Zelené kozmeceutiká Medik8. Chirálne molekuly, ktoré zmenia vašu pleť

Čo je Medik8?

Medik8 je profesionálna britská kozmetická spoločnosť, založená Elliotom Issacsom, farmaceutom a psychológom, ktorý je priekopníkom v tejto oblasti.

Značka Medik8 je charakteristická konštantným výskumom problematiky pokožky a kozmetických produktov vhodných pre ľudí s citlivou pleťou, dbajúc pritom na vysokú kvalitu vhodnú pre každého.

Medik8 prišla do sveta starostlivosti o pleť vo veľmi zaujímavom čase, práve okolo začiatku kozmeceutickej revolúcie a vzostupu prírodnej/organickej vlny. Bola jednou z prvých spoločností skúmajúcich „zelenú kozmetiku“ pre všetky typy pleti. Jej produkty sú nie len jemné k pokožke, ale patria do kategórie „eco-friendly“, takže dostali už spomínaný status zelených kozmeceutík. Ich snahou je čo najviac minimalizovať dopad na životné prostredie, čo sa prejavuje na celom procese výroby, od výskumu až po finálnu fázu tvorby.

Filozofia Medik8 

– vytváranie špecifických produktov

– overené výsledky

– profesionálna sila

– vysoko stabilné formuly s riadne zdokumentovaným a originálnym výskumom

– ingrediencie bezpečné pre pokožku, spôsobujúce minimálne podráždenie

– laboratórna kvalita – ručná výroba v malých dávkach

– zelená chémia & ekologické balenie

Chirálne korektné molekuly – prečo záleží na tvare zložkových molekúl

Podstata „chirality“ spočíva vo vyťažení čo najväčšieho potenciálu a minimalizácii nežiadúceho podráždenia. Chirálna molekula má formu zrkadlového obrazu.

Molekula môže byť chirálna alebo nechirálna. Typickými chirálnymi molekulami využívanými v produktoch starostlivosti o pleť sú cukry, ovocné kyseliny a vitamín C. Fenomén chirality (slovo pochádza z gréčtiny a znamená „ruky“) je veľmi dôležitý v oblasti formulácie produktov.  Vysvetlime si to na príklade:

Dve rovnako vyzerajúce rukavice sú identické len naoko – nie je totiž možné dať si ľavú rukavicu na pravú ruku. Predstavte si, že vaša ruka reprezentuje biologický kožný receptor (fungujúci ako spúšťač produkcie kolagénu) a škatuľa plná párov rukavíc predstavuje škatuľu plnú aktívnych zložiek, pričom ak by sa jedna natiahla na ruku, spustila by želanú aktivitu. Keďže polovica škatule obsahuje rukavice nesediace na konkrétnu ruku, máte k dispozícii len pol škatule aktívnych zložiek, i keď sa škatuľa zdá plná.

Sú dva dôvody, prečo je správna chiralita taká dôležitá: 

1. Ak je zložka dráždivá, ako napríklad kyselina mliečna, môžete pridať dvojité percento zložky D/L (zmes ľavej a pravej), aby ste získali rovnaký výsledok ako pri pridaní správneho L izoméru.

2. Je pozoruhodne bežné, že nesprávny izomér môže mať negatívny vplyv alebo je jednoducho neaktívny.

Temnou stránkou „chirálnej korektnosti“ sú vysoké náklady spojené s molekulárnym čistením. Chirálne očistené zložky môžu stáť 20-krát viac ako „racemické“ zlúčeniny 50:50. Mnoho výrobcov používa vo svojich produktoch nesprávny izomér chirálnej molekuly, pretože si nie sú vedomí dôležitosti stereochémie pri formulácii kozmetiky a jednoducho kupujú spomínané zmesi od veľkých chemických dodávateľov.

Prečo voliť Medik8

V Medik8 volia vždy chirálne korektnú formu. Niektoré izomerické ingrediencie, ako napríklad retinol, nie sú chirálne rovnakým spôsobom (s koncovkami –d či –l), a teda nevytvárajú izoméry so zrkadlovým obrazom (enantioméry). Neexistuje pravý a ľavý retinol. Retinol tvorí geometrické izoméry (dia-stereo-izoméry) s koncovkami –cis a –trans. V takomto prípade Medik8 používa správny geometrický formát, alebo (ak nie sú konkrétne fyziologické preferencie) izomér najčastejšie používaný v štúdiách či izomér najvhodnejšieho formátu.

Fakty o retinole. Prečo je najlepšou voľbou na liečbu vrások a akné

Zelené kozmeceutiká – lepší účinok produktov Medik8

Medik8 sa snaží minimalizovať dopad na životné prostredie vždy, keď je to možné a v každej fáze vývoja produktu – od výskumu až po samotnú výrobu. Medik8 verí v zelenú chémiu (vedu produkcie zložiek a formulovania produktov využitím efektívneho energetického procesu). Tento prístup je lepší pre prírodu a poskytuje stabilnejšie formuly kompatibilnejšie s pokožkou.

Spracovanie za studena

Napríklad, „spracovanie za studena“ znamená, že mnoho výrobkov je miešaných pri izbovej teplote za použitia drahších emulgátorov, ktoré toľko neupchávajú póry. Sprevádzajúcim eko efektom takejto výroby je fakt, že nie je potrebný ohrev galónov vody pre tvorbu emulzií, čím sa dá vyhnúť emisiám obrovského množstva CO2. Kde je to však nevyhnutné, používa Medik8 horúce zmesi, dbajúc tak o čo najvyššiu kvalitu produktu.
Balenia sú ekologické a snažia sa predchádzať mrhaniu papierom.

Technológia postupného uvoľňovania – redukcia citlivosti na účinné zložky

Medik8 úzko spolupracuje s technologicky zameranými partnermi a vytvorila tak unikátny systém filmom obalených kapsúl produktov s vitamínom A (retinolom). Tento postup má dvojaký efekt – udržiava stabilitu a čerstvosť obsahu kapsúl a ponúka pomalé, postupné a nepretržité uvoľňovanie molekúl retinolu do pokožky. Predchádza sa tak možnej vysokej iritácii spôsobenej vyššou koncentráciou retinolu.

Výroba v malých dávkach – prečo je dôležitá

Medik8 vyrába v malých množstvách, čím garantuje stabilitu, čerstvosť a účinnosť. Vždy, keď výrobok tejto značky príde k zákazníkovi, je efektívny, čo sa v prípade bežných kozmetických produktov nedá povedať.

Lipozómy a mikro-emulzie – ako Medik8 zvyšuje prenikanie aktívnych zložiek do pokožky

Tu je aj odpoveď na otázku, prečo sú séra s vitamínom C a A olejové. Vynikajúce sérum Medik8 Pure C15 s kyselinou askorbovou na normálnu až suchšiu pleť, alebo Medik8 C30 Intense s kyselinou ferulovou na všetky typy okrem citlivej.

Medik8 používa prémiové ľahké oleje ako prepravný prostriedok mnohých aktívnych zložiek, pretože olej preniká do pokožky efektívnejšie ako voda. Pri látkach nerozpustných v oleji sa penetrácia do epidermy dosahuje pridaním mikro-emulzií alebo lipozómov, ktoré aktívne chránia zložku počas doby od výroby až po použitie. Medik8 nepoužíva „nanozómy“ (lipozómy z menším rozmerom ako 200 nm). Lipozómy sú efektívnou cestou prepravy vo vode rozpustných zložiek a bývajú prirovnávané k mikroskopickej mydlovej bubline s aktívnou zložkou vo vnútri. Tenký a elastický povrch umožňuje „bubline“ sa deformovať a vytvoriť oválny tvar. Preto sa lipozómy nazývajú aj „elastickými vačkami“ (vačok je medicínsky výraz pre lipozóm). Tieto elastické bubliny následne prenikajú epidermou na cielené miesto a uvoľňujú so sebou prinesené aktívne molekuly.

Svoj obľúbený produkt Medik8 nájdete TU