Masseter, sval zodpovedný za bolesti čeľuste, hlavy, škrípanie zubov aj vrásky

Masáž proti škrípaniu zubov, zatínaniu sánky a TMJ syndrómu

Masseter je hlavný žuvací sval (nie však jediný) a pokrýva strany čeľuste hneď za lícami. Je to tiež sval, ktorý ohýba sánku a melie zubami. Nanešťastie je aj jedným z najbežnejších miest, ktoré môžu byť spúšťačmi zdravotných komplikácií. Často to býva práve bruxizmuz (škrípanie zubami), TMJ syndróm (z angl. tempomandibular joint syndrome, v preklade tempomandibulárny kĺbový syndróm), ktorý spôsobuje bolesť kĺbov a iné nevysvetlené bolestivé problémy v danom mieste.

Masseter je sval silný a zvláštny

Masseter je často domovom bodov spúšťajúcich problémy v ľudskom tele. Jedná sa o silný sval, ktorý spolu so svalom temporalis a zopár ďalšími menšími svalmi dokáže vygenerovať minimálne 68 kg sily medzi zubami. Pre porovnanie, svetový rekord ľudského zhryzu je 442 kg, čiže viac ako 6-násobok. To bol asi nejaký ľudský žralok, čo toto dokázal!

Je úžasné, ako špecializované dokážu svaly byť. Masseter má svoju mimoriadnu silu zo spleti vlákien pripomínajúcich komplexné pierko – vlákna prebiehajúce diagonálne na pár interných šľachách. Toto pierkové zoradenie umožňuje masseteru jeho veľkú silu a efektivitu aj napriek tomu, že je pomalý.

Prečo je masseter perfektným bodom pre masáž?

Jemné trenie a streč svalu pravdepodobne zmierni bolesť a stuhnutie a pomôže všetkým, ktorí cítia napätie v čeľusti. Avšak masseter spôsobuje aj skutočné problémy a býva často podceňovaný pacientmi aj samotnými lekármi. Ak je podráždený, môžu svalové uzly spôsobiť alebo zhoršiť niektoré problémy:

Tlakové bolesti hlavy

Zdá sa, že existuje jasný súvis medzi tlakovými bolesťami hlavy a napätím v čeľusti. Je to najmä kvôli svalu temporalis, ktorý si podvedome masírujeme vždy, keď nás boli hlava (spánky). Masseter však býva často zanedbaný, aj keď je silný a často zvieraný. Je preto potrebné masírovať nad aj pod lícnou kosťou.

Bolesti uší a zubov

ktoré sú menej často spájané s masseterom. Jeho spúšťací bod však môže vystreľovať bolesť priamo do zubu. Masáž tohto bodu teda môže uvoľniť bolesti zubov, ktoré v skutočnosti ani nemusia byť pokazené.

Tinnitus (zvonenie v ušiach) a závrate.

V oboch prípadoch sa môže jednať o závažné a komplexné problémy. Je mnoho iných potenciálnych faktorov, ktoré prispievajú k vzniku týchto ťažkostí. Pravdepodobne nebudú spôsobené masseterom a jeho spúšťacími bodmi, treba však zvážiť aj túto možnosť.

Bruxizmus

Škrípanie zubami, je varovným signálom, že s massetrom nie je niečo v poriadku.

TMJ syndróm je chyba v pomalom pohybe čeľustných kĺbov, spôsobujúca bolesť či obmedzenú pohyblivosť vedúcu k zvykovému zvieraniu a škrípaniu. TMJ syndróm môže byť mierny až závažný a je jedným z klasických chronických bolestivých syndrómov bez zjavnej príčiny. Najhoršie prípady ovplyvňujú jedenie a spánok, často zahŕňajú aj bolesti uší a zvonenie v nich.

Ako masírovať sval masseter?

Našťastie je skutočne jednoduché masírovať sval masseter, pretože si túto masáž môžete efektívne robiť aj sami. Masseter sa nachádza na spodnej strane lícnej kosti po stranách tváre. Spodok svalu je napojený na rozsiahlu časť po stranách čeľustnej kosti.

Perfektný bod číslo ST7 je pohodlne situovaný vo vrube lícnej kosti, približne dva centimetre pred uchom. Vrub sa nachádza na spodnej strane lícnej kosti a ľahko ho nájdete palcom či špičkou prsta, pretože sa doň ideálne zmestí. Ak ho pevne zatlačíte smerom dnu a nahor, budete odmenení sladkou bolesťou.

Zvyšok svalu môžete jemne masírovať, avšak najväčšiu úľavu spôsobuje práve tlak na bod 7, ktorý sa nachádza na jeho hornom rohu. Nebojte sa zatlačiť naozaj pevne, len takýto tlak vám spôsobí želanú úľavu. Rovnako pomôžu aj malé kruhy, alebo môžete použiť jemné buchnutie pre dodatočný tlak. Efektívne tento bod zatlačíte, ak si ľahnete na bok a váhou hlavy tlačíte do prsta položeného na bod 7.

