Mýty o zázračnom Retinole. Ako to s ním je?

Mýty o Retinoloch. Poznáte ich?   O retinoidoch či retinoloch koluje veľa mýtov a poloprávd. Myslím, že nie je potreba sa ich báť, len je potreba ich mať poriadne zmapované. Preto som sa rozhodla týmto bludom urobiť hrubú čiaru! Retinol je niečo ako čarovná substancia. Dokáže pomôcť, omladiť, ale aj tak to o ňom stále koluje veľa nepodložených mýtov. Preto pre vás máme už druhú várku odhalených nezmyslov!

Všetko, čo začína od R (retinoid, retinol, kyselina retinová a pod.) je rovnaké

Toto je tak polovičná pravda. Niektoré prípravky obsahujú priamo kyselinu retinovú, onú magickú ingredienciu oddiaľujúcu známky starnutia, iné obsahujú látky, ktoré sa na kyselinu retinovú zmenia priamo v koži na bunkovej úrovni. I keď v mnohých tituloch odborné literatúry tvrdia, že retinol je pri použití na koži jemnejší než kyselina retinová, biochemicky sa jedná o jednu a tú istú látku. Jediný rozdiel je, že u kyseliny retinovej sú vidieť výsledky hneď, u retinolu je nutné si na nich chvíľu počkať.

To však nejde tvrdiť o tzv. pre-retinoloch (retinyl palmitát, retinyl acetát, retinyl linoleát), ktoré sú naozaj jemnejšie ako kyselina retinová, avšak majú taktiež výrazne slabší efekt.

Čo je retinol?

Retinol je jednoducho iný názov pre vitamín A. Je to typ retinoidu z rodiny látok súvisiacich s vitamínom A. Iné retinoidy zahŕňajú: kyselinu retinovú (tiež známe ako tretinoín), retinylpalmitát a retinaldehyd, z ktorých všetky môžu byť nájdené prípravkoch starostlivosti o pleť.

Tretinoín je aktívnou zložkou v Retina-A, čo je liek na predpis. Retinoidy sú účinné pre liečbu akné, majú silné antiaging vlastnosti, teda vyhladzujú a zmierňujú vrásky. Retinol zvyšuje odolnosť voči infekciám a je dôležitý pre dobrý zrak. Prirodzeným zdrojom retinolu sú ryby, mliečne výrobky, vaječný žĺtok a pečienka.

Ako funguje retinol?

Keď príde retinol alebo iný retinoid do styku s pokožkou, enzýmy v tele ho transformujú do kyseliny retinovej, čo je aktívna forma vitamínu podľa Dr Lindera. Konkrétne kyselina retinová urýchľuje regeneráciu buniek, stimuluje produkciu kolagénu a elastínu, podporuje vyblednutie hyperpigmentácií a lieči akné.

Zo začiatku môžete pociťovať olupovanie, začervenanie alebo suchú pleť. To je bod, keď to veľa ľudí vzdá. Avšak ak vydržíte, po niekoľkých týždňoch uvidíte neskutočné zlepšenia. Retinol pôsobí vlastne tak, že starú pleť nahrádza novou. Pod starou kožou vám vzniká nová, bez vrások. Postupne sa staré a odumreté bunky olupujú a vaša pleť je viditeľne žiarivá a bez vrások.

Pokiaľ sa rozhodnete siahnuť po kozmetike s retinolom, pripravte sa, že jeho aplikácia si vyžaduje minimálne 3 mesiace, aby sa staré bunky nahradili novými. Retinolové sérum aplikujte spolu s vitamínom E. Predídete tak vysušovaniu povrchu pokožky.

Top retinoidy

Mýty o retinole

Retinol odstraňuje iba vrchné vrstvy kože

Ok, to, že retinoidy odstraňujú mŕtve kožné bunky, som si tak trochu myslela aj ja. Však olupovanie a začervenanie pokožky, nie je primárnym účinkom retinolov, to sú skôr vedľajšie účinky podráždenia. V pravom slova zmysle preto nejde o exfoliáciu akú dosiahnete napríklad použitím kyseliny glykolovej.

