Je prírodná kozmetika čistou a zdravšou voľbou? Nemusí to vždy platiť!

Prečo niekedy prechod na prírodnú kozmetiku nemusí byť to najlepšie pre vašu pleť?

V poslednom čase ľudia čoraz viac dbajú o to, akú kozmetiku si na seba natierajú. V roku 2017 globálna informačná spoločnosť Skupina NPD vydala správu, v ktorej uvádza, že 40 až 50 percent žien si vyberá kozmetiku prírodného či organického zloženia. Zdá sa, že prírodné produkty sú pre organizmus lepšie ako tie syntetické vyrábané v minulosti. V niektorých prípadoch to skutočne tak je. Reklamné slogany “bez parabénov” nás automaticky nútia zamýšľať sa nad tým, čo je na kozmetike, v ktorej sú, také zlé. Tiež ste podľahli a kupujete drahšiu prírodnú? Posúďte sami, či to má naozaj zmysel…

Prírodný. Čo to vlastne znamená?

Avšak, svet tzv. prírodných kozmetických výrobkov je zvláštny a komplikovaný. Slovo „prírodný“ v skutočnosti neznamená nič zásadné, pokiaľ to nedefinuje špeciálny úrad pre kontrolu potravín či liečiv. Legislatíva, upravujúca túto problematiku, sa postupne vyvíja a definuje zložky prírodných kozmetických značiek. Presná regulácia, zakazujúca firmám zneužívanie slova „prírodný“, však zatiaľ neexistuje.

Problémom je aj to, že niekedy čisto organická zložka môže byť veľmi prchavá. Firmy sú nútené vyvíjať syntetické látky, aby zabezpečili účinnosť produktu na dlhší čas.

To, že je niečo vyrobené v laboratóriu hneď automaticky neznamená, že je to toxické – a to, že je niečo čisto prírodné neznamená, že to nie je škodlivé.  

Predtým, ako vyhodíte akúkoľvek kozmetiku (prírodnú či nie) do koša, certifikované dermatologičky doktorky Meghan Feelyová a Diane Madfesová vám pomôžu ujasniť si všetko potrebné. Vysvetlia vám, ktoré zložky sú vedecky preskúmané, ktorá čisto prírodná starostlivosť skutočne pomáha a omnoho viac.

„Prírodné” nie vždy znamená chemicky čisté

Prírodné zložky bývajú často kombinované s prídavkami, ktoré môžu pôsobiť škodlivo na pokožku. „Niektoré produkty, označované ako „prírodné“, obsahujú chemikálie,“ hovorí doktorka Feelyová. „Je potrebné vykonať štúdie na to, aby boli produkty zaradené do regulovaných a aby bola potvrdená ich bezpečnosť a efektívnosť.“ Vždy je dôležité prečítať si zloženie produktu na etikete a nespoliehať sa na vrchnú časť nálepky, ktorá tvrdí, že produkt je prírodný.

Nie vždy platí, čím menej ingrediencií, tým lepšie

Mnoho ľudí sa pri hľadaní prírodného produktu spolieha na čo najkratší zoznam zložiek. Napriek tomu, že dlhý súpis ingrediencií zväčša neveští nič dobré, mnoho organických surovín vyžaduje prítomnosť nejakých dodatočných, ktoré majú pozitívny vplyv na pleť. „Ak si natriete niečo na pokožku, väčšinou sa to nedostatočne absorbuje,“ hovorí doktorka Madfesová. To je v skutočnosti podstata fungovania kože – zabrániť cudzím objektom preniknúť dnu.

„Ak si chcete niečo naniesť na pokožku, malo by to byť na olejovej báze, aby sa to zmiešalo z vrchnou vrstvou epidermy. Napríklad, ak používate šípkovú vodu, len si ju natriete na povrch pokožky a dovnútra neprenikne. Šípky sú však výborným antioxidačným a protizápalovým prípravkom, spojením s olejom dodajú pleti veľa benefitov.“

Skutočne organické produkty majú krátku životnosť

„Väčšina organických produktov dostupných v obchode má približne 3-mesačnú trvanlivosť,“ vysvetľuje doktorka Madfesová. Nie je to nič zlé, treba však dávať pozor na čerstvosť. Vhodné je uchovávať ich v chladničke, po exspirácii ich určite nepoužívajte. 

Niekedy potrebujeme aj parabény

Parabény majú zlú povesť, mnoho prírodných produktov ich preto neobsahuje.

„Parabény sú veľmi veľké molekuly sediace na povrchu pokožky, vôbec neprenikajú hlbšie,“ vysvetľuje doktorka Madfesová. „Sú jedným z najlepších konzervantov, ktoré máme. Kečup ich obsahuje oveľa viac, ako krémy na tvár.“ Metylparabén a propylparabén, nachádzajúce sa v tejto pochutine, sú úradmi považované za bezpečné, pretože predstavujú menej ako 0,1% obsahu.

