Môžu malinový a mrkvový olej skutočne ochrániť pleť pred slnkom?

Môžu malinový a mrkvový olej skutočne ochrániť pleť pred slnkom?

V posledných rokoch sa zvýšil záujem o používanie prírodných olejov a opaľovacích prípravkov. Na internete sú stovky blogov a receptov, ktoré sľubujú čisto prírodnú UV ochranu. Poďme si povedať fakty o dvoch látkach slúžiacich na tento účel – oleji z malinových jadierok a oleji z mrkvových semienok.

Základné pojmy 

Opaľovací prípravok môže mať podobu krému, mlieka, spreja, oleja čí gélu. Absorbuje alebo reflektuje časť UV radiácie na pokožke vystavenej slnkom a pomáha ju chrániť pred spálením.

SPF – Sun Protection Factor (v preklade ochranný opaľovací faktor) je mierkou schopnosti opaľovacieho prípravku chrániť pleť pred poškodením UVB lúčmi. Ak vaša nechránená pleť očervenie po 20 minútach, použitie SPF 15 teoreticky predíde začervenaniu 15-krát dlhšie (približne 5 hodín) – takto asi funguje SPF. Stupeň SPF sa však nerovná dĺžke ochrany. Indikuje, ako dlho pokožke trvá, kým začervená po aplikácii konkrétneho produktu v porovnaní s nechránenou kožou.

Poznáme 2 druhy UV žiarenia (technicky sú 3, avšak UVC nedosahuje na Zem a je absorbované ozónovou vrstvou). Prvý typ je UVA, ktoré má dlhšie lúče a spôsobuje starnutie a vrásky. Je známe aj pod názvom „činiace“ lúče. Druhý typ, UVB, má kratšie vlny a je považovaný za hlavnú príčinu spálenia. Oba typy UV radiácie prispievajú k vzniku rakoviny kože. Aby ste sa chránili pred oboma druhmi, používajte prípravok so širokým spektrom ochrany.

Chemické vs prírodné filtre

Čoraz viac ľudí vyhľadáva prírodné alternatívy k chemickým UV filtrom, ktoré sú bežne použité v opaľovacích prípravkoch. Niektoré prírodné oleje a maslá, ako jojoba, avokádo, shea a iné obsahujú malé množstvo SPF (2 – 4). To je však príliš málo na to, aby poskytli dostatočnú ochranu pred UV lúčmi. Množstvo SPF je tu navyše rozdielne, závisí od metódy extrakcie a individuálnej kvality použitých surovín.

V USA sa opaľovací prípravok považuje za liečivo predávané v obchode, čiže podlieha prísnym reguláciám. Nie je možné namixovať nejakú zmes, ktorá by mohla hypoteticky obsahovať SPF a nazývať ju opaľovacím prípravkom.

Propagované sú však dva oleje, ktoré SPF skutočne obsahujú – malinový a mrkvový, ale nie je všetko také jednoduché ako sa propaguje.

Olej z malinových jadierok

Olej z malinových jadierok červenej maliny (rubus idaeus) je vysoko zvláčňujúci svetlozlatý až oranžový preparát s charakteristickou ovocnou arómou. Obsahuje vysoké množstvo alfa a gama tokoferolov (vitamín E), polyfenolov a vitamín C. Je rovnako bohatý na vitamín A a obsahuje 83% omega-3 a omega-6 mastných kyselín. Má výraznejšie protizápalové vlastnosti ako avokádo, hroznové jadierka, vlašský orech či olej z pšeničných klíčkov. Používa sa pri liečbe ekzému, psoriázy a iných kožných ochorení. Vďaka vysokému obsahu vitamínu A je vhodný aj pre mastnú a aknóznu pleť. Je silným antioxidantom, vyživuje a lieči, s obľubou sa využíva pri výrobe kozmetiky. Je základným olejom s antioxidačnými vlastnosťami.

Olej z mrkvových semienok

Jedná sa o esenciálny olej extrahovaný zo semien daucus karota, rastliny mrkvy. Olej má drevnatý sladkastý pach a je žltkastej až oranžovo hnedej farby. Farmaceuticky aktívne zložky sú tri flavóny, luteolín, luteolín 3-O-beta-D-glukopyranosid a luteolín 4-O-beta-D-glukopyranosid.

Nie je základným olejom, obvykle sa vyskytuje v esenciálnej podobe. Esenciálne oleje majú iné chemické zloženie ako základné a nemali by sa využívať v plnej sile (neriedené).

Ako tieto oleje ochraňujú pokožku?

Mnoho zdrojov uvádza, že malinový olej obsahuje SPF 28 – 40 a mrkvový 30 – 40. To sa zdá byť slušné číslo, však? Aký je však pôvod týchto domnienok? Existuje na to nejaký dôkaz či štúdia?

Tu je vyjadrenie Roberta Tisseranda, jedného zo svetových expertov v aromaterapii: „Viackrát som bol dopytovaný poskytnúť dôkaz, že mrkvový olej nie je efektívnym ochranným opaľovacím prípravkom. Podľa mňa je skôr namieste, aby tí, ktorí vravia opak, doložili svoje tvrdenia. SPF 38 – 40 v mrkvovom oleji je založené na istej indickej štúdii, kedy bol testovaný opaľovací produkt s obsahom daucus carota a iných zložiek. V jednom teste mal SPF 38, v druhom 40. To však neznamená, že zásluhu na tom má mrkvový olej. Nemáme informáciu ani o tom, či bol použitý nasýtený olej alebo iný typ mrkvového extraktu. Mrkvový nasýtený olej môže mať ľahké ochranné vlastnosti, obsah SPF nie je potvrdený. Neexistuje žiaden esenciálny olej, ktorý by výraznejšie filtroval UV lúče.“

Ďalší známy expert na aromaterapiu – Gabriel Mojay, tvrdí:

„Falošné tvrdenie, že mrkvový olej a/alebo esenciálny olej poskytuje SPF 38 – 40 sa nachádza najmä na internetových stránkach „nezávislých distribútorov“ produktov rôznych spoločností. Jediný produkt, ktorý bol skutočne testovaný, obsahuje okrem daucus carota aj symplocos racemosa (lodhra), pšeničné klíčky a zinok. A práve zinok je látkou, ktorá kozmetike dodáva SPF 38 – 40, nie vyššie spomínané oleje. Preto je dôležité, aby ľudia nevyrábali vlastné opaľovacie krémy z mrkvového oleja, pretože im neposkytnú takmer žiadnu ochranu (obzvlášť pozor v prípade detí).

Čo sa týka malinového oleja, nebol som schopný nájsť žiadnu štúdiu alebo dôkaz o jeho účinnosti proti UV lúčom, takže som sa rozhodol, že pokus urobím sám. Jedného oblačného dňa som si aplikoval organický olej z malinových semien na svoju tvár a krk a išiel na prechádzku do miestnej botanickej záhrady. V našej botanickej záhrade sa nachádza mnoho tieňa, nebol som tak na slnku po celý čas. Moja prechádzka trvala 1,5 – 2 hodiny. Po návrate domov som začal pozorovať „škody“. Výsledkom môjho pokusu bola slnečný erytém (začervenanie kože). Moja pokožka bola tiež šupinatá na druhý a tretí deň od testu.

Záver?

Malinový olej neposkytuje dostatočnú ochranu pred slnkom!

Rovnako ako podporujem prírodné riešenia v kozmetike, nemôžem odporučiť žiaden olej namiesto opaľovacieho prípravku, pretože či už používané samostatne alebo v zmesi, neposkytujú ochranu pred slnkom

Môžu sa pridávať do opaľovacích krémov, rovnako používať ako upokojujúci balzam po slnení. Malinový olej má obdivuhodné antioxidačné vlastnosti. Je bohatý na omega-3 a omega-6 esenciálne mastné kyseliny a obsahuje vysokú hladinu vitamínu E. Má úžasné protizápalové vlastnosti významnejšie ako avokádo, hroznové jadierka a olej z pšeničných klíčkov. Neodporúčam ho používať namiesto opaľovacieho prípravku, avšak ako olej na tvár vám dodá žiarivý a mladistvý vzhľad. Oživí mdlú pokožku každého typu.“

Ak hľadáte účinnú a bezpečnú ochranu, zvážte minerálne filtre napr. Medik8 physical sunscreen

O dporúčam aj HELIOCARE 360° MINERAL TOLERANCE FLUID SPF 50

Pre deti HELIOCARE 360° PEDIATRICS TRANSPARENT SPRAY SPF 50+

Pre ženy s melazmou a pigmentáciami DERMAHEAL OPAĽOVACÍ KRÉM SPF50

https://antiage.sk/produkt/physical-sunscreen/

Súvisiace články