EGF – epidermálny rastový faktor revolúciou? Je rastový faktor v kozmetike bezpečný?

Počuli ste už o ňom? EGF – epidermálny rastový faktor v kozmetike už nie je žiadnou novinkou.

Veľké množstvo produktov zo sveta krásy vás môže ohromiť. Od opaľovacích prípravkov až po denné a nočné krémy, v regáloch obchodov toho nájdete neúrekom.  Ak čítate moje príspevky, iste viete že som zástancom retinoidov, vitamínu C a E. Nové revolučné ingrediencie v kozmetických výrobkoch sa objavujú veľmi často, dívam sa na všetko nové triezvo, ale existuje jedna, ktorá skutočne priniesla zmenu. Je ňou faktor epidermálneho rastu.

Možno ste o ňom ešte nepočuli, napriek tomu je predmetom vedeckého výskumu už mnohé roky. Do zloženia kozmetických produktov sa dostal len nedávno.

Čo sú rastové faktory EGF v kozmetike?

Rastové faktory alebo faktor epidermálneho rastu, skratka v angličtine je  EGF ako Epidermal Growth Factor.

EGF rastové faktory  je typ prirodzene sa vyskytujúcej proteínovej molekule nachádzajúcej sa vo fibroblastických bunkách pokožky zabezpečujúci bunkový rast, rozvoj a liečenie. Obsahuje 53 aminokyselín – stavebných kameňov proteínov. EGF sa môže vyskytovať v rôznych cicavcoch, vrátane človeka. Jeho prvotnou funkciou je pomáhať obnove poranenej pokožky.

Vonkajšia vrstva pokožky sa nazýva epidermis. EGF rozpoznáva a viaže špecifický receptor, ktorý leží práve na vonkajšej vrstve pokožky (z toho dôvodu dostal svoj názov). Akonáhle sa to stane, receptory kožných buniek vyšlú správu na zvýšenie produkcie buniek v danej oblasti.
To sa typicky stáva najmä po zápale kože následkom jej poranenia. EGF povzbudí bunky a kožu v poškodenej oblasti k rýchlej a rovnomernej sebaobnove, čo je kľúčové pre celý regeneračný proces.

Ako EGF rastové faktory fungujú?

Okrem obnovy poranenej pokožky EGF pôsobí aj proti starnutiu. Keď je pridaný do kozmetického prípravku a nanesený na pokožku

  • bunky sa aktivujú a pracujú na zhrubnutí epidermy
  • pokožka je tak vypnutejšia a mladistvejšia
  • EGF navyše vysiela signály na zvýšenie produkcie kolagénu a elastínu a predchádza tak vzniku vrások a ochabnutej pokožky

Rastové faktory a peptidy produkujú nové kožné bunky a zvládnu efektívne omladiť pokožku. 

Kto objavil EGF?

V 80. rokoch ho objavili biochemik Stanley Cohen a doktorka Rita Levi-Montalcini počas výskumu faktora nervového rastu. Pán Cohen zistil, že novonarodeným myšiam sa začali otvárať oči a rásť zuby rýchlejšie, ako bolo obvyklé. Skúmaním týchto vedľajších efektov vynašli EGF a preukázali, že stimuluje rast epidermálnych buniek. Za tento objav obaja vedci získali v roku 1986 Nobelovu cenu za medicínu. Ich práca síce nezaznamenala konkrétne výsledky v tom čase, znamenala však významný štart pre ďalšie výskumy bunkovej interakcie. Vďaka nim sme mohli lepšie pochopiť úlohu rastových faktorov a proteínov pre vzhľad a stav pokožky. EGF začal byť používaný na ošetrenie popálenín a momentálne je predmetom skúmania jeho použiteľnosť v bioinžinierstve umelých orgánov.

Prečo používať rastové faktory EGF?

Keďže EGF je prirodzene sa vyskytujúca proteínová molekula, nachádza sa v mnohých ľuďoch a cicavcoch. Všetky druhy rôznych rastových faktorov sa v tele vyskytujú od narodenia až po dospelosť, kedy sa vyvýjajú kosti, orgány, nervy a pokožka.

Akonáhle však telo dosiahne svoju zrelosť, produkcia rastových faktorov sa zníži. Hladina EGF začína klesať po dovŕšení 20. roku, od ktorého sa pokožka ročne stenšuje o 1%. Po menopauze je tenšia o 30% a schopnosť hojenia rán sa veľmi zníži.

EGF však môžeme doplniť aplikáciou na pokožku napríklad vo forme séra, kedy receptory kožných buniek vyšlú signál na zvýšenie produkcie špecifických buniek, kolagénu a elastínu. Pokožka bude obnovená a starnutie spomalené.

Podľa jednej nemeckej štúdie bolo po aplikácii séra s obsahom EGF na ženskej pokožke zaznamenané 60%-né zväčšenie hrúbky a 30%-né zvýšenie hustoty kolagénu.

Ako používať produkty s EGF?

Existuje viacero produktov s obsahom EGF, ktoré môžete jednoducho zaradiť do vašej každodennej starostlivosti. Sú nimi denné a nočné krémy, očné masky redukujúce vačky a telové mlieka zlepšujúce celkový stav pokožky.

Sérum s EGF Dermaheal  alebo výživný krém s EGF značky Dermaheal predstavujú účinné riešenie pre spevnenie pokožky a vyhladzujú vrásky. Tieto prípravky aplikujte na čistú a suchú pokožku, počkajte 10 minút ak chcete naniesť make-up. Sérum s EGF je najlepšie použiť večer, aby sa počas noci poriadne absorbovalo.

Produkty s EGF sú veľmi efektívne v boji proti starnutiu, zlepšujú stav pokožky po zásahoch ako napríklad peeling, mirkodermabrázia či iný druh kozmetického ošetrenia. Zanechajú pokožku hladšiu a pevnejšiu, zjemnia jemné linky a vrásky.

Pridajte sa k nám na Facebook a získajte vždy nové tipy a rady.

Kórejský Dermaheal s rastovými faktormi

Spoločnosť  Caregen má hlavné sídlo v Soule a bola založená lekárom, ktorý študoval bioinžinierstvo a zaoberal sa výskumom rastových faktorov v USA. Dermaheal sa špecializuje na výskum a výrobu biomimetických peptidov, rastových faktorov a kmeňových buniek. Tieto účinné látky má patentované u asociácie CTFA v USA. Ponuka DERMAHEAL TU

Krémy s rastovámi faktormi

Produkty s rastovými faktormi

Komentáre vypnuté.