Kyselinový test: Aký je najlepší exfoliant pre váš typ pleti? Prečo sa ich netreba báť?

Aký je najlepší exfoliant pre váš typ pleti?

Svet krásy a kozmetiky je plný zavádzajúcich výrazov a pokiaľ sa jedná o exfoliáciu, názvy vhodných prípravkov sú viac než zložité. Žiarivú pokožku chceme všetci a ideálne hneď. Ako ju teda dosiahnuť? Exfolianty na báze kyseliny zažívajú boom, sú však lepšie ako tie tradičné? Opýtali sme sa experta na starostlivosť o pokožku.

Čo sú to exfolianty na báze kyseliny?

„Exfolianty na báze kyseliny rozkladajú lepidlo udržiavajúce odumreté bunky na povrchu pokožky,“ vysvetľuje Daniel Isaacs, hlavný produktový manažér spoločnosti Medik8. „To im dovoľuje prirodzene sa odlupovať, čím sa urýchli bunková obnova a docieli svetlejší a jemnejší vzhľad pokožky.“

Ako protiklad mechanickým exfoliantom, ako sú peelingy či kefy, ktoré fyzicky odstraňujú odumretú kožu, existujú chemické exfolianty nanášané zväčša pomocou vatového tampónu.

Aké rôzne druhy kyselín existujú?

Exfolianty na báze kyseliny delíme na tri druhy: alfa-hydroxidové kyseliny (napríklad kyselina glykolová a mliečna), beta-hydroxidové kyseliny (kyselina salicylová) a polyhydroxydové kyseliny (vrátane glukonolaktónu).

„AHA poskytujú hĺbkovú exfoliáciu pre vyplnenie a zjemnenie pokožky, zatiaľ čo BHA prenikajú hlboko do pórov, prečisťujú pleť a odstraňujú nedostatky,“ hovorí Daniel Isaacs. „PHA leštia najvrchnejšiu vrstvu pokožky, čím ju zosvetľujú a obnovujú jej povrch.“

Aký je najlepší exfoliant pre každý typ pleti?

Ľudia s normálnou a zdravou pokožkou môžu používať všetky tri druhy exfoliantov naraz, pretože – podľa D. Isaacsa: „každá kyselina má jemne odlišné vlastnosti, takže sa môžu nanášať v tandeme a zlepšiť tak celkové zdravie a žiarivosť pokožky.“

„Pre citlivé typy pleti môžu byť kyseliny príliš dráždivé, ideálne je nájsť formulu s obsahom iba PHA,“ odporúča. „Molekuly tvoriace PHA sú oveľa väčšie, čo znamená, že nemôžu preniknúť tak hlboko, ako tradičné AHA a BHA. Namiesto toho účinkujú výhradne na povrchu pokožky bez narúšania delikátnych vrstiev pod ním. Toto zaručuje optimálnu obnovu pri minimálnej iritácii.“

Existujú nejaké pravidlá pri používaní exfoliantov na báze kyseliny?

„Vo všeobecnosti, väčšina pultových produktov je bezpečná a jednoduchá na použitie, a to aj v prípade, že sa skombinuje s ostatnými výrobkami starostlivosti o pleť. Akurát nie je vhodné aplikovať ich na poškodenú či poranenú kožu,“ varuje D. Isaacs. „Ak používate silné zlúčeniny, uistite sa, že presne dodržiavate všetky pokyny, aby ste sa vyhli podráždeniu.“

Niektorí ľudia si myslia, že hydroxidové kyseliny by sa nemali používať súčasne s výrobkami obsahujúcimi retinol. To však nie je pravda, v skutočnosti sa dopĺňajú.

„Retinoidy spôsobujú, že staré bunky odumrú rýchlejšie. My v Medik8 odporúčame kombináciu hydroxidových kyselín s retinolom,“ hovorí D. Isaacs. „Retinoidy urýchľujú bunkovú obnovu a kyseliny zabezpečia efektívne odlúčenie odumretých buniek z povrchu pokožky, ktorá tak zostane bezchybná a žiarivá.“

Mnohí radi miešajú chemické a mechanické exfolianty a používajú kyseliny večer a peelingy ráno, aby odstránili odumreté kožné bunky vzniknuté predošlú noc. Je taktiež dôležité naniesť na ďalší deň po použití chemického peelingu ochranný opaľovací prípravok, pretože chemické exfolianty zvyšujú citlivosť pleti na slnko.

Kde nájdete rôzne druhy exfoliantov?

Teraz už viete, ktoré exfolianty sú vhodné pre vašu pokožku. V ktorých výrobkoch však máte tieto dôležité látky hľadať?