Spýtala som sa Anny. Kolagén Collagen 11+ ANNA BRANDEJS

Prečo dopĺňať kolagén a kto je Anna Brandejs?

Zasypali ste toľkými otázkami na tému kolagén, že som sa rozhodla napísať Anne, nech sa mi v skratke predstaví a zodpovie niekoľko otázok a takto to dopadlo. Odpovede som nechcela googliť, tak som sa opýtala tej najpovolanejšej😊 Čítajte… 😊

Kto je Anna Brandejs?

Anna odpovedá

“Úplne najskôr by som chcela povedať, že som rodená Slovenka. Aj keď ma život zavial do Čiech, kde mi dal príležitosť začať podnikať. Môj začiatok pracovnej cesty vnímam už na Univerzite veterinárneho lekárstva v Košiciach. Prvé, čo mi napadne v súvislosti so školou aj keď to znie neuveriteľne je: biochémia = láska :-).

Hoci bola biochémia veľmi náročná, zároveň som v nej vždy videla to krásne a veľmi ma bavilo sa ju učiť. Rozmýšľala som, ako zužitkujem všetky moje vedomosti vo svojom pracovnom živote. Vždy som si hovorila že, chcem robiť to, čo ma baví.

Zároveň ako išli roky, potrebovala a aj som sa chcela postaviť na vlastné nohy. Vydala som sa cestou produktovej manažérky vo farmaceutickej firme. Bolo to kľúčové rozhodnutie, za ktoré dnes ďakujem. Získala som množstvo  skúseností, vďaka ktorým som mohla založiť firmu Medaprex.

Ach…, až je to neuveriteľné, ale táto moja firma, už skoro dvadsať rokov, zásobuje zdravotníckym materiálom rôzne kliniky estetickej medicíny, ako aj kozmetické štúdiá. Veľká vďaka mojim spolupracovníkom, kolegom bez ktorých by to nešlo… No ale späť ku mne…

Splnený sen. Vlastná klinika plastickej chirurgie, stomatológie a dermatológie

V roku 2013 som začala budovať špičkovú kliniku plastickej chirurgie, stomatológie a dermatológie, ktorej meno je Brandeis Clinic. Bolo to náročné, ale veľmi skoro si získala výbornú povesť, a mohla som ju pokojným srdcom prenajať skvelému tímu a venovať sa Medaprexu. Môj život je Medaprex, kde sa teraz aktuálne venujem svojej celoživotnej vášni: doplnkom stravy, ktoré s láskou vyvíjam a takisto s radosťou užívam.

Anna Brandejs doplnky stravy…Prečo si začala vyvíjať vlastné keď je na trhu toľko značiek?

Novému radu doplnkov stravy som prepožičala svoje meno nielen preto, že sama vytváram ich zloženie, ale hlavne preto, že sama na sebe vidím každý deň, že fungujú. A pre seba chcem skrátka to najlepšie. S ničím ani priemerným sa nedokážem uspokojiť. Mojím cieľom je byť zdravá a dobre sa cítiť vo svojom tele.

A áno, jasné, chcem byť aj krásna a páčiť sa. Uvedomujem si, že je potrebné sa starať o telo zvonku aj zvnútra. Hovoríme tomu “beauty inside out”. Rad doplnkov stravy ANNA BRANDEJS je presne o tomto prístupe.

Som jasným príkladom, že sa moje produkty dokážu správne vstrebať a pomáhať na miestach, pre ktoré sú určené a to je pre mňa najdôležitejšie.

Spomeniem zopár milých situácií.

Raz s mi stalo, že po asi troch týždňoch užívania môjho kolagénu ma kozmetička pochválila, ako krásne mám hydratovanú pleť. Potešilo ma to, pretože s hydratáciou pleti som zápasila dlhé roky. Po 3 mesiacoch som zaznamenala vypnutie pleti hlavne na dolnej čeľusti pod ústami, ktorú som mala povolenú.

A ešte jedna milá situácia s mojou kaderníčkou.

Raz sa ma opýtala, či som zmenila balzam na vlasy, že mám živšie vlasy. Nie, značku balzamu som nemenila. Myslím, že je to len vedľajší efekt užívania môjho Collagen +11. Navyše, čerešničkou je, že v posilňovni urobím viac drepov bez toho, aby som cítila divné praskanie v kolenách.” hovorí Anna Brandejs.”

Bola som zvedavá a všetky otázky, čo vás zaujímali som sa opýtala Anny...

Anna povedz mi. Prečo je potrebné dopĺňať kolagén?

