Bakuchiol krém a olej rovnako efektívny ako retinol?

Bakuchiol je najnovší v dlhom rade zvučných zložiek starostlivosti o pleť, ktoré sa objavili zdanlivo cez noc a teraz sú úplne všade.

Tajomstvom opradený bakuchiol ste pravdepodobne už videli ponúkaný na fľaštičkách nočných krémov, sér, peelingových vankúšikov a olejov ako „prírodný retinol“ alebo „alternatíva retinolu získaná z rastlín“

Čo je to vlastne tento takzvaný prírodný retinol a čo môže urobiť pre vašu pokožku? Tu je odpoveď.

Po prvé, v skutočnosti to nie je retinol!

Keď počúvam o prírodnom retinole, ozaj ma dvíha zo stoličky. Nie je retinol ako retinol a už vôbec bakuchiol nie je retinol! Marketing produktov obsahujúcich bakuchiol silne naznačuje, že je v podstate identický s retinolom. Ale nie je to úplne tak!!

„Bakuchiol v skutočnosti nie je [forma] retinolu,“ hovorí SELF Mary Sheu, MD, odborná asistentka dermatológie na Lekárskej fakulte Univerzity Johna Hopkinsa. “Je to štrukturálne a chemicky úplne odlišné.” Iste, tieto dve molekuly sa v kozmetických aplikáciách správajú podobne, ale to neznamená, že sú rovnaké.

Ich rozdiely väčšinou pramenia z pôvodu každej molekuly. Bakuchiol sa získava zo semien a listov rastliny Psoralea corylifolia alebo babchi, byliny tradične používanej v ajurvédskej a čínskej medicíne na liečbu rôznych chorôb. Naproti tomu retinol je jednou z hlavných foriem vitamínu A – konkrétne formou vitamínu, ktorý vaše telo absorbuje zo živočíšnych produktov.

Výskum je obmedzený, ale sľubný

Aj keď bol bakuchiol prvýkrát izolovaný v roku 1966, v kozmetike sa začal objavovať len veľmi nedávno – a keďže je taký nový, nie je veľa klinických výskumov o jeho účinnosti a vedľajších účinkoch. Dve nedávne štúdie však našli sľubné údaje o údajných účinkoch bakuchiolu proti starnutiu, a to ako samostatne, tak aj v porovnaní s retinolom.

Čo hovoria štúdie o bakuchiol?

V prvej štúdii publikovanej v International Journal of Cosmetic Science v roku 2014 výskumníci použili syntetické kožné a kolagénové bunkové kultúry na testovanie účinkov bakuchiolu proti starnutiu. Ich výsledky ukázali, že bakuchiol mal veľmi podobné vlastnosti génovej expresie a regulácie kolagénu ako retinol – aspoň na falošnej koži a bunkách.

Aby ste získali predstavu o tom, ako bakuchiol fungoval v reálnom živote, nechali 16 účastníkov aplikovať 0,5% bakuchiol dvakrát denne počas 12 týždňov. Zaznamenali zlepšenie v každej kategórii (v porovnaní s ich základnou líniou, nie s liečbou placebom): okrem iného sa zjemnili jemné linky a vrásky, drsnosť, znížila sa suchosť a zvýšila elasticita. A nevideli obvyklé vedľajšie účinky v počiatočných fázach používania retinolu, ako je podráždenie a suchá, odlupujúca sa pokožka.

Porovnali bakuchiol a retinol

Potom štúdia z roku 2018 publikovaná v Britskej akadémii dermatológie posunula veci ešte o krok ďalej a postavila proti sebe bakuchiol a retinol v 12-týždňovej dvojito zaslepenej klinickej štúdii na ľudských subjektoch. V rámci štúdie dostávalo 44 účastníkov buď dvakrát denne 0,5% bakuchiolový produkt alebo jedenkrát denne 0,5% retinolový produkt, a ich pokrok bol hodnotený dermatológom, ktorý nevedel, ktorá skupina je ktorá.

Obe skupiny zaznamenali zlepšenie hyperpigmentácie, vrások a začervenania a medzi ich výsledkami nebol žiadny štatisticky významný rozdiel, čo naznačuje, že používanie bakuchiolu dvakrát denne je rovnako účinné ako používanie retinolu jedenkrát denne. Navyše, bakuchiolová skupina hlásila menšie olupovanie kože a odlupovanie ako skupina s retinolom.

Aaaa a to je skoro všetko pre klinický výskum. Aspoň jedna štúdia skúmala bakuchiol v kombinácii s inými zložkami proti starnutiu, ako sú antioxidanty. Celkovo tieto štúdie naznačujú, že bakuchiol môže byť funkčne porovnateľný s retinolom – a možno o niečo jemnejší.

Ale má to háčik..aký?

Samozrejme že to má to háčik.

„Extra jemný vegánsky retinol“ iste znie príťažlivo“, ale má to jeden háčik:

Zatiaľ vieme len to, ako sa bakuchiol podobá na retinol, porovnali bakuchiol a 0,5% retinol, ale nenašla som žiadne porovnávacie štúdie so silnejším retinolom, respektívne retinaldehydom alebo kyselinou retinovou.

Pri nákupe séra je veľmi dôležité na to pamätať, najmä ak máte závažnejšie akné, ktoré si môže vyžadovať účinnejší typ liečby.

Napríklad Retinaldehyd v prípravku Crystal retinal je asi 8-krát účinnejší ako retinol, pretože retinol sa musí premeniť na aktívnu formu [predtým, než ho telo môže skutočne použiť].

Keďže údaje, ktoré máme, naznačujú, že sila bakuchiolu je blízka retinolu, bakuchiolové sérum môže fungovať rovnako ako bežne dostupné retinoly v nižších koncentráciách len s menším počtom vedľajších účinkov – nenahradí však vašu potrebu silnejších retinoidov ako sú retinaldehyd, retinoate alebo tretinoín.

Je tu ešte jedna potenciálna nevýhoda, ktorú treba zvážiť

Alergie. Journal of Contact Dermatitis publikoval od júna 2019 dve rôzne štúdie alergických reakcií na kozmetiku bakuchiol.

„Je možné vyvinúť alergické reakcie na rastlinné látky,“ pripomína Dr. Sheu. “Jedovatý brečtan je rastlina.” Alergické reakcie sú zriedkavé, ale vždy starostlivo testujte nové produkty – a ak spôsobia reakciu, ihneď ich umyte.

Prečo neporovnávať bakuchiol s retinoidmi

Tu je jediný najväčší problém s porovnaním retinoidov:

Hlavným dôvodom obrovského vplyvu, ktorý majú retinoidy v starostlivosti o pleť, je množstvo dôkazov, ktoré podporujú ich používanie. Najstaršie štúdie o tretinoíne pochádzajú zo 70. rokov minulého storočia. Existujú stovky vysoko kvalitných klinických štúdií o výhodách retinoidov pre pokožku, a preto sa často označuje ako „zlatý štandard v omladzovaní“.

Zatiaľ čo dôkazy o retinole sú o niečo slabšie, zdedil určitú časť vplyvu, pretože vieme, že sa v koži premieňa na kyselinu retinovú. O tom ako to funguje si prečítajte tu.

Ale pre bakuchiol? Dôkazy sú zatiaľ slabé v porovnaní s mnohými štandardnými zložkami starostlivosti o pleť, ako sú alfa hydroxykyseliny a vitamín C, nehovoriac o retinoidoch. Ale je to veľmi atraktívny marketingový príbeh a vyžaduje si viac štúdií.

Bakuchiol vám poskytuje podobné výsledky ako retinol, ale nemôžete ich porovnávať.

Na začiatok sa retinol musí premeniť na kyselinu retinovú (Tretinoín), aby fungoval. To je to, čo skutočne redukuje tie otravné vrásky a mizne tmavé škvrny. Prečítajte si Fakty o retinole

Existuje množstvo výskumov za viac ako dve desaťročia, ktoré dokazujú, že kyselina retinová funguje. Ale máme len veľmi málo dôkazov, že Bakuchiol je takou veľmocou proti starnutiu ako kyselina retinová.

Bez ohľadu na to, aké pôsobivé to je,alebo ako dobre to znie, jedna štúdia je stále jednou štúdiou. Potrebujem oveľa viac, aby ma presvedčili, aby som prestúpila na bakuchiol.

Navyše skutočnosť, že obchodníci porovnávajú Bakuchiol so slabším retinolom, a nie so všemocnou kyselinou retinovou – a dokonca aj vtedy je potrebná dvojnásobná dávka na dosiahnutie rovnakých výsledkov – ma núti myslieť si, že Bakuchiol nie je taký silný, ako pekne znie. A je to vonku. Môj názor.

Záver: Bakuchiol môže byť dobrým štartovacím retinoidom.

Mali by ste teda vyskúšať bakuchiol alebo nie? Odpoveď podľa troch dermatológov je možno ohromujúca.

Bakuchiol je „ideálne miesto, kde začať“ s retinoidmi, Shilpi Khetarpal, M.D., dermatológ z Cleveland Clinic, hovorí SELF, pričom uznáva, že jeho vegánsky status je pre mnohých ľudí veľkým plusom.

Dr. Bunimovich zaujal skeptickejší postoj: „Úprimne povedané, nie som si istý, čo s tým vyhráme [v porovnaní s retinolom],“ hovorí.

A Dr. Sheu je niekde medzi tým: „Niekedy je dobré zvážiť prírodné zložky [ako bakuchiol],“ hovorí. “Ale niekedy sú syntetické látky lepší spôsob, ako dosiahnuť výsledok.” Záleží od konkrétneho prípadu”

Rovnako ako retinol, bakuchiol môže byť skvelým miestom na začatie alebo aj stratou času. Všetko závisí od toho, čo hľadáte. Ak milujete svoju vysokú koncentráciu retinolu, retinaldehydu, retinoatu alebo tretinoinu, bakuchiol pravdepodobne nie je pre vás – ale ak hľadáte jemný úvod do sveta retinoidov z rastlín, môže to byť pre vás cestovný lístok.

Odporúčané produkty s bakuchiolom

Odporúčané účinné retinoidy