Gua-sha. Aký je účinok masáže Gua-sha a čo si myslia odborníci.

Gua-Sha tvárová masáž – aké sú názory expertov?

Gua sha nástroje sú jemné kamene v tvare polmesiaca, ktoré masírujú tvár. V posledných dvoch rokoch sa tešia stúpajúcej obľube a prenikajú do modernej medicíny, i keď ich začiatky sa datujú do starovekej Číny. Používali sa na liečbu viacerých kožných ochorení a fungovali a stále fungujú na princípe podpory qi (čí), rovnováhy a toku telesnej energie.
Tvárové gua sha sľubujú vyčistenie pleti, vymazanie vrások a pevnejší vzhľad. Aká je však skutočnosť? Stojí to za to? Svoje názory nám povedia expertky z oboch strán pohľadu – gua sha používateľka a estetická lekárka.

Názor používateľky na Gua-sha

Expertka v čínskej medicíne a kvalifikovaná používateľka gua sha, Katie Brindle, tvrdí:

„Krása je vonkajšou manifestáciou vnútorného zdravia. Nikdy preto nemôžete vyzerať dobre, keď sa tak necítite. Sústreďte sa preto na svoje zdravie, ktoré sa odrazí aj na zovňajšku. Lesklé vlasy, zdravá hmotnosť, žiarivá pleť – v čínskej medicíne sú znakom zdravých orgánov.“

Gua sha nástroje sa líšia tvarom a sú navrhnuté tak, aby kopírovali štruktúru kostí. Jemnou masážou dosiahnete zvýšenie cirkulácie a lymfatického toku v tvári. Čím vyššia je kvalita kameňa, tým lepší účinok. Medzi najkvalitnejšie patria ruženín a jadeit. Gua sha má svoje využitie aj v prípadoch napätia na tvári, okolo čeľuste či medzi obočím. „Použitím gua sha masírujete hlbšie v svalstve a fascii, ako len prstami. To vám poskytne lepšie uvoľnenie.

Tvárové gua sha aktivujú akupresúrne body pozdĺž 12-timi hlavnými tvárovými meridiánmi,“ hovorí Katie. Dodáva tiež, že východoázijská medicína tvrdí, že minerály ako ruženín a jadeit sú nositeľmi liečivej energie.

Názor estetickej lekárky na Gua-sha

Nyla Raja, estetická lekárka a zakladateľka estetickej a medispa kliniky s názvom Dr. Nyla Raja z Veľkej Británie, vyjadrí svoj názor na gua sha a jeho schopnosti vymazávať vrásky a spevňovať pokožku.  Neverí, že kameň sa dokáže efektívne dostať pod epidermu (vrchnú vrstvu pokožky) a ovplyvniť tvorbu elastínu.

„Používaním gua sha v domácom prostredí môžete zabezpečiť tvár precvičenie – stimulujete krvný obeh, čím zvýšite prísun kyslíka a živín do pokožky, a tým ju mierne ozdraviť,“ hovorí Nyla. „Avšak tým, že gua sha nedosiahne na spodné vrstvy pokožky, nedokáže stimulovať tvorbu elastínu.“

Doktorka Nyla vyskúšala gua sha na vlastnej koži, odporúča ho však s výstrahou:

„Používaním gua sha si prakticky nemôžete uškodiť, najmä ak ho používate doma medzi  jednotlivými krokmi vašej každodennej rutiny. Nepredpokladám však, že by tento kameň
vyriešil všetky vaše kožné problémy. V starostlivosti o pleť je dôležitá vytrvalosť
a postupnosť krokov. 

Nyla teda odporúča používať gua sha za účelom zlepšenia prekrvenia pokožky, netreba však
od neho očakávať zázraky. Mnohé výskumy ukazujú podivuhodné výsledky. Kameň dokáže uvoľniť napätie z tváre, je vhodné ho začleniť do svojej každodennej starostlivosti v pohodlí domova. Je však na každom, či, ako a kedy ho bude používať.

Chcete vyskúšať gua sha? Tipy, ako na to

„Gua sha je holistické ošetrenie pleti, neexistuje zlý spôsob prevádzania,“ hovorí Katie Brindle. Odporúča používať kameň jednu minútu denne, čo je podľa jej názoru dosť na to, aby sa naplno prejavili jeho benefity. Je však potrebné nasledovať svoju vlastnú intuíciu a používať ho tak dlho a často, ako je vám to príjemné.
Gua sha je vhodné jemne zatláčať pozdĺž celého krku, tváre a dekoltu. Môžete ho použiť ráno
v sprche alebo pred spaním, doplniť ho vhodným olejom. Vhodné je použiť ruženínový ráno
a jadeitový počas zvyšku dňa a večer.

Postup

1. Zatláčajte gua sha jemne pozdĺž krku a dekoltu.
2. Zatláčajte a podržte ho pod očami a nad očami (viečka pritom zatvorte).
3. Začnite na krku, ťahajte smerom nahor k čelu.
4. Kameň držte v 45 stupňovom uhle k tomu smeru, ktorým sa chcete pohybovať. Zaoblený roh použite na čelo, lícne kosti a pery – asi osem ťahov na každý smer. Dvojitý zaoblený rok použite na hrdlo a čeľusť.
Gua sha nástroj čistite pod vodou. Ak vám počas ošetrenia začervená tvár, v čínskej medicíne
sa tento jav považuje za súčasť liečiacej odpovede tela. Nemusíte mať preto obavy. Ak by ste
si chceli pozrieť inštruktážne video či techniky, na Instagrame má Katie viacero príspevkov
na túto tematiku.

Kedy sa gua sha vyhnúť

Ľudia absolvujúci chemoterapiu by nemali používať gua sha 48 hodín pred a 24 hodín po procedúre. Tehotné ženy by sa mu mali tiež vyhnúť, pokiaľ sa však nerozhodnú pre profesionálne ošetrenie. Tlak na tvár by mohol spôsobiť za istých okolností predčasné kontrakcie. Gua sha sa tiež neodporúča pri menštruácii, pretože môže ovplyvniť silu toku krvi a na pokožku trpiacu rosaceou.

Ak máte viditeľné cievy na tvári, mali by ste gua sha používať iným spôsobom. Namiesto  tlaku držte jadeitový kameň na postihnutom mieste a nechajte ho prirodzene sa zahriať, proces zopakujte. Používajte skôr plochú časť kameňa a jemne ňou prechádzajte po kontúrach tváre. Ak máte botox či kožné výplne, môžete gua sha používať. Vyhnite sa však miestam, kde sú aplikované, a to 28 dní po výplniach a 14 dní po botoxe. Na ostatných miestach ho používajte bez obáv.

Kombinujte Guasha s cvičením tvárovej gymnastiky FaceFit. 

Ako si vybrať správny gua sha nástroj
Skontrolujte jeho hmotnosť a teplotu – pravé kamene sú studené.