Anna Brandejs: “Mnoho expertov na zdravý životný štýl nazýva kolagén “bielkovinou mladosti” alebo “fontánou mladosti”, je to skrátka horúci “skincare musthave”. Niet divu, pretože kolagén tvorí až 75% ľudskej kože. Vo veľkom množstve sa nachádza aj v šľachách, väzive, kĺboch, nechtoch a vlasoch.

Práve kolagén prepožičiava koži

 • pevnosť,
 • elasticitu,
 • objem
 • a pružnosť.

Bohužiaľ po 30. roku života telo stráca schopnosť vytvárať toľko kolagénu, ako to bolo napríklad v období dospievania. V literatúre sa uvádza, že produkcia kolagénu po tomto veku je približne o 50% menšia ako počas dospievania. S príchodom menopauzy sa situácia ešte výrazne zhorší.

Bohužiaľ človek z mäsa a potravín, aj keď je v nich dostatok bielkovín, dokáže asimilovať asi len 1% na znovu vytvorenie kolagénu v tele. Použila som termín asimilácia: v biológii sa tak nazýva proces prijímania a premeny látok organizmom, ktorý tieto látky používa na výstavbu svojho tela.”

Kolagén je bielkovina. Prečo teda nestačí mäso, alebo iné potraviny s obsahom bielkovín na to, aby sme si udržali mladistvo vyzerajúcu kožu?

Anna Brandejs: “Hmmm, to by bolo ideálne, ale molekula kolagénu je príliš veľká – má hmotnosť až 300 000 Daltonov. Tenké črevo ju preto nie je schopné vstrebať.

Pred približne 15 rokmi v Japonsku vedci vyvinuli patentovanú metódu – enzymatické štiepenie kolagénu na malé molekuly. Výsledkom tejto metódy je tzv. hydrolyzovaný kolagén, kde sú aminokyselinové reťazce prerušené. Konečným produktom sú malé molekuly s veľkosťou 5 000 a menej Daltonov, ktoré je už tenké črevo schopné vstrebať a dopraviť ich do krvného obehu.”

Kolagén Collagen+ 11 ANNA BRANDEJS. Ako sa vlastne kolagén dostane do +kože?

Anna Brandejs: “Kolagénové peptidy sa vstrebávajú cez tenké črevo do krvi a krvou sú distribuované do celého tela, podobne ako iné živiny vstrebané z potravy.

Krvou sa dostanú do

 • kože,
 • kĺbov,
 • kostí,
 • srdca,
 • nechtov,
 • mozgu,
 • šliach a iných častí tela.

Klinické štúdie ukázali zvýšené množstvo kolagénových peptidov v krvi po tom, čo účastníci štúdie užili hydrolyzovaný kolagén. Potom, čo sa kolagén dostane do tela, sa spustí takzvaná reťazová reakcia, ktorá priaznivo ovplyvňuje kožu, kĺby, šľachy a väzivá, viditeľné už po niekoľkých týždňoch užívania.”

Stáva sa z kolagénových peptidov v koži kolagén hneď?

Anna Brandejs:Nie, nie je to tak jednoduché, že by sa po užití kolagénového doplnku stravy kolagénové peptidy v koži ihneď premenili na kolagén a okamžite vyplnili kožu. Keď sa kolagénové peptidy dostanú do krvi, spúšťa sa mnoho procesov a musí byť splnených niekoľkých podmienok, aby začala syntéza kolagénových vlákien v koži. Kolagén sa v tenkom čreve vstrebáva v podobe malých kolagénových peptidov a je distribuovaný krvou do kože.

Teraz budem trochu odborná.

Kolagénové peptidy stimulujú fibroblasty (základné bunky väzivového tkaniva rozptýlené u človeka v rôznych častiach tela) k syntéze kolagénu a elastínu tým, že sa viažu na ich receptory. Je preto dôležité, aby bolo v doplnkoch výživy dostatočné množstvo kolagénových peptidov. Prítomnosť vitamínu C je navyše ďalším dôležitým kofaktorom syntézy kolagénu. Spoločne urýchľujú produkciu kolagénu v koži.”

Znamená to, že čím viac je v doplnku stravy kolagénového peptidov, tým lepší efekt?

Anna Brandejs: “Áno aj nie. V našom doplnku kolagén Collagen+11 Anna Brandejs je 2500 mg kolagénových peptidov značky Naticol.

Poviem Ti rovno štúdiu, aby si vedela fakty. Francúzsky výrobca Naticolu vykonal dve štúdie, a to s 2500 mg/denne a s 5000 mg/denne. Pri užívaní dvojnásobnej dávky sa síce ešte účinky zvyšovali, ale už len nesignifikante (nevýznamne), takže sme sa snažili dať do nášho doplnku dávku, ktorá je účinná, a zloženie doplnili inými látkami, ktoré majú synergický účinok a priaznivý vplyv na stav kože.