Samotné olupovanie nie je dôvodom, prečo ľudia po aplikácií retinolu vyzerajú lepšie. Retinoidy fungujú oveľa sofistikovanejšie – ovplyvňujú génovú expresiu a stimulujú zvýšenie produkcie kolagénu, vyhladenie pleti a farebné vyrovnanie nadmerne pigmentovaných oblastí.

Retinol aplikujte vždy na suchú pleť

Aj keď vo väčšine príbalových letákov nájdete informáciu, že sa prípravky s obsahom retinolov musia aplikovať na úplne suchú pleť kvôli vyššiemu riziku podráždenia, neexistuje jediný dôkaz vo vedeckej literatúre, že mokrá či vlhká pleť spôsobuje väčšiu citlivosť na retinoly. Na druhej strane nie je pravda, že by aplikácia na vlhkú pleť maximalizovala ich účinok .

Nič z toho skrátka neovplyvní , koľko z retinolu sa v pleti transformuje na kyselinu retinovú, formu vitamínu A, ktorý má blahodárny vplyv na pleť. Záleží to len a jedine na chemickom zložení vašej pleti a receptoroch retinolov.

Treba počkať 4-6 týždňov, než bude po aplikácií retinolu výsledok viditeľný

Retinol 3TR  Medik8 po 3 mesiacoch

Akokoľvek by sme to vám (i sebe) priali, skutočný výsledok býva viditeľný bohužiaľ až  po dvojnásobnom alebo dokonca až po trojnásobnom množstve času.

Kyseline retinovej trvá približne dvanásť týždňov, aby v pleti vyprovokovala viditeľné zmeny. Takže to chce aspoň tie 3 mesiace, než po jej aplikácií viditeľne skrásniete. 

Jemné retinoidy sú rovnako efektívne ako tie silnejšie

Značka ¨pre citlivú pleť ¨ na obale produktu často (aj keď nie vždy) značí, že sa jedná o produkt  s nižšou koncentráciou aktívnych látok. Aj tak, ale dermatológovia odporúčajú ich použitie, pretože tieto nižšie koncentrácie tvoria skvelú vstupnú bránu pre silnejšie retinoly do pleti. Akonáhle si užívateľ, človek s citlivou pleťou zvykne na nižšie koncentrácie , je následne možné koncentráciu postupne zvyšovať, pretože sú bunky v pleti lepšie pripravené zvládnuť ich ¨silu¨.

Retinol by ste mali prestať používať, pokiaľ je vaša pleť podráždená 

Tak to ani náhodou, jednoducho to musíte vydržať. Podráždenie, ktoré sa na pleti objaví po pridaní vitamínu A k vašej dennej starostlivosti, je jej súčasťou. Po dvoch až troch týždňoch sa bunky kože adaptujú na prítomnosť kyseliny retinovej a začnú ju tolerovať.

Samozrejme máme na mysli len jemné podráždenie a jemné olupovanie kože, nie nepríjemnú vyrážku, ktorá zostáva dlhšie. V tomto prípade je vhodnejšie siahnuť po prípravku s nižšou koncentráciou.

Svôj obľúbený produkt s retinolom si na dovolenku so sebou vziať nemôžete 

Kdeže, zmena podnebia určite nespôsobí, že vaša pleť zrazu začne na obsiahnutý retinol reagovať horšie, keď ho ešte pred pár dňami v pokoji domova znášala bez problémov. Keď sa bunky kože už raz adaptujú na silu retinolu, ďalšie podráždenie kože (retinoidná dermatitída) spravidla nevzniká.

Samozrejme ak neprejdete na retinol, ktorý je silnejší. Ak sa chystáte počas leta na dlhú dovolenku alebo vyrážate v zime lyžovať, je vhodné pleť vystavovanú retinolu podporiť hydratačným krémom, aby ste sa tak vyhli jej nadmernému vysušeniu, ktoré ju robí následne náchylnejšou k podráždeniu ako takému.

