Mladosť a obnova vďaka spánku

Vážte si vaše vnútorné orgánové hodiny, vaše zdravie sa vám poďakuje

Snažíte sa stravovať a žiť zdravo? Nezabúdajte na jednu z najdôležitejších vecí, a to kvalitný hlboký spánok. Často sa sústredíme na výživu a cvičenie, avšak správne načasovanie a dĺžka spánku sú tým kľúčovým faktorom pre zdravie nášho tela.

Mladosť a obnova vďaka spánku

Počas spánku sa s vaším telom dejú nasledovné dôležité procesy: 

  • Váš mozog usporiada a triedi údaje pozbierané počas dňa, vyčleňuje nepotrebné a nepríjemné informácie a ponecháva tie dôležité, ktoré si chcete zapamätať. S nedostatkom spánku je pre mozog obtiažne tento proces uskutočniť.
  • Vaše telo pokračuje v spaľovaní tukov, ktoré ste začali cvičením či inou fyzickou aktivitou počas dňa.
  • Telo je počas spánku uvoľnené, veľa funkcií je spomalených, aby bolo dostatok energie na obnovu tkaniva. Liečenie a regenerácia je zabezpečená potravou, ktorú ste cez deň prijali.
  • Tráviaci systém a peristatické pohyby sú tiež spomalené, neodporúča sa teda konzumovať ťažké jedlá po 7. hodine večer. Ušetríte tak energiu na dôležitejšiu obnovu.
  • Ak chodíte spať v čase, ktorý je v súlade s vašimi orgánovými hodinami, produkcia hormónov je kontrolovaná a zabezpečí tak plynulé fungovanie organizmu, podporí imunitný systém a počas dňa vás udrží bdelých a v strehu.  
  • Hlboký spánok umožňuje kožnému metabolizmu obnovu poškodených buniek (vplyvom UV lúčov či toxických faktorov prostredia). Vyspite sa preto do krásy!
  • Orgány zabezpečujúce detoxikáciu v noci pracujú, aby očistili vaše telo od škodlivých látok. Preto je po zobudení potrebné sa čím skôr umyť.

V noci prebieha mnoho telesných funkcií a procesov, o ktorých ste možno ani nepočuli. Vaše telo je veľmi inteligentné a komplexné a ak mu doprajete dostatok spánku a správnu výživu, dokáže sa liečiť samé. Naopak, nedostatok spánku spomalí tieto dôležité činnosti a telo bude zabrzdené a ťarbavé.

Cirkadiálny rytmus a orgánové hodiny (meridiány)

Cirkadiálny rytmus predstavujú biochemické, fyziologické cykly a cykly správania sa nášho tela, ktorých perióda je približne 24 hodín. Väčšina fyziologických funkcií tela sa vykonáva v súlade s časom.

Deň a noc

Napríklad: počas dňa, v súlade s našimi orgánovými hodinami, teda medzi 6. hodinou ráno a 18. hodinou večer („Yang” v tradičnej čínskej medicíne) pracujeme, cvičíme a jeme. Počas noci, teda medzi 18. hodinou večer a 6. hodinou ráno (v tradičnej čínskej medicíne nazývané „Yin“) nastupujú oddych, spánok a regenerácia.

Ideálny čas ísť spať

Ľudia ponocujúci a pracujúci v nočných zmenách to neradi počujú, ale podľa cirkadiálneho rytmu a tradičnej čínskej medicíny je pre zdravie ideálne zaspať do 23. hodiny večer. Telo trpí, pokiaľ nedostane dostatok spánku, ktorý musí byť aj správne načasovaný.

Orgánové hodiny 

Orgánové hodiny sú nástrojom, ktorý používa tradičná čínska medicína, aby ľuďom prinavrátila zdravie. Ich teória spočíva v tom, že každý orgán dosiahne svoju najvyššiu aktivitu v konkrétnom čase počas dňa, a to v dvojhodinových blokoch. Teória je náročná, ale zaujímavá. Nižšie sa dozviete jej základné princípy:

1 – 3 v noci pečeň:  Pečeň je jedným z najdôležitejších detoxikačných orgánov. Pre jej správnu funkciu je kľúčové ísť spať najneskôr o 23. hodine. Nedodržanie tohto času môže spôsobiť skoré starnutie, hormonálnu nerovnováhu, ochorenie pečene, depresiu a poškodenia reprodukčného systému.

3 – 5 v noci pľúca:  V tomto čase sú pľúca naplnené energiou a vzduchom na nasledujúci deň. Nespavosť v tejto fáze noci môže byť spôsobená dýchacími problémami či kašľom, pretože pľúca sa snažia zbaviť jedovatých látok. Pľúca taktiež spájame s pocitom smútku, takže ak sa zobudíte v tomto bloku, mali ste počas dňa pravdepodobne negatívne emócie. Snažte sa preto všetko nechať na vesmír, môžete vyskúšať aj hlboké a vedomé dýchanie.

5 – 7 ráno hrubé črevo: Črevo zdravého jedinca sa prvýkrát počas spánku pohne práve v tomto časovom rozpätí. Keďže sa telo detoxikuje, nie je vhodné piť kávu, pretože je močopudná a môže zabrániť vyprázdneniu. Vypite radšej pohár teplej vody (môžete si do nej pridať aj citrón). Inak si môžete spôsobiť sínus, prírastok váhy či kožnú alergiu.  

7 – 9 ráno žalúdok: V tomto bloku je vhodné zjesť najdôležitejšie a najkvalitnejšie jedlo dňa, aby ste optimalizovali trávenie a energiu na nasledujúci deň.

9 – 11 dopoludnia slezina: Slezina podporuje metabolizmus stravy a je zodpovedná za jej premenu na energiu. Keď vynecháte raňajky, nemáte žiadnu energiu a dostanete telo do stresového režimu. Klesne vám hladina inzulínu, adrenalín stúpne a z pečene sa uvoľní viac glukózy. To spôsobí nárast váhy, pretože zjete nesprávne jedlo v nesprávnom čase a následne mnohé zdravotné ťažkosti.

11 – 13 cez obed srdce: Ide o srdce nie len ako orgán, ktorý cirkuluje krv a udržiava jej tlak, ale aj o srdce, ktoré ovplyvňuje našu náladu a mentálnu pohodu. Je správny čas kontaktovať sa s ľuďmi, ktorých máte radi a urobiť niečo, čo vás bude tešiť. Naopak, medzi 23. hodinou a 1. hodinou v noci je srdce najslabšie, preto sa v tomto čase vyskytuje najviac srdcových príhod. 

13 – 15 poobede tenké črevo: Jedlo bohaté na proteíny, ktoré ste zjedli počas doobedia, sa v tomto bloku úplne strávi a spolu s ostatnými živinami bude vhodne umiestnené. Ak ste nemali adekvátne raňajky, pocítite to práve teraz a nedostatok energie si budete chcieť pravdepodobne nevhodne doplniť kofeínom či cukrom.

15 – 17 poobede močový mechúr: Tea time, teda ideálny čas dať si čaj! Nie je náhodou, že čaj zvykne byť podávaný v tomto čase. Telo si ho pýta, aby sa mohlo očistiť. Odporúčaný je kvalitný bylinný čas, alebo len veľa vody. Okrem toho, že tekutiny zabezpečia správnu funkciu močového mechúra, očistia aj vaše obličky, zaženú únavu a bolesť v spodnom chrbte.

17 – 19 večer obličky: Pokiaľ máte len jednu, môžete pociťovať niektoré symptómy práve teraz – únava, zlá cirkulácia, studené končatiny, zadržiavanie vody, závrat či bolesť v spodnom chrbte. Je ideálny čas dať si ľahké jedlo pred spánkom. 

19 – 21 večer perikard: Nie len že je súčasťou srdca, ovplyvňuje aj mozog a reprodukčné orgány. Nejedzte ťažké jedlá, vhodné je stretnúť sa s rodinou, priateľmi a blízkymi. Je to tiež ideálny čas na milovanie! 

21 – 23 večer trojitý ohrievač: Tento orgán súvisí s energetickým systémom, najmä so štítnou žľazou a hormonálnym reprodukčným systémom. Je zodpovedný za boj proti chorobám. Ak je vyrovnaný, vaša myseľ bude pokojná. Ak vtedy nie ste schopní oddychovať, bude váš trojitý ohrievač preťažený a môžete pociťovať úzkosť. Nejedzte, pretože vaša črevná peristaltika sa spomaľuje, aby vypla trávenie.

23 – 1 v noci žlčník: Je čas očistiť všetky tkanivá, upraviť cholesterol (spáliť tuky) a pripraviť sa na detox pečene o 1. Je to cyklus! Ak máte žlčníkové kamene, budete cítiť nepokoj práve počas tohoto bloku.

1 – 3 v noci späť na pečeň!

Naše prirodzené prostredie je plné cyklov a rytmov, ktoré pochádzajú zo slnečného systému. Ako sa zem otáča okolo slnka a mesiac okolo zeme, ľudský mozog má tiež svoje cyklické procesy.

Ak pochopíme, ako funguje cirkadiálny rytmus a orgánové hodiny, môžeme profitovať z robenia správnych vecí v správnom čase rešpektujúc prirodzený rytmus nášho tela. Zakaždým, keď ho neberieme do úvahy, dovolíme drobným zdravotným ťažkostiam, aby sa usadili v našom tele a postupne tak prerástli do vážnejších problémov.

Rešpektujte vaše telo a žite zodpovedne!