Tu teda neplatí, že viac je viac. Nízke dávky pod 1000 mg na deň už nemusia mať signifikantný vplyv na zlepšenie stavu kože.

Podľa klinickej štúdie môže 2500 mg kolagénu denne v podobe doplnku stravy výrazne zvýšiť hustotu kolagénu v koži a znížiť fragmentáciu kožnej kolagénovej siete v koži.”

Fungujú všetky hydrolyzované kolagény rovnako? Prečo je rybí kolagén lepší ako bravčový kolagén alebo kolagén z hydiny?

Anna Brandejs: “Existujú 4 druhy živočíšnych kolagénov: hovädzí, hydinový, bravčový a morský (rybí). Nie všetky hydrolyzované kolagény účinkujú rovnako.

Hovädzí, hydinový a bravčový kolagén obsahujú prevažne typ II kolagén, ktorý je najlepší na kĺby, zatiaľ čo morský kolagén je hlavne kolagén typu I, ktorý sa nachádza primárne v koži, má preto na kožu lepší účinok.

1, Kolagén typu I a kolagén typu II pochádzajú z rôznych zdrojov. Kolagén typu I má navyše menšie molekuly, čo znamená, že má lepšiu absorpciu a využiteľnosť organizmom k syntéze vlastného kolagénu v koži.

2, Kolagény typu II majú lepší účinok na kĺby než na kožu. Je potrebné rozlišovať, aký úžitok chcete mať.

V prípade, že chcete zlepšiť zdravie svojich kĺbov, je lepšie brať doplnky stravy s prírodným kolagénom typu II. V prípade, že chcete zlepšiť vzhľad kože a vyhladiť vrásky, je zásadné a rozhodujúce, aby ste brali doplnok stravy, ktorý obsahuje prevažne kolagén typu I a je najlepší kolagén pre ženy a ich vrásky.

Hovädzí, bravčový a hydinový kolagén sa v doplnkoch stravy vyskytuje často, a to hlavne preto, že je lacnejší, pretože sa jednoduchšie extrahuje.

Avšak, morský kolagén je kvalitou nadradený ostatným typom kolagénu, pretože ho telo absorbuje lepšie. Morský kolagén získaný z rybích koží a šupín zo studenovodných rýb má 1,5-krát vyššiu využiteľnosť ako hovädzí alebo bravčový kolagén.

Výber doplnkov stravy so správnym typom kolagénu je nevyhnutný na dosiahnutie požadovaného výsledku. V mnohých prípadoch sa stáva, že si ľudia kúpia doplnok s kolagénom, pretože si myslia, že im pomôže zlepšiť zdravie kože, vyhladiť vrásky, ale výsledok sa nedostaví, pretože si vybrali doplnok s nesprávnym typom kolagénu. Pravda je, že typ kolagénu určuje účinok výživového doplnku, takže je dôležité vedieť, aký je zdroj kolagénu – podľa toho, či chcete ovplyvniť kožu alebo kĺby.”

Môžem dosiahnuť rovnaké výsledky, ak budem používať proteínové doplnky namiesto doplnkov s kolagénom?

Anna Brandejs: “Na trhu je veľa doplnkov stravy s aminokyselinami, ktoré o sebe vyhlasujú, že pomáhajú budovať kolagén v koži, pretože aminokyseliny sú stavebnými prvkami všetkých proteínov, a to i kolagénu. Aminokyseliny majú skutočne veľmi priaznivý vplyv na zdravie človeka, ale príjem týchto aminokyselín nezaručuje produkciu peptidov a kolagénu ako takého.

Bohužiaľ, niektorí ľudia si myslia, že aminokyselinové doplnky stravy im pomôžu obnoviť stratu kolagénu, ale nejedná sa o ten istý spôsob, akým to dokáže hydrolyzovaný kolagén. Pretože, keď všetky kolagénové peptidy cirkulujú v krvi a dostanú sa do kože, telo nemusí syntetizovať nejaký konkrétny peptid, ktorý práve chýba.

Príklad alebo názorná ukážka ..Predstav si to…

Teraz si skús predstaviť molekulu kolagénu. Je zložená z viac ako 20 aminokyselín, ktoré sú spojené dohromady a vytvárajú akúsi skrutkovicu. Kolagén je trojitá špirála, obyčajne tvorená z dvoch rovnakých reťazcov a tretieho reťazca, ktorý má trochu odlišné zloženie.

Kolagén je prevažne tvorený aminokyselinami

 • glycín,
 • prolín
 • a hydroxyprolín,

ktoré tvoria cca 50% celého obsahu aminokyselín. Ale v celom kolagéne je ďalších viac ako 10 aminokyselín, ktoré tvoria štruktúru skrutkovice.

