Môžu oleje hydratovať pleť? Môže olej nahradiť hydratačný krém

Môžu oleje skutočne hydratovať? Pleťové oleje sa v posledných rokoch stali posadnutosťou starostlivosti o pleť. Bohužiaľ, v niektorých prípadoch bol tento trend na úkor zdravej pokožky. Ja oleje milujem, odporúčam, ale je na mieste si povedať o zásadách použitia.

Keď sa opýtam ako si pleť hydratujete, bežne počúvam, že olej je jediným produktom starostlivosti o pleť, ktorý  používate ako prvý. To môže byť nákladovo ozaj efektívne, ale bohužiaľ to nie je efektívne na dosiahnutie krásnej a zdravej pokožky.

V marketingu kozmetického priemyslu sa bežne používa množstvo slov, ktoré znejú dobre, ale z vedeckého hľadiska v skutočnosti nič neznamenajú: vyživujúci, čistý, revitalizujúci atď. Ale určité pojmy majú v kontexte chémie a biológie definitívne významy. Ale odkedy si pamätám (a najmä odkedy sa popularita pleťových olejov zvýšila), kozmetické značky prehlasujú, že ich oleje hydratujú. Ozaj?

Keď to vidím – najmä keď „hydratácia“ je priamo v názve pleťového alebo vlasového oleja – je to pre mňa moment kedy spozorniem. Som si totižto celkom istá, že oleje nehydratujú v pravom slova zmysle. Aby sme lepšie pochopili, či oleje môžu nejakým spôsobom hydratovať – a čo presne robia , spýtala som sa kozmetickej chemičky a dermatológa.

Môžu oleje hydratovať?

No poprvé..olej a voda sa nemiešajú. Takže keď si na pokožku nanesiete hromadu oleja, jeden blokuje absorpciu vody vašou pokožkou, čo vytvára situáciu, kedy sa dehydratuje. Prekvapené?

Takže môžu oleje hydratovať? Nie, oleje technicky nedokážu hydratovať. Zjednodušene povedané: Neexistujú žiadne oleje, ktoré pridávajú vodu. Čo sa teda snažia kozmetické značky povedať, keď tvrdia, že ich oleje sú hydratačné? Oleje sú súčasťou procesu zvlhčovania. Takže zatiaľ čo oleje môžu upravovať pokožku alebo vlasy, zachovávajú iba obsah vody – nepridávajú ju – čo znamená, že zvlhčujú, ale nie hydratujú. Zvlhčovanie a hydratácia sú 2 rôzne pojmy.

Čo je hydratácia a čo je zvlhčenie?

Hydratácia a zvlhčenie sú dve veľmi odlišné veci a značky, ktoré tvrdia, že ich oleje sú hydratačné, nesprávne interpretujú účinky svojich produktov. Hydratácia v starostlivosti o pleť znamená nanášanie vody alebo zložiek viažucich vodu na vašu pokožku,“ ako kyselina hyalurónová alebo glycerín. Na druhej strane hydratácia znamená premasťovanie pokožky zmäkčujúcimi látkami, čím sa znižuje suchosť a transepidermálna strata vody.

Čo tvorí prirodzenú vlhkosť našej pokožky

Prirodzená bariéra vlhkosti našej pokožky, najvrchnejšia vrstva našej pokožky, je prvou obrannou líniou nášho tela proti životnému prostrediu a vonkajším agresorom (ako znečistenie, škodlivé baktérie, plesne, vírusy a alergény). Z nejakého dôvodu existuje názor, že keďže naša pokožka vylučuje maz, naša bariéra a prirodzená vlhkosť je len olej. Ale je to oveľa zložitejšie a úžasnejšie.

Prirodzený hydratačný faktor našej pokožky a lipidy, ktoré hydratujú najvrchnejšie vrstvy našich kožných buniek, ako je malta medzi tehlami, sú v skutočnosti vyrobené z vody, voľných mastných kyselín, cholesterolu a ceramidov s mierne kyslým pH.  Dobrý hydratačný krém na pokožku by mal prinajmenšom napodobňovať prirodzenú bariéru vlhkosti pokožky tým, že obsahuje kompex ingrediencií, z ktorých je vyrobený: vodu, lipidy, mastné kyseliny, cholesterol a ceramidy zodpovedajúce mierne kyslému PH pokožky. Vedeli ste, že nás najpredávanejší a totálny hit je Advanced night restore s ceramidmi od Medik8.

