované na nejaký spôsob starnutia už od narodenia. Predpokladá sa však, že genetika ovplyvňuje starnutie len na 20-30%. Zvyšných 70-80% viditeľných známok závisí od vonkajšieho starnutia. To je ovplyvnené životným prostredím a štýlom a starostlivosťou o pokožku – nad všetkými týmito faktormi máme kontrolu. To je výborná správa, pretože nie len naša genetická predispozícia, ale najmä správne rozhodnutia ovplyvňujú to, ako rýchlo a ako viditeľne budeme starnúť.

Ako starnúť zdravo

Tu je zopár tipov, čo môžete urobiť hneď teraz, aby ste podporili zdravé starnutie vašej pleti:

Obmedzte pohyb na slnku

UV slnečné lúče sú číslom 1 čo sa týka príčin predčasného starnutia pokožky. Jedna austrálska štúdia dokázala, že pravidelným používaním ochranného ochranného prípravku zmiernite starnutie až o 24% percent oproti tomu, ak by ste sa natierali len príležitostne. Je teda potrebné nosiť tento produkt každý deň, 365 dní v roku, či svieti slnko alebo prší, vo vnútri či vonku. Pre mladých ľudí môže byť náročné nájsť si ten správny ochranný prípravok, aby im nespôsoboval zhoršenie stavu ich pokožky. Ak ho však nájdu a budú pravidelne používať, zožnú vo vyššom veku ovocie z tejto uvedomelosti. Doprajte pokožke denný krém s vitamínom C Daily Radiance SPF30.

Na polohe pri spánku záleží

Vedeli ste, že spánok je druhou najčastejšou príčinou vzniku vrások? Spánok na boku vtláča vrásky priamo do pokožky. Aby ste predchádzali ryhám medzi prsiami, marionetiným linkám okolo úst a vráskam okolo očí, vyskúšajte spať na chrbte. Ak spíte na boku, pravdepodobne trávite viac ako 2 500 hodín ročne odvracaním pozitívnych efektov vašej kozmetickej starostlivosti.

Vyhnite sa nepotrebným grimasám

Opakované tvárové pohyby ako škúlenie spôsobujú linky a vrásky na vašej tvári. Samozrejme nie je potrebné prestať sa úplne hýbať, avšak vyhnite sa nepotrebným grimasám. Napríklad spomínané škúlenie urýchli tvorbu vrások očného okolia, takže určite noste slnečné okuliare vo vonkajšom prostredí, ak vám slnko vadí.

Poprite gravitáciu tvárovou gymnastikou

Vplyv gravitácie sa po rokoch prejavuje ochabovaním tvárového svalstva, najmä toho, ktoré nebolo nikdy používané. Kedysi sa experti na starostlivosť o pleť domnievali, že sa ochabovaniu nedá predísť, avšak teraz už vieme, že svaly pod pokožkou môžeme spevniť pravidelným cvičením. Zaujímavosťou je, že na tvári máme 53 svalov a 32 z nich je možné veľmi efektívne precvičovať. Sledujte môj Youtube kanál Facefit faceyoga

Zvažujte, čo si oblečiete

Keď je vaša pokožka vystavená UV lúčom, urýchľuje to jej starnutie. Ak si chcete chrániť kožu, noste primerané dlhšie oblečenie bez výstrihu vždy, keď je to možné.

Žite zdravo

Zdravý životný štýl zahŕňa vysoko výživné jedlá bohaté na antioxidanty, 7 – 9 hodinový spánok každú noc, cvičenie pre zlepšenie cirkulácie krvi v tele a snahu žiť čo najlepší a najšťastnejší život plný lásky a smiechu. Smiech je vhodný aj pri snahe o zníženie krvného tlaku a zvýšenie množstva buniek bojujúcich proti chorobám. To všetko vedie k posilneniu imunitného systému. Smiech je zadarmo, je zábavný a môže ho robiť každý. Nie nadarmo sa hovorí, že smiech je najlepším liekom.

Prestaňte fajčiť a pohybovať sa medzi fajčiarmi

Fajčenie zbavuje bunky kyslíka a vedie k mdlej a unavenej pokožke. Tabakový dym obsahuje tiež enzýmy ničiace kolagén, a tým urýchľuje starnutie pleti.

