14 jarných rituálov na očistu tela a mysle.

Milujem jar. Pre mňa znamená nový začiatok. Na jar sa chcem zbaviť všetkého starého, nepoužívaného. Chcem sa zbaviť starých myšlienok a hľadám nové cesty, ktoré ma posunú vpred. Upratať byt je ľahké, ale upratať svoje telo a myseľ už také ľahké nie je. Nablýskanú obývačku je naozaj ľahké dosiahnuť, ale nablýskané telo ?..uff

Keďže jar je ako stvorená na upratovanie, skúsme si upratať v sebe. Telo si skôr zvykne na nové rituály na jar, keď sa všetko zobúdza k životu. 

Jar je veľmi šťastné obdobie. Sezóna krátkych sukní a ľahkých šatičiek klope na dvere. Každého napadne Detox. Zázračné slovo, každý naň počuje. Takže sa vyberieme do prvého obchodu so zdravou výživou, kúpime krabicu na napr. detox hrubého čreva a očakávame sľubné výsledky.

Popravde, stále je to málo. 

Detoxikácia je proces odstraňovania toxínov z tela alebo ich neutralizácia. Detox čistí telo od hlienov. Zahŕňa zmeny diétne, ale aj zmeny životného štýlu, ktoré znižujú príjem toxínov a urýchľujú ich odstraňovanie z tela. 

Mnoho ľudí trpí alergiami, ekzémami, astmou alebo nadúvaním a ani netušia, že tieto problémy môžu mať príčinu v trávení. Naše zdravie začína v čreve. 70 až 80% nášho imunitného systému sa nachádza v našom črevnom trakte.

V skutočnosti, mnoho z dnešných najčastejších fyzických a psychických ochorení má príčinu v čreve. 

Tu je niekoľko ďalších príznakov, ktoré sú často spôsobené zlým trávením alebo ochorením črevného traktu

  • depresie
  • úzkosť
  • artritída
  • akné
  • poruchy štítnej žľazy  

16 Jednoduchých detoxikačných tipov

 

1, Akú kozmetiku používate?

Vylúčte pleťové vody a krémy, ktoré obsahujú chemické látky, ako sú parabény, metyl, etyl, a butyparaben, propylénglykol, PEG, sodiumlaurel sulfát a DEA. Tieto chemikálie sa môžu akumulovať v tele a spôsobovať zdravotné ťažkosti. “Pretože naši predkovia nežili s týmito chemikáliami, nemáme enzýmy potrebné k ich rozbitiu alebo odstráneniu,”

2, Ak ste tak ešte neurobili, prejdite na bio produkty

3, Jedzte sezónnu zeleninu

Jar nám prináša krásne zelené šaláty, hlávkový šalát, hrach, brokolicu, špargľu atď. Špargľa má silné močopudné vlastnosti, ktoré pomáhajú regulovať funkciu obličiek. Púpava a artičoky sú prírodné žlčové riedidlá a pomáhajú detoxikovať pečeň.

4, Eliminujte plasty

 Chemické látky nájdené v plastických hmotách, ako je napríklad bisfenol a (BPA), sa uvoľňujú do potravín a vody, pokiaľ sú vystavené teplu. Tieto zlúčeniny majú schopnosť sa viazať na estrogénové receptory v bunkách.. “To narúša normálnu hormonálnu rovnováhu u mužov i žien, a môže zvýšiť riziko vzniku rakoviny”

5, Uistite sa, že pijete filtrovanú vodu

Eliminujte sladenú sódu, ovocné šťavy s prídavkom cukru, energetické nápoje a kofeín.

6, Zmeňte svoju stravovaciu rutinu.

Najmä ak máte tendenciu jesť rovnaké jedlá každý deň. Začnite tým, že odstránite mliečne produkty, lepok, kukuricu, sóju, vajcia, cukry.

7, Tráviace enzýmy s každým jedlom

Konkrétne HCL (kyselina chlorovodíková) s jedlom pre trávenie bielkovín. Pred jedlom vypite 1 až 2 polievkové lyžice jablčného octu zriedenom v malom množstve vody.