Štúdia z roku 2004 našla parabény v rakovinovom tkanive prsníka. Doktora Feelyová však tvrdí, že spojitosť nebola v tejto štúdii dokázaná a je potrebný ďalší výskum všetkých druhov parabénov a ich škodlivosti na organizmus pre následné vytvorenie regulácie tejto zložky v rámci kozmetického priemyslu.

Chemikálie, chemikálie, chemikálie

Keď počujete slovo “chemické”, najskôr vám príde na um”toxíny?” Ak výrobok  na etikete tvrdí, že je “prírodný”, znamená to, že vôbec neobsahuje žiadne syntetické chemikálie? Pokiaľ je kozmetika vyrobená v laboratóriu, znamená to, že je to pre vás škodlivé a toxické, že?

Vedeli ste, že ovocie a zelenina sú plné prirodzene sa vyskytujúcich toxínov? V skutočnosti ide o množstvo čo ich robí toxickými. Príliš veľa dobrého nie je dobré ani zdravé. Konzumujeme ovocie, zeleninu a používame ich v produktoch starostlivosti o pleť už tisíce rokov. Mnohé z nich obsahujú prirodzene sa vyskytujúce chemikálie a toxíny. Napríklad broskyňové kôstky obsahujú kyanid. Pomaranče obsahujú metanol. Mandle, mrkva, bambusové výhonky, marhule a slivky obsahujú napríklad chemické zlúčeniny, ktoré by mohli viesť k tvorbe kyanovodíka. Naše telá sú vyrobené z chemikálií a jeme, aby sme tieto chemikálie dopĺňali chemikáliami z potravy. Syntetické chemikálie identické s prírodnými chemikáliami fungujú rovnako a môžu byť použité rovnakým spôsobom. Mnoho prírodných chemikálií môže byť škodlivých, najmä ak sú nesprávne spracované a použité, kým mnohé syntetické chemikálie, ktoré sa v prírode nenachádzajú, sú liekmi na záchranu života.

Nebezpečné dezinformácie

Kvôli nedostatočnej vedeckej evidencii dochádza k dezinformáciám čo sa týka prírodných produktov. Ich zdrojom je najmä internet. Predtým, ako im uveríte, poraďte sa s vašim dermatológom.

„Jednou z najčastejších otázok, ktoré dostávam, je, či sú opaľovacie prípravky bezpečné,“ hovorí doktorka Feelyová narážajúc na fámy, že chemické opaľovacie krémy môžu byť jedovaté. „Jeden z piatich Američanov má rakovinu kože. Tieto produkty sú regulované príslušným úradom, štúdie potvrdzujúce bezpečnosť či jedovatosť neexistujú. Opaľovacie produkty sú kľúčové v prevencii pred rakovinou kože a zachraňujú životy.“

Ak nechcete chemický prípravok, máte citlivú pokožku alebo kožné problémy typu rosacea, môžete si vybrať „prírodný“ produkt na báze kysličníka titaničitého alebo oxidu zinočnatého. Ochranný faktor 15 vás ochráni pred 93% UVB lúčov, faktor 30 až pred 97%. Keďže žiadne z nich nedokážu zadržať 100% lúčov, nezabúdajte aj na pobyt v tieni, ochranné okuliare a odev či široký klobúk.

Pozor, ak máte alergie

Skúšanie akéhokoľvek nového produktu môže mať negatívne dôsledky na každého, obzvlášť na ľudí trpiacich alergiami. Tie sú vo veľkej miere spôsobované prírodnými faktormi (orechy, kôstkové ovocie, stromy), ich prítomnosť v kozmetike môže spôsobiť podobné problémy. Ingrediencie vytvárané v laboratóriu sú citlivejšie formulované pre potreby senzitívnej pokožky, ak však trváte na „prírodnom“, nezabudnite si najskôr urobiť test na predlaktí a pozorujte reakciu, kým si hocičo natriete na tvár.

Nebojte sa, niektoré prírodne ingrediencie skutočne fungujú

„Mám rada prírodné zložky. Myslím si, že sú skvelé,“ ozrejmuje doktorka Madfesová. Oleje bohaté na omega-3 mastné kyseliny (potrebné pre zdravie buniek, ktoré telo nedokáže produkovať samo), sú výborným pomocníkom najmä v zime. Vtedy je kožná bariéra narušená vplyvom chladného počasia. Ďalšou odporúčanou zložkou je jablčný ocot, ktorým môžete raz týždenne nahradiť šampón a odstrániť nedostatky spôsobené nesprávnymi produktmi. Mnoho prírodných surovín blokujúcich tvorbu melanínu či spôsobujúcich jeho zosvetlenie je vhodných pre ľudí trpiacich hyperpigmentáciou.

Sú nimi najmä

  • kyselina kojová,
  • oxyresveratol,
  • peroxidáza lignínu,
  • kyselina elagová,
  • niacínamid a sója. Ich príliš dlhé užívanie však môže spôsobiť fotosenzitivitu, nezabúdajte preto na opaľovací prípravok.

Nájdete ich aj v potravinách

Ak má doktorka Madfesová pacientov túžiacich experimentovať s prírodnými produktmi, pošle ich rovno do potravín. Ak si chcete na tvár natierať olivový olej a robí vám dobre, je to v poriadku. Ak používate krém, ktorý na vás natierala už vaša mama, je to pravdepodobne taktiež bezpečné. Všetko je otázkou preferencií a chuti experimentovať.

Bio vs. Prírodná kozmetika

Požiadavky na technologické štandardy surovín a finálnych výrobkov sú nejednotné a pre udelenie certifikátov bio kozmetika alebo prírodná kozmetika neexistuje jednotná smernica.

V súčasnosti Európska komisia tento problém už rieši. Termíny bio kozmetika a prírodná kozmetika, prípadne surovina, budú čoskoro zachytené v zákonoch.

Ak dnes vidíte na produkte značku bio alebo prírodná kozmetika, ich “bio hodnota” sa od výrobku k výrobku mení, aj podľa kritérií rôznych certifikačných spoločností.

Čo znamená bio kozmetika a prírodná kozmetika

BIO-kozmetika (angl. Organic) a prírodná (angl. Natural) kozmetika je šetrnejšia k životnému prostrediu. Vyrába sa v súlade s ekologickým poľnohospodárstvom, ktoré vychádza z princípov návratu k tradičnému spôsobu obrábania pôdy bez umelých hnojív a pesticídov.  e zamerané na kombináciu šetrných postupov, ochrany prírodných zdrojov a vysokej úrovne biodiverzity.

Ingrediencie sú prírodného pôvodu (prirodzene sa vyskytujú v prírode), avšak môžu byť chemicky a fyzikálne upravené povolenými a šetrnými postupmi.

Niektoré certifikačné spoločnosti rozoznávajú ďalšie kategórie prírodnej kozmetiky:

1, pure nature (z anglického čisto-prírodná)
2, nature true (pravá-prírodná , vyrobená výhradne z prírodných surovín)
3, prírodná kozmetika (prírodný základ + povolené konzervačné látky)
4, kozmetika s obsahom prírodných látok (prírodné látky sú vo výrobku len doplnkom k syntetickým)

Pravdy, nepravdy a zavádzanie na obaloch

Mnohí výrobcovia prírodnej a BIO-kozmetiky tvrdia, že ich výrobky sú vhodné aj pre alergikov a osoby s citlivou pokožkou.

1) Neškodia zdraviu

Znášanlivosť prírodných látok je individuálna. Časté kožné alergie ani na všeobecne uznávané rastlinné extrakty (napr. z rumančeka kamilkového či uhorky), lanolín, včeliu materskú kašičku a sezamový olej, ale najmä na potenciálne alergény rastlinných silíc.

2) Neohrozujú ľudské zdravie

Každý kozmetický výrobok na trhu Európskej únie musí byť bezpečný. Musí pozostávať z látok, ktoré v použitom množstve nepoškodia zdravie človeka. Takého označenie je preto prinajmenšom zbytočné! 
V Európskej únii je už zakázané testovanie na zvieratách všetkých kozmetických surovín a finálnych výrobkov, teda nielen tých, ktoré sú v BIO kvalite.

4) Nepravda: Chemické látky v kozmetike sú nežiadúce

Rovnako ako naše telo pozostáva z chemických látok, vrátane vody, tak aj potraviny i kozmetika majú svoje chemické zloženie. Bez ohľadu na to, či sú prírodné alebo vyrobené človekom.

Okrem toho, mnohé syntetické látky môžu pri nižšej cene vykazovať vyššiu čistotu, bezpečnosť a stabilitu, než látky prírodného charakteru. Niektoré majú dokonca predlohu v prírode – sú prírode identické.

5) Nepravda: Certifikovaná kozmetika je pravá prírodná

Aj produkty bez certifikátu označené ako „prírodné“ môžu nimi skutočne byť. Môžu spĺňať či dokonca prevyšovať prísne pravidlá certifikačných organizácií na zloženie a výrobné postupy, ale výrobca nezažiadal o certifikáciu.

Najmä menší slovenskí výrobcovia o to nežiadajú – buď z finančných dôvodov alebo kvôli byrokracii, ktorá je s tým spojená. Niektorí sa spoliehajú na renomé obchodnej známky a kvalitu potvrdenú osobnou skúsenosťou kupujúcich.

 https://primar.sme.sk/c/20632310/bio-kozmetika-a-prirodna-kozmetika-co-je-pravda.html#ixzz5QIyIPpPW

 https://www.bustle.com/p/why-switching-to-natural-beauty-products-actually-might-not-be-the-best-thing-for-your-skin-8575195

https://www.linkedin.com/pulse/organic-natural-skin-care-products-really-better-michelle-skelly