Meď ako kozmetický zázrak. Renovácia pleti vďaka peptidom medi Firewall

Meď ako kozmetický zázrak

Meď je trendovou kozmetickou ingredienciou, jej účinky však poznáme dávno. Už prastarí Egypťania (vrátane Kleopatry) ju používali na sterilizáciu rán a pitnej vody a Aztékovia ňou kloktali, aby si uľavili od bolesti hrdla. O tisícky rokov neskôr meď v súčasnosti zažíva vzkriesenie a objavuje sa ako zložka mnohých kozmetických výrobkov, ako sú krémy či séra, čomu vďačí svojim sľubným výsledkom v boji proti starnutiu pokožky.

Tripeptidy bojujú proti vráskam

„Dnešné krémy obsahujú prírodnú formu medi zvanú tripeptid-1,“ hovorí Stephen Alain Ko, kozmetický chemik z Toronta zaoberajúci sa štúdiom medi. Komplex medi s názvom peptid medi GHK-Cu bol objavený v ľudskej plazme, moči a slinách. Tento typ medi sa ľahko vstrebáva do pleti, a preto je v kozmetickom priemysle veľmi obľúbený. 

Väčšina z nás vie, že meď je minerál, o protistarnúcich účinkoch jej peptidov (objavených v 70. rokoch) však počul málokto. Proteíny sú stavebnými kameňmi takmer všetkých tkanív ľudského tela a peptidy sú ich malé časti. Pomáhajú pri hojení rán a obnove poškodenej pokožky, vďaka čomu je meď považovaná za kov, ktorý omladzuje pleť a zlepšuje jej vzhľad.

Peptidy medi pôsobia proti starnutiu, keďže pomáhajú obnove pokožky a chránia ju pred zápalom. Vďaka ich efektívnemu pôsobeniu vyzerá pleť mladšie a sviežejšie.

Renovácia pleti vďaka peptidom

Proces renovácie pleti zahŕňa odstránenie proteínov a odumretých kožných buniek, čo môže spôsobiť mnoho ťažkostí ako vrásky, jazvy či iné poškodenia. Štúdie dokázali, že používanie antiage kozmetických produktov obsahujúcich meď prináša oveľa lepšie výsledky, ako výrobky, ktoré ju neobsahujú. Okrem iného meď zvyšuje tvorbu kolagénu až o neuveriteľných 70%, redukuje škvrny, vrásky a zvyšuje hrúbku pokožky. Medzi tieto štúdie patria:

  • Metódy zvrátenia efektov starnutia pokožky
  • Štúdia obnovy ľudskej pokožky
  • Redukcia poškodení spôsobených slnkom
  • Teória renovácie pleti
  • Prehľad kozmetických štúdií o GHK-Cu
  • Vplyv GHK na produkciu kožného tuku
  • Prenikanie meďnatých peptidov cez pokožku

Boli vykonané mnohé klinické výskumy týkajúce sa vplyvu medi na ľudskú pokožku. Všetky dokázali viditeľné účinky medi na zlepšenie jej stavu a vzhľadu.

Peptidy medi na zmiernenie vrások

Peptidy medi dokážu spolu s inými metódami, ako napríklad peeling a produkty proti starnutiu, podnietiť pokožku k sebaobnove. Stimulujú angiogenézu (vývoj krvných a lymfatických tkanív), ktorá podnecuje tvorbu nových kapilár, a tým aj biosyntézu elastínu, kolagénu, proteoglykánov a glykosaminoglykánov zadržiavajúcich vodu. Produkty obsahujúce meď sú teda v snahe o spomalenie starnutia účinnejšie, často sa však jedná o drahé a luxusné značky.

Aký prísun medi je pre telo prospešný?

Meď by ste mali zaradiť aj do svojho jedálnička, keďže napomáha tvorbe zdravých červených krviniek. Jej množstvo potrebné pre telo sa mení spolu s vekom, vo všeobecnosti však platí, že žena nad 19 rokov potrebuje 900 mikrogramov medi denne, rovnaké množstvo je ideálne aj pre muža. Okrem toho je meď nápomocná aj pri ochrane spojivového tkaniva a nervov a produkuje energiu v bunkách. Len málo ľudí trpí jej nedostatkom alebo prebytkom, ak sa zdravo a vyvážene stravujete, nemali by ste mať takéto ťažkosti.

Potraviny bohaté na meď

Ak potrebujete zvýšiť príjem medi, zaraďte do svojho jedálnička morské plody (homár, krab, ustrice), kapustu, hríby (shitake, smrčok jedlý), semienka (sezam, ľan, semienka dyne červenej či tekvice), oriešky (vlašské, píniové, kešu, pekanové, pistácie, brazílske), strukoviny, sušené ovocie, avokádo, kozí syr a fermentovanú sóju.

Kozmetika s obsahom peptidov medi

Ako už vieme, produkty obsahujúce meď (považovanú za kov omladzujúci pleť) vám pomôžu efektívnejšie bojovať so starnutím vašej pokožky. Existuje mnoho značiek, okrem iného Firewall, o kvalite ktorej hovoria aj skúsenosti používateľov.

Firewall Medik8

Firewall MEDIK8 má svojich zástancov, ktorí práve používajú jeho štvrté či piate balenie. Páči sa mi však komentár od jedného člena komunity tejto kozmetickej značky,  ktorý videl výsledok už pri nanesení na ruku počas miešania produktu pred jeho aplikáciou. Firewall totiž obsahuje dva priečinky, sérum a komplex medi, ktoré sa spolu z nádobky vytlačia a následne je potrebné ich zmiešať na chrbte ruky. Okrem medi produkt obsahuje Matrixyl 3000, neutralizér voľných radikálov Lipochroman-6 a niacinamid.

Čo si o Firewall myslia zákazníci

Mám 49 rokov a mastnú až normálnu pokožku. Moja pokožka nemá veľa známok poškodenia slnkom, jej tón je skôr svetlý. Keď som dostala nový Medik8 Firewall, hneď sa mi zapáčil! Obľúbila som si pekné a originálne balenie, i keď v jednej komore fľaštičky trocha obsahu po doužívaní zostalo. Používala som ho ráno a večer na vyčistenú pleť a následne som naniesla bežný zvláčňovací prípravok.

Textúra je veľmi príjemná a ľahká, krásne sa absorbuje. Cítila som, že preniká do vnútra pokožky a nepokrýva ju len zvonku. Po aplikácii som necítila žiadne zvyšky či nežiadúce reakcie.

Po niekoľkých týždňoch som nezaznamenala žiadne výsledky, avšak po mesiaci používania už pozorujem zmiernenie vrások na tvári, spevnenie a zjemnenie pokožky. Moja tvár je jasnejšia, akoby som sa na seba pozerala cez okuliare. Určite si kúpim aj ďalšie balenie a budem pokračovať v používaní tohto produktu.