Retinol nepatrí do oblasti očí, je pre neho príliš citlivá

Ale kdeže, k čomu by potom bol napríklad taký RETINOL EYE TR. Nie, že by ste ho nemali na oblasť v okolí očí používať, ale práve naopak – určite by ste po ňom mali siahnuť, pretože najväčšie poškodenie pleti (a následné vrásky) sa objavujú práve okolo očí. Jasné, nie je nič príjemné, ak sa vám retinol dostane do oka, ale zrak vám to určite nepoškodí. Navyše nepredpokladáme, že by sa vám podarilo retinol do oka ‘aplikovať’ pravidelne.  

Retinol Eye TR s obsahom 0,1% Retinolu pomáha stimulovať produkciu kolagénu a navyšuje hodnotu epidermálnej kyseliny hyalurónovej. Významne obmedzuje veľkosť a hĺbku vrások a zosvetľuje kruhy pod očami.

Retinol Eye TR obsahuje 0,1% trans Retinol v kvapaline s molekulárnym filmom, ktorý zaisťuje posilnenú stabilitu, v porovnaní s inými produktmi obsahujúcimi vitamín A. Vďaka patentovanej technológii postupného uvoľňovania dochádza k veľmi nízkemu alebo žiadnemu podráždeniu. Medik8 Eye TR retinol viac info TU

Retinol prestane pôsobiť na pleť po šiestich mesiacoch

Ani toto nie je pravda. Niekoľko štúdií preukázalo, že pravidelné používanie prípravkov s obsahom retinolu zlepšuje stav pleti počas roka a dlhšie (vyhladzuje vrásky a rozjasňuje pleť). A čo je teda potrebné urobiť potom, čo ubehne rok? Vyberte si produkt so silnejšou koncentráciou retinolu. U nás máte na výber napríklad medzi sérami  Retinol intelligent 3TR, Retinol Intelligent 6TR a Retinol Intelligent 10TR

Retinolové vitamínové sérum 3TR  Retinol a Tokoferol je ideálnym prípravkom na nočnú starostlivosť ak s retinolom iba začínate. Pokožku počas noci dokonale vyživí, rozjasní a zredukuje jemné vrásky.

Tento prípravok vyhral Silver Aesthetic Award (strieborné miesto) za najlepšie predávaný maloobchodný produkt vo Veľkej Británii. Odporúča sa doplniť hydratačný krém. Ja odporúčam Medik8 Advanced night restore s ceramidmi. Krém zabráni nadmernému vysúšaniu v prvých fázach aplikácie retinolu.

Retinol nesmiete používať cez deň, len v noci

Ale môžete. To, že retinol zvyšuje riziko spálenia pleti od slnečného žiarenia, nie je pravda. Áno, pravdou je, že sa retinol na slnečnom svetle rozpadá. Práve preto majú produkty s jeho obsahom nepriehľadné tmavé fľaštičky, a aj preto je stále najlepšie používať ich na noc, aby bola zaručená ich maximálna účinnosť. Ale že by sa nesmeli používať cez deň? Kdeže!!

Mýtus, že retinol robí pokožku náchylnejšiu na spálenie od slniečka, vznikol na základe starších štúdií, v ktorých ľudia opisovali, že im po aplikácii retinolu a následnom vystaveniu slnku pokožka začervenala. Podľa vedcov a aktuálnych klinických štúdií však v tomto prípade nešlo o spálenie pokožky slnkom, ale dôvodom začervenania bolo jej vystavenie tepelnému žiareniu.

Tieto štúdie tiež potvrdzujú skutočnosť, že retinol nijako neznižuje prirodzenú schopnosť pokožky vysporiadať sa s UV žiarením. Naopak, prípravky s retinolom môžu spálenej pleti pomôcť sa rýchlejšie zregenerovať.

Retinol spôsobuje neplodnosť

Tak toto je totálna hlúposť! Jediný nežiadúci efekt retinolu tkvie v podráždení pleti a jej miernom olupovaní v momente, keď koža ešte nie je na koncentráciu retinolu zvyknutá. A prečo teda použitie produktov s retinolom nie je vhodné  pre tehotné a dojčiace ženy? Pretože môže dôjsť k ich prenosu do dieťaťa skrze materské mlieko, prípadne placentu. Ale že by spôsobovali neplodnosť? Ani náhodou.

Pridajte sa k nám na FB a buďte informovaní

Ak chcete získať viac tipov a rád, pridajte sa k nám na Facebook.