Bolesti hlavy, chuť na sladké, svalové kŕče a ďalších 10 príznakov dehydratácie

Váš dych, koža a svaly vám môžu napovedať, že vaše telo nie je dostatočne hydratované. Nemôžete si vysvetliť vašu suchú pokožku? Môže to byť znamenie, že ste dehydrovaní. K dehydratácii dochádza vtedy, keď vaše telo nemá dostatok vody na správne fungovanie.

Štúdie ukázali, že aj mierna dehydratácia môže mať nepriaznivé účinky na náladu a energiu. To je dôvod, prečo je veľmi dôležité zachytiť dehydratáciu už v prvých štádiách, aj keď príznaky ako smäd a únava nie sú prítomné.

Najčastejšie príznaky dehydratácie sú:

  • Smäd

  • Suchosť v ústach

  • Únava

  • Menej časté močenie

  • Bolesť hlavy

  • Suchá pokožka

  • Závraty

  • Málo alebo žiadne slzy

 

6 prekvapivých symptómov dehydratácie

1. Páchnúci dych

Sliny obsahujú antiakteriálne zložky, ale dehydratácia vedie k ich zníženej tvorbe, čo vedie k premnoženiu baktérií v ústach a zlému dychu.

2. Suchá pokožka

Dlhodobo nedostatočný príjem tekutín spôsobuje predčasné starnutie v podobe vrások, ktoré sa len ťažko odstraňujú prirodzeným spôsobom.

Treba vypiť minimálne dva litre čistej vody denne, ak si chceme udržať pokožku v dobrej kondícii.Nedostatok tekutín navyše oslabuje cievnu stenu a spôsobuje kuperózu – kožnú chybu, ktorá sa prejavuje vznikom červených žiliek. Kyselina hyaulurónová hydratuje a zadrží v pokožke vodu, mala by byť základom starostlivosti o pleť v lete.

3. Svalové kŕče

“Čím je teplejšie, tým väčšia je pravdepodobnosť, že dostanete svalové kŕče“ Zmeny v elektrolytoch, zmeny sodíka a draslíka môžu viesť k svalovým kŕčom. Pripravte si svoj vlastný elektrolytický nápoj.

Čo sú elektrolyty a prečo ich potrebujeme? 

Stručne povedané, elektrolyty sú v podstate soli – konkrétne ióny soli. V období hnačiek a črevných chrípok človek stráca elektrolyty, ktoré treba doplniť. To ale platí aj pre športovcov, ktorí potením strácajú cenné elektrolyty, hlavne sodík a draslík. Opaľovaním tiež stráca telo elektrolyty. Väčšina elektrolytových nápojov obsahuje chemikálie, cukor, farbivá a arómy. Preto stavte na domáci elektolitický drink z citróna a himalájskej soli. Na ochutenie použijeme med. Tento nápoj pripravíte za okamih. Odporúčam pre ľudí, ktorí sú dlhšie na slnku, športovcov, chorých ľudí ale aj pre tehotné a dojčiace ženy.

Ingrediencie:

½ šálky čerstvo vylisovanej pomarančovej štavy

¼ šálky čerstvej citrónovej šťavy

2 šálky vody (filtrovanej ), prípadne kokosovej vody

2 lyžice medu alebo javorového sirupu

1/8 lyžičky himalájskej soli alebo morskej soli (himalájska soľ má 84 stopových prvkov)

Postup:

Všetky vyššie spomenuté položky dajte do mixéra a  pomixujte.

4. Horúčka a zimnica

Znie to zvláštne, ale keď je telo vážne dehydrované, môžu sa objaviť príznaky ako je horúčka alebo dokonca zimnica.

5. Máte chuť na sladké

Keď ste dehydratovaní, môže to byť náročné pre niektoré živiny a orgány, ako je pečeň, ktoré používajú vodu na uvoľnenie niektorých glykogénov a ďalších zložiek vašich zásob energie, takže môžete skutočne dostať chuť na jedlo. Pravdepodobne dostanete chuť na čokoľvek od čokolády až po slané lupienky. Chute na sladké sú v prípade dehydratácie častejšie, pretože vaše telo môže mať problémy s produkciou glykogénu.

Čo robiť ak sa to stane? Skúste sa občerstviť potravinami s vysokým obsahom vody. Väčšina ovocia a zeleniny má vysoký obsah vody a pomôže vám udžať hydratáciu. Niektoré druhy ovocia a zeleniny sú viac ako 90% vody – vrátane jahôd, vodného melónu (samozrejme), uhorky, zeleru, hlávkového šalátu a listovej zeleniny, cukety, paradajky a papriky.

6. Bolesti hlavy

 Zjednodušene povedané, mozog obklopuje obal naplnený tekutinou, ktorý ho chráni pred nárazom na lebku. Ak je tento kvapalný obal vyčerpaný, alebo v dôsledku dehydratácie klesne podiel vody, mozog môže tlačiť na lebku, čo spôsobuje bolesti hlavy.

Niektoré nápoje, ktoré môžu spôsobiť dehydratáciu, zahŕňajú alkohol, energetické nápoje a dokonca aj kofeín, pretože majú mierny diuretický účinok.

Ako skontrolovať, či ste dehydrovaní? Poznáme 2 účinné spôsoby!

Nie ste si istí, či vaša sladká túžba alebo svalové kŕče sú znakom dehydratácie? Tu sú dva ďalšie spôsoby, ako skontrolovať, či je vaše telo dehydrované.

1, Vyskúšajte tento kožný test. Najprv použite dva prsty na uchopenie kožnej riasy na chrbáte ruky. Uštipnite pokožku a potiahnite pokožku nahor o ½ až 1 cm a uvoľnite. Koža by mala vrátiť späť do svojej normálnej polohy do jednej až dvoch sekúnd. Ak sa pokožka vracia pomaly, môžete byť dehydrovaní.

2, Skontrolujte si moč. Ak ste dobre hydratovaní, moč bude väčšinou jasná s žltým nádychom. Žlté a oranžové sú “varovné” farby, že nepijete dosť vody. Keď je vaše telo asi tri percentá dehydrované, moč bude zreteľne žltá. Keď je vaše telo asi päť percent dehydratované, váš moč bude oranžovej farby.

Na blogu vyšli aj tieto články:

TAJOMSTVO PEVNÉHO KRKU BEZ VRÁSOK A PEVNEJ SPODNEJ KONTÚRY TVÁRE

16 SEKUNDOVÁ MEDITÁCIA PROTI VRÁSKAM, UVOĽNENIE TELA A MYSLE PODĽA DUCHOVNÉHO DAVIDJI

NAJSILNEJŠÍ ANTIOXIDANT NA ŠKVRNY, VRÁSKY, PÓRY A HYDRATÁCIU

VRÁSKY OKOLO OČÍ A NA ČELE ZO STRESU? POMÁHA JOGA A CVIČENIE

BOJUJTE PROTI VRÁSKAM, ŠKVRNÁM A STATE ELASTICITY ZVNÚTRA

5 RELAXAČNÝCH JOGOVÝCH CVIČENÍ PRE KVALITNÝ NOČNÝ SPÁNOK