Fakt je taký, že väčšina ľudí trpí na nedostatok alebo aj celkovú absenciu HCL, ktorý sa prejavuje podobne, ako pri prekyslení, vrátane symptómu tzv. pálenia záhy (gastro-intestiálny reflux) krátko po jedle. Pri nedostatku HCL je totiž potrava nedostatočne a nesprávne strávená, následkom čoho dochádza ku kvasným a hnilobným procesom, akumulácii plynov, ktoré spôsobujú návrat časti potravy, resp. štiav do pažeráka a k pocitom pálenia záhy. Inými príznakmi nedostatku HCL sú:

  • neprimerané grganie, zápach z úst, plynatosť z dôvodu tvorenia a akumulácie plynov z kvasenia (nie trávenia) potravy, nadmerný pocit plnosti v žalúdku z dôvodu neschopnosti žalúdka tráviť potravu, nutkanie na zvracanie,hnačka alebo zápcha, svrbenie konečníka, nevoľnosť a ospalosť, mnohé alergické reakcie, krehké a štiepacie sa nechty, rozšírené cievy v oblasti nosa a líc (červený nos a líca) ak nie je potvrdená iná príčina ako napr. použitie alkoholu, post-adolescentné akné

Prírodné stimulátory HCL: čili paprika, zázvor, jablčný ocot, čierne olivy, trávnatá zelenina, citrón, špenát, zeler, kapusta, morská soľ

8, Pridajte pankreatické enzýmy

Pomáhajú tráviť sacharidy, tuky a bielkoviny v tenkom čreve. Tie sú užitočné, najmä ak sa po jedle cítite nafúknutí.

9, Pridajte probiotiká do každodennej stravy

Fermentované potraviny ako kapusta.

Plné enzýmy sa nachádzajú najmä v zelených rastlinných potravinách, ktoré obsahujú chlorofyl. Pre ľudí sa ako najvhodnejšia ukázala šťava zo zeleného jačmeňa či vodná riasa chlorella pyrenoidosa. V porovnaní s nimi sú ananás či papája síce chutnejšie, ale na enzýmy chudobnejšie. 

10, Počas sprchovania masírujte kožu prírodnou kefou

Ťahy kefou majú byť krátke a svižné, vždy smerom k srdcu.  Nezabudnite na chodidlá. Suché kefovanie zvyšuje krvný a lymfatický obeh, odstraňuje odumreté bunky a zbavuje telo toxínov.  Najnovšie vedecké informácie potvrdzujú priamu súvislosť medzi zdravím a náladou, a taktiež vzhľadom a kondíciou pokožky. Koža je najväčší orgán nášho organizmu, ktorý je priamo spojený s nervovou sústavou. 

11, Choďte von do prírody

 Rýchlejšia chôdza zvýši tep, zadýchame sa a pot pomôže uvoľniť toxíny.

12, Choďte na masáž

Kvalitná lymfatická masáž rozprúdi lymfu a uvoľní zadržané toxíny.

13, Infračervená sauna je skvelý spôsob, ako uvoľniť toxíny

 V ajurvédskej medicíne, terapia potením je hlavnou metódou detoxikácie. Naša koža sa chová ako druhé obličky, keď sa potíme niektoré toxíny vylučujeme práve cez kožu.

14, Používajte škrabku na jazyk

Odstraňujte každý deň biely povlak z jazyka. Po tejto kúre bude jazyk jemný a pozitívom je, že jedlo nám bude chutiť viac.

Posledný bod na mojom zozname, detoxikácia by mala zahŕňať myseľ. Negatívne myslenie plné napätia nepodporuje zdravé telo. Dávajte pozor na to, čo hovoríte o sebe a ako to hovoríte. Telo nikdy nezabúda. Úsmev a pozitívne myslenie, pôsobí oveľa krajšie ako zachmúrená tvár.

Detox od Anny Brandejs

 

Zvážte výživu od Anny Brandejs

Vnútorná kozmetika a výživa