Nezanedbávajte svoj krk

Všetko je prepojené a krk a čeľusť silno spolupracujú. Ľudia s TMJ syndrómom nemajú len zhoršený stav spúšťacích bodov na čeľustnom svalstve, ale ich krčné svaly sú tiež v horšej kondícii. Ak sa snažíte pomôcť vašim čeľustným svalom, mali by ste sa zamerať aj na tie na krku a masírovať bod 1, ktorý sa nachádza pod zadnou stranou lebky. Pomôcť môžu aj mobilizačné cviky a zahrievanie. Ak ste už skončili s krkom, nezabudnite následne na ramená …

Naučte sa uvoľňovať čeľusť

Takmer každý má v dnešnej dobe nejaký problém so zvieraním čeľuste. Lekári často predpisujú špeciálne ústne pomôcky, ktoré však majú nejasné účinky, niekedy môžu skôr uškodiť ako pomôcť. Tieto ťažkosti môžu byť veľmi komplikované, v snahe o ich riešenie je vhodné začať práve masážou bodu 7 a okrem toho sa jednoducho naučiť vedome uvoľňovať čeľusť pomocou týchto trikov:

Falošný opilec

Poznáte ten pocit, keď sa po zobudení nemusíte nikam ponáhľať a nie je nutné sa hneď hýbať či rozprávať? Je to akoby pocit šťastnej paralýzy, ktorý doprajte aj vašim ústam. Povedzte si: „Som taký uvoľnený, že nedokážem ani hovoriť.“ Počas rozprávania tieto slová komoľte, akoby ste mali problém ich vysloviť (prirovnávame to k rozprávaniu opitého človeka). Je to rýchla a jednoduchá cesta na uvoľnenie čeľuste. Ak sú okolo vás ľudia, nemusíte pri tom vydávať žiadne zvuky.

Dlhé prekvapenie

Ak dokážete doširoka otvoriť ústa bez toho, aby ste cítili bolesť, vyskúšajte tento trik. Držte ich otvorené tak, aby ste do nich zmestili prst na celú hodinu. Akoby ste zažili prekvapenie alebo šok počas celej hodiny. Ak je vám to dlho, hocikedy ústa na chvíľu zatvorte a znova otvorte. Po tomto cviku sa vám bude zdať zvieranie čeľuste abnormálne a bude jednoduchšie udržať čeľustné svaly v pokoji.

Ak je pre vás ťažké udržať ústa otvorené, dajte si do nich niečo – napríklad lego kocku alebo loptičku. Ak to aj tak nedokážete udržať celú hodinu, začnite s kratšími časovými úsekmi, ktoré budete postupne predlžovať. Cvičte však aspoň 5 – 10 hodín týždenne, aby ste sa zbavili zlozvyku zvierania sánky.

Keď masáž a relaxácia nestačia: manažment závažnej bolesti čeľuste

Ako pri väčšine druhov bolestí, TMJ bolesť sa môže stať chronickou a závažnou. Ak vás to bolí veľmi, masáž bodu 7 nepomôže, silný tlak môže situáciu len zhoršiť. Väčšina chronických bolestí zahŕňa istý stupeň dysfunkčnej centrálnej senzibilizácie, kedy sa stávajú neurologickým problémom a nenachádzajú sa len v danom tkanive. Vyliečenie je možné, vyžaduje však viac času. Bude potrebné minimalizovať stres na čeľusť a až postupne ju začať normálne používať.

  • Jedzte tak, akoby ste nemali zuby alebo boli vaše zuby veľmi krehké. Vynechajte hutné jedlá, ktoré je treba veľmi žuť. Staňte sa fanúšikom smoothies.  Dajte svojej čeľusti oddýchnuť tak dlho, ako sa bude dať. Ak aj budete musieť požuť niečo tvrdšie, použite zadné stoličky, ktoré viac znesú.
  • Zuby by mali byť v kontakte iba počas jedenia! Inak je to stresujúci zvyk, ktorý by ste sa mali odnaučiť (čo môže byť náročné a zdĺhavé). Vyhnite sa širokému otváraniu sánky (tomu sa dá ľahšie predísť). 
  • Vedome vráťte čeľusť do neutrálnej oddychovej pozície, a teda jemne od seba, jazyk na vrchnom podnebí za zadnými zubami (ako keby ste chceli vysloviť písmeno „N“). Na pár dní využite časovač, ktorý vás upozorní viackrát počas dňa, aby ste sa vrátili do správnej pozície. 
  • Vyhýbajte sa extrémnym a neprirodzeným polohám krku a sánky a nevyvíjajte na ňu zbytočný tlak. Nevhodné je spať na bruchu, pomocou pevného vankúša si podoprite kolená, aby ste zabránili prevráteniu. Bežným zlozvykom je aj podoprenie sánky rukou. 
  • Sánku upokojte teplom či chladom tak často, ako sa dá. Môžete využiť aj vhodné lieky, napríklad Voltaren.
  • Niekoľko minút denne venujte bezbolestným a jemným pohybom čeľuste: jemné otváranie a zatváranie či pohyby zo strany na stranu. Zámerom je, aby sa mozog naučil robiť pohyby bezpečne a jemne. Pri precvičovaní sánky buďte obzvlášť opatrní a pracujte bezbolestne.
  • Ak trpíte chronickou úzkosťou či nespavosťou, môžu všetky vyššie spomenuté tipy zlyhať. Ak čelíte závažným životným problémom ako nenávisť k svojej práci či nedobré manželstvo, môže to negatívne ovplyvniť vašu snahu o liečbu čeľustných bolestí. Tie tak často prechádzajú do chronických bolestí, ktoré sú spojené najmä so všeobecnými biologickými zraneniami ako napríklad špecifickými problémami s tkanivom.

Ak si neviete rady, je samozrejme potrebné a vhodné poradiť sa s odborníkom.

Odporúčam si pozrieť aj toto video, zamerané na uvoľnenie napätia vo svale maseter