Limitujte konzumáciu alkoholu a liekov

Každý liek ovplyvňuje náš organizmus iným spôsobom, avšak vo všeobecnosti môžeme povedať, že medikamenty a drogy stresujú nervový systém. To zdvíha hormón adrenalín, ktorý prispieva k ničeniu spojivového tkaniva a následne k ochabnutej pokožke.

Nadmerná konzumácia alkoholu spôsobuje chronický zápal a aktivitu škodlivých voľných radikálov, čo spôsobuje starnutie pleti.

Zvážte vplyv vašej profesie na stav pokožky

Boli by ste prekvapení, ako veľmi môže práca ovplyvniť stav vašej pokožky. Ak ste kuchár či pilot, vaša pleť pravdepodobne starne rýchlejšie ako u niekoho, kto celý deň sedí vo vnútri za počítačom.

Štúdia z rokov 2009 až 2013 skúmajúca 144 párov identických dvojičiek zistila, že najhoršími faktormi rýchleho starnutia pleti sú fajčenie, vystavovanie sa slnku, BMI, manželský status a antidepresíva.

V akom veku by sme mali začať používať preventívne prípravky pre ochranu pokožky?

Od 6 mesiacov veku (čo sa týka ochranného opaľovacieho krému). Keďže slnko je primárnou príčinou starnutia pokožky, je potrebné nanášať o už od takéhoto útleho veku. Ak si nie ste istí, či je pre vaše bábätko vhodný a ktorý si zakúpiť, poraďte sa s vašim lekárom. Nikdy však nie je neskoro začať. Dbajte o to, aby mal ochranný faktor aspoň 30 a používajte ho denne aj pod make-up.

Čo sa týka iných produktov, zvážte sérum, ktoré dokáže zmeniť niektoré procesy v koži. Závisí to však od vášho veku a zloženia, mnoho sér je totiž formulovaných na to, aby zvyšovali metabolizmus buniek. Takáto formula je vhodná pre zrelšiu pleť náchylnú na prejavy starnutia, nie pre mladistvú vykazujúcu akné. Vždy je potrebné vyberať si sérum podľa typu vašej pokožky, čo platí pre všetky kozmetické produkty. zrelá pleť sa poteší séru na podporu tvorby kolagénu Endocare so slimačím slizom..

Ktoré zložky by mala obsahovať anti-aging kozmetika?

Retinol alebo retinoidy

Proces obnovy pokožky môžeme urýchliť bez nechcenej suchosti a podráždenia so správnymi produktmi s obsahom retinolu. Je dôležité podotknúť, že nie všetky výrobky sú rovnaké. Vyberajte si svedomito, prípadne sa poraďte s odborníkom.

Vitamín C

Vitamín C je najvýznamnejším antioxidantom v kozmetike. Je extrémne efektívny v odbúravaní voľných radikálov z prostredia ako slnečné svetlo, stres či nečistoty. Je odporúčané nosiť ho denne pod zvláčňovač obsahujúci ochranný opaľovací faktor. Vitamín C vám umožní nie len zdravé starnutie kože, redukuje tiež diskolorácie a hnedé fľaky. Odporúča sa kombinovať s vitamínom E pre každodenné použitie. Zvážte aj vnútorné užívanie liposomálnej formy vitamínu C. Výborný je od By Brandejs Liposomal C.

Zhoršia anti-aging produkty stav pokožky, ak je náchylná na akné a upchaté póry?

Je potrebné vedieť, že si vždy musíme vyberať produkty podľa typu pleti – aj čo sa jedná anti-aging kozmetiky. Mnoho firiem sa domnieva, že starnúca pleť musí byť automaticky suchá. Nie je tomu tak. Pre mastnejšiu pleť s prejavmi akné nemusí byť vhodné používať kozmetiku pre suchú pokožku. Vždy treba nasledovať jedinečné potreby svojej pleti, ak chcete zabezpečiť jej zdravé starnutie.

Všetko je o prevencii. Ako sa staráte o svoju pokožku, telo a myseľ sa odzrkadlí na tom, ako budete v budúcnosti vyzerať a ako sa budete cítiť. Dbajte viac o svoju pleť, aby ste jej zabezpečili zdravý a krásny vzhľad čo najdlhšie.

Odporúčané články