Ako glykácia a modré svetlo telefónov HEV poškodzuje pokožku? Výskum potvrdil, že spôsobuje starnutie a pigmentáciu pokožky

Modré svetlo, starnutie  a pigmentácie 

Všetci vieme, že UVA a UVB slnečné lúče poškodzujú pokožku. Vedeli ste však o tom, že modré svetlo z obrazoviek počítačov, tabletov či mobilných telefónov môže mať podobné účinky? HEV svetlo (z anglického high-energy visible light) dokáže podľa mnohých expertov spôsobovať predčasné starnutie pokožky, čo môže byť pri čoraz častejšom používaní elektroniky veľmi nepríjemným zistením.

Čo je modré svetlo?

Modré, alebo HEV svetlo, je druh viditeľného svetla o parametroch 400 až 450 nanometrov. Podľa výskumov nie je zodpovedné za vznik rizika rakoviny, ako je to v prípade UVA a UVB lúčov. Možno ste už počuli o LED svetelnej terapii, ktorá je pri kontrolovanom množstve (jednu hodinu raz týždenne) prínosom pre pokožku a má antibakteriálne účinky.

Problém je v tom, že modrému svetlu sme vystavovaní každý deň niekoľko hodín. Ak práve nesedíme pred počítačom v práci, pozeráme do mobilu v autobuse, alebo na televízor doma ráno i večer … a to je problém. Niektorí si myslia, že toto svetlo nespôsobuje pokožke žiadne riziko. Faktom však je, že ovplyvňuje funkciu prirodzenej kožnej bariéry, vaša pokožka je tak náchylnejšia na poškodenie voľnými radikálmi a môže rýchlejšie starnúť. Niektorí vedci dokonca vidia súvislosť medzi pigmentáciou a HEV svetlom.

Glykácia

Externé faktory ako slnečné lúče tento proces urýchľujú, vedci však upozorňujú aj na ďalší negatívny faktor – vnútorné starnutie spôsobené glukózou. Glukóza je vitálnym bunkovým palivom. Nespôsobuje len ochorenia typu diabetes, nadmerné vystavovanie sa vplyvom glukózy ovplyvňuje telesné starnutie tela zvané glykácia.

 Akonáhle sa cukry dostanú do obehu, naviažu sa na amino skupiny tkanivových proteínov (ako napríklad kolagén) a pomaly menia ich mladistvú štruktúru na hlavnú príčinu poškodenia pokožky. Robia z nich teda AGEs. AGE molekuly sú deštruktívne, pretože podliehajú nadmernému sieťovaniu s inými proteínmi a vytvárajú silné chemické mosty. Výsledkom je, že kolagénové vlákna strácajú elasticitu, stávajú sa stuhnuté a lámavé. Vedecký výskum tiež potvrdzuje, že glykácia je podporovaná oxidačným stresom a vedie k tvorbe reaktívnych druhov kyslíka v pokožke. Toto všetko podporuje starnutie tkaniva a (ak je podporované hyperglykémiou) aj postupné vytváranie diabetických komplikácií. Abnormality ohľadom kolagénu a diabetes majú rovnaké korene a spôsobujú pleti neodvratné poškodenie, ako je jej stenčovanie, diskolorácia, strata elasticity, tvorba vyrážok a infekcie.

V tomto štádiu môžu pomôcť výživné látky ako karnosín, pyridoxal-5-fosfát a benfotiamín, ktoré ochránia kolagén pred deštruktívnymi glykačnými reakciami. Našťastie aj príroda poskytuje živiny, ktoré ak sa aplikujú povrchovo, dokážu premôcť glykáciu a zanechať pleť pevnejšiu a mladistvejšiu. Posilnia prirodzenú regeneračnú schopnosť kolagénu a spomalia vnútorné starnutie kože.

Ochrana pred glykáciou a modrým svetlom

Existuje mnoho produktov, ktoré okrem ochrany pred UVA a UVB lúčmi ponúkajú ochranu aj pred modrým svetlom. 

Produkt značky Medik8 Advanced Day Total SPF 30, chráni pre infračerveným, HEV modrým svetlom. 

Obsahuje aj : Karnozín (Anti-AGE látka) – Látky inhibujúce tvorbu AGE (Advanced glycation end-product = produkty pokročilej glykácie), čím chráni pokožku pred glykáciou. Glykácia predstavuje naviazanie molekuly cukru (napr. glukózy) na inú molekulu, zvyčajne bielkovinu, čím môže zmeniť jej vlastnosti. Je druhou najčastejšou príčinou starnutia kože (po oxidácii). Spúšťa sa vnútornými procesmi v priebehu starnutia človeka.

Ak uvažujete, ako sa ochrániť pred modrým svetlom, vyskúšajte aj ochranu obrazovky počítača či mobilného telefónu alebo špeciálne okuliare. Na trhu ich dostať niekoľko.

Zhrnutie

HEV, alebo modré svetlo, spôsobuje poškodenie pokožky, predčasné starnutie či pigmentáciu. Chrániť sa môžete pomocou špeciálnych krémov, sér, okuliarov či doplnkov k elektronickým zariadeniam. Ochrana pred UVA a UVB lúčmi je však omnoho dôležitejšia, pretože tieto môžu spôsobiť rakovinu kože. Preto sa natierajte opaľovacím prípravkom s ochranným faktorom aspoň 30 každý deň. Ak sa na slnku nachádzate celý deň, nezabudnite ho reaplikovať každé dve hodiny. Pomôžu vám aj okuliare, klobúk či dlhé rukávy na oblečení.

Odporúčam