OK, takže… oleje potom zvláčňujú?

Oleje skutočne zvláčňujú . Všeobecná štruktúra oleja sa nazýva triglycerid, čo je v podstate molekula glycerínu s tromi rôznymi pripojenými mastnými kyselinami. Napriek podobnej štruktúre však nie všetky oleje hydratujú rovnako. Závisí to od ich obsahu lipidov. Jedným zo spôsobov, ako oleje hydratujú, je „tým, že slúžia ako okluzívny prostriedok, ktorý pomáha uzamykať vlhkosť. Oleje môžu tiež fungovať ako zmäkčovadlá, ktoré pomáhajú pokožke cítiť sa hladšie a uzatvárajú hydratáciu, hovorí. To za predpokladu, že pokožka je hydratovaná už pred aplikáciou oleja.

“Silná kožná bariéra zabráni úniku vody, a preto udržuje pokožku hydratovanú.”

Za zmienku však stojí aj to, že aj keď zvláčňujú, robia to inak ako krémy a pleťové vody, ktoré zvyčajne obsahujú oleje aj hydratačné zložky spolu v jednom zložení.

Tradičné zvlhčovače prenikajú cez vonkajšie vrstvy pokožky a fungujú tak, že zlepšujú hydratáciu pokožky tým, že vťahujú vodu a vytvárajú bariéru, ktorá znižuje stratu vody cez povrch pokožky.  Hoci oleje pôsobia aj ako bariéra, zostávajú iba  na povrchu pokožky. Neverím, že by mali nahradiť tradičné používanie zvlhčovačov.

Aký druh produktu by ste teda mali používať?

Aby ste získali hydratáciu aj zvláčnenie, nemôžete použiť iba olej. Mali by ste hľadať produkty, ktoré dokážu oboje – majú zvlhčovadlá, ktoré môžu priťahovať vodu, a zmäkčovadlá, ktoré pomáhajú utesniť vlhkosť. To môžete dosiahnuť dvoma spôsobmi: použitím samostatných v 1 úkone.

Nikdy to nebude len samotný olej, ale môžu ním byť aj iné typy zvlhčovačov. Sú navrhnuté tak, aby poskytli pokožke hydratáciu a zároveň aj zvlhčenie. Takže aby ste si udržali pokožku hydratovanú a vláčnu, uistite sa, že používate zvlhčovače, ktoré obsahujú zložky na báze oleja aj vody.

To však neznamená, že by ste nemali používať olej

Napriek tomu, že pleťové oleje by nemali nahradiť tradičné hydratačné krémy, majú svoje výsostné miesto v rutine starostlivosti o pleť. Oleje možno používať pár dní v týždni, zvyčajne večer po očistení, hydratácii aby povrch pokožky zostal hydratovaný a pomohli udržať ostatné produkty tam, kde patria.

Obľúbený chia olej nájdete v jednom z obľúbených pleťových olejov CHIA s glutathionom , ktorý obsahuje aj olej z rakytníka, sladkých mandlí , pupalky a je obohatený o mikroriasy. Hoci nemusí “okamžite hydratovať, do veľkej miery znižuje suchosť a vyhladzuje vzhľad jemných vrások bez podráždenia.

Ako kombinovať oleje a hydratačné séra?

Odporúčam naniesť ako prvé hydratačné sérum s kyselinou hyaluronovou alebo glycerínom. Až potom naniesť pleťový olej. Je možné medzi tieto vrstvy aplikovat váš obľúbený hydratačný krém a až potom uzamknúť olejom. Olej v tomto prípade do pleti vtláčajte.

Môj tip

Kúpili ste si krém, ale zdá sa, že je málo mastný, veľmi ľahký alebo slabý?  Netreba ho ihneď darovať kamarátke, ale len si ho trošku vylepšiť. Naneste hydratačný krém do dlaní, pridajte 2 až 3 kvapky oleja, ktorý vám vyhovuje, zmiešajte a aplikujte na pokožku. Krém sa stane viac okluzívnym, olej vašu pokožku vyživí, a ostane po použití mäkšia a hladká.

Odporúčané produkty

Prečítajte si