Čiže my potrebujeme až 20 aminokyselín v správnych množstvách a pomeroch, aby sa vytvorila kompletná molekula kolagénu. Takže užívanie kolagénových peptidov je viac účinné, pretože máme k dispozícii všetky potrebné aminokyseliny, a to v správnych pomeroch a množstvách.”

Ktorá forma kolagénu je najlepšia – v géle, v prášku alebo v tobolkách?

Anna Brandejs: “Forma kapsúl je považovaná za lepšiu ako forma prášku vo vreckách alebo gélová forma, pretože forma v tobolkách neobsahuje ochucovadlá, konzervačné látky, cukor, umelé sladidlá alebo iné prídavné látky. V prípade, že chceš mať čistý produkt bez zbytočných, alebo škodlivých prímesí, vyber si kolagén v tobolkách.”

Za ako dlho môžem pozorovať zlepšenie stavu kože pri užívaní doplnkov stravy s kolagénom?

Anna Brandejs: “Za dva až tri mesiace. Doplnky stravy, ktoré navyše obsahujú napríklad komplex Ceramosidov, majú účinky rýchlejšie. Prvé výsledky môžu byť viditeľné už za 2 týždne.”

Prečo by som si mala vybrať práve kolagén od Anna Brandejs? Ktorý kolagén je najlepší?

Anna Brandejs:

“Nemám rada samochválu, ale sebavedomo a s čistým svedomím môžem povedať Collagen +11 ANNA BRANDEJS je hydrolyzovaný do tej miery, že je už rozštiepený na dipeptidy a tripeptidy. To je dosiahnuté pomocou špeciálnej zmesi starostlivo vybraných štiepiacich enzýmov. “

Preto má kolagén Collagen+11 Anna Brandejs výnimočne vysokú využiteľnosť a dobre sa vstrebáva. Okrem toho obsahuje najčistejší rybí kolagén a patentované Ceramosidy.

Toto svetovo unikátne zloženie, ktoré som sama navrhla, pretože som na trhu nedokázala nájsť nič, čo by uspokojilo moje, povedala by som – asi náročné požiadavky. Skromne si myslím, že s mojím kolagénom môže mať každý mladistvo spevnenú, vyhladenú pleť a vrásky, rozjasniť a aj zjemniť pleť. Štúdie potvrdzujú zlepšenie až o 63%, z čoho sa nesmierne teším.”

Prečo nestačia kozmetické prípravky, krémy a séra na omladenie kože?

Anna Brandejs: “Kozmetické krémy a séra nanášané na pleť a pokožku pôsobia väčšinou len na vrchnú časť pokožky. Do strednej časti kože sa ich dostane len malé percento. Kolagén Collagen+11 Anna Brandejs s vnútorným užitím naopak pôsobí zvnútra od najspodnejších častí kože. Je to nový trend, ktorý som už spomínala a s ktorým súzniem, nazýva sa “beauty inside out”, respektíve krása zvnútra.”

Nie je lepšie ísť na injekciu proti vráskam namiesto dlhodobého užívania doplnkov stravy?

Anna Brandejs: “Po estetickom zákroku sa vrásky skutočne rozplynú veľmi rýchlo, ale to kvalitu a pevnosť kože nijako nezlepšuje. Navyše po tom, čo efekt po zhruba pol roku vyprchá, je nutné jeho aplikáciu doplniť, pretože vrásky sa po pár týždňoch objavia znovu.

Injekcia funguje tak, že dočasne vyradí z prevádzky mimické svaly pod kožou, tie sa prestanú hýbať a mimické vrásky sa vyhladia. Bohužiaľ, svaly pod kožou tým atrofujú a koža povolí, takže ten, kto chodí na BTX pravidelne, sa po niekoľkých aplikáciách stáva kandidátom na plastiku horných viečok, ktoré poklesnú.

Doplnky s kolagénom kožu spevnia, vybudujú zvnútra a výhodou je, že nielen na tvári, ale aj na celom tele. Vyrieši sa tým príčina a nielen dôsledky. 

Na druhej strane ich účinok nemá taký veľký a rýchly WOW efekt. Treba byť trpezlivý a trojmesačnú kolagénovú kúru opakovať 1x ročne. Týmto sa oddiali potreba btx injekcií a plastických operácií, alebo nebude vôbec nikdy nutná.”

Som rada, že vám môžem prinášať takéto zaujímavé rozhovory od renomovaných odborníkov, akou Anna Brandejs určite je. Ďakujem za to.

Sledujte ma na FB

Iveta