Môžem používať retinol ak mám citlivú pleť?

Môžem používať retinol, ak mám citlivú pleť?

Dermatológovia, odborníci a samozrejme, že aj ja😊 často označujeme retinol ako jednu z najlepších zložiek starostlivosti o pleť proti starnutiu. Retinol je transformačný a ľahko dostupný bez lekárskeho predpisu. Ale pozor, môže byť pre pokožku skutočne dráždivý a určite si vyžaduje niekoľko pokusov a omylov, než si možno začnete všímať jeho benefity. 

Z tohto dôvodu sa zavedenie retinolu najmä na citlivú pleť môže javiť ako riskantná záležitosť. Je to pochopiteľné, ale so správnym vedením to tak byť nemusí. Ak trpíte citlivou pokožkou alebo máte obavy, aby vám retinol neublížil pri nevhodnom používaní, prečítajte si tento článok. Nájdete tu odborné tipy, ako zaviesť túto účinnú zložku do starostlivosti o citlivú pleť.

Citlivá pleť a retinol

Citlivá pleť môže mať z retinolu prospech, ale rozhodujúce faktory závisia od zloženia, frekvencie a ostatných produktov, s ktorými ho kombinujete. Zavádzajte pomaly a nenápadne. Začnite naozaj pomaly a používajte ho postupne, keď vaša pleť preukáže, že retinol znáša.

Podľa Národného centra pre biotechnologické informácie (NCBI) sa retinoidy vzťahujú na vitamín A (retinol) a mnohé ďalšie prírodné deriváty vitamínu A, ako sú kyselina retinová a tretinoín.

Pojmy retinoid a retinol sa často používajú zameniteľne, a hoci v oboch prípadoch ide o vitamín A, retinoidy majú vyššiu koncentráciu ako retinol, takže citlivé typy pleti môžu zvážiť voľbu druhej z nich, keď začnú zavádzať túto zložku do svojej rutinnej starostlivosti o pleť. Viac o retinole tu.

Podľa NCBI retinol pôsobí tak, že znižuje vzhľad jemných vrások, zlepšuje štruktúru pleti, hyperpigmentáciu a zvyšuje povrchovú výmenu buniek, pričom sa zameriava na známky fotostarnutia. 

Ako používať retinol na citlivú pleť

Hoci je pokožka každého z nás iná, pri správnom postupe je možné zaviesť retinol do rutinnej starostlivosti o pleť s minimálnym podráždením. Postupujte podľa nižšie uvedených tipov, ktoré vám pomôžu uľahčiť tento proces.

1. Používajte nízku koncentráciu

Začnite s najnižšou koncentráciou, akú nájdete, a navrch použite dobrý hydratačný krém. Ak ste vyslovene citlivá, odporúčam vám niečo, čomu hovoríme sendvičová metóda, teda najprv si naneste hydratačný krém, potom retinol a na to ešte raz hydratačný krém.

Retinol sa dodáva v rôznych silách, zloženiach a produktoch, ako sú krémy a séra. Odporúčame začať s jemným produktom, ktorý má zloženie s retinolom, ako napríklad Medik8 Intelligent Retinol 3TR – retinolové sérum, s 0,3% vitamínom A, ktoré navyše obsahuje skvalan a klimbazol pre ešte lepší anti-aging efekt.

Špeciálne určený na citlivú pleť je Crystal1 Medik8. Ak ste ozaj citlivka, začnite práve tým.

Sérum s retinolom preložte hydratačným krémom, ako je napríklad Medik8 nočný krém Advanced Night Restore. Tento intenzívny hydratačný krém s kyselinou hyalurónovou je určený pre všetky typy pleti. Do hĺbky hydratuje zrelú pleť s prvými príznakmi starnutia. Môžete si to tiež veľmi zjednodušiť tým, že si vyberiete hydratačný krém s obsahom retinolu.

2. Začnite pomaly

Pri zavádzaní retinolu na citlivú pleť pamätajte, že opatrnosť je na mieste. Môžete oľutovať, že ste to prehnali a podráždili si už aj tak citlivú pleť. Začnite len dvoma večermi týždenne. Ak je všetko v poriadku, môžete pomaly postupovať a pridávať. Keď bude vaša pleť retinol tolerovať, pomaly primerane zvyšujte používanie každých niekoľko týždňov. 

3. Spojte retinol s hydratačnými zložkami

Pokiaľ ide o produkty, ktoré vrstvíte s retinolom – menej je viac – vždy sa rozhodnite pre jemné. Zložky, ktoré sa dobre kombinujú s retinolom, budú hydratačné zložky, ako je kyselina hyalurónová a ceramidy. Tieto zložky pomáhajú posilniť kožnú bariéru a znižujú dráždivé účinky retinoidu. 

Kyselina hyalurónová pôsobí ako zvlhčujúca látka a pomáha pleti udržiavať vlhkosť, ako aj vyhladzovať pleť a vypĺňať vzhľad jemných vrások vlhkosťou. Podľa Clevelandskej kliniky sú ceramidy mastné kyseliny, ktoré prirodzene tvoria kožnú bariéru a pracujú na udržiavaní zdravého vzhľadu pokožky. 

Doplňte svoju starostlivosť o pleť o kyselinu hyalurónovú pomocou séra Hydratačné sérum Medik8 Hydr8. Toto ľahké sérum sa rýchlo vstrebáva do pokožky. Vďaka kyseline hyalurónovej a kyseline pantoténovej bude pleť vyhladená a chránená..

Ak chcete získať kyselinu hyalurónovú a ceramidy v jednom, obľúbeným očným krémom je Medik8 nočný krém Advanced Night Restore. Tento nočný očný krém Medik8 Advanced Night Eye je hydratačný krém s obsahom ceramidov v optimálnom pomere, ktorý zaistí najlepší prienik a ich využitie v hlbších vrstvách pleti. Komplex ceramidu 1, ceramidu 3, cholesterolu a mastných kyselín napomáha dodať pleti objem, hydratovať ju a zároveň obnoviť jej prirodzenú ochrannú bariéru.

4. Vyhnite sa kombinácii retinolu s inými dráždivými zložkami

Keďže retinol môže byť sám o sebe dráždivý, je najlepšie vyhnúť sa jeho kombinácii s inými potenciálne dráždivými aktívnymi zložkami. 

Vyhnite sa kombinácii retinolu s látkami, ako je kyselina glykolová a kyselina salicylová, pretože zvyšujú riziko podráždenia a zápalu pokožky. To neznamená, že sa musíte zriecť kyselín, ak používate retinol, len sa im vyhnite v rovnakej rutine.

5. Na citlivú pleť retinol s niacínamidom

V kombinácii s hydratačnými zložkami môže byť retinol menej vysušujúci a dráždivý, čo je obzvlášť dobré pre citlivú pleť. Niacínamid je pre pleť veľmi upokojujúci a ukľudňujúci

Krištáľovo rozjasnená pleť bez jedinej chybičky vďaka Peptidové sérum Medik8 CLARITY PEPTIDES – sérum s kryštalickými peptidmi. Make-up a korektor už nebudete vďaka nemu potrebovať.😊 Ľahké sérum s kryštalickými peptidmi prečistí vašu pleť, zredukuje pigmentáciu, a navyše vyhladí jemné linky a vrásky. Je to skvelý produkt na začiatok vašej cesty s retinolom, najmä pre citlivú pleť, a navyše udržiava vašu nočnú rutinu rýchlu a jednoduchú.

Čo ak naozaj nemôžete retinol?

Ak máte vyskušané, že nemôžete používať retinol kvôli obvzlášť citlivej pleti, stavte na Medik8 Bakuchiol Peptides. Je to vhodné riešenie, ak sa musíte vyhýbať vitamínu A napríklad aj kvôli tehotenstvu či dojčeniu.

Doprajte si s Bakuchiol Peptides s rovnakou starostlivosťou ako s vitamínom A, avšak bez jeho prípadných rizík. Tento produkt omladzuje pleť, vyhladzuje vrásky a jemné ryhy, redukuje nadmernú pigmentáciu a pôsobí proti zápalom pleti a akné.

Ak potrebujete poradiť, obráťte sa na mňa. Moje skúsenosti vám môžu pomôcť pri výbere najvhodnejšieho produktu.

Máte citlivú pleť a chceli by ste vyskúšať retinol? Napíšte do komentára alebo do správy. Pozrieme sa na to spoločne.

Sledujte ma aj na mojom FB

A čo hovorím o retinoloch na mojom Youtube?

Retinol

Iveta