Fakty a mýty o minerálnych olejoch. Je paraffinum liquidum naozaj škodlivý?

Minerálne oleje v kozmetike – čo by ste o nich mali vedieť

Ohľadom starostlivosti o pokožku existuje stále veľa mýtov. Kozmetické firmy nás neustále presviedčajú o účinnosti svojich výrobkov a tvrdia, že vďaka nim budeme vyzerať o niekoľko rokov mladšie. Mnoho poloprávd počúvame o krémoch, sérach či prírodnej kozmetike, nezabúdajme však ani na minerálne oleje.

Minerálne oleje: prírodné či nie?

Minerálne oleje využívané pri produkcii kozmetiky sú derivované z ropy (fosílneho paliva). Ropa pochádza zo zvyškov rastlinného a živočíšneho života (planktónu a rias), ktoré boli vystavené extrémne vysokému tlaku a teplotám hlboko v zemskej kôre. Zatiaľ to znie celkom prírodne, však?

Čo je rafinácia

Vyťažený surový olej musí byť pred použitím vyčistený. Tento proces nazývame rafinácia. Olej používaný v domácnostiach či do áut už bol dôkladne vyčistený, avšak minerálne oleje používané v kozmetike podliehajú takej nadmernej purifikácii, že z pôvodného prírodného charakteru zostáva už len málo. Takýto vyčistený produkt sa používa aj v medicíne. Rovnaký postup sa aplikuje aj na rastlinné oleje.

Kozmetický priemysel je vďačným využívateľom minerálnych olejov. Je totiž lacný, bez farby a zápachu, neoxiduje a ľahko sa skladuje aj na dlhší čas. Výsledkom je, že sa používa v mnohých kozmetických výrobkoch. Väčšina prípravkov pre bábätká obsahuje takmer výhradne minerálne oleje. Nájdete ich na etiketách vašich výrobkov – tekutý parafín, tekutý petrolej, parafínový olej, petrolátum, petrolejový olej, biely minerálny olej či biely olej. Áno, to všetko sú minerálne oleje. Ich sestrou je vazelína (petrolátum), ktorá má voskovú štruktúru.  

Zlá povesť …

Minerálne oleje sa v kozmetike objavovali po celé dekády, avšak pred približne 15 rokmi ich využívanie nabralo zlý smer. Vznikli fámy, že minerálne oleje spôsobujú akné, dusia pokožku a spôsobujú celú škálu zdravotných problémov. Podľa zástancov „prírodnej“ kozmetiky, rastlinné/zeleninové oleje sú bezpečnejšie a lepšie pre pokožku. Niet dymu bez ohňa. Poďme to poriadne preskúmať!

Rastlinné je lepšie…vraj..

To, že je niečo rastlinného pôvodu automaticky neznamená, že je to dobré alebo bezpečné. Existuje mnoho rastlinných olejov, ktoré sú škodlivejšie ako tie minerálne. Poznáme aj poškodzujúce substancie obsahujúce rastlinné/zeleninové oleje, napríklad 3-Chloropropane-1,2-diol; táto zmes je karcinogénna a nájdete ju v nespracovaných (nečistených) olejoch. V snahe urobiť ich lacnejšími bývali v minulosti rastlinné/zeleninové oleje obohacované o nedostatočne vyčistené minerálne oleje. Minerálne zložky sa našli dokonca aj v olejoch, ktoré neboli s ničím zmiešané. To mohlo by spôsobené kontamináciou produktu (napríklad obalom), alebo preto, lebo minerálny parafín sa prirodzene nachádza v rastlinných/zeleninových olejoch.

Toxicita

Na základe mnohých výskumov bezpečnosti minerálnych olejov je jasné, že vyčistený kozmetický minerálny olej nie je toxický. Našťastie, pretože veľa tejto zložky konzumujeme vo forme potravy každý deň. Fámy, že minerálne oleje spôsobujú rakovinu, nie sú pravdivé. Poly-aromatické hydrokarbóny, ktoré by takéto ochorenie mohli spôsobiť, sa totiž v kozmetickom či lekárenskom čistom minerálnom oleji nevyskytujú.

Ak ste stále na pochybách vedzte, že minerálne oleje aplikované na pokožku zostávajú na jej povrchu. Takmer žiadna z týchto substancií tak nepreniká do krvi. Vďaka tejto vrstve tiež dochádza k menšiemu odparovaniu zvláčňovačov, suchá pokožka sa tak lepšie regeneruje. Minerálne oleje neblokujú prechod mazu a neupchávajú póry.

Aj napriek tomu, čo sa hovorí, pokožka nedýcha. Kyslík sa do nej dostáva prostredníctvom krvi a nie zo vzduchu. Minerálne oleje tak nezabraňujú ani prieniku kyslíka do pleti. Dermatológovia ich s obľubou predpisujú, pretože dokážu predchádzať podráždeniam spôsobeným externými faktormi a pomáhajú obnovovať kožnú bariéru. Minimalizujú riziko alergií, sú tak často využívané pri liečbe ekzémov.

Nevýhody minerálnych olejov

  • Okrem týchto benefitov však minerálne oleje prinášajú aj isté nevýhody. Minerálne oleje nie sú také „kozmeticky elegantné“, to znamená, že ak majú hrubšiu konzistenciu, neposkytujú až taký príjemný pocit na pokožke. Ak sú redšie, viac stekajú a majú slabšie hydratačné schopnosti, avšak sú príjemnejšie na dotyk.
  • Ďalšou nevýhodou je, že minerálne oleje môžu hydratovať pokožku. Znie to síce zvláštne, ale tieto substancie dokážu udržiavať vláčnosť tak efektívne, že pleť môže byť až príliš zvláčnená. Najskôr bude síce vyzerať dobre (pretože linky sa vypnú), avšak dlhodobo to zníži efektivitu niektorých celulárnych procesov.
  • Koža nebude schopná sa sama chrániť, rýchlo sa vysuší a vy budete musieť aplikovať veľa krému. Týmto problémom sa však dokážete vyhnúť správnou starostlivosťou. Produkty s vysokou koncentráciou minerálnych olejov sa neodporúčajú, ak sa príliš potíte alebo počas intenzívneho fyzického tréningu. Mohli by zapríčiniť nedostatočné odvádzanie potu.

Minerálne oleje majú v skutočnosti iba hydratačnú funkciu, neobsahujú dôležité látky ako antioxidanty či utišujúce zložky, ktoré by prenikali do pokožky a efektívne ju vyživovali. Takže ak váš krém obsahuje len minerálne oleje, nedodáva vašej pleti všetky potrebné živiny. Ideálne je najskôr naniesť krém s aktívnymi zložkami a následne až produkt s minerálnym olejom.

Vyčistený minerálny olej nie je toxický a takmer žiadne jeho zložky neprenikajú do pokožky. Napriek tomu však štúdie zistili, že hydrokarbóny z minerálnych olejov boli nájdené v telesnom tuku a materskom mlieku. Nie je známe, či pochádzajú zo stravy, znečisteného vzduchu alebo kozmetiky. Netreba však robiť paniku, nespôsobujú veľké škody (v porovnaní s niektorými konzervantmi, slnečnými filtrami či vôňami). Predstavujú však dôvod, prečo by sme mali byť opatrní pri výbere kozmetiky, ktorá by mala byť účinná a jemná k pleti a zároveň šetrná k vašej peňaženke a životnému prostrediu.

Zdroj: https://www.dr-jetskeultee.com/blog/mineral-oil-in-your-cosmetics-what-you-